На ринку нафтопродуктів зростання цін має об’єктивний характер, говорить Леонід Косянчук. Він пояснює, що рівень роздрібних цін на пальне на АЗС залежить від основних чинників – цін зовнішнього ринку по курсу НБУ. "З середини листопада минулого року до лютого місяця поточного року бензин на зовнішньому ринку подорожчав на 132 долари за тонну, а дизельне пальне – на 140 доларів. А курс НБУ за цей самий період змінювався не так суттєво".
Експерт нагадує про причину поступового росту ціни: у квітні 2020-го, коли почалася пандемія, бензин вартував взагалі 142 долари за тонну. "На той період податки держави на імпорт бензину чи його виробництво складали майже вдвічі більше, ніж вартував сам бензин. Саме тому, з листопада минулого року АЗС були змушені поступово підвищувати ціни. Навіть сьогодні близько 60% АЗС працюють собі в збиток – в цій системі працюють люди, їм виплачується зарплата, платимо за енергоносії".
До того ж, відзначає Косянчук, на сьогодні від 12 до 18% падіння споживання – з грудня до березня – "мертвий сезон" споживання. "І, коли вже вийдемо з цього сезону, то тоді вже і можна буде говорити про якісь прибутки. Також одним з важливих чинником є те, що у цей період за минулі роки ми споглядали на зниження цін на зовнішньому ринку, а в цьому році – зовсім щось протилежне".
Зазначимо, що ціна ф'ючерсів на нафту марки Brent на лондонській біржі ICE на торгах перевищила 60 доларів за барель, піднявшись до позначки в 60,05 долара. Останній раз барель Brent коштував дорожче 60 доларів тільки у січні 2020 року. Як вважає видання Bloomberg, нафта дорожчає з кінця жовтня через реєстрацію нових вакцин та початок кампанії щеплень від коронавірусу у світі.
Однак Леонід Косянчук вважає, що поки в Україні не варто говорити про ціни на нафту за ф'ючерси. "За ними ми бачимо ціну, яку можливо будемо платити з березня-квітня місяця. І за ф'ючерсами фактична купівля-продаж складає не більше 2-3 %. Нафтова біржа, це – на 70 % інструмент валютних спекуляцій. І лише в останню чергу – ресурсний ринок", – зазначає він.
Прогнозувати, чи буде і далі в Україні продовжуватися зростання вартості пального, експерт не береться: "Все залежить від того, як будуть розвиватись події на зовнішньому ринку та курсу валют Національного Банку".
Фото: УНІАН