Ми виробляємо найбільше дронів на планеті і технологічно ми перші — Яковенко

Ми виробляємо найбільше дронів на планеті і технологічно ми перші — Яковенко

Україна вперше в світі довела, що можна створювати локально інженерну екосистему з логістичних ланцюжків, котрі здатні створити абсолютно, на 100%, український дрон. Ми виробляємо найбільше дронів на планеті і технологічно ми перші. Саме тому Україна демонструє себе як ідеального партнера у розвитку технологій. Передані нам зразки зброї і обладнання ніколи не стануть ефективними у глобальному масштабі без партнерства з українськими військовими, котрі мають використати їх та покращити. Тому це вже не донати, а партнерство. Так в ефірі Українського Радіо охарактеризував значення українських технологій у розвитку ВПК  співзасновник проєкту Drone.ua, експерт у сфері дронів та робототехніки Валерій Яковенко.

 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: ФБ-сторінка Національної гвардії України

"Шахеди" не вражають мілітарні цілі, а лише виконують функцію терору мирного населення

За минулий рік росіяни випускали 230 "шахедів" щомісяця. За 9 місяців 2024 року вони виробили 7 тисяч БПЛА. Яким чином ворог так швидко нарощує виробництво дронів?

"Шахеди" – це терористичне озброєння, яке не є на сто відсотків мілітарним. Жоден «шахед» не вразив досі жодну мілітарну ціль на полі бою. Фактично – це обладнання, котре створене і використовується для того, щоб виключно виконувати функцію терору. Це означає, що воно примітивно просте. Там немає тих технологій, котрі використовує Україна, щоб вражати мілітарні цілі, але разом з тим воно має дуже високий рівень небезпеки. Незважаючи на те, що обладнання просте в ньому все одно є закордонні комплектуючі. Без західних компонентів таке обладнання не працює. Тому одним зі способів боротьби з таким обладнанням є запровадження санаційних обмежень.

Передана Україні зброя – це вже не донати, а партнерство

Яким чином ми можемо боротися з масованими дроновими атаками?

Ми маємо постійно покращувати наші сили ППО. Постійно мають з’являтися нові інструменти. Україна запровадила перші в світі невеликі дрони-камікадзе, котрі раніше використовувалися для того, щоб вражати бронетехніку на відстані 20 км. Зараз вони абсолютно ефективно працюють проти повітряних загроз. Щодо лазерної зброї, то Україна демонструє першість щодо використання такого типу обладнання. Системи родом з Великобританії та США в певний момент будуть передані Україні. Тут не можна говорити про Україну як про отримувача допомоги. Україна – це повноцінний партнер. Ці зразки зброї і обладнання ніколи не стануть ефективними у глобальному масштабі без партнерства з українськими військовими, котрі мають використати їх та покращити. Тому це вже не донати, а партнерство. Лазерна зброя – це наступний елемент розвитку технологій і один з найкращих засобів захисту об’єктів критичної інфраструктури. Цей досвід також буде унікальним і ширитиметься світом.

Україна перша у світі створює на 100% вітчизняні дрони

Чи мали би ми копіювати технологію іранських "шахедів"?

Ми не можемо рівнятися на "шахеди", тому що у нас інша ціль. Ми маємо знищувати мілітарні об’єкти, котрі створюють небезпечну складову у цій війні. "Шахеди" ж створені виключно для тероризування мирних осіб.  Україна має обладнання, здатне завдавати високоточні удари на дистанціях в кілька тисяч кілометрів. Українське обладнання не є іранським з переклеєною наклейкою, як це роблять рашисти. Українське обладнання складається з українських комплектуючих. Україна вперше в світі довела, що можна створювати локально інженерну екосистему з логістичних ланцюжків, котрі здатні створити абсолютно, на 100%, український дрон. Це новація, це виклик, котрий насправді здивував світ. Ми виробляємо найбільше дронів на планеті і технологічно ми перші. Ми використовуємо обладнання виключно для ведення бойових операцій. Наші партнери бачать, що одна з найбільших цінностей, які ми сформували за останні роки – це можливість створювати дрони та різноманітне технологічне обладнання в рамках нашої країни. В наших союзників такого немає.

Валерій Яковенко. фото: drone.ua

Наше небо навряд чи буде на сто відсотків захищене до кінця війни

Чи зможемо ми знайти протидію цій ракетно-шахедній навалі?

Ми вже знайшли правильні рішення. Вже працюють комплекси різноманітних пристроїв і команд, котрі захищають наші мирні міста. На 100% знищити цю навалу можна лише знищенням і зникненням нашого сусіда. Лише в такому випадку ми не будемо чути повітряних тривог. У всіх інших випадках наш сусід буде тероризувати наше населення щоночі. Україна використовує новітні зразки власного озброєння для того, щоб жоден "шахед" не долітав до мирних українських міст. Україна працює в напрямку радіоелектронної боротьби. З’являються технології з використанням машинного зору, нейромереж  та штучного інтелекту. З’являються власні далекобійні технології, які здатні вражати місця скупчення таких "шахедів". Проте слід розуміти, що наше небо навряд чи буде на сто відсотків захищене до кінця війни.

Україна демонструє себе як ідеального партнера у розвитку технологій

Чи можемо ми налагодити співробітництво з Ізраїлем у сфері розвитку технологій?

Україна демонструє себе як ідеального партнера у розвитку технологій. Ми є найбільшою у світі екосистемою інженерів, котрі здатні долати найамбітніші цілі. Для всіх закордонних стейкхолдерів присутність в Україні є стратегічно важливим моментом, без котрого вони будуть поза ринком. Для наших ізраїльських колег це така сама історія. Якщо вони не відкриють своє виробництво на території України і не будуть співпрацювати з українськими інженерами, вони будуть поза ринком.