Оновлена інформація на фронті.
На Кіровоградщині затримали двох військових, які продавали зброю та гранати.
Відключення світла сьогодні діятимуть із 07:00 до 22:00.
Добрі новини з Дикого Поля: проєкт Радіо Хартія на Українському Радіо
Малинівка: велике село в час великої війни і жодного соцреалізму. "Мені було дуже важливо жити там, звідки походять мої предки", — говорить підприємиця Марія Кабанова про причини релокації з великого міста до Малинівки. А музикант, військовослужбовець 13-ї бригади НГУ "Хартія" Євген Турчинов, згадує про діяльність у Малинівці в 2000-х українського Пласту: "Стало модним серед молоді любити українську пісню, українську літературу, спілкування українською". Як живе в час великої війни велике село Малинівка на Харківщині.
За даними Мінекономіки в Україні близько 8 мільйонів людей не працюють і не шукають роботу. Що тут не так? Як можна повернути економічно неактивних українців до роботи? Про зміни на ринку вакансій і про фактори, що впливають на попит і пропозиції? Гість — Сергій Марченко, засновник рекрутингової агенції "Борщ", провідний експерт ринку праці.
"Укрзалізниця" запустила новий поїзд із Дніпра до Харковаю
Міністр фінансів Німеччини запевнив у підтримці України у 2025 році.
Від перевороту до імпічменту президента: що сталося в Південній Кореї? Гість — Віктор Константінов, доцент Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Сирія: кінець епохи Асадів, що далі, як це вплине на позиції росії, усю "вісь зла" і на війну в Україні? Гість: Тарас Семенюк, аналітик, журналіст-міжнародник.
Україна повернула ще 5 дітей з Росії та окупованих територій.
Рада Безпеки ООН проведе закрите засідання щодо ситуації в Сирії.
Звернення Президента України Володимира Зеленського.
Солодкі новорічно-різдвяні свята. Про шоколад і цукерки: як обрати якісний продукт, скільки він має коштувати. Чому зараз так багато галасу наробив дубайський шоколад і що це таке, чи можна його купити в Україні, скільки солодкого можна дозволити з'їсти дитині, чи існують “корисні” солодощі і які це? Гостя — Олена Сидоренко, професорка кафедри товарознавства і фармації Державного торговельно-економічного університету.
"Аудіокнижка". Оксана Забужко, "Музей покинутих секретів".
"Хвилина класики". А. Караманов, "Кримська увертюра".
Майже 100 мільярдів євро пропонують закласти у наступний бюджет ЄС на оборону.
Міноборони допустило для використання у ЗСУ український наземний бойовий дрон.
Венесуела посідає перше місце в світі за обсягами розвіданих запасів нафти. Однак часи добробуту і демократії закінчилися ще наприкінці 80-х років ХХ століття. З 1998 року і до сьогодні країна перебуває в глибокій кризі. Прихід до влади Уго Чавеса, а потім його наступника Ніколаса Мадуро повністю змінило Венесуелу. Гість — Віталій Кулик, політолог, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства.
США підтримують передачу влади в Сирії.
Данія, Норвегія, Греція та Швеція призупинили розгляд заяв сирійців про надання їм притулку.
Світло в садках і школах. Як організовувати освітній процес в умовах, коли немає електрики. Чому діти у темряві і хто за це має відповісти? Що і як робить Міністерство, щоб проконтролювати і змінити ситуацію на краще? Гостя — Анна Бабінець, журналістка, керівниця незалежної розслідувальної агенції Слідство.Інфо.
Що таке "ДЗИГАРОК"? Так називають годинник на Буковині. Діалектизми Буковини.
ЮНЕСКО включила до реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини кобзаро-лірницьку традицію, рішення ухвалили на сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань охорони нематеріальної культурної спадщини, в парагвайському Асунсьйоні. Це вагоме свідчення унікальності та значущості української культури, яка несе в собі багатовікову історію боротьби й свободи, - про це сьогодні поговоримо з Олесем Саніним, братчиком Кобзарського цеху, лірником, кінорежисером та Віталієм Кобзарем, братчиком Кобзарського цеху, кобзарем, поетом.
Війська КНДР залишаються в Курській області в готовності вступити в бій.
DeepState назвав 9 населених пунктів на Донеччині, де просунувся ворог.
Депозити і що про них треба знати. Як змінюватиметься депозитна політика українських банків? Гість — Олександр Щербаха, експерт, заступник голови правління UGB.
Україна повернула з Росії та окупованих територій п’ятьох дітей.
У Кривому Розі без опалення залишається понад 3 сотні будинків.
Як впливають відключення світла на наш зір. Як мінімізувати шкоду від браку освітлення. Чи варто користуватися гаджетами у темряві, до чого це може призвести? Які прилади освітлення використовувати найкраще. Чи можлива профілактика? Гість — Дмитро Павленко, лікар-офтальмолог, випускник Гарвардського університету.
"Зимова 1000" від Зеленського: роздамо усім, а там розберемося? Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що влада пізніше проведе аудит наданої допомоги в рамках зимової "єПідтримки", і ті, хто оформив її за кордоном, повертатимуть виплату. Що не так з цією ініціативою? Чому суспільство розділилося "за" і "проти"? Гість — Ілля Несходовський, керівник аналітичного напряму мережі "АНТС".
Що таке "ЧАРА"? Важливий наголос. Якщо наголос на першому складі, то це буде старовинна посудина для пиття вина. Якщо на останньому — сковорідка. Діалектизми Кіровоградщини.
Північнокорейські військові залишаються в Курській області у бойовій готовності.
У Міноборони розповіли, скільки українців звернулися до рекрутингових центрів.
Микола Островський з Чернігівщини доєднався до одного з добровольчих батальйонів ЗСУ ще на початку російсько-української війни 2014 року. У лютому 2022-го він з побратимами став на захист Київщини та рідної Чернігівщини, допомагав з евакуацією місцевих, які потерпали від нестачі ліків та їжі. Нині ж Микола ветеран і нарешті втілив свою давню мрію — став підприємцем, має ферму у Чернігівській області.
Про газові труби та газопостачання в контексті Сирії та Північного потоку.
Російські новинні сайти і телеграм-канали поширили чергову "лякалку" — начебто Міністерство оборони України знайшло застосування ветеранам з ампутацією — їх планують відправити на розмінування територій. Насправді жодної загрози для цих людей немає. Ветарани отримують можливість працевлаштування в безпечних умовах.
Сили оборони звільнили Колісниківський ліс на Купʼянському напрямку.
В уряді Німеччини запевняють у продовженні підтримки України на наступний рік.
Друга партія данських F-16 вже в Україні. Перша партія новітніх ракет-дронів "Пекло" вже в ЗСУ, ракета "Паляниця" — в серійному виробництві. А в черговій партії допомоги від США — боєприпаси для артилерійських ракетних систем (HIMARS) і безпілотні авіаційні системи. Як ці “новинки” посилять повітряний щит над Україною. Гість — Ігор Романенко, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”, генерал-лейтенант у відставці, заступник начальника Генерального штабу ЗС України (2006-2010).
Сили оборони звільнили Колісниківський ліс на Купʼянському напрямку.
Північнокорейські військові залишаються в Курській області у бойовій готовності.
У Києві на третину зросла кількість аварій на електромережах після повернення світла. Наскільки така статистика відображає ситуацію по країні? Які причини збільшення аварій на електромережах, як можна попередити чи зменшити їх кількість? В Міненергетики анонсували, що готують кардинальні зміни на 2025 рік в порядку застосування графіків стабілізаційних відключень електроенергії. За яким принципом це відбувається зараз і яких змін варто чекати? Що може передбачати нова методика відключень? Гість — Юрій Корольчук, експерт Інституту енергетичних стратегій.
Ракетні війська Сил оборони уразили пункт управління російських бойовиків.
У Міноборони розповіли, скільки українців звернулися до рекрутингових центрів.
Понад сотню ударів по території Сирії завдав Ізраїль.
Протягом року в Україні попит на антидепресанти зріс майже на 50%. Чи дійсно ці препарати є панацеєю при депресивному стані? Чому молодшає вік пацієнтів, що "сидять" на антидепресантах? Чи викликають вони залежність і що потрібно знати тим, хто приймає антидепресанти? Гість — Владислав Сова, головний лікар клініки "Петра і Павла", лікар-психіатр.
Зеленський виступив проти зниження призовного віку українців.
Єврокомісар хоче збільшити витрати на оборону в бюджеті ЄС до 100 млрд євро.
Протягом року в Україні попит на антидепресанти зріс майже на 50%. Чи дійсно ці препарати є панацеєю при депресивному стані? Чому молодшає вік пацієнтів, що "сидять" на антидепресантах? Чи викликають вони залежність і що потрібно знати тим, хто приймає антидепресанти? Гість — Владислав Сова, головний лікар клініки "Петра і Павла", лікар-психіатр.
Російські бойовики атакували дроном Одрадокам'янку на Херсонщині.
Сили оборони звільнили Колісниківський ліс на Купʼянському напрямку.
Епоха змін. Історія економічних криз усіх часів і народів
Тюльпаноманія в Нідерландах: як квітка може дорівнювати вартості будинку та стати прибутковим об’єктом спекуляції, що спричинить одну з перших економічних криз в історії людства? До чого тут сучасна криптовалюта та чому тюльпаноманію все частіше називають нідерландським біткоїном 17 століття? Чи дійсно існують очевидні паралелі? Гості: Олексій Петрівський, кандидат економічних наук, економіст; Петро Котляров, доктор історичних наук, професор кафедри історії мистецтв Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Вранці російські війська атакували Херсонщину.
Ракетні війська Сил оборони уразили пункт управління російських бойовиків.
Епоха змін. Історія економічних криз усіх часів і народів
Тюльпаноманія в Нідерландах: як квітка може дорівнювати вартості будинку та стати прибутковим об’єктом спекуляції, що спричинить одну з перших економічних криз в історії людства? До чого тут сучасна криптовалюта та чому тюльпаноманію все частіше називають нідерландським біткоїном 17 століття? Чи дійсно існують очевидні паралелі? Гості: Олексій Петрівський, кандидат економічних наук, економіст; Петро Котляров, доктор історичних наук, професор кафедри історії мистецтв Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Зеленський виступив проти зниження призовного віку українців.
Війська РФ двічі вдарили по місту Златопіль на Харківщині.
У Гаазі відбувся глобальний діалог про правосуддя щодо дітей в умовах збройних конфліктів: перспективи та стратегії з України та інших країн. Про що говорили, які результати зустрічі? Як взагалі реагує на ці злочини міжнародна спільнота? Які є юридичні прогалини у притягненні до відповідальності винних за злочини проти українських дітей і чи можна їх виплатити? Гостя — Аксана Філіпішина, аналітикиня Української Гельсінської спілки з прав людини.
Зросла кількість поранених через російський ракетний удар на Харківщині.
Україна отримає 454 мільйони доларів від Світового банку для розвитку сфери охорони здоров’я.
Наступного року держава планує виділити рекордну суму на програму "Доступні ліки".
Сексуальна освіта для дітей. Про виховання соціальної культури і гідності серед найменших. На тлі доступності порно, що необхідно змінювати в системі освіти? Гостя — Христина Шабат, керівниця Центру гідності дитини в Українському Католицькому Університеті.
Прикордонники спростували інформацію про прорив кордону на Сумщині.
У Кривому Розі без опалення залишається понад три сотні будинків.
В Україні відзначили найкращих представників сімейного бізнесу за підсумками 2024 року. На зв'язку — Лариса Мудрак, генеральна директорка Асоціації власників сімейного бізнесу в Україні.
10-ро людей дістали поранення через російський ракетний удар на Харківщині.
Наступного року держава планує виділити рекордну суму на програму "Доступні ліки".
"Динамо" не може заробити очки на груповому чи загальному етапі турнірів УЄФА вже 1172 дні: чому серія "Динамо" без перемог у єврокубках триває вже майже три роки? На зв'язку — Роберто Моралес, військовослужбовець ЗСУ, футбольний коментатор.
Росіяни активно штурмують малими піхотними групами на Торецькому напрямку.
План перемоги залишається актуальним для президента Зеленського.
"Йолка" на грузинському майдані, арешти опозиції та президентські вибори цього тижня (14 грудня). За яким сценарієм розвиватимуться події далі в Тбілісі? Гостя — Наталя Іщенко, міжнародна оглядачка.
2 людини загинули і ще 7-ро дістали поранення на Донеччині внаслідок російських обстрілів минулої доби.
В Україні проводять реформу вищої освіти.
Сонце перебуває на піку активності, а за рік може перейти до рівня "бойової зони" або сонячного максимума — пише Space.com. Що це означає? Про особливості цієї зірки, спалахи, піки активності і магнітні бурі, як вони виникають і як проявляються? Як впливає така сонячна "діяльність" на інші планети системи? Чим це може бути небезпечно для землян? І чи можна зменшити негативний вплив сонячної енергії на людину та її життєдіяльність? Гість — Сергій Осіпов, старший науковий співробітник відділу фізики Сонця Головної астрономічної обсерваторії НАН України, кандидат фізико-математичних наук.
10-ро людей дістали поранення через російський ракетний удар на Харківщині.
Ізраїльські війська завдали близько 250 авіаударів по військових об'єктах у Сирії.
Виставка вишитих сорочок в Закарпатському музеї народної архітектури та побуту.
Оксфордський словник визначив словом року "Гниття мозку" (brain rot) — надмірне споживання безглуздого контенту, який шкодить людині, особливо в соціальних мережах. Як така практика шкодить і яким чином можна від неї відмовитися? Гостя — Лариса Волошина, медіа-експертка і психологиня.
Що таке "ПШІНКА"? На Дніпропетровщині так називають кукурудзу. Лелеку називають чорногуз. Середньонаддніпрянський говір.
Прикордонники спростували інформацію про прорив кордону на Сумщині.
На Львівщині та Івано-Франківщині скасували графіки відключень електроенергії.
Оксфордський словник визначив словом року "Гниття мозку" (brain rot) — надмірне споживання безглуздого контенту, який шкодить людині, особливо в соціальних мережах. Як така практика шкодить і яким чином можна від неї відмовитися? Гостя — Лариса Волошина, медіа-експертка і психологиня.
Щонайменше одинадцятеро людей дістали поранень внаслідок подвійного ракетного удару на Харківщині.
Російська армія намагається прорвати українські оборонні рубежі на околицях Курахового та Покровська.
Від перевороту до імпічменту президента: а що сталося в Південній Кореї? Гість — Віктор Константінов, доцент Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Що таке "ПЛЮШКА" або ще "ДОШКА"? Так на Сумщині кажуть на кожушок, який вдягали жінки, виходячи на вулицю. Діалектизми Сумщини.
Безпілотниками атакували росіяни мешканців Херсонщини.
Понад 11 мільйонів гривень хабарів дали чоловіки за виїзд за кордон.
Про інтерв'ю з відомим українським кінорежисером і лірником Олеcем Саніним.
Удар по Запоріжжю, кількість поранених зростає.
З четверга Покровськ залишається без газопостачання.
Президент Зеленський планує обговорити запрошення України до НАТО під час засідання Контактної групи.
В України та Ірландії дуже багато спільного. Ірландцям не треба розповідати, що таке голод, бо країна пережила Великий Голод у середині ХІХ століття. Ірландці знають, що таке колоніалізм і національно-визвольна боротьба. Ірландці мріють про об'єднання своєї країни. Про всі історичні паралелі говоримо з кандидаткою історичних наук, співдиректоркою Українського громадського центру культури та інтеграції "Калина" в Ірландії Олесею Житковою.
У Запоріжжі продовжує зростати кількість жертв удару, росіяни зруйнували клініку.
Програму "Доступні ліки" розширив уряд.
В України та Ірландії дуже багато спільного. Ірландцям не треба розповідати, що таке голод, бо країна пережила Великий Голод у середині ХІХ століття. Ірландці знають, що таке колоніалізм і національно-визвольна боротьба. Ірландці мріють про об'єднання своєї країни. Про всі історичні паралелі говоримо з кандидаткою історичних наук, співдиректоркою Українського громадського центру культури та інтеграції "Калина" в Ірландії Олесею Житковою.
Ситуація на фронті: за сьогодні вже сталося 99 російських атак.
Справа ексрозвідника Романа Червінського. Чи продовжив йому суд запобіжний захід — дізнаємося під час включення від кореспондента Суспільного.
Румунія: перший тур президентських виборів скасовано і другий тур 8 грудня не відбувся. А проєвропейські партії домовилися про коаліцію після парламентських виборів 1 грудня. Якою буде доля країни далі? Гість: Руслан Рохов, політтехнолог, керуючий партнер компанії PGR Consulting Group.
Нові подробиці російського удару по Запоріжжю, поранених стає дедалі більше.
Майже три сотні будинків досі без опалення у Кривому Розі.
Верховна Рада 9-го скликання найдовше і одночасно найменше за кількістю депутатів в історії, сумнівні альянси, зрадники із зірками героїв з депутатськими значками та інші "цікавинки" парламенту. Гість: Олександр Саліженко, парламенський аналітик громадського руху "Чесно".
Пошуково-рятувальна операція триває у Запоріжжі, під завалами ще можуть бути люди, подробиці з місця подій почуємо від кореспондента Суспільного.
Понад 59 тисяч людей зникли безвісти в Україні від початку повномасштабного російського вторгення.
10 грудня людство святкує День прав людини. Порушення прав людини в умовах збройної агресії рф проти України. Гостя — Вікторія Нестеренко, менеджерка проєктів Центру прав людини ZMINA. На зв'язку — Єлизавета Сокуренко, керівниця напряму документування воєнних злочинів Центру прав людини ZMINA.
Пошуково-рятувальна операція триває у Запоріжжі, на місці працюють психологи ДСНС.
Від російської авіації та артилерії щодня потерпають міста на Донеччині.
Туреччина як головний вигодонабувач падіння режиму Асада, або хто контролюватиме сирійські газопроводи. Які проєкти може відновити Анкара і як це послабить позиції росії на європейському газовому ринку. Гість — Михайло Гончар, президент Центру глобалістики "Стратегія 21".
У Запоріжжі вдалося реанімувати одну людину, яку вважали загиблою. Пошуково-рятувальна операція на місці влучання триває.
Вибухівку з дронів упродовж дня скидають росіяни на Херсонщині, є поранені цивільні.
Школярів у Полтаві вчать надавати домедичну допомогу.
Міністерство соціальної політики оприлюднило законопроєкт про пенсійну реформу: як зміниться розрахунок виплат і скільки треба буде відкладати на пенсію? Гість — Ярослав Вінокуров, редактор "Економічної правди".
Про наслідки російського удару по Запоріжжю; ситуацію на фронті та відключення світла у середу.
Світ спорту з його найцікавішими і найважливішими подіями. Інтерв'ю з тренерами та спортсменами, розповіді про нові досягнення, аналіз поєдинків та змагань.
Російські новинні сайти і телеграм-канали поширили чергову "лякалку" — начебто Міністерство оборони України знайшло застосування ветеранам з ампутацією — їх планують відправити на розмінування територій. Насправді жодної загрози для цих людей немає. Ветарани отримують можливість працевлаштування в безпечних умовах.
Головні новини дня.
Яку функцію для військової логістики ворога виконує Маріупольсько-Бердянська агломерація? Що, в яких масштабах і куди перекидають? В центрі тимчасово окупованого Донецька підірвали начальника Оленівської колонії, в якій стався теракт проти полонених бійців ЗСУ. Що відомо про цей інцидент? З чим пов’язана нова хвиля примусової паспортизації на ТОТ? У Бердянську й Маріуполі знову проблеми з водою. Чи критична ситуація? Як нині функціонує рух спротиву на ТОТ: завдання, операції, виклики. Чи є можливості виїхати з ТОТ? І чи багато охочих це зробити? Гість — Петро Андрющенко, керівник "Центру вивчення окупації".
Загиблих та поранених людей у Запоріжжі стає дедалі більше.
Про захист українського неба президент Зеленський поговорив із закордонними високопосадовцями.
Як працюють місцеві ради в умовах війни? Гість — Олександр Солонтай, директор програми практичної політики Інституту політичної освіти.
Світ спорту з його найцікавішими і найважливішими подіями. Інтерв'ю з тренерами та спортсменами, розповіді про нові досягнення, аналіз поєдинків та змагань.
Сімейний бюджет: живемо чи виживаємо, що говорить статистика. Гість — Олександр Сергієнко, директор аналітично–дослідницького центру "Інститут міста".
Про удар по Запоріжжю, обстріл машини МАГАТЕ, яка везла інспекторів та відключення світла у середу.
Про зареєстровану урядом постанову про гранично допустимі надбавки ціни на ліки. Програма "Доступні ліки" у 2024 та 2025 роках. ВЛК та хабарництво — про випадки проходження ВЛК без приходу в ТЦК. Мобілізацію медиків і випадки, коли їх відправляють на передову. Інтерв'ю Міністра охорони здоров’я України Віктора Ляшка.
Звернення Президента України Володимира Зеленського.
Дорогі українці, українки!
Зараз у Запоріжжі триває рятувальна операція після російського ракетного удару. Балістика. По міській забудові. Вісімнадцять людей поранені, всім надається допомога. Але, на жаль, є загиблі. Мої співчуття рідним. Уже переговорив із Головкомом про те, що потрібно, щоб дати більше безпеки нашим містам. І говоримо з усіма партнерами про додаткові системи ППО. Ми зараз маємо недостатньо систем, щоб захистити нашу країну від російських ракет. Але партнери мають ці системи. Знову й знову повторюємо, що ППО повинна рятувати життя, а не припадати пилом на базах зберігання. Готуємо зараз графік зустрічей та перемовин на цей місяць, щоб зробити якнайбільше. Говорив сьогодні з Прем’єр-міністром Польщі Дональдом Туском – хороша розмова. Україна вдячна Польщі за всю надану підтримку, і це вагома підтримка. Ми маємо так і надалі працювати саме разом – щоб обидві наші держави ставали сильнішими. Спланували під час розмови нашу спільну роботу цими тижнями й також у наступному році, коли почнеться головування Польщі в Європейському Союзі. Сьогодні ж говорили з Генсеком НАТО Рютте. Зокрема, про комунікацію з усіма нашими партнерами й про те, як швидше розв’язувати питання, які стосуються спільної безпеки всіх нас у Європі. Потрібні сильні гарантії та дієва взаємодія. Сьогодні ж зустрівся з делегацією Європарламенту – я вдячний усім за підтримку.
І ще одне. Відзначив сьогодні наших учених – 91-го вченого – премією Патона. Це щорічна премія. І багато в чому наші люди зараз мають успіхи – кожне прізвище сьогодні говорить про результати для України. І в обороні – у дронах, ракетах, у нашому виробництві. І в медицині – у сучасних технологіях, які допомагають рятувати життя. І в таких речах, як розмінування, аграрне виробництво і, звичайно, енергетика. Я дякую всім, хто працює для того, щоб Україна вистояла й досягала необхідного. Слава Україні!
Ворог впродовж дня 38 разів обстріляв Сумщину.
Міністерство енергетики внесло зміни до Інструкції про складання і застосування графіків погодинних відключень.
На два місяці продовжив Печерський суд Києва запобіжний захід для Романа Червінського.
На Черкащині протікає понад тисяча річок. З кожним роком погіршується гідрологічний та санітарний стан водних об'єктів області. Чому погіршується стан річок та чи можна вплинути на цей процес? Дізнавалася журналістка Черкаської регіональної редакції Українського Радіо Альона Ніколенко.
Протягом року в Україні попит на антидепресанти зріс майже на 50%. Чи дійсно ці препарати є панацеєю при депресивному стані? Чому молодшає вік пацієнтів, що "сидять" на антидепресантах? Чи викликають вони залежність і що потрібно знати тим, хто приймає антидепресанти? Гість — Владислав Сова, головний лікар клініки "Петра і Павла", лікар-психіатр.