Zilnic Radioul Ucrainean pregătește un rezumat al celor mai importante știri despre războiul ruso-ucrainean în formatul unui podcast scurt. Oferim doar informații de încredere din surse confirmate: comunicăm despre evenimente militare, oglindim știrile din orașele atacate de Rusia, precum și viața în regiunile Ucrainei de lângă linia frontului. Dacă doriți să urmăriți situația din Ucraina, dar nu aveți timp să citiți în mod constant știrile – "Ucraina: problemele securităţii" este creat anume pentru dumneavoastră.
Ми з України на захисті європейських цінностей – підсумки тижня
Forțele Armate ucrainene vor avea acum mai multe arme și, prin urmare, va fi mai greu pentru ocupanții ruși să atace, spune expertul și analistul militar, Oleksii Ghetman, analizând situația după ce SUA au aprobat un pachet mare de ajutor militar pentru Ucraina și după ultima reuniune „Ramstein”. „Sper că negocierile vor începe în iunie” - ambasadorul UE în Ucraina, Katarina Mathernova, despre aderarea Ucrainei la UE. SUA au adoptat o lege care permite confiscarea tuturor activelor înghețate ale Federației Ruse, dar acest lucru ar trebui să se facă în conformitate cu poziția altor state partenere, spune T. Hutor, șeful Institutului de Idei Legislative. Comisia Europeană a declarat în mod clar că acordul va fi prelungit și există o prognoză optimistă că acesta va fi prelungit până la sfârșitul anului viitor – vicepreședintele Asociației Transportatorilor Rutieri Internaționali din Ucraina, Volodymyr Balin, comentând informația Ministerului Infrastructurii referitoare la începerea negocierilor oficiale privind prelungirea „regimului fără vize de transport” între Ucraina și UE. Miniștrii energiei din Grupul celor șapte (G7) au convenit să lucreze la reducerea energiei nucleare, iar Europa ar putea refuza să cumpere gaz natural lichefiat rusesc. UE se pregătește să includă în cel de-al 14- lea pachet de sancțiuni restricții asupra acestui combustibil, care este încă livrat către UE.
ЗСУ тепер матиме більше зброї і як наслідок – російським окупантами буде важче наступати, каже експерт, військовий аналітик Олексій Гетьман, аналізуючи ситуацію після схвалення у США великого пакету в тому числі військової допомоги для України та останнє засідання «Рамштайну». «Сподіваюся, що переговори почнуться в червні»― посол ЄС в Україні Катаріна Матернова про вступ України в ЄС. У США ухвалили закон, який дозволяє конфіскувати всі заморожені активи РФ, однак це мають зробити відповідно до позиції інших держав-партнерів, констатує голова АЦ «Інститут законодавчих ідей» Т. Хутор, Єврокомісія чітко сказала, що угода буде пролонгована і є оптимістичний прогноз, що її продовжать до кінця наступного року – віцепрезидент Асоціації міжнародних автомобільних перевізників України Володимир Балін, коментуючи інформацію Мінінфраструктури про старт офіційних переговорів щодо продовження «транспортного безвізу» між Україною і ЄС. Міністри енергетики Групи семи (G7) погодилися працювати над зменшенням ядерною енергетикою, a Європа може відмовитися від російського скрапленого газу. У 14-й пакет санкцій Євросоюз готується внести обмеження щодо цього виду пального, яке й досі надходить до ЄС.
Спека йде, отже зросте споживання електроенергії, зокрема, через кондиціонери. Чи витримає система після російських ударів на цих вихідних? Гість — Олександр Харченко, директор Центру дослідження енергетики.
Росія може загрожувати Сумській і Харківській областям, але про наступ не йдеться.
Штучний інтелект навчили керувати винищувачем F-16.
Великоднє привітання предстоятеля Православної церкви України, Блаженнішого митрополита Київського і всієї України Епіфанія.
Полтавчанин Максим Феофанов, на псевдо "Кухар" ще у 2014-му 18-річним підписав контракт у ЗСУ. Відтоді він — командир стрілецького відділення 58-ї окремої мотопіхотної бригади ім. гетьмана Виговського люто працює з побратимами, так як в гаслі бригади "Разом до перемоги".
Вночі росіяни атакували шахедами з півночі і півдня.
Колишню резиденцію Януковича Межигір'я остаточно передають у держуправління.
Очікування від саміту миру у Швейцарії, країни-учасниці та їхній вплив. Спроби рф зірвати саміт і можливості подальшого тиску на москву після його завершення. Гість — Андрій Миселюк, політолог, директор Інституту соціально-політичного проєктування "Діалог".
Вночі росіяни атакували шахедами з півночі і півдня.
У Білому домі вважають, що допомога США посприяє Україні здійснити контрнаступ у 2025 році.
Великоднє богослужіння Української Греко-Католицької Церкви з Патріаршого собору Воскресіння Христового.
Великоднє богослужіння Української Греко-Католицької Церкви з Патріаршого собору Воскресіння Христового.
Великоднє богослужіння Української Греко-Католицької Церкви з Патріаршого собору Воскресіння Христового.
Сьогодні вночі росіяни вдарили Шахедами по приватному сектору Харкова.
У Дніпрі уламки збитих дронів пошкодили інфраструктурні об’єкти.
Інтерв'ю Катаріни Матернової, Посолки Європейського Союзу в Україні.
Сьогодні вночі росіяни вдарили Шахедами по приватному сектору Харкова.
До України прибув Благодатний Вогонь.
Українці чинили жорсткий опір російським окупантам у різні періоди історії. Коли у 2014 році на півострів висадилися регулярні російські війська й розпочалася активна фаза окупації Криму, чимало українських військовослужбовців, захищаючи свої військові частини, кораблі, не втрачали гідності і не зрадили військову присягу, хоча були оточені зрадниками. Один із таких - тодішній заступник командира ракетного катера "Прилуки", а нині військовослужбовець Артем Кисельов.
Російські війська активізували штурми на південному фронті.
У Повітряних силах розповіли подробиці збиття ворожого Су-25.
Виповнюється місяць як відкрилася можливість подати заяву до Реєстру збитків, завданих агресією рф проти України. Які проблеми виникають на практиці у власників зруйнованого житла? Чи всі постраждалі можуть подати заяву про зруйноване житло? Гість — Сергій Мовчан, керівник департаменту документування воєнних злочинів УГСПЛ (Українська Гельсінська спілка з прав людини).
17 населених пунктів росіяни обстріляли на Харківщині.
Бахмутський, Авдіївський і Новопавлівський напрямки залишаються найгарячішими точками на фронті.
Великоднє привітання глави Української Греко-Католицької церкви Блаженнішого Святослава.
Життєпис та найважливіші ідеї українського політичного діяча та мислителя Юрія Немирича. Саме він, посівши за гетьмана Івана Виговського посаду генерального писаря, став натхненником та ідеологом Гадяцької угоди, котра визнавала суб’єктність та автономію Великого князівства Руського в межах оновленої Речі Посполитої. За що Немирич ненавидів і таврував московитів? Чому повернувся до руської православної віри, полишивши протестантизм? Яких прав вимагав для козацької України у Гадяцькій Унії? Аналізує дослідник Дмитро Шурхало.
Одну людину поранено внаслідок російських обстрілів Херсонщини.
До України прибув Благодатний вогонь із Єрусалима.
Життєпис та найважливіші ідеї українського політичного діяча та мислителя Юрія Немирича. Саме він, посівши за гетьмана Івана Виговського посаду генерального писаря, став натхненником та ідеологом Гадяцької угоди, котра визнавала суб’єктність та автономію Великого князівства Руського в межах оновленої Речі Посполитої. За що Немирич ненавидів і таврував московитів? Чому повернувся до руської православної віри, полишивши протестантизм? Яких прав вимагав для козацької України у Гадяцькій Унії? Аналізує дослідник Дмитро Шурхало.
5 травня — День боротьби за права людей з інвалідністю. Як виглядає життя цих людей в Україні на третьому році війни, труднощі і досягнення, державна підтримка, можливості працевлаштування та розвитку. Гість — Валерій Сушкевич, голова Всеукраїнського громадського об’єднання "Національна асамблея людей з інвалідністю України".
Російські війська активізували штурми на південному фронті.
Ситуація в енергосистемі досить складна після масованих російських атак.
Поліція зафіксувала понад 1800 російських обстрілів Донеччини за добу.
У 5-ти містах відбувається акція на підтримку українських полонених.
Росіяни з дрона скинули вибухівку на цивільне авто у Покровському районі Донеччини.
Вселенський Патріарх закликав росію та Україну до обміну полоненими "всіх на всіх".
Росія атакувала центральну частину Харкова.
Бригаді спеціального призначення "Азов" виповнилося 10 років.
У квітні в Інституті Міжнародних відносин Київського національного університету імені Шевченка пройшла конференція, присвячена питанням безпеки та миру для України. Аналітики з різних країн приготували свої пропозиції щодо дипломатичного вирішення російсько-української війни, що триває більше двох років. Вони презентували свої дипломатичні рішення важких питань, не відкидаючи того факту, що війна, так чи інакше буде завершена на полі бою. Інтерв'ю з Джозефом Грабіною, експертом-міжнародником зі Словаччини, засновником компанії GeopoLytics.
У тимчасово окупованому Маріуполі квартири в нових багатоповерхівках, які будують окупанти на місці знищених будинків місцевих жителів, продаватимуть в іпотеку росіянам, а маріупольців окупаційна влада залишає без компенсації за зруйноване житло. На Херсонщині, в Національному природному парку "Кам’янська Січ" триває робота з фіксації збитків, які завдали йому російські військові. Наразі екологи вже подали першу позовну заяву до господарського суду з вимогою стягнути з росії майже 5 мільярдів гривень збитків. Більш детально про те, що відбувається на тимчасово окупованих та деокупованих територіях розповість наша колега Маргарита Лазник.
"Солдати пошти", — так говорять про поштарів з Куп'янська-Вузлового, що поблизу лінії фронту, їхні друзі і колеги. Тетяна Бикова, керівниця відділення поштового зв'язку Куп'янськ-Вузловий Харківської дирекції АТ "Укрпошта" — про роботу відділення "Укрпошти".
Достовірна інформація з перевірених джерел
Росія атакувала центральну частину Харкова.
Правоохоронці та рятувальники в посиленому режимі чергуватимуть поблизу кладовищ у поминальні дні.
Чехія анонсувала спільні із США військові навчання.
У Бердянську ліквідували організатора катівні.
Пророросійський наратив повністю зник з публічного дискурсу України — такі висновки зробила організація CAT-UA на основі останнього дослідження. Як можна дослідити подібні тенденції? У чому полягали глибинні інтерв’ю для дослідження? Як можна порівняти цей стан справ із тим, що було у 2013, 2004 роках? І які ще висновки можна зробити? Гість — Артем Захарченко, керівник ГО CAT-UA (Communication Analysis Team – Ukraine), доктор наук з соціальних комунікацій.
Одну людину поранено внаслідок російських обстрілів Херсонщини.
У Швеції розпочалася церемонія відкриття "Євробачення".
Видання Politico пише про серйзоні проблеми рф із внутрішніми запасами палива унаслідок ударів по НПЗ. Як зросли ціни, чи росія готова повністю припинити експорт палива і звідки хоче його імпортувати? Що відбувається тим часом на світовому ринку нафти? (Reuters пише, що ціни впали на початку цього тижня). Гість — Геннадій Рябцев, директор спеціальних проєктів у Науково-технічному центрі "Псіхея".
У Харкові зросла до 14-ти кількість постраждалих від авіаудару.
Понад мільйон людей в Україні відвідали Великодні богослужіння у храмах.
У Великдень окупанти завдали ударів по центру Харкова та по області — про наслідки дізнаємося від нашої кореспондентки наживо.
Лідер Китаю прибув до Франції.
Ситуація на валютному ринку контрольована, — запевняє Нацбанк. На який курс сподіватися українці?
Росія задіє "тришаровий" план дестабілізації України — дані ГУР. Гість — Віктор Ягун, генерал-майор запасу СБУ, колишній заступник Голови СБУ (2014-2015 років).
Росіяни намагаються просуватися в бік Часового Яру.
Рейнметал поставить в Україну "сотні тисяч" боєприпасів.
Що про Крим, Україну та російсько-українську війну знають в азійських країнах? Як українська культурна дипломатія і локальні медіа змінюють російські наративи?
У світі почали судитися за використання згенерованого штучним інтелектом голосу померлих виконавців. Інфопривід: Drake випустив дисс зі згенерованим голосом легендарного Тупака Шакура. Юристи останього готують позов, і Drake тепер все видаляє. Гості: Олексій Бондаренко, музичний критик, головний редактор медіа про нову українську культуру LiRoom; Олена КарнАух-Голодняк, адвокатка, правозахисниця.