Ілюстративне фото: facebook/lvivobltck
"Ми намагаємося спростити порядок постановки на військовий облік призовників"
Верховна Рада України внесла зміни до Закону "Про військовий обов’язок і військову службу". Новації стосуються постановки на військовий облік, базової підготовки і жінок. Почнімо з обліку. Тепер молоді українці, чоловіки зможуть дистанційно стати на облік, так?
Федір Веніславський: По-перше, треба сказати, що цим законопроєктом, який вчора був проголосований парламентом, ми намагаємося спростити порядок постановки на військовий облік призовників громадян України, насамперед чоловічої статі, яким в поточному році виповнюється 17 років. Тому нічого нового за великим рахунком в плані якихось обов'язків чи прав громадян України цим законом не встановлено. У чинній редакції Закону "Про військовий обов'язок і військову службу" теж було передбачено, що громадяни чоловічої статі, яким виповнюється 17 років, мають стати на військовий облік. А цим законопроєктом ми якраз дали можливість зробити це дистанційно, через засоби електронної комунікації для того, щоби громадяни особисто не прибували до ТЦК та СП. Стати на облік потрібно протягом першого півріччя року, в якому молодій людині виповнюється 17 років. Якщо без поважних на це причин вона цього не зробила, то в другому півріччі вона змушена буде вже особисто з'явитися в ТЦК та СП.
17-річні чоловіки повинні стати на облік до 31 липня
А якщо людині, наприклад, виповнюється 17 років у другому півріччі, то вона теж має стати на облік?
Федір Веніславський: Без різниці. Якщо людині, наприклад, у 25-му році виповнюється 17 років, чи 1 січня чи 31 грудня, різниці немає, то все одно до 31 липня 2025 року такий молодий чоловік має стати на військовий облік через дистанційні засоби електронної комунікації.
Це стосується громадян, які в України, чи тільки тих, хто зараз перебуває за кордоном?
Федір Веніславський: Це стосується усіх. Будь-які громадяни України можуть скористатися такими можливостями і без особистого відвідування ТСК стати на військовий облік призовників.
"Жодних новел у проходженні БЗВП не запроваджено"
Як закон тепер регулює медичний огляд перед взяттям на військовий облік у такий дистанційний спосіб?
Федір Веніславський: Питання медичного обліку в даному випадку не регулюється при постановці на облік призовників. Медичний огляд є обов'язковим при проходженні базової військової підготовки. І одразу хочу пояснити, що жодних новел у проходженні базової військової підготовки або базової військової служби ми не запроваджували. Питання заміни строкової військової служби на базову військову службу і на базову військову підготовку для курсантів, студентів вищих навчальних закладів, ми запровадили ще навесні минулого року, коли ухвалювали комплексний закон про вдосконалення питань мобілізації. Тобто питання базової військової служби, базової військової підготовки уже діють фактично пів року. Ми лише уточнили, що перед направленням на проходження базової військової служби людина має пройти медичну комісію і бути визнана придатною або непридатною для військової служби.
"Жінки можуть бути мобілізовані виключно за їх добровільною згодою"
Що змінилося в плані військового обліку, загальновійськової підготовки для жінок?
Федір Веніславський: Це дуже важливе питання, тому що дуже багато спекуляцій і інформаційних вкидів з боку як політичних опонентів, так і агентів російського впливу, російських медіаресурсів про те, що ми готуємося до мобілізації жінок. Вчорашнім голосуванням ми вже остаточно перекреслили будь-які наміри, навіть сподівання на такі маніпуляції. Хоча і на сьогоднішній день, за чинним правовим регулюванням, жінки можуть бути мобілізовані виключно за їх добровільною згодою. Але, оскільки ми передбачили в цьому законопроєкті право жінки добровільно, підкреслюю, "добровільно!" пройти базову військову підготовку, то знову почали лунати звинувачення, що ми готуємося до мобілізації жінок. І вчора ми проголосували, що жінка, по-перше, проходить базову військову підготовку виключно за її добровільною згодою. Тобто вона пише заяву про вільне бажання пройти базову військову підготовку і тільки після написання такої заяви вона береться на облік, як призовник. Після проходження базової військової підготовки, вже маючи певні вміння, навички для виконання певних бойових завдань, жінка може стати на облік військовозобов'язаних виключно за її добровільною згодою. Тобто ми вчора проголосували у максимально точній і вичерпній редакції, яка не дозволяє звинувачувати в тому, що хтось буде намагатися мобілізувати жінок. Виключно за добровільною згодою жінка може служити в Збройних Силах, як зараз, так і після набрання чинності цим законом.
Федір Веніславський. Фото: facebook/verkhovna.rada.ukraine
"Ми зберігаємо зв'язок із українськими юнаками"
Раніше для постановки на військовий облік людина мала безпосередньо з'явитися в ТЦК, зараз це можна зробити дистанційно. Чи означає це, що тепер немає поважних причин, через які людина неспроможна це зробити чи якісь причини все-таки залишаються?
Олексій Гончаренко: Ухвалений закон говорить про декілька речей. По-перше, про те, що юнаки, яким виповнюється 17-18 років і які перебувають за кордоном, зможуть стати на військовий облік онлайн. Це дуже важливо, тому що ми розуміємо, що сотні тисяч українських юнаків виїхали за кордон з початку російського повномасштабного вторгнення. І сьогодні система така, що вони мають приїхати в Україну для постановки на облік. Але приїхавши в Україну, коли їм виповнюється 18 років, вони вже не можуть з України виїхати. Таким чином ці люди просто не їдуть і ми робимо їх порушниками фактично на рівному місці. Вони готові стати на облік, але просто фізично не можуть приїхати, бо далі вже не зможуть поїхати. Це перше питання, яке вирішується. І ми зберігаємо зв'язок із цими юнаками, ми не виштовхуємо їх за межі українського громадянства. Це важливе питання, яке треба було вирішити, і воно вирішується цим законом.
Друге – це питання щодо жінок. Жінки сьогодні могли тільки добровільно, за їхнім бажанням проходити базову військову підготовку. Але пройшовши її, вони ставали військовозобов'язаними і фактично після цього могли бути мобілізовані. Тому я подав правку, яка це виправляє. Тому що наше завдання, щоб якомога більше жінок пройшли цю базову військову підготовку і не боялися того, що після цього вони стануть військовозобов'язаними і можуть бути примусово мобілізовані. Моя правка вчора була проголосована. Вона передбачає, що і проходження базової військової підготовки, і після цього постановка на військовий облік може бути виключно добровільною. Це дуже важливо, щоб жінки не боялися, щоб не було страху, що вони можуть бути примусово мобілізовані. А навпаки, щоб якомога більше і чоловіків, і жінок пройшли таку підготовку, тому що це просто важливо для їхнього життя.
Які практичні наслідки ці зміни матимуть загалом, на що ви розраховуєте?
Олексій Гончаренко: Ми розраховуємо, що сотні тисяч українських юнаків, які перебувають за кордоном, стануть на військовий облік і ми не будемо з них робити порушників. А вони будуть розуміти, що вони відповідальні громадяни України, незважаючи на те, що сьогодні, сподіваюсь тимчасово, проживають за кордоном.
Олексій Гончаренко. Фото: facebook/alexeygoncharenko
"Із 1 вересня в навчальних закладах має бути організована базова військова підготовка"
Чи були внесені якісь зміни щодо базової загальновійськової підготовки, порядку її проходження, чи тут усе залишається в чинній редакції?
Олексій Гончаренко: Тут немає якихось змін. Все залишається чинним. Із 1 вересня цього року в університетах, в навчальних закладах має бути організована базова військова підготовка і юнаки обов'язково, а дівчата за бажанням зможуть її проходити.
Чи планує Верховна Рада якось приступити до контролю за якістю цієї підготовки і взагалі підготовки в навчальних центрах при підрозділах, бригадах, у вищих військових навчальних закладах?
Олексій Гончаренко: Безумовно, це дуже важливе питання. Але воно не до Верховної Ради. Верховна Рада ухвалює закони, вона не може організовувати безпосередньо навчання. Це вже робота уряду. Дуже важливо, щоб ця підготовка була якісною, дієвою і це дуже серйозний виклик для нашого уряду, щоб він підготував усе, як має бути. На жаль, в мене дуже багато питань до уряду, до його роботи, я подав проєкт постанови про відставку міністра оборони. Тому тут можуть бути проблеми. Але все-таки Верховна Рада тут може виконувати тільки контролюючу функцію, ми не в змозі організовувати безпосередньо навчання.
"Система ТЦК себе повністю скомпрометувала"
Можливо, парламенту варто попрацювати саме із законодавством, щоб вказати уряду як діяти і поліпшити процес підготовки командирів і загалом військових?
Олексій Гончаренко: Ви абсолютно праві, що це має бути і нам треба над цим працювати. Побачимо, які є пропозиції уряду в цьому плані. Взагалі я вважаю, що система ТЦК себе повністю скомпрометувала і вони мають бути розпущені. Замість цього нам треба створювати центри рекрутингу, які мають бути укомплектовані цивільними. І нам треба більше залучати саме цивільних до процесів навчання, рекрутингу. Це нагальна необхідність сьогодні. Тому і в цьому напрямку, і в напрямку підготовки нашої молоді, я думаю, що коли почнеться з вересня цього року вже ця базова військова підготовка, треба буде за цим уважно слідкувати. І за необхідності вносити зміни для того, щоб це було ефективно і не відлякувало українських юнаків і дівчат, які за власним бажанням захочуть її пройти, а навпаки, щоб це ставало престижним і цікавим. Це наше завдання.
"СЗЧ – це серйозний злочин"
Верховна Рада вчора також продовжила ще на 2 місяці право на повернення тих, хто пішов у СЗЧ. Тепер до 1 березня 25-го року можна повернутися без наслідків, так?
Олексій Гончаренко: Абсолютно. На жаль, це серйозна і велика проблема. Цей термін продовжений до 1 березня. І всі, хто нас чує зараз і знаходиться зараз у СЗЧ, хочу просити і нагадати, що СЗЧ – це злочин, серйозний злочин. Тому я хочу просити повернутися на службу, бо це важливо і для них, і для України.