Zilnic Radioul Ucrainean pregătește un rezumat al celor mai importante știri despre războiul ruso-ucrainean în formatul unui podcast scurt. Oferim doar informații de încredere din surse confirmate: comunicăm despre evenimente militare, oglindim știrile din orașele atacate de Rusia, precum și viața în regiunile Ucrainei de lângă linia frontului. Dacă doriți să urmăriți situația din Ucraina, dar nu aveți timp să citiți în mod constant știrile – "Ucraina: problemele securităţii" este creat anume pentru dumneavoastră.
Ми з України на захисті європейських цінностей!
La Institutul de Relații Internaționale al Universității Naționale „Taras Șevcenko” din Kiev s-a desfășurat o conferință privind securitatea și pacea în Ucraina. Asistența acordată Ucrainei este importantă din punct de vedere existențial pentru Europa, a declarat expertul internațional slovac Josef Grabina.
Vor fi trupe NATO în Ucraina: ce aliați sunt „pentru” și care sunt „împotrivă” și ce spune Oficiul Președintelui Ucrainei despre acest lucru.
Cum este sărbătorit Paștele în Ucraina: principalele tradiții pascale ale comunității românești din Bucovina.
В Інституті Міжнародних відносин Київського національного університету імені Шевченка відбулася конференція, присвячена питанням безпеки та миру для України. Допомога Україні екзистенційно важлива для Європи, наголошує експерт-міжнародник зі Словаччини Йозеф Грабіна.
Чи будуть війська НАТО в Україні: хто із союзників «за», а хто – «проти» і що про це кажуть у Офісі Президента України.
Як відзначають Великдень в Україні: головні великодні традиції румунської громади на Буковині.
Приватні військові компанії в Україні: навіщо потрібні саме зараз? Гість — Іван Ступак, військовий аналітик, колишній працівник СБУ (2004-2015).
Ломбардам та банкам заборонили приймати у заставу товари подвійного призначення. Що підпадає під такі категорії? Як взагалі ломбарди працюють під час війни? Чи стало їх менше? Чи є проблеми в роботі ломбардів та як регулюється їх діяльність зараз? Гість — Олександр Залєтов, начальник Управління нагляду за фінансовими компаніями.
5 травня — День боротьби за права людей з інвалідністю. Як виглядає життя цих людей в Україні на третьому році війни, труднощі і досягнення, державна підтримка, можливості працевлаштування та розвитку. Гість — Валерій Сушкевич, голова Всеукраїнського громадського об’єднання "Національна асамблея людей з інвалідністю України".
Краткото ежедневно радиопредаване "Украйна: въпрос на сигурността" има важна роля – да предаде на аудиторията на Украинското радио, което се слуша не само в Украйна, но и в други страни, включително и в България, най-актуалната и достоверна информация за военните действия от страна на руските окупатори на теритоията на Украйна.
Слушателят научава не само за фактите от последните военни, икономически и културни събития, засягащи в това число и целият свят, но може и емоционално да усети тази или онази ситуация, благодарение на кратки забележки и коментари на военни, жертви на войната или официални лица. Войната на Русия в Украйна е въпрос на сигурност не само за украинците, а и за всеки жител на света, затова хората трябва да получават правилната информация, без пропоганда, за да оценяват истинната същност на случващото се в Украйна.
Про фінансування ЗСУ з місцевих бюджетів. Гостя — Катерина Березюк, аналітикиня руху "Чесно".
Нацбанк оприлюднив інфляційний звіт. Що буде з цінами в Україні і які чинники на них вплинуть. Зробимо аналіз. Гість — Борис Кушнірук, економічний експерт
Міноборони опублікувало наказ зі списком захворювань, за якими визначається придатність до військової служби. Гостя — Анжела Василевська, адвокатка, медійна експертка з правових питань.
Навіны па-беларуску
Російські інформаційні спецоперації. Легітимність українського Президента. Саміт миру в Швейцарії. Гість — Олександр Антонюк, військовослужбовець ЗСУ, політичний консультант.
Správy v slovenskom jazyku
Пророросійський наратив повністю зник з публічного дискурсу України — такі висновки зробила організація CAT-UA на основі останнього дослідження. Як можна дослідити подібні тенденції? У чому полягали глибинні інтерв’ю для дослідження? Як можна порівняти цей стан справ із тим, що було у 2013, 2004 роках? І які ще висновки можна зробити? Гість — Артем Захарченко, керівник ГО CAT-UA (Communication Analysis Team – Ukraine), доктор наук з соціальних комунікацій.
Видання Politico пише про серйзоні проблеми рф із внутрішніми запасами палива унаслідок ударів по НПЗ. Як зросли ціни, чи росія готова повністю припинити експорт палива і звідки хоче його імпортувати? Що відбувається тим часом на світовому ринку нафти? (Reuters пише, що ціни впали на початку цього тижня). Гість — Геннадій Рябцев, директор спеціальних проєктів у Науково-технічному центрі "Псіхея".
Magyar nyelvű hírek
ВЛК: що треба знати військовозобовʼязаним та військовослужбовцям. Гість — Олег Леонтьєв, адвокат.
ВЛК: що треба знати військовозобовʼязаним та військовослужбовцям. Гість — Олег Леонтьєв, адвокат.
Від початку повномасштабної війни росіяни повністю знищили на окупованих ними територіях понад 60 тис. гектарів лісів вартістю щонайменше 14 млрд грн — йдеться в розслідуванні NGL.media. Де і які території постраждали найбільше, які маємо докази для міжнародних судів та потенційної справи про екоцид, які є шляхи відновлення цих лісів. Гостя — Мар'яна Вербовська, журналістка NGL.media, авторка матеріалу.
росіяни завдали масованого ракетного удару: атаковані об’єкти генерації та передачі електроенергії у низці областей.
Сьогодні в Україні вшановують День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
У світі та в Україні місяць травень присвячений обізнаності про ментальне здоров’я. Поговоримо про важливість піклування про свій психологічний стан. Якими проблемами переймаються у світі і що турбує українців? Чому про ментальне здоров'я нації почали активно говорити тільки після початку повномасштабної війни? Що знають про цю проблему українці і як відновлюють своє ментальне здоров'я? Гості: Наталія Простун, дитяча та сімейна психологиня та Ірина Губеладзе, докторка психологічних наук, президентка Асоціації політичних психологів України, завідувачка лабораторії психології мас і спільнот Інституту соціальної та політичної психології Національної академії педагогічних наук України.
"Протести" за гроші: як рф просуває тези про "нелегітимність" президента Зеленського.
У випуску розглядаємо чергову провокацію в рамках російської інформаційної операції "Майдан-3". У телеграмі з’явилася група, де пропонують українцям гроші в обмін на участь у протесті. Заклик долучитися за гроші — свідчення того, що протест намагаються створити штучно. Як росіяни розкручують тему начебто "нелегітимності" Зеленського та української влади — розкажемо у випуску.
Внаслідок ворожої ракетної атаки на Кіровоградщині травмовано дитину 8-ми років.
росія цієї ночі атакувала енергетичні об’єкти у 6 регіонах України. Внаслідок ракетної атаки пошкоджено обладнання на одному з енергооб'єктів у центральному регіоні, - інформує Укренерго.
В Україні на фронті впродовж доби було зафіксовано 84 бойові зіткнення.
Що очікувати Україні під час весняно-літньої кампанії та як цьому протистояти. Гість — Іван Тимочко, військовий та голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ.
На Київщині уламки ракет і БПЛА впали у чотирьох районах: є постраждалі, а Львівщину ворог атакував кинжалами.
Під час масованої атаки рф по Україні, Польща та союзники підіймали авіацію.
8 травня у 176 країнах світу відзначають Міжнародний день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. Кому з постраждалих від війни сьогодні може допомогти Червоний Хрест та про яку підтримку йдеться? Наскільки українська організація автономна? Також як заявив Уповноважений ВР із прав людини Дмитро Лубінець, Міжнародна Федерація Товариств Червоного Хреста налаштована рішуче захищати діяльність своєї російської філії. Ми можемо вплинути на цю ситуацію? Гість — Павло Розенко, віцепрезидент Червоного Хреста, експерт з питань соціальної політики, віцепрем'єр-міністр у 2016-2019, міністр соціальної політики у 2014-2016.
Звернення Президента України Володимира Зеленського з нагоди Дня памʼяті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років.
"80 років тому мільйони українців боролися, аби нацизм програв назавжди. Але сьогодні українці знову протидіють злу, яке відродилося. Зло, ім'я якого - російський фашизм. Скорочено - рф".
"Всі на Землі знають історію й пам'ятають, як боротися з нацизмом. Коли людство об'єднується, протидіє гітлеру, а не купує в нього нафту і не приходить до нього на інавгурацію".
"Плани рф - ув'язнити свободу в гетто. Концтабір під назвою "рускій мір". Експортувати по всьому світу головне російське надбання - колючий дріт".
"Перелік держав, які не можуть почуватися у безпеці росія офіційно затвердила під назвою "спісок нєдружествєнних государств". Красномовно, що він майже повністю збігається зі списком держав антигітлерівської коаліції. Ті, хто переміг нацизм, - вороги для сучасної росії".
"Вільні, демократичні й незалежні держави в сучасній кремлівській ідеології означають небезпечні. А отже - мішені".
"Сторінки з підручників про Другу світову росія повернула у заголовки світових ЗМІ. Страшне минуле росія повернула у стрічку щоденних новин. Доводячи з кожним злочином - нацизм відродився. Тільки з новим маркуванням: "сдєлано в росії".
"Сьогодні ідеї гітлера звучать російською мовою. Нові "Фау" - це "калібри" та "кинджали", новий Люфтваффе - МіГи й "сушки", нова свастика - "зетка", новий "Гітлер'югенд" - "Юнармія". І якщо сучасний кремль походить на третій рейх в усьому, то й кінець його має бути ідентичним. У новому Нюрнберзі - місті Гаага.
Як і в 1945-му, це здатен зробити тільки об’єднаний вільний світ. Об’єднаний в антипутінську коаліцію. Не словами, а діями здатний зупинити нацистів москви, не дати новому злу поширитись на весь Європейський континент, а згодом і на весь світ. Здатний допомогти Україні перемогти російський нацизм. Довести відданість словам «Ніколи знову!». Аби «Ніколи знову!» знову було актуальним".
Про лічильники води та електроенергії. Закінчення опалювального сезону найзручніший час для повірки лічильників. Чому потрібно робити повірку? Хто може її робити, скільки це має тривати й коштувати? В яких випадках краще купити новий лічильник? Які лічильники надійніші? Як розкидають куби на всіх, якщо немає лічильників? А якщо є у всіх, то хто платить за воду у разі поривів? Згадаємо й двозонний лічильник електрики: наскільки користуються попитом у споживачів, чи не спровокує їх масове встановлення пік навантаження вночі? Гість — Олександр Сергієнко, директор аналітично-дослідницького центру "Інститут міста".
Зранку російські війська атакували залізничний вокзал у Херсоні. Чи є зміни руху поїздів?
Цієї ночі сили ППО знищили 59 із 76 повітряних цілей. Якими ракетами атакували загарбники?
Про лічильники води та електроенергії. Закінчення опалювального сезону найзручніший час для повірки лічильників. Чому потрібно робити повірку? Хто може її робити, скільки це має тривати й коштувати? В яких випадках краще купити новий лічильник? Які лічильники надійніші? Як розкидають куби на всіх, якщо немає лічильників? А якщо є у всіх, то хто платить за воду у разі поривів? Згадаємо й двозонний лічильник електрики: наскільки користуються попитом у споживачів, чи не спровокує їх масове встановлення пік навантаження вночі? Гість — Олександр Сергієнко, директор аналітично-дослідницького центру "Інститут міста".
російська армія сьогодні вранці обстріляла залізничний вокзал у Херсоні. Пошкоджена будівля і колії. З подробицями кореспондентка Суспільного.
Також буде пряме включення з Полтавщини, яку також атакувала цієї ночі російська армія.
Активізація з Людмилою Тягнирядно
Переосмислення пам'яті про Другу світову в контексті російсько-української війни. Гість — Антон Дробович, голова Українського інституту національної пам'яті.
Вночі війська рф атакували 7 регіонів України. Що саме було під ударом?
Представники релігійних конфесій закликали жителів Запоріжжя утриматись від відвідування місць поховання у поминальні дні.
Активізація з Людмилою Тягнирядно
Переосмислення пам'яті про Другу світову в контексті російсько-української війни. Гість — Антон Дробович, голова Українського інституту національної пам'яті.
Олігарху Ігорю Коломойському оголосили підозру в організації замовного вбивства, — інформує Офіс Генпрокурора.
У Червоноградському районі на Львівщині вже загасили пожежу на обʼєкті критичної інфраструктури, яку спричинив удар ракет.
Кіберстійкість війська. Гість — Руслан Прилипко, керівник напряму C2IS (Command & Control Information Systems) ГО "Аеророзвідка".
Енергетики повернули світло споживачам на Київщині після обстрілів росіян.
Але через російську атаку на об'єкти енергоінфраструктури, можуть обмежити споживання електроенергії ввечері, де вимикатимуть світло?
Кіберстійкість війська. Гість — Руслан Прилипко, керівник напряму C2IS (Command & Control Information Systems) ГО "Аеророзвідка".
Вищий антикорупційний суд заочно обрав запобіжний захід ексголові Фонду держмайна Дмитру Сенниченку.
Спікер парламенту Руслан Стефанчук підписав розпорядження про допуск журналістів до Верховної ради.
Știri în limba română
Správy v slovenskom jazyku
Magyar nyelvű hírek
Новини на български език
У Кривому Розі затримали інформатора російського "воєнкора", який наводив ракети на місто.
Литва готова відправити своїх військових в Україну з навчальною місією.
Українців попередили про можливе відключення електроенергії.
Співробітнику УДО, через якого загинув підліток на київському фунікулері, загрожує довічне ув'язнення.
http://www.nrcu.gov.ua/schedule/period-items.html?channelID=1#:~:text=8%20%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D1%8F%20%E2%80%94%20%D0%94%D0%B5%D0%BD%D1%8C,%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D1%96%D1%97%20%D0%BD%D0%B0%D1%83%D0%BA%20%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8.
Окупанти обстріляли Харків, постраждали діти.
Верховна Рада продовжила дію воєнного стану та мобілізацію.
Україна представила Стратегю демографічного розвитку. Що вона передбачає на найближчі роки та які визначає цілі й завдання з огляду на демографічні виклики. Інтерв'ю Сергія Ніжинського, голови громадської організації "UA Experts", заступника міністра соціальної політики у 2019–2020 роках.
Румунія готова обговорити передачу Україні своєї системи протиповітряної оборони "Patriot".
Кабінет міністрів створив Штаб підготовки до наступного опалювального сезону.
Демографічна стратегія уряду. Гостя — Ірина Корженкова, аналітикиня Центру спільних дій.
У Харкові зросла кількість постраждалих внаслідок ворожої атаки.
Енергетики відновили електропостачання понад 50 тис. споживачів.
4 травня 2024 року набули чинності закон та підзаконні акти, які стосуються скасування "обмеженої придатності" та проходження ВЛК. Міноборони опублікувало наказ зі списком захворювань, за якими визначається придатність до військової служби. Гостя — Анжела Василевська, адвокатка, медійна експертка з правових питань.
Сили оборони півдня не підтвердили інформації про захоплення росіянами Роботиного.
На Куп'янському напрямку російські окупанти відновили свої резерви у живій силі.
"Щоденник спротиву" – щоденний огляд подій, які відбуваються на деокупованих та тимчасово окупованих, прифронтових територіях. У програмі можна почути інформацію про життя людей на цих територій, про проблеми та виклики, які постають перед ними. Як себе убезпечити? Як зберегти життя та здоров’я? Куди звертатися по допомогу та як евакуюватися з окупованих і прифронтових територій? Як відбувається відновлення деокупованих територій та багато іншого.
російські війська поновили активні штурмові дії на Харківщині.
росія модернізувала ракету Х-101.
Про невивчені уроки історії, про Нюрнберзький процес, а також про вину і відповідальність — доктор історичних наук, професор, головний науковий співробітник Інституту всесвітньої історії НАН України Сергій Стельмах.
росіяни намагаються знову захопити острів Нестрига.
Румунія готова обговорити передачу Україні своєї системи протиповітряної оборони "Patriot".
Залізничники завершили ремонт ушкодженої в результаті обстрілу колії на станції Херсон.
На Рівненщині обмежують електропостачання для промислових об’єктів.
СБУ заявила, що викрила в Управлінні державної охорони російських шпигунів, що за завданням ФСБ мали вбити Зеленського, Буданова та Малюка. У яких держорганах та силових структурах зараз найвищий ризик шпигунства, боротьба з ним. Гість — Михайло Притула, полковник СБУ у відставці.
Посеред дня війська рф цілеспрямовано обстріляли спортмайданчик у Харкові: постраждали сім людей.
У Силах оборони півдня спростували інформацію про начебто захоплення росіянами Роботиного Запорізької області.
Știri în limba română
Správy v slovenskom jazyku
Magyar nyelvű hírek
Новини на български език
На Дніпропетровщині працювала ППО. Сьогодні вранці російська диверсійно-розвідувальна група у складі
10 людей намагалася проникнути на територію України в районі Харківщини.
Відкрито кримінальне провадження за фактом сьогоднішнього обстрілу окупантами Харкова.
Медичні заклади посилять системами енергопостачання та енергетичним обладнанням для роботи.
Понад півтора десятка атак за день на Нікопольщину.
Росіяни знову почали використовувати "Калібри" для обстрілу українських міст.
64 бойових зіткнення сталося протягом минулої доби на лінії фронту.
У Силах оборони півдня спростували інформацію про начебто захоплення росіянами Роботиного Запорізької області.
"Можем повторіть": як і навіщо путін створив "Бессметний полк"?
Під час правління путіна День Перемоги — радянсько-російське свято 9 травня, а точніше спосіб його відзначення в росії — остаточно втрачає будь-які людські риси. Акції типу "Бессметний полк", паради техніки вкупі з погрозами всьому світові, риторика "можем повторить": усе більше святкування Дня перемоги своїми рисами нагадує якийсь культ. Коли і для чого розкрутили нову традицію, акцію "Бессметрний полк", і як до цього причетне путінське оточення — про це ми розпитали воєнного історика Василя Павлова. А також говоримо про внесок України в перемогу над нацизмом і про те, як Україні варто вибудовувати власну історичну пам’ять про Другу світову війну.
Головні новини дня.
У 2025–2026 роках Міністерство освіти і науки України вводить у шкільну програму для 8 і 9 класів предмет "Підприємництво та фінансова грамотність". Чому це потрібно, в якими форматі можуть відбуватися уроки? Чи є подібні уроки в ЄС? Який рівень фінансової обізнаності дітей та підлітків? Гість — Олександр Сохацький, фінансовий радник, амбасадор з фінансової грамотності від Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Про фінансування ЗСУ з місцевих бюджетів. Гостя — Катерина Березюк, аналітикиня руху "Чесно".
Сьогодні поговоримо про те, як на тимчасово окупованих територіях російські військові та окупаційна влада продовжують готуватися до мобілізації місцевих чоловіків, а також дізнаємося, які професії наразі найзатребуваніші на деокупованій частині Херсонської області та чи наважуються місцеві жителі організовувати власний бізнес на звільнених територіях.
Достовірна інформація з перевірених джерел
Що таке хозарський міф козацької України? За що боролися козаки і чи здобули бажане? Як утворити й відстояти власну державу в оточенні недругів та ворогів?
Полтавський писар Самійло Величко, гадяцький полковник Григорій Граб’янка, ніжинський сотник Роман Ракушка-Романовський увійшли в українську історію як самовіддані хронікери, що прагнули зберегти пам’ять про вольності і права України, здобуті у звитяжних боях. Історик Сергій Багро оповідає про сповнене різноманітних пригод життя літописців, про мотивацію сісти за історичні пошукування й про найважливіші ідеї, закладені в їхні твори.