Zilnic Radioul Ucrainean pregătește un rezumat al celor mai importante știri despre războiul ruso-ucrainean în formatul unui podcast scurt. Oferim doar informații de încredere din surse confirmate: comunicăm despre evenimente militare, oglindim știrile din orașele atacate de Rusia, precum și viața în regiunile Ucrainei de lângă linia frontului. Dacă doriți să urmăriți situația din Ucraina, dar nu aveți timp să citiți în mod constant știrile – "Ucraina: problemele securităţii" este creat anume pentru dumneavoastră.
Ми з України на захисті європейських цінностей – підсумки тижня
Ucraina are toate șansele să întoarcă cursul războiului în acest an, așa cum a făcut-o și în toamna anului 2022, dar condiția cheie pentru aceasta este o mobilizare cu adevărat mare, spune expertul militar Evghen Dykyi.
În prezent, una dintre provocările cu care se confruntă statul ucrainean și lumea este obținerea accesului la listele tuturor copiilor, deportați și strămutați în Rusia, pentru Ucraina și organizațiile internaționale, spune Dmytro Lubineț, Împuternicitul Radei Supreme pentru drepturile omului.
Artistul poporului din R. Moldova, directorul artistic al Teatrului Național „Vasile Alecsandri” din Bălți, Constantin Stavrat, sărbătorește luminoasa sărbătoare a Învierii Domnului împreună cu consătenii săi din Buda Mică, regiunea Cernăuți.
Україна має всі шанси ще у цьому році переламати хід війни, вважає військовий експерт Євген Дикий.
Наразі одним із завдань, які стоять перед українською державою і світом, є отримання доступу до списків усіх депортованих у РФ і переміщених дітей для України та міжнародних організацій – Дмитро Лубінець, уповноважений Верховної Ради України з прав людини.
Народний артист Молдови, художній керівник Національного театру «Васіле Александрі» в місті Бєльці Костянтин Ставрат святкує світле свято Воскресіння Господнього зі своїми односельцями з с. Мала Буда Чернівецької області.
Росія активно наступає і супроводжує атаки на фронті психологічними операціями. На що потрібно звертати увагу військовим та родичам військових? Гість: полковник Євген Сасько, колишній заступник командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ, начальник управління ІПсО (2016-2022 рр.), екс-начальник управління стратегічних комунікацій Генерального штабу ЗСУ (2022-2024 рр.).
Ukraińskie Radio codziennie przygotowuje skrót najważniejszych wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej w formie podcastu. Oferujemy tylko wiarygodne informacje z potwierdzonych źródeł: relacje o dzialaniach bojowych,reportaże z zaatakowanych przez rosje miast, wiadomości z życia w rejonach tylowych Ukrainy. Jeśli chcesz znać bieżącą sytuacje w Ukrainie, ale nie masz czasu na czytanie wiadomości przez cały dzień - „Ukraina: kwestia bezpieczeństwa” dla Ciebie.
Які питання будуть в центрі уваги народних депутатів найближчим часом: кадрові зміни і нові закони? Гість: Дмитро Васильєв, політичний експерт, президент розвиткової Агенції досліджень та аналітики “Рада”.
Вкрадене мистецтво. Як росіяни з давніх давен викрадали наших митців. Кого вкрали у нас росіяни? Чому Рєпін насправді є Ріпиним? Гість — Богдан Горобчук, завідувач кафедрою соціогуманітарних дисциплін Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука, кандидат соціологічних наук, автор YouTube-каналу Культуртригер; на зв'язку — Оксана Семенік, історикиня мистецтва.
Краткото ежедневно радиопредаване "Украйна: въпрос на сигурността" има важна роля – да предаде на аудиторията на Украинското радио, което се слуша не само в Украйна, но и в други страни, включително и в България, най-актуалната и достоверна информация за военните действия от страна на руските окупатори на теритоията на Украйна.
Слушателят научава не само за фактите от последните военни, икономически и културни събития, засягащи в това число и целият свят, но може и емоционално да усети тази или онази ситуация, благодарение на кратки забележки и коментари на военни, жертви на войната или официални лица. Войната на Русия в Украйна е въпрос на сигурност не само за украинците, а и за всеки жител на света, затова хората трябва да получават правилната информация, без пропоганда, за да оценяват истинната същност на случващото се в Украйна.
Ситуація на фронті, росіяни фактично перейшли у наступ, проблема мобілізації, іноземна військова допомога, як ці чинники впливають на хід війни. Гість — Євген Дикий, ветеран АТО.
Навіны па-беларуску
Хто найбільше забруднює повітря в Україні і чи реально змінити ситуацію на краще. Гостя — Ірина Черниш, голова ГО "SaveDnipro".
Від початку повномасштабної війни росіяни повністю знищили на окупованих ними територіях понад 60 тис. гектарів лісів вартістю щонайменше 14 млрд грн — йдеться в розслідуванні NGL.media. Де і які території постраждали найбільше, які маємо докази для міжнародних судів та потенційної справи про екоцид, які є шляхи відновлення цих лісів. Гостя — Мар'яна Вербовська, журналістка NGL.media, авторка матеріалу.
Správy v slovenskom jazyku
Коаліція "Україна. П'ята ранку" презентувала аналітичний звіт "Механізми захисту та реституції культурних цінностей у контексті збройного конфлікту між РФ і Україною". Обговоримо звіт і те, як Україні захистити об’єкти культурної спадщини від знищення й привласнення росіянами та повернути вкрадене? Гостя: Дарина Підгорна, юристка Регіонального центру прав людини, учасниця коаліції “Україна. П”ята ранку”.
Демографічна стратегія уряду. Гостя — Ірина Корженкова, аналітикиня Центру спільних дій.
Magyar nyelvű hírek
Куди здатне дотягнутися російське радіо: у прифронтових східних регіонах росіяни використовують станцію "Жизнь", яка мовить із Бєлгородської області, а її пропаганда спрямована на українських військових. Особливо активізувалися вони після того, як влучили у телевежу у Харкові. Що і як просувають росіяни, як ми можемо цьому протидіяти. Гість — Андрій Діхтяренко, провідний ведучий Суспільного, головний редактор "Реальної газети".
Виповнюється місяць як відкрилася можливість подати заяву до Реєстру збитків, завданих агресією рф проти України. Які проблеми виникають на практиці у власників зруйнованого житла? Чи всі постраждалі можуть подати заяву про зруйноване житло? Гість — Сергій Мовчан, керівник департаменту документування воєнних злочинів УГСПЛ (Українська Гельсінська спілка з прав людини).
Близько першої ночі росіяни атакували Харків шахедами.
Український день відбувся напередодні у Мальме.
Харків незабаром стане "непридатним для проживання".
З початку нинішнього року помітні ознаки організованої кампанії із заповнення онлайн-простору тривожними дописами, які просувають думку: Харків незабаром нібито стане "непридатним для проживання". Про це пише українська експертка з питань безпеки та стратегічних комунікацій Марія Авдєєва, з Харкова, у матеріалі для Atlantic Council. Які тактики використовує росія, яка у неї мета, а також як самі харків’яни реагують на ці повідомлення — говоримо з Марією Авдєєвою.
4 людей постраждали внаслідок російської дронової атаки на Харків.
Сили оборони відбили 119 російських атак на фронті.
4 травня — Міжнародний день дронів, або Міжнародний день безпілотника. Відзначають цей день з 2015 року. Поговоримо про війну-дронів: наші досягнення та прогалини на цьому напрямку. Чи вдалось нам хоча б частково закрити потребу в цих "пташках"? Які саме дрони росія використовує, наскільки їх багато в окупанта? Варто чи ні очікувати на масштабні обстріли на Великдень, адже ми читаємо, що окупант накопичив чимало ракет? Гість — Юрій Федоренко, командир Батальйону ударних безпілотних авіаційних комплексів "АХІЛЛЕС" 92 ОШБр ім. кошового отамана Івана Сірка.
Сили оборони відбили 119 російських атак на фронті.
Вночі росіяни запускали в бік України ракети і ударні безпілотники.
Протягом минулої доби на фронті відбулося 119 бойових зіткнень.
Вночі росіяни запускали в бік України ракети і ударні безпілотники.
На Волині напередодні зустріли перший евакуаційний потяг з Донеччини.
4 людей постраждали внаслідок російської дронової атаки на Харків.
На півдні Бразилії сильні зливи, які спричинили повені.
Як правильно вийти з посту та не потрапити в лікарню. Гостя — Галина Незговорова, гастроентеролог, дієтолог, кандидатка медичних наук.
У Харкові продовжують ліквідовувати наслідки нічної атаки росіян.
5 шахедів Сили оборони збили цієї ночі над Дніпропетровщиною.
Серія 5. "Вуковар — це був хорватський Маріуполь". Українські миротворці у післявоєнній Хорватії та Боснії і Герцеговині.
Українські військові з 1996 року брали участь у миротворчій місії у Хорватії. Війна на той час вже скінчилася, але країна потребувала відбудови. Деякі міста були зруйновані вщент, багато територій заміновані. Як відновлювалося життя у післявоєнній Хорватії, а також сусідній Боснії і Герцеговині, і яку роль у цьому відіграли українці? Про події тих часів розують: Анатолій Мукоїд, начальник вузла зв'язку та радіотехнічного забезпечення польотів 17-ї окремої вертолітної ескадрильї миротворчої місії у Хорватії (1997); Олег Мартиненко, командир станції Новий Град Цивільної поліції ООН у Боснії і Герцеговині (1999-2001); Желько Мачич, боснійський хорват, професор хорватської мови і соціології із Загреба; Олександр Левченко, Посол України у Хорватії та Боснії і Герцеговині (2010-2017).
Російські окупанти намагаються повернути свої втрачені позиції на острові Нестрига.
Вступні іспити до закладів вищої освіти розпочнуться 14 травня.
Серія 5. "Вуковар — це був хорватський Маріуполь". Українські миротворці у післявоєнній Хорватії та Боснії і Герцеговині.
Українські військові з 1996 року брали участь у миротворчій місії у Хорватії. Війна на той час вже скінчилася, але країна потребувала відбудови. Деякі міста були зруйновані вщент, багато територій заміновані. Як відновлювалося життя у післявоєнній Хорватії, а також сусідній Боснії і Герцеговині, і яку роль у цьому відіграли українці? Про події тих часів розують: Анатолій Мукоїд, начальник вузла зв'язку та радіотехнічного забезпечення польотів 17-ї окремої вертолітної ескадрильї миротворчої місії у Хорватії (1997); Олег Мартиненко, командир станції Новий Град Цивільної поліції ООН у Боснії і Герцеговині (1999-2001); Желько Мачич, боснійський хорват, професор хорватської мови і соціології із Загреба; Олександр Левченко, Посол України у Хорватії та Боснії і Герцеговині (2010-2017).
Уночі росіяни атакували Україну 13-ма шахедами.
У Дніпрі триває благодійний забіг родичів військовополонених бійців та зниклих безвісти.
У Миколаєві потужна пожежа охопила деревообробне підприємство.
Китайський лідер Сі Цзіньпін розпочинає візит до Європи.
ДСНС: робота на Великдень. Як готується служба. Заходи безпеки. Гість — Олександр Хорунжий, пресофіцер ДСНС України.
Сили оборони відбили 119 російських атак на фронті.
Троє людей загинули, ще семеро дістали поранення через російські обстріли на Донеччині.
Читаємо світові медіа. Для нового випуску “Підтексту” ведучі обрали, прочитали та розкажуть слухачам Українського Радіо про такі публікації у закордонних медіа:
- Гонконзьке видання SOUTH CHINA MORNING POST підготувало огляд перспектив візиту китайського лідера Сі Цзіньпіна до країн ЄС, що відбудеться 8-10 травня;
- Американський військовий журнал THE NATIONAL INTEREST розповів читачам про те, як Україна поступово винищує російський чорноморський флот;
- THE VOICE OF AMERICA опублікував матеріал про те, як Росія знущається над українськими полоненими, як військовими, так і цивільними;
- TIME підготував розгорнуту статтю про переслідування Росією українських християн-євангелістів на тимчасово окупованих територіях нашої країни.
Читаємо світові медіа. Для нового випуску “Підтексту” ведучі обрали, прочитали та розкажуть слухачам Українського Радіо про такі публікації у закордонних медіа:
- Гонконзьке видання SOUTH CHINA MORNING POST підготувало огляд перспектив візиту китайського лідера Сі Цзіньпіна до країн ЄС, що відбудеться 8-10 травня; - Американський військовий журнал
THE NATIONAL INTEREST розповів читачам про те, як Україна поступово винищує російський чорноморський флот;
- THE VOICE OF AMERICA опублікував матеріал про те, як Росія знущається над українськими полоненими, як військовими, так і цивільними;
- TIME підготував розгорнуту статтю про переслідування Росією українських християн-євангелістів на тимчасово окупованих територіях нашої країни.
Військові РФ дронами атакували вантажівку з питною водою у Бериславі на Херсонщині.
Росіяни вночі атакували Україну 13-ма ударними безпілотниками "Shahed".
Залізна леді і її політичний спадок. 45 років тому, 4 травня 1979 року, Маргарет Тетчер стала прем'єр-міністеркою Великої Британії (зараз це складно уявити, але вона була першою жінкою на чолі уряду в Європі, до цього лише три жінки очолювали уряди у світі — в Шрі Ланці, Індії та Ізраїлі, а ще жінка була президентом Аргентини). В чому полягала суть її політики в середині країни і на міжнародній арені. Якби не Фолклендська війна 1982 року, чи мала шанс Тетчер залишитися при владі на довго? Чому Маргарет Тетчер значно більш популярна закордоном, ніж на батьківщині, чому чимало британців її не люблять, і перемагала вона на виборах тільки завдяки особливостям мажоритарної виборчої системи. Водночас, як Британія змінилась за 11 років правління Тетчер. Як вона виробила власний імідж і політичний стиль. Її жорскість щодо СРСР і союз з президентом США Рональдом Рейганом. Як політитчні соратники її позбулися, і змусили піти у відставку добровільно-примусово, коли вона стала їм заважати. Як фільм "Залізна леді" 2011 року з Меріл Стріп в головній ролі показав образ Тетчер для нового покоління. Її Консервативна партія зараз знову переживає складні часи і після 14 років при владі майже невідворотно в цьому році програє вибори лейбористам, як працюють ці політичні ваги у Британії. Гостя — Аріадна Войтко, українсько-британська журналістка, авторка книг "Реверанс Її Величності" та "Троянда з Букінгемського саду".
Три керовані авіабомби скинули російські окупанти на Берислав.
Росія в переддень Великодня розповсюджує наративи про нібито утиски Україною християн.
Повернення чоловіків призовного віку з Європи. Гість — Андрій Кулібаба, військовослужбовець ЗСУ, член Громадської ради доброчесності, юрист.
В Україні більше не буде категорії "обмежено придатних" до військової служби.
Посилені заходи безпеки запроваджують на Великдень у Києві.
Про розблокування українсько-польського кордону і про наслідки корупційних справ, пов'язаних з міністерством аграрної політики. Інтерв'ю з Тарасом Висоцьким, першим заступником міністра аграрної політики і продовольства.
Четверо людей поранені внаслідок нічного обстрілу росіянами Харкова.
У Єрусалимі зійшов Благодатний вогонь.
На Запорізькому напрямку російські військові ведуть активні наступальні дії.
Київ уклав угоду про побратимські відносини зі столицею Хорватії.
Життєпис та найважливіші ідеї українського політичного діяча та мислителя Юрія Немирича. Саме він, посівши за гетьмана Івана Виговського посаду генерального писаря, став натхненником та ідеологом Гадяцької угоди, котра визнавала суб’єктність та автономію Великого князівства Руського в межах оновленої Речі Посполитої. За що Немирич ненавидів і таврував московитів? Чому повернувся до руської православної віри, полишивши протестантизм? Яких прав вимагав для козацької України у Гадяцькій Унії? Аналізує дослідник Дмитро Шурхало.
Збройні Сили України ліквідували ще 1260 російських бойовиків.
Китайський лідер Сі Цзіньпін розпочинає візит до Європи
Життєпис та найважливіші ідеї українського політичного діяча та мислителя Юрія Немирича. Саме він, посівши за гетьмана Івана Виговського посаду генерального писаря, став натхненником та ідеологом Гадяцької угоди, котра визнавала суб’єктність та автономію Великого князівства Руського в межах оновленої Речі Посполитої. За що Немирич ненавидів і таврував московитів? Чому повернувся до руської православної віри, полишивши протестантизм? Яких прав вимагав для козацької України у Гадяцькій Унії? Аналізує дослідник Дмитро Шурхало.
Збройні Сили України ліквідували ще 1260 російських бойовиків.
Китайський лідер Сі Цзіньпін розпочинає візит до Європи
Історія Балто-Чорноморського союзу, який виник у 20-ті роки 20 століття. Наскільки ідеї того "Балтійського НАТО", як його дехто називає, й досі життєздатні. Гість програми — кандидат історичних наук, доцент Національного університету імені Тараса Шевченка Андрій Руккас.
У Харкові продовжують діяти графіки відключень електроенергії.
Двох українських президентів росія оголосила в розшук.
Історія Балто-Чорноморського союзу, який виник у 20-ті роки 20 століття. Наскільки ідеї того "Балтійського НАТО", як його дехто називає, й досі життєздатні. Гість програми — кандидат історичних наук, доцент Національного університету імені Тараса Шевченка Андрій Руккас.
Росія готується до нового етапу просування своїх військ.
У Єрусалимі зійшов Благодатний вогонь.
Ситуація на фронті, росіяни фактично перейшли у наступ, проблема мобілізації, іноземна військова допомога, як ці чинники впливають на хід війни. Гість — Євген Дикий, ветеран АТО.
Ситуація на фронті, росіяни фактично перейшли у наступ, проблема мобілізації, іноземна військова допомога, як ці чинники впливають на хід війни. Гість — Євген Дикий, ветеран АТО.
Міноборони опублікувало наказ зі списком захворювань, за якими визначається придатність до військової служби. Гостя — Анжела Василевська, адвокатка, медійна експертка з правових питань.
Про фінансування ЗСУ з місцевих бюджетів. Гостя — Катерина Березюк, аналітикиня руху "Чесно".
Перед атаками росіяни виводять в акваторії морів розвідувальні дрони, чим це небезпечно?
Як ліквідовують наслідки обстрілу Кропивницького.
Франція підготувала групу українських прикордонників.
Міноборони запустило онлайн-калькулятор виплат військовим та скільки обходиться Україні утримання одного військового ЗСУ.
Полтавчанин Максим Феофанов, на псевдо "Кухар" ще у 2014-му 18-річним підписав контракт у ЗСУ. Відтоді він — командир стрілецького відділення 58-і окремої мотопіхотної бригади ім. гетьмана Виговського люто працює з побратимами, так як в гаслі бригади "Разом до перемоги".
Формула миру і Саміт миру, що пропонує Україна і які проблеми можуть виникнути? Гість — Ігор Рейтерович, політолог, кандидат політичних наук
Ворожі удари повністю знищили деякі енергетичні об’єкти — чи можливо їх відновити?
Українські військові збили Су-25.
Небезпечні харчові добавки. Гостя — Олена Сидоренко, професорка кафедри товарознавства управління безпечністю та якістю Державного торговельно-економічного університету.