Розпочати переговори простіше, ніж потім до чогось домовитися – Шелест про закінчення війни за 100 днів

Розпочати переговори простіше, ніж потім до чогось домовитися – Шелест про закінчення війни за 100 днів

"Обіцянка завершити війну за 24 години була лишень передвиборчим гаслом Дональда Трампа. Якби це було так просто, хтось би за три роки знайшов варіанти хоча би розпочати переговори", – розповідає в ефірі Українського Радіо директорка безпекових програм Ради зовнішньої політики "Українська призма" Ганна Шелест. За її словами закінчити війну за сто днів неможливо,  оскільки досвід інших країн, де були серйозні конфлікти показує, що такі питання вирішуються десятиліттями і це за умови провадження адекватної державної політики. Навіть після закінчення бойових дій Росія залишить нам внутрішні проблеми ще на довгий період часу – зазначає Шелест.

0:00 0:00
10
1x

Кіт Келлог. Фото: REUTERS

Розпочати переговори простіше, ніж потім до чогось домовитися

Чому в команді Трампа відмовилися від планів швидко закінчити війну? Вони почали реалістичніше дивитися на війну Росії проти України і оцінювати свої можливості допомоги?

Заяви під час виборчої кампанії про намір завершити війну в Україні за 24 години вже тоді були нереалістичними. Якби це було так просто, хтось би за три роки знайшов ці варіанти хоча би розпочати переговори. Зрозуміло, що тоді це було емоційно сказано, аби продемонструвати свою міць. Це було передвиборче гасло. Далі вже перша реакція від Росії продемонструвала, що вони не готові до переговорів, що вони висувають ще гірші умови, ніж на початку війни. Але і зараз у нас продовжується невизначеність. Ми за 100 днів закінчимо війну чи ми за 100 днів почнемо переговори? Розпочати переговори простіше, ніж потім до чогось домовитися, що влаштовуватиме обидві сторони, враховуючи, що позиції стали ще більш радикальними. Тому вони готують загальну публіку до того, що політичні заяви під час передвиборчої кампанії і реальна політика – це різні речі. Крім того, залишають за собою люфт, мовляв ми їх посадимо за стіл переговорів, а якщо щось не вдасться, то це означатиме, що цей компроміс не влаштував або Путіна, або Зеленського.

Кіт Келлог поки що немає повноважень діяти як представник держави США

Чому Кіт Келлог вирішив перенести свій візит до України?

Це логічно, оскільки на сьогодні в нього є певний політичний мандат, але немає повноважень. Трамп зараз  це лише обраний президент, який не вступив у повноваження. Тому Кіт Келлог не може діяти як представник держави США. Було би дивно, якби він приїжджав і щось обіцяв, зважаючи на те, що є інший чинний президент і лише він може давати мандат на якісь перемовини.  

Якщо ми говоритимемо одним голосом це матиме більш потужну позицію

Як цю паузу до візиту Келлога може використати Україна?

У нас є три сфери діяльності. Перш за все дуже багато що залежатиме від ситуації на полі бою. Трампу потрібен переможець. Йому простіше буде допомагати тому, хто не програє. Трамп любить переможців. Друге – це робота з самою командою Трампа. Зараз саме час, щоб вкласти їм додаткову інформацію про наші спроможності і плани. Аби вони могли адекватно реагувати. І третій елемент – це робота з нашими європейськими партнерами і не тільки. Не тільки ми говоримо з Вашингтоном. Вони теж говорять. Якщо ми говоритимемо одним голосом це матиме більш потужну позицію. Підтримка європейських країн – це друга милиця для України.

Будь-які прикордонні провокації  гібридними методами можуть бути і до них достатньо серйозно готуються у всіх країнах, які мають спільний кордон з РФ

Польща побоюється нападу Путіна?

В Польщі пропрацьовуються ці варіанти, але скоріше говорять про провокації. Такі провокації влаштовували на кордоні біженці, яких завозила РФ. Йдеться про прориви на кордоні, які відбувалися за сприяння російських прикордонників або спецслужб. Плюс не забуваймо про морський кордон. Так також можуть бути провокації. Плюс Калінінград. Ніхто не вірить у повномасштабну війну, бо тоді включається стаття 5 Вашингтонського договору, але будь-які прикордонні провокації  гібридними методами можуть бути і до них достатньо серйозно готуються у всіх країнах, які мають спільний кордон з РФ.  

Ганна Шелест. Фото: Facebook/Український інститут

Головне для Путіна виграти час, який далі буде використаний на його користь

Наскільки реалістична зустріч Трампа з Путіним? Чи справді Путін хоче зустрічі, як про те заявляє Трамп?

Тристороння зустріч за участі України навряд чи може відбутися. Але двостороння зустріч Росії і США можлива. Путіну потрібно показати Трампу, що це Україна не йде на компроміс. Плюс для Путіна це демонстрація того, що Байден його зневажав, а Трамп поважає. Мовляв вони два великі лідери, які можуть все вирішити. Це дуже гарний піар-хід, який спрацює на будь-якому боці: як для внутрішньої публіки, так і на міжнародному рівні, наприклад Глобальному Півдні. Крім того, це може дати Путіну виграти час. Він може поставити умову, щодо зупинки ударів по РФ або зняття санкцій на час перемовин. Головне для Путіна виграти час, який далі буде використаний на його користь.

Це повага до авторитарних замашок

Як Трамп ставиться до російського правителя?

З одного боку він дуже чітко зазначає, що РФ є агресором. Проте за роки попереднього президенства він неодноразово казав, як поважає Путіна і що той є сильним лідером, який має велику підтримку серед населення. Тому це скоріше повага до заклятого конкурента в бізнесі. Це не означає, що вони будуть друзями чи обійматимуться. Це повага до авторитарних замашок, яку новообраний американський президент поважає. Так триватиме, допоки Путін не образить його персонально, що також імовірно.

Внутрішні проблеми Росія нам залишить ще на достатньо довгий період часу

Як можна закінчити війну за 100 днів, яка триває понад 10 років?

Питання в тому, що вважати закінченням війни. Яякщо це закінчення бойових дій і умовне перемир’я – це одне. Але що буде у фінальній домовленості? Щоб буде з окупованими територіями та військовополоненими? Є ще купа менших питань, які просто так не будуть вирішені. Від того, що РФ буде тиснути на спеціальні права окупованих територій до питань трибуналу, репарацій тощо. Україна навряд чи погодиться на те, що РФ не компенсує їй збитки.

Досвід інших країн, де були серйозні конфлікти показує, що такі питання вирішуються десятиліттями і це за умови, якщо провадиться адекватна державна політика, яка заздалегідь прораховує все це. Тому це навряд чи можна вважати закінчення війни. Внутрішні проблеми Росія нам залишить ще на достатньо довгий період часу. 

 

Останні новини
Базова військова підготовка і облік жінок виключно добровільні – депутати
Базова військова підготовка і облік жінок виключно добровільні – депутати
Тепло у найпохмуріших моментах: Дует східзахід презентував новинку "Піони"
Тепло у найпохмуріших моментах: Дует східзахід презентував новинку "Піони"
Програш у цій війні буде програшем усього колективного Заходу... і особисто президента Трампа – Моцик
Програш у цій війні буде програшем усього колективного Заходу... і особисто президента Трампа – Моцик
Музичний журналіст Ігор Панасов упорядкував книгу-фотоальбом до 30-річчя Океана Ельзи
Музичний журналіст Ігор Панасов упорядкував книгу-фотоальбом до 30-річчя Океана Ельзи
Вірус відомий, але частина хворих може мати проблеми. Епідеміологиня про новий-старий HMPV
Вірус відомий, але частина хворих може мати проблеми. Епідеміологиня про новий-старий HMPV
Новини по темі
Програш у цій війні буде програшем усього колективного Заходу... і особисто президента Трампа – Моцик
"Не дитина для дорослого, а дорослий для дитини". Як відбувається реформа системи сиротинців
Антон Дробович: Головний результат декомунізації і деколонізації — що люди звикають вирішувати самі
"Ми вивели гральний бізнес із тіні, армія отримує від нього гроші" ― Гетманцев
Лише 2,5% абонентів користуються в Україні винятково 3G-технологіями — НКЕК