21 атаку росіян на Лиманському напрямку від початку минулої доби зафіксували на фронті.
Посли Євросоюзу з другої спроби погодили 15-й пакет санкцій проти росії.
"Зимова єПідтримка", більш відома як "тисяча від Зеленського" та національний кешбек — чи може держава отримати доступ до усіх ваших даних: персональних, банківського балансу, транзакцій? Чи є в цьому якась загроза для рахунків громадян? І що написано в договорах, які укладає з банком будь-який користувач, у тому числі й на отримання національного кешбеку чи зимової "Є-підтримки"? Про домисли і реальність — Леся Михаленко, адвокатка.
Українці почали отримувати виплати в рамках програми "Зимова єПідтримка". Гостя — Надія Бігун, заступниця Міністра економіки України.
Польща не розглядає можливість відправлення своїх військ до України.
У Покровську на Донеччині залишається понад 11 тисяч жителів.
Друга партія данських F-16 вже в Україні. Перша партія новітніх ракет-дронів "Пекло" вже в ЗСУ, ракета "Паляниця" — в серійному виробництві. А в черговій партії допомоги від США — боєприпаси для артилерійських ракетних систем (HIMARS) і безпілотні авіаційні системи. Як ці “новинки” посилять повітряний щит над Україною. Гість — Ігор Романенко, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, генерал-лейтенант у відставці, заступник начальника Генерального штабу ЗС України (2006-2010).
На землі, в повітрі та на морі: де та які дрони досягають максимального успіху. СБУ показали удосконалений Sea Baby, який може нести до 1000 кг корисного навантаження на 1000 км вже використовується у ролі морського РСЗВ. Як далеко та що може вразити такий дрон? Гість — Анатолій Храпчинський, виробник засобів радіоелектронної боротьби.
На Краматорському напрямку російська армія накопичує війська і техніку.
Окремі депутати Європарламенту вважають проведення повторних парламентських виборів виходом із політичної кризи у Грузії.
Київське Динамо програло 6-ту гру поспіль у Лізі Європи.
Звернення Президента України Володимира Зеленського.
Зниження мобілізаційного віку. Чому на цьому почали наполягати США? Якими можуть бути військові і політичні наслідки такого рішення? Гість — Сергій Назаренко, політолог, аналітик групи Левіафан.
"Аудіокнижка". Оксана Забужко, "Музей покинутих секретів".
"Хвилина класики". Василь Барвінський, Прелюдія №1.
Безпілотник влучив у багатоповерхівку у Харкові.
Що передають США у новому пакеті військової допомоги Україні.
МАГАТЕ засудило атаки на енергоінфраструктуру України.
Про диверсійні атаки російських спецслужб на різні об'єкти оборонної промисловості та енергетичної інфраструктури в Європі, про "сплячих" агентів, відбиття подібних атак. Гість — Василь Богдан, ветеран Служби зовнішньої розвідки України, генерал-лейтенант.
Найбільше атак за минулу добу сталося на Курахівському та Покровському напрямках.
Верховний суд залишив без змін рішення ВРП щодо звільнення Всеволода Князєва із посади судді.
Що таке "ЧАРА"? Важливий наголос. Якщо наголос на першому складі, то це буде старовинна посудина для пиття вина. Якщо на останньому — сковорідка. Діалектизми Кіровоградщини.
Ярослава Стріха про переклад "Дім на краю світу" Майкла Каннінґема.
Росіяни намагаються зайти в тил міста Часів Яр на Донеччині.
Український суд заочно засудив до 15 років за гратами спікера російської держдуми В'ячеслава Володіна.
Які графіки відключень світла діятимуть впродовж доби.
Небезпека обмороження та травмування у зимовий період: як вберегти себе, рідних та домашніх улюбленців? Гості: Дарка Озерна, біологиня; Віолета Канівець, сімейна лікарка.
Російські бойовики атакували житловий будинок в Харкові.
Україна перша країна, де застосують "спецмоніторинг" ЮНЕСКО.
США запровадили нові санкції проти високопосадовців Грузії.
Гібридні атаки, шпигунство, операції впливу. Росія може бути причетною до майже 100 таких інцидентів у Європі. Про це заявив міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський під час зустрічі міністрів НАТО у Брюсселі. Російські хакери спрямовують атаки на критичну інфраструктуру, зокрема енергетичну та урядові системи, у таких країнах, як Польща, Латвія та Німеччина. Чи успішні такі операції рф? Який мають ефект, якого результату росіяни прагнуть досягнути? Гість — Костянтин Корсун, експерт з кібербезпеки.
Рашисти взялись з новою силою залякувати. Зокрема, заяви путіна, що вони будуть оголошувати про удари, розстріл наших полонених. Що нам робити, щоб встояти. Гість — Артем Захарченко, керівник ГО CAT-UA (Communication Analysis Team – Ukraine), доктор наук з соціальних комунікацій.
У Харкові пролунали вибухи.
Дональд Трамп пропонує розмістити європейські війська в Україні.
Парламент Молдови проголосував за запровадження надзвичайного стану в енергетиці.
Тетяна Пасюга разом з чоловіком Андрієм у Великій Писарівці відкрила "Квіткову майстерню". На початку 2022-го у подружжя були три великі теплиці з хризантемами, почали також вирощувати овочі, які користувалися значним попитом. Все змінила війна. Квіткові магазини і теплиці довелося законсервувати на кілька місяців. Родина Пасюг не виїжджала із села і не кидала улюблену справу. Вони не сподівалися, що квіти матимуть попит у час війни. Але у березні 2023-го посилилися обстріли і всі їхні теплиці були знищені ворогом. У квітні родина переїхала до Сум. На новому місці жінка влаштувалась на роботу флористом, але мрію відродити — свою квіткову справу — не полишала.
13 грудня виповнюється 146 років від народження українського композитора та громадського діяча Миколи Леонтовича. Його різдвяна колядка "Щедрик" стала символом новорічних свят у всьому світі. У місті Покровськ, в Донецькій області урочисто відкрито пам'ятник композиторові, авторові "Щедрика" Миколі Леонтовичу.
Доба "Розстріляного відродження". Щоб виправдати радянський тоталітарний режим, російська пропаганда вдавалася до перекручування фактів про митців доби "Розстріляного відродження". Мовляв, вони брали участь у "заколоті проти радянської влади", загрожували безпеці Радянського Союзу, і взагалі були націоналістами. Ці маніпуляції тритривалий час використовували для того, аби виправдати репресії, якими знищували українську інтелігенцію та руйнували культурний ренесанс, що змінював обличчя України.
Російські бойовики атакували Харків.
Генсек НАТО закликав країни-члени Альянсу до негайного перегляду оборонної стратегії.
Естонія виділить ще 200 тисяч євро на допомогу українцям.
Актуальна ситуація на фронті. Гість — Олексій Гетьман, військовий аналітик.
На Київщині працює протиповітряна оборона.
На фронті висока інтенсивність атак зберігається на Покровському та Кухарівському напрямках.
США виділили Україні новий пакет допомоги.
Закупівлі Міністерства оборони України на 2025 рік. Гість — Гліб Канєвський, керівник Департаменту політики закупівель Міністерства оборони України.
В низці областей України пролунали вибухи. Під російським ударом енергетика.
Польща підняла свою авіацію через ракетний обстріл України.
Генсек НАТО закликав країни-члени Альянсу до негайного перегляду оборонної стратегії.
Побори провідників та побори з провідників: обшуки та затримання Нацполіції на Укрзалізниці, або Схеми на міжнародних пасажирських перевезеннях. Гість — Євген Плінський, журналіст, ведучий 1+1.
В низці областей пролунали вибухи. Під російським ударом енергетика.
Російські бойовики вдарили по Мирному на Харківщині.
Міноборони США виділило новий пакет допомоги Україні.
Побори провідників та побори з провідників: обшуки та затримання Нацполіції на Укрзалізниці, або Схеми на міжнародних пасажирських перевезеннях. Гість — Євген Плінський, журналіст, ведучий 1+1.
"Укренерго" збільшило обсяги вимкнень світла через російську атаку.
Російські бойовики вдарили по Мирному на Харківщині. Є поранені.
На лінії фронту за добу відбулось понад 200 бойових зіткнень.
Надзвичайний та Повноважний Посол України в Ізраїлі, США, Мексиці, Канаді Юрій Щербак — про роботу з академіком Сахаровим, прихід на дипломатичну службу, відрядження до Ізраїлю та двосторонні взаємини з Мексикою.
Росіяни завдали удару по об'єктах енергетики на Львівщині.
Національний банк підняв облікову ставку.
Надзвичайний та Повноважний Посол України в Ізраїлі, США, Мексиці, Канаді Юрій Щербак — про роботу з академіком Сахаровим, прихід на дипломатичну службу, відрядження до Ізраїлю та двосторонні взаємини з Мексикою.
Росіяни атакували сьогодні Україну крилатими ракетами та балістикою, повідомив президент.
"Метінвест" припинив роботу шахти під Покровськом на Донеччині.
Чи безпечний громадський транспорт України: результати поведінкового експерименту і всеукраїнського опитування в межах кампанії "16 днів активізму проти гендерно зумовленого насильства", які завершилися 10 грудня. Гість — Павло Соболевський, співзасновник Центру соціальних змін і поведінкової економіки.
Росіяни атакували сьогодні Україну крилатими ракетами та балістикою, повідомив президент.
На Запоріжжі через обстріл постраждали троє рятувальників.
Сонце перебуває на піку активності, а за рік може перейти до рівня "бойової зони" або сонячного максимума — пише Space.com. Що це означає? Про особливості цієї зірки, спалахи, піки активності і магнітні бурі, як вони виникають і як проявляються? Як впливає така сонячна "діяльність" на інші планети системи? Чим це може бути небезпечно для землян? І чи можна зменшити негативний вплив сонячної енергії на людину та її життєдіяльність? Гість — Сергій Осіпов, старший науковий співробітник відділу фізики Сонця Головної астрономічної обсерваторії НАН України, кандидат фізико-математичних наук.
11 крилатих ракет було збито сьогодні завдяки винищувачам F-16.
На трьох напрямках фронту росіяни готуються до посилення штурмових дій.
Третє Різдво без рідного Маріуполя, але з вірою у повернення. Гість — Василь Крячок, засновник і художній керівник оркестру "Ренесанс" Маріупольської камерної філармонії, заслужений діяч мистецтв України.
Пʼять із девʼяти енергоблоків України знизили потужність через ранкову атаку РФ.
Понад 250 разів російські окупанти обстрілювали Запорізьку область минулої доби.
Опозиція, яка стала владою: хто і якими територіями тепер керує в Сирії і на які зовнішні сили орієнтується, чи вдасться створити новий центральний уряд. Гість — Євген Добряк, експерт-міжнародник.
Що таке "АПУКА"? Це слово, яке можна почути лише на Ріпкинщині – Чернігівська область. Воно вимовляється як "А-ПУ-КА" і позначає саморобний м’яч, який виготовляли з вовни домашньої худоби. Про це розповідає Наталія Лук’яшко, носійка місцевої говірки.
Війська РФ сьогодні застосували 287 засобів повітряного нападу.
На Курахівському напрямку тривають важкі бої.
Путіна викинули із Близького Сходу, на черзі Африка? Гостя — Марта Олійник-Дьомочко, кандидатка політичних наук, аналітикиня Global Ukraine Foundation.
Рятувальники ліквідували наслідки російських атак на Тернопільщині та Прикарпатті.
Зранку росіяни з безпілотника атакували Дніпровський район Херсона.
Підсумки агрорезультатів цього року: чи очікується здешевшання продуктів? Гостя — Лариса Гук, оглядачка в галузі сільського господарства інформаційно-аналітичного центру "АГРО Перспектива".
Війська РФ сьогодні застосували 287 засобів повітряного нападу.
Рік тому Мінреінтеграції офіційно визнало Бахмут тимчасово окупованим.
Що українці думають про НАТО і Трампа. Нове опитування від Центру "Нова Європа". Гість — Сергій Солодкий, перший заступник директора Центру "Нова Європа".
Рятувальники ліквідували наслідки російських атак у двох західних регіонах.
В Україні наступного тижня запускають послугу "єКнига" для 18-річних.
Що українці думають про НАТО і Трампа. Нове опитування від Центру "Нова Європа". Гість — Сергій Солодкий, перший заступник директора Центру "Нова Європа".
Пʼять із девʼяти блоків українських АЕС знизили свою потужність.
Парламент Молдови запровадив надзвичайний стан в енергетиці.
"Щоденники стійкості" — спільний проєкт Суспільного та Всеукраїнської програми ментального здоров’я "Ти як?". Підсумки. Гості студії: Юлія Шелудько, виконавча продюсерка Українського Радіо, координаторка проєкту "Радіодиктант національної єдності" та Ольга Горбаньова, експертка Координаційного центру Кабінету Міністрів України.
210 бойових зіткнень сталося на лінії фронту впродовж минулої доби.
У Чехії збирають гроші на гелікоптер для української розвідки.
Я повзав, як хробак, аби вижити і дістатися до позицій — Дмитро Фінашин ("Фін"), офіцер НГУ, Герой України.
Війська РФ сьогодні застосували 287 засобів повітряного нападу.
Орбан назвав найбільше досягнення угорського головування в ЄС.
Токійський трибунал офіційно називається Міжнародний військовий трибунал для Далекого Сходу. Він був утворений 1946 року рішенням Альянсу переможців у Другій світовій війні. Токійський трибунал був першим, що розглядав воєнні злочини, злочини проти миру і людства в цілому. Тож, дослідження його практики може стати в нагоді в ході створення механізму притягнення до відповідальності та відшкодування за злочини, вчинені рф в Україні. Гість — Роман Єделєв, юрист-міжнародник, виконавчий директор Української асоціації міжнародного права, доцент кафедри міжнародного права КНУ імені Тараса Шевченка.
Рятувальники ліквідували наслідки російських атак у двох західних регіонах.
В Україні наступного тижня запускають послугу "єКнига" для 18-річних.
Токійський трибунал офіційно називається Міжнародний військовий трибунал для Далекого Сходу. Він був утворений 1946 року рішенням Альянсу переможців у Другій світовій війні. Токійський трибунал був першим, що розглядав воєнні злочини, злочини проти миру і людства в цілому. Тож, дослідження його практики може стати в нагоді в ході створення механізму притягнення до відповідальності та відшкодування за злочини, вчинені рф в Україні. Гість — Роман Єделєв, юрист-міжнародник, виконавчий директор Української асоціації міжнародного права, доцент кафедри міжнародного права КНУ імені Тараса Шевченка.
Ситуація на фронті: на Покровському та Времівському напрямках відбулося найбільше боїв.
Кошти з "Зимової еПідтрики" українці найбільше витрачають на оплату комунальних послуг.
В Україні - морози, синоптики прогнозують похолодання і надалі.
Жодного дня без нових ініціатив? Президент Франції пропонує розгорнути в Україні миротворчу місію. Наскільки реальною є така ідея? Гість — Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу та стратегії.
На початку повномасштабного вторгнення росія вимагала капітуляції України: чи змінилася позиція зараз?
Переходити до мислення воєнного часу закликає генеральний секретар НАТО - що саме має на увазі?
Про політичну активність Віктора Орбана, її цілі і можливі наслідки (цього тижня він побував у США, де зустрічався з Трампом, а після цього дзвонив путіну). З якою метою були ці візити і дзвінки? І чи матиме така "миротворча" діяльність резонанс для завершення російсько-української війни? Як може використати Орбан останні тижні головування Угорщини в ЄС? Гість — Євген Магда, директор Інституту світової політики.
Що таке "ПШІНКА"? На Дніпропетровщині так називають кукурудзу. Лелеку називають чорногуз. Середньонаддніпрянський говір.
Наслідки ранкового ракетно-дронового масованого удару росіян.
Графіки відключення світла у суботу.
Повернення дитини в Україну з тимчасово-окупованої території.
Стан енергетики після сьогоднішніх обстрілів. Гість — Іван Плачков, ексміністр палива та енергетики України 1999, 2005-2006 роках, президент Всеукраїнської енергетичної асамблеї.
Справу проти Росії виграла компанія "Нафтогаз України".
Наглядова рада "Укренерго" відтепер має очільника.
Нацбанк підняв облікову ставку.
Як створити Україні надійні гарантії безпеки, пам'ятаючи провал Будапештського меморандуму? Проаналізуємо зустрічі з Трампом. Гість — Андрій Веселовський, дипломат, Надзвичайний і Повноважний Посол, радник директора Національного інституту стратегічних досліджень.
Першу зустріч Технологічної ставки провів президент: про що говорили на засіданні?
Міністерство оборони виділяє додаткові кошти на закупівлю дронів: про яку суму йде мова?
Реформатор чи…? Проаналізуємо діяльність Рустема Умєрова на посту Міністра оборони. Що вдалось, а що ні міністру? Чому за його правління МО почали називати "турецьким двором", а позаштатних радників держсекретаря та давніх бізнес-партнерів міністра запідозрили у наявності російських паспортів? На зв'язку — Дар’я Каленюк, виконавча директорка Центру протидії корупції.
Про ситуацію на фронті, зокрема на Покровському напрямку.
Подробиці та наслідки ранкової російської масованої атаки.
Світ спорту з його найцікавішими і найважливішими подіями. Інтерв'ю з тренерами та спортсменами, розповіді про нові досягнення, аналіз поєдинків та змагань.
Доба "Розстріляного відродження". Щоб виправдати радянський тоталітарний режим, російська пропаганда вдавалася до перекручування фактів про митців доби "Розстріляного відродження". Мовляв, вони брали участь у "заколоті проти радянської влади", загрожували безпеці Радянського Союзу, і взагалі були націоналістами. Ці маніпуляції тритривалий час використовували для того, аби виправдати репресії, якими знищували українську інтелігенцію та руйнували культурний ренесанс, що змінював обличчя України.
Головні новини дня.
Закупівлі Міністерства оборони України на 2025 рік. Гість — Гліб Канєвський, керівник Департаменту політики закупівель Міністерства оборони України.
Президенти України та Фінляндії поспілкувалися телефоном, що обговорили?
Морози до 14 градусів прогнозують синоптики.
Низку заборон ухвалив парламент Грузії, які обмеження запровадили?
- Авторка Елі Кук із NEWSWEEK роздумує над тим, чи зможе сирійська криза вплинути на перебіг війни в Україні;
- Видання THE WEEK вийшло зі статтею про те, що саме ослаблена російська економіка може стати причиною припинення війни;
- У колонці для видання DESERET NEWS професорка Валері Гадсон пише про перспективи "ендшпілю" в російсько-українській війні, які вже проглядаються;
- Констант Мехют із THE NEW YORK TIMES познайомив своїх читачів із українськими митцями "Розстріляного відродження" і розказав про те, як українці борються за збереження своєї культурної спадщини.
Світ спорту з його найцікавішими і найважливішими подіями. Інтерв'ю з тренерами та спортсменами, розповіді про нові досягнення, аналіз поєдинків та змагань.
- Авторка Елі Кук із NEWSWEEK роздумує над тим, чи зможе сирійська криза вплинути на перебіг війни в Україні;
- Видання THE WEEK вийшло зі статтею про те, що саме ослаблена російська економіка може стати причиною припинення війни;
- У колонці для видання DESERET NEWS професорка Валері Гадсон пише про перспективи "ендшпілю" в російсько-українській війні, які вже проглядаються;
- Констант Мехют із THE NEW YORK TIMES познайомив своїх читачів із українськими митцями "Розстріляного відродження" і розказав про те, як українці борються за збереження своєї культурної спадщини.
Штруми на Харківщині — росіян усемеро більше, ніж українських захисників.
У зоопарку Рівного через холоди переселяють тварин до будиночків.
Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук — про роботу парламенту під час воєнного стану; розподіл влади між парламентом, Офісом Президента і Кабміном; за яких умов позбавлять мандатів депутатів-втікачів – Одарченка і Дмитрука; для чого створили Міністерство національної єдності, яке має займатись діаспорами.
Валерій Воротінцев у Сєвєвродонецьку мав бізнес у кількох сферах: від рекламних послуг до мережі кав'ярень та квест-кімнат. У лютому 2022-го, як і багатьом українцям, йому довелося все кидати і переїжджати. Спершу вирушили до Дніпра. Але там затрималися ненадовго. Разом із кількома іншими родинами із Сєвєродонецька Валерій переїхав у Хмельницький. Зараз він освоює нову справу — будинки з термоблоків.
Звернення Президента України Володимира Зеленського.
Дорогі українці, українки!
Перше – дякую нашим захисникам неба. Це була сьогодні одна з найбільших російських атак проти нашої енергетики. 94 ракети різних типів, і крилаті, і балістичні. 81 збили. Також було майже 200 ударних дронів. Загалом ми бачимо, що росіяни намагалися перенавантажити нашу ППО, як вони й завжди це роблять у таких масованих ударах. І також вони спеціально чекали морозної погоди, щоб зробити гірше для людей. Удар відбувся якраз під похолодання. Це свідомий, цинічний російський терор саме проти людей. Кожна ракета була націлена на той чи інший енергообʼєкт, і завдяки влучності наших воїнів та надійності систем ППО багато врятували. Зараз в областях працюють енергетики, ремонтні бригади – там, де потрібно. Систему відновлюють. Сьогодні ж провів перше засідання Технологічної Ставки – формату, який ми обіцяли, щоб дати більше інновацій нашим Силам оборони. І саме питання про більшу силу для ППО обговорювалося на цій Технологічній Ставці. Про захист від ракет, захист від «шахедів». Потребуємо ще більших можливостей збивати все це терористичне сміття. Брали участь у зустрічі Ставки не лише представники армії та Сил безпеки й розвідки, але також виробники зброї, науковці, люди, які точно знають, які технологічні речі можуть бути зроблені. На наступну зустріч у такому форматі ми очікуємо вже конкретних рішень. Будемо залучати й інших представників оборонно-промислового комплексу. Обов'язково треба ще залучити людей, які вже давно допомагають армії стати більш технологічною, із волонтерської спільноти. І саме технології мають стати відповіддю на деякі ключові питання щодо результативності наших підрозділів у бойових операціях. Що більше технологічності, то більше збережених життів.
Сьогодні ж говорив із нашими європейськими друзями. Президент Фінляндії – я подякував йому за підтримку України, українців. Є новий пакет підтримки, оборонний пакет. Фінляндія готує і ще один пакет. Також ми домовилися з Президентом Стуббом, що Фінляндія працюватиме з нашими запитами на додаткові системи протиповітряної оборони. Говорили й про те, як більш активно працювати з партнерами щодо гарантій безпеки та наближення миру. Була розмова і з главою уряду Латвії. Наша взаємодія – двосторонній рівень та наша координація з іншими державами Балтії, а також «нордиками». Готується саміт JEF, Joint Expeditionary Forces, – саміт Обʼєднаних експедиційних сил, формату співпраці у Північній Європі, і там відчутне британське лідерство. Україна завжди долучається, і обговорили, що потрібна повноцінна наша участь – на рівні повноправного учасника цих сил. Я вдячний за готовність допомогти з комплектуванням бригади разом з іншими партнерами в Балтії та Скандинавії. Вже готуємося до зустрічей у Брюсселі наступного тижня – із європейськими лідерами.
І ще одне. Є оборонний пакет від Сполучених Штатів Америки, і це, серед іншого, ракети для ППО, для «хаймарсів». Також – артилерія. Обсяг пакета – 500 мільйонів доларів. Дякую Президенту Байдену й обом партіям у Конгресі – усім, хто підтримує наш захист життя і людей. Щоразу, коли є нові російські удари по нашій країні, ми потребуємо – і це об’єктивна потреба – кроків, що демонструють Путіну: його терор не повинен спрацювати. Він застосовує ракети замість того, щоб шукати, як припинити війну. Саме війна й залякування – це те, що тримає російський «трон» під цією особою. Але партнерам варто переживати не про те, як забезпечити стабільність таких осіб у Москві, а про те, як гарантувати стабільність собі та світові – стабільність і безпеку, які можливі лише в мирі. Вдячний усім, хто допомагає нам наближати мир. Слава Україні!
190 боєзіткнень сталося за добу.
Які графіки відключень діятимуть наступної доби.
Волонтерство, виставки, працевлаштування, досягнення у спорті — все це про людей, які мають синдром Дауна. Як на Волині соціалізують дорослих та дітей з таким діагнозом, дізнавалась журналістка Волинської редакції Українського Радіо Ольга Шарута.
Побори провідників та побори з провідників: обшуки та затримання Нацполіції на Укрзалізниці, або схеми на міжнародних пасажирських перевезеннях. Гість — Євген Плінський, журналіст, ведучий 1+1.
Що таке "БЕКМЕС"? Головним символом Херсонщини є кавун. А бекмес — це варення із кавунів. Діалектизми Херсонщини.