Zilnic Radioul Ucrainean pregătește un rezumat al celor mai importante știri despre războiul ruso-ucrainean în formatul unui podcast scurt. Oferim doar informații de încredere din surse confirmate: comunicăm despre evenimente militare, oglindim știrile din orașele atacate de Rusia, precum și viața în regiunile Ucrainei de lângă linia frontului. Dacă doriți să urmăriți situația din Ucraina, dar nu aveți timp să citiți în mod constant știrile – "Ucraina: problemele securităţii" este creat anume pentru dumneavoastră.
Ми з України на захисті європейських цінностей – підсумки тижня
La 8 mai, Ucraina a sărbătorit pentru prima dată Ziua Memoriei și a Victoriei asupra nazismului în cel de-al Doilea Război Mondial, spre deosebire de Ziua Victoriei instituită în perioada sovietică – Anton Drobovyci, președintele Institutului ucrainean al Memoriei Naționale. Federația Rusă continuă să sărbătorească la 9 mai victoria asupra nazismului în cel de-al Doilea Război Mondial și a transformat Ziua Victoriei într-un cult al războiului și într-un instrument de propagandă, justificând agresiunea în Ucraina și amenințările la adresa „Occidentului colectiv” - Roman Kabacii, colaborator științific principal la Muzeul Național de Istorie a Ucrainei în cel de-al Doilea Război Mondial. La Institutul de Relații Internaționale al Universității Naționale „Taras Șevcenko” din Kiev s-a desfășurat o conferință privind securitatea și pacea în Ucraina. Asistența acordată Ucrainei este importantă din punct de vedere existențial pentru Europa, a declarat expertul internațional slovac Josef Grabina. Vor fi trupe NATO în Ucraina: ce aliați sunt „pentru” și care sunt „împotrivă” și ce spune Oficiul Președintelui Ucrainei despre acest lucru. China nu este pregătită să sacrifice în totalitate cooperarea cu Rusia, dar ar putea să o limiteze dacă primește o ofertă interesantă din partea UE –Alina Gryțenko, consultant șef la Institutul Național pentru Studii Strategice, doctor în filosofie și științe politice, comentând turneul european al președintelui chinez Xi Jinping în Franța, Serbia și Ungaria.
8 травня Україна вперше відзначила День пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, на противагу Дню перемоги, сформованому в радянські часи – голова Українського інституту національної памʼяті Антон Дробович. Російська Федерація продовжує відзначати перемогу над нацизмом у Другій світовій війні 9 травня і перетворила День перемоги на культ війни та інструмент пропаганди, виправдовуючи агресію в Україні та погрози «колективному Заходу» – старший науковий співробітник Національного музею історії України у Другій світовій війні Роман Кабачій. В Інституті Міжнародних відносин Київського національного університету імені Шевченка відбулася конференція, присвячена питанням безпеки та миру для України. Допомога Україні екзистенційно важлива для Європи, наголошує експерт-міжнародник зі Словаччини Йозеф Грабіна. Чи будуть війська НАТО в Україні: хто із союзників «за», а хто – «проти» і що про це кажуть у Офісі Президента України. Китай не готовий пожертвувати співпрацею з Росією цілковито, проте обмежити її може, якщо отримає цікаву пропозицію від ЄС – головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень, доктор філософії і політології Аліна Гриценко, коментуючи європейське турне лідера Китаю Сі Цзіньпіна Францією, Сербією та Угорщиною.
Електронний кабінет військовозобов'язаного. Чи стане він альтернативою чергам до ТЦК. (Говоримо про сам кабінет і що він собою являтиме, функціонал, чи всі зможуть ним скористатися? Проходження ВЛК все одно буде? Яке покарання за неоновлення військово-облікових даних тощо). Гостя — Олена Карнаух-Голодняк, адвокатка, правозахисниця.
Știri în limba română
Ситуація на фронті, росіяни фактично перейшли у наступ, проблема мобілізації, іноземна військова допомога, як ці чинники впливають на хід війни. Гість — Євген Дикий, ветеран АТО.
Росіяни наступають на Харківщині. Військові аналітики проаналізували їхні цілі.
Велика Британія почала передачу Україні озброєнь зі свого найбільшого пакета військової допомоги.
З метою економії "Укрзалізниця" вимикатиме підсвічування фасадів найбільших залізничних вокзалів.
Кожна професія на визвольній війні важлива для перемоги. У молодшого сержанта Донецького прикордонного загону Юрія Савчука мета одна — забезпечити надійний звʼязок між підрозділами, бо він — звʼязківець.
Протягом доби зафіксовано 108 бойових зіткнень.
Через російські обстріли є загиблий і поранені на Херсонщині.
Міністерство енергетики може підвищити тарифи на електроенергію.
Горів Волгоградський нафтопереробний завод у росії внаслідок падіння безпілотника.
Яка військова техніка зараз має вирішальне значення на полі бою. ЄС розпочав роботу над відкриттям Офісу оборонних інновацій у Києві. Як це допоможе із розвитком українського оборонно-промислового комплексу (ОПК). Гість — Дмитро Левусь, політолог, експерт аналітичного центру "Об’єднана Україна".
Через російські обстріли за добу є поранені на Донеччині.
Шістьох ухилянтів затримали українські прикордонники на кордоні з Румунією.
Україна посіла на "Євробаченні" третє місце, а переможцем стала Швейцарія з піснею "Код".
Найгарячішим на фронті за добу став Покровський напрямок. 32 ворожі штурми відбили наші захисники.
Європейський Союз найближчими тижнями планує посилити допомогу України та доставити більше техніки, — заявив президент Франції.
Як працює мережа соціальних квартир для матерів і дітей, що опинилися у складних життєвих обставинах — тікали з окупації, від домашнього насильства. Гостя — Анна Саєнко, заступниця директорки із програмних питань Української фундації громадського здоров'я.
Євробачення-2024: підсумки і враження від побаченого. На зв'язку — Анна Заклецька, ведуча Радіо "Промінь", яка перебуває у Мальме, Швеція.
На Харківщині рятувальники дістали з під завалів, спричинених ворожими обстрілами, двох людей, ще одна жінка загинула.
У Литві сьогодні відбуваються президентські вибори та референдум із легалізації множинного громадянства.
Євробачення-2024: підсумки і аналіз. Гість — Денис Путінцев, медіаексперт (обіймає зараз посаду — радник начальника Херсонської обласної військової адміністрації з питань медіа та ідеології).
Три людини загинуло, 7 поранених за добу на Харківщині.
У другу неділю травня в Україні, як і в багатьох інших країнах світу, вшановують День матері.
Якщо вкусив собака, кліщ, змія, оса чи бджола. Як правильно діяти, аби убезпечитись від негативних наслідків? Гості: Тамара Білько, доцентка кафедри охорони праці та біотехнічних систем Національного університету біоресурсів і природокористування України; Оксана Пушкарьова, керівниця відділу інфекційного контролю Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру; Олег Шпичак, голова правління Всеукраїнської асоціації апітерапевтів, доктор фармацевтичних наук.
Підрозділи ППО оборони знищили 5 російських розвідувальних безпілотників у південних областях.
Для відновлення потужностей українських теплоелектростанцій, втрачених через російські обстріли, необхідно близько 300 мільйонів доларів, — кажуть в ДТЕК.
Якщо вкусив собака, кліщ, змія, оса чи бджола. Як правильно діяти, аби убезпечитись від негативних наслідків? Гості: Тамара Білько, доцентка кафедри охорони праці та біотехнічних систем Національного університету біоресурсів і природокористування України; Оксана Пушкарьова, керівниця відділу інфекційного контролю Західноукраїнського спеціалізованого дитячого медичного центру; Олег Шпичак, голова правління Всеукраїнської асоціації апітерапевтів, доктор фармацевтичних наук.
Головне управління розвідки Міноборони провело спецоперацію, внаслідок якої дронами були атаковані три важливі об'єкти на території Росії, а генштаб підтвердив збиття ворожого літака.
У Грузії десятки тисяч людей напередодні протестували проти закону про іноагентів, який у понеділок розглядатиме парламент. З подробицями з Грузії наша кореспондентка.
Окупація Криму російською федерацією перетворила півострів на мілітаризовану зону, й призвела до стрімкого погіршення ситуації з дотриманням прав людини та міжнародного гуманітарного права. Про Крим 21-го століття з аналізом минулого, сьогодення та майбутнього — голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Через активність російських військ на півночі Харківщини зросла кількість воєнних злочинів.
У Варшаві зайнялася пожежа на території торговельного комплексу.
Сьогодні в Україні відзначають День матері, зворушливі відео-привітання з'явились на сторінці у Телеграмі Президента та Повітряних сил.
Понад 4 тис. людей евакуювали з населених пунктів Харківщини, де активізувалися бойові дії.
Чоловіку, який кинув гранату в поліцейського в Броварах, повідомлено про підозру.
Що таке хозарський міф козацької України? За що боролися козаки і чи здобули бажане? Як утворити й відстояти власну державу в оточенні недругів та ворогів?
Полтавський писар Самійло Величко, гадяцький полковник Григорій Граб’янка, ніжинський сотник Роман Ракушка-Романовський увійшли в українську історію як самовіддані хронікери, що прагнули зберегти пам’ять про вольності і права України, здобуті у звитяжних боях. Історик Сергій Багро оповідає про сповнене різноманітних пригод життя літописців, про мотивацію сісти за історичні пошукування й про найважливіші ідеї, закладені в їхні твори.
Шістьох чоловіків затримали на українсько-румунському кордоні.
Українські чоловіки з посвідкою на проживання та роботою зможуть залишатися в Німеччині.
Що таке хозарський міф козацької України? За що боролися козаки і чи здобули бажане? Як утворити й відстояти власну державу в оточенні недругів та ворогів?
Полтавський писар Самійло Величко, гадяцький полковник Григорій Граб’янка, ніжинський сотник Роман Ракушка-Романовський увійшли в українську історію як самовіддані хронікери, що прагнули зберегти пам’ять про вольності і права України, здобуті у звитяжних боях. Історик Сергій Багро оповідає про сповнене різноманітних пригод життя літописців, про мотивацію сісти за історичні пошукування й про найважливіші ідеї, закладені в їхні твори.
У національний прокат виходить стрічка "Будинок "Слово". Нескінчений роман" про літераторів Розстріляного відродження, які в 1930-х роках жили в письменницькому кооперативі Будинок "Слово" в Харкові. Гість — Тарас Томенко, кінорежисер-постановник фільму "Будинок "Слово". Нескінченний роман", член Європейської кіноакадемії.
Керівнику окупаційного Херсонського СІЗО повідомили підозру за примусове вивезення понад 150 засуджених.
У російського "Газпрому" найбільші збитки за 25 років.
Базові європейські цінності. Скільки їх. Що на практиці вони означають? Чи готові ми їх дотримуватися. Європейські цінності і Україна. Гість — Олександр Стегній, доктор соціологічних наук.
На півдні України немає ознак формування російських наступальних угруповань, — кажуть військові.
Окупанти прагнуть мобілізувати на війну проти України понад 150 тис. населення тимчасово окупованих територій.
Кіберстійкість війська. Гість — Руслан Прилипко, керівник напряму C2IS (Command & Control Information Systems) ГО "Аеророзвідка".
Українців закликають не вестися на російську пропаганду.
Російські окупанти за тиждень втратили понад 8 тисяч військових.
Кіберстійкість війська. Гість — Руслан Прилипко, керівник напряму C2IS (Command & Control Information Systems) ГО "Аеророзвідка".
Ситуація на прикордонні Харківщини не проста, але контрольована, — кажуть бійці.
Члени Північноатлантичного альянсу можуть допомогти захистити частину західної території України. Таку ідею висунули у владі Німеччини.
Національна кампанія "Велосипедом до школи"! Гості: Марина Блудша, комунікаційна координаторка U-Cycle (ГО Асоціація велосипедистів Києва); Аліна Кундіч, координаторка національної кампанії "Велосипедом до школи".
Бої на прикордонні Харківщини тривають.
Окупаційні адміністрації відправляють українських дітей на нібито оздоровлення з метою зомбування.
Російські військові та окупаційна влада на тимчасово окупованих територіях продовжують готуватися до мобілізації місцевих чоловіків. Вже створена мережа так званих військкоматів, на підприємствах з’явилися "військові столи", створили росіяни також й військово-лікарські комісії. У тимчасово окупованому Сєвєродонецьку Луганської області стало майже неможливо мирним жителям, які змушені були залишитися в місті, знайти собі роботу. А у тимчасово окупованому Маріуполі з нового навчального року із школярів будуть готувати операторів бойових дронів. Більш детально про те, що відбувається на тимчасово окупованих та деокупованих територіях розповість наша колега Маргарита Лазник.
Кількість населених пунктів на Харківщині, де тривають активні бойові дії збільшилася.
На Полтавщині нідерландські волонтери передали чотири автівки швидкої допомоги українським військовим.
70 років тому, 12 травня 1954 року, Україна (на той час УРСР) стала постійним членом ЮНЕСКО. Які можливості відкрились перед українцями? Які запобіжники щодо культурної спадщини спрацювали в час повномасштабної війни? Гостя — Есма Аджієва, голова громадської організації "Алем", ініціаторка внесення до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО елементів кримськотатарської культури.
Ситуація у Вовчанську на Харківщині погіршилася.
Російська армія завдала ракетного удару по околиці Сум.
Опівдні російські військові скинули три авіабомби у центр Липців на Харківщині.
Російські війська зранку обстріляли Корабельний район Херсона.
Скільки відсотків українців перебуває нині за межами України? Як держава з ними комунікує? Чи усвідомлює ця велика громада свою силу? Чим Україна може бути їй корисною, і що ця громада може дати Україні? Якою була роль української діаспори у становленні українсько-канадських взаємин? Гість — Андрій Шевченко, голова місії в Україні Світового конгресу українців, Надзвичайний та Повноважний Посол України.
Росіяни могли самі підірвати будинок або це був побутовий вибух у Бєлгороді.
Російські солдати зазнають великих втрат на Харківському напрямку.
Скільки відсотків українців перебуває нині за межами України? Як держава з ними комунікує? Чи усвідомлює ця велика громада свою силу? Чим Україна може бути їй корисною, і що ця громада може дати Україні? Якою була роль української діаспори у становленні українсько-канадських взаємин? Гість — Андрій Шевченко, голова місії в Україні Світового конгресу українців, Надзвичайний та Повноважний Посол України.
Окупанти влаштували курс пропаганди школярам на ТОТ.
Засуджені українці, які будуть мобілізовані до армії, нестимуть службу у спеціальних підрозділах.
Проаналізуємо повітряні атаки противника за травень: інтенсивність, характер, яке озброєння застосовується і ефективність знищення повітряних цілей. Які типи ракет зараз переважно застосовує противник, про що це говорить, траєкторії. А також про те, як зросли відстані, які вже здатні долати українські дрони. Які можливості для ударів по об'єктах противника це дає. Перспективні цілі. Гість — Олександр Кочетков, політолог, експерт з ракетно-ядерного озброєння.
Російські солдати зазнають великих втрат на Харківському напрямку.
Очільник британської МЗС прокоментував російський наступ у Харківській області.
Європейське турне Сі Цзіньпіня. Головні висновки і аналіз. Гість — Ігор Долгов, український дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посол України, Глава Місії України при НАТО 2010—2015 рр., заступник Міністра оборони України з питань європейської інтеграції 2015—2017 рр.
Вибух у житловому будинку у російському Бєлгороді не могла спричинити ані ракета, ані її уламки.
Українські війська продовжують проводити оборонні дії в прикордонні Харківщини.
У бійців 48-го штурмового батальйону ім. Романа Челебиджихана подвійна місія на визвольній війні: перемогти московського окупанта та повернутися на вільні від русні кримські терени. Одна із них кавалер ордена "За мужність" Ельзара Веліляєва — мініатюрна жінка з сильним характером.
Головні новини дня.
Декларація Шумана: як починався процес євроінтеграції? Як вихід Великої Британії і російсько-українська війна змінили Європейський Союз, чи стають питання оборони і безпеки пріоритетними для ЄС, наскільки ЄС готовий до подальшого розширення? Гість — Андрій Мартинов, доктор історичних наук, професор, провідний науковий співробітник відділу історії міжнародних відносин і зовнішньої політики України Інституту історії України НАН України.
Сили ППО збили російську ракету над Дніпропетровщиною.
Влада Харківської області, адміністрація Вовчанської громади та громад Харківського району працюють на місцях.
Ближче до природи: чому українців цікавить життя в екопоселеннях. Гість — Максим Залевський, координатор мережі екопоселень, блогер, екоактивіст.
Посилення незаконної російської мобілізації на окупованих територіях та як українці можуть від неї захиститися і уникнути її. Гостя — Онисія Синюк, правова аналітикиня Центру прав людини ZMINA, учасниця Коаліції "Україна. П'ята ранку".
ХIІ Міжнародний фестиваль "Книжковий Арсенал", який розпочнеться 30 травня, оприлюднив програму. Гостя — Ольга Русіна, журналістка Українського Радіо, письменниця, перекладачка, авторка книжок для дітей та підлітків, членкиня Українського ПЕН-клубу.