Ілюстративне фото: УНІАН
Зупинка транзиту російського газу — історичний факт
Пане Сергію, транзит російського газу залишився в минулому. Яка ситуація вимальовується зараз?
Це був історичний факт, адже Україна майже 60 років транзитувала газ з СРСР, а потім — РФ. Це була епоха, але за останні 10 днів нічого категоричного не сталося. Так, ми зупинили транзит, але це не було щось несподіване.
Теоретично транзиту російського газу не мало бути ще в 2020 році, тому що росіяни тоді намагалися добудувати Північний потік-2 і фактично вони його майже добудували. Якщо б вони змогли це зробити, то транзиту через Україну не було б ще тоді. Але 20 грудня 2019 року адміністрація Трампа, коли він був президентом минулого разу, ввела санкції на Північний потік-2 і росіяни не змогли добудувати той проєкт в 2019 році. Тому РФ фактично була вимушена підписати з нами нову транзитну угоду на 5 років до кінця минулого року.
"Ніяких проблем із газопостачанням населенню не буде"
З ваших слів вимальовується зовсім інший образ Трампа, ніж про нього говорять…
Трамп — доволі практична людина. Він заборонив цей газогін, тому що намагався підтримати розвиток американського скрапленого газу і його постачання в Європу. Він офіційно на зустрічах з німецькою делегацією казав, що неможливо імпортувати газ з РФ і в той самий час очікувати безпеку від США, бо так не працює. "Ви не можете відсилати сотні мільярдів доларів до РФ, але очікувати, що, якщо щось станеться, то Америка буде захищати Німеччину". Це його доволі прагматична позиція. Тому й зараз він вимагає, щоб Європа значно збільшила витрати на власну охорону, щоб вони могли самі себе захистити.
Щодо транзиту, то для нас це не було несподіванкою: нам росіяни зупиняли транзит ще в 2006 році, 2009 році. Ми вже тоді почали готуватися жити без транзиту. Ми змогли перебудувати нашу систему таким чином, щоб можна було транспортувати газ не тільки зі сходу на захід, але й в протилежному напрямку — із заходу, де знаходяться наші сховища, на схід, де в нас значна кількість споживачів. Тому система була повністю готова. А те, що якісь не дуже розумні експерти казали про те, що не вистачить тиску, не буде вистачати газу в якихось містах — це російська пропаганда. Й навіть зараз розповсюджують через анонімні телеграм-канали інформацію про те, що в якихось містах планується розпочати планові віялові відключення газу. Це все неправда. Газ є в достатніх обсягах, ніяких "віялових відключень" не буде. Україна видобуває достатньо газу, в нас є достатньо газу в наших газових сховищах, тому ніяких проблем із газопостачанням населенню не буде.
Так, ваші колеги розповідали, що віялових відключень не буде, бо це неможливо здійснити навіть технічно…
Так, газ — це не електрика. Це з електрикою вирубив рубильник і її немає. Газ, щоб відключити, а потім включити, технічно дуже складно, тому що потрібно втілювати низку заходів безпеки, щоб включити подачу газу до населеного пункту або будинку. Тому все буде нормально.
Звісно, в нас існують воєнні ризики, що росіяни можуть бити по нашій ГТС, але нагадаю, що вони вже по ній били — по наших сховищах і нашому видобутку було більше семи хвиль ракетних атак. Тож я маю надію, що є відповідний захист і комплекс заходів, які дозволять нам працювати навіть у разі, якщо росіяни посилять атаки на нашу енергетичну інфраструктуру.
Росія втратила не лише кошти, але й політичний вплив
Давайте ще трішки про транзит. Білий дім підрахував збитки росіян від припинення транзиту Україною. "Ця зупинка стане найдорожчою поразкою Москви і Путіна і коштуватиме мільярди доларів для бюджету РФ". Йдеться про те, що це позбавить Росію близько 6,5 млрд доларів щорічного доходу, отриманого від продажу газу в Європі. Військовий бюджет РФ на цей рік складає 112 млн доларів, тож сума в 6 млрд не є критичною, проте це все одно відчутна втрата.
А як на Україну вплине відмова від транспортування російського газу? Яка подальша доля української ГТС, як її можна використати?
Я хотів би додати ще щодо втрат РФ. Щорічно на транзиті газу в Україну росіяни заробляли десь 6,5 млн доларів. Транзит через Україну фактично був половиною того транзиту, який залишився ще в РФ до Європи. Біля 15 млрд м³ йшло через Україну і ще десь 15 — досі йде через турецький потік. Наприклад, Угорщина з 2021 року отримує газ через Туреччину.
Це не тільки економічний вплив на РФ. Це ще й втрата політичного впливу. Ми бачимо зараз істерику пана Фіцо (Роберт Фіцо — премʼєр-міністр Словаччини — ред.), уряд якого дуже проросійський. Він дуже багато заробляв на перепродажу газу далі Європі, на транзитуванні.Тому йдеться не тільки про економічні втрати для Росії, але й втрата політичного впливу на країни Європи.
Сергій Макогон. Фото: Mind.ua
Також зазначу, що зараз через Україну йде транзит біля 14,5 млн тонн російської нафти через нафтопровід "Дружба". У Верховній Раді була зареєстрований проєкт закону про заборону транзиту нафти. На жаль, наш уряд ще не ввів санкції проти цього транзиту.
"Зростання ціни на газ в Європі після відключення українського транзиту не сталося"
Пане Сергію, а чому Україна розірвала транзит російського газу нашою територією тільки зараз?
Коли в 2022 році почалася повномасштабна війна, була дискусія щодо зупинки транзиту, але на прохання європейських партнерів політичне керівництво країни ухвалило рішення не зупиняти його. Чому? Тому що в Європі в той час вже була дуже велика енергетична криза, яка почалася в 2021 році, коли росіяни зменшити постачання газу до Європи. Нагадаю, що в 2021 році залежність Європи від російського газу склала 40 %. Якщо б ми ще й зупинили транзит через Україну, який був на той час, то в Європі ціни на газ додатково зросли. Це означало б, що керівництво європейських країн мало виділяти більше коштів з власних бюджетів на підтримку власних споживачів. Відповідно, менше коштів залишилося б на допомогу Україні. Тому вирішили продовжити транзит тимчасово, щоб надати можливість європейським країнам підготуватися до відмови від російського газу. І ми бачимо, що всі європейські країни змогли підготуватися. Вже 9 днів немає російського транзиту, але ціни на газ на європейських хабах впали. Зараз ціна на газ складає 45 євро за МВт, а ще два тижні тому вона була 50. Ніякого зростання ціни на газ після відключення українського транзиту не сталося. Чому? Бо частка України в загальному імпорті газу до Європи складала лише 4 %. Погодьтеся, що відключити транзит, коли залежність 40 % і коли 4 % — це дві великі різниці.
Українська ГТС працюватиме, але потребує оптимізації
А як на Україну вплине відмова від транспортування російського газу? Яка подальша доля української ГТС, як її можна використати?
Наша система буде працювати. Нагадаю, що наша країна видобуває 19 млрд м³ газу. Цей газ потрібно постачати всім споживачам по всій Україні, тому наша ГТС буде працювати. Так, її потрібно оптимізувати, закрити непотрібні станції, тому що ніколи більше такого великого транзиту, як був, вже не буде. ЄС заявив, що вони відмовляються від російського газу з 2027 року, а до 2040 року вони взагалі мають плани відмовитися від видобувних палив завдяки "зеленій" енергетиці та впровадженню відновлюваних джерел енергії. Тому навіть теоретично такого транзиту, який був в 80-90-х роках вже не буде. Нам потрібно нашу систему оптимізувати. Але це не означає, що ми будемо викопувати труби чи різати їх на металолом. Труби будуть працювати.