"Шахед" ("Герань"), збитий силами ППО України. Фото: тг-канал "Повітряне командування Південь"
Удар по складу із компонентами "шахедів" у Татарстані повпливає досить серйозно
ГУР Міністерства оборони України повідомило про знищення складу із компонентами для російських дронів-камікадзе "Шахед" у Татарстані (РФ). Як вплине цей удар на щоденні атаки ворога по території України?
Вони дійсно серйозно масштабували випуск безпілотників не лише ударних, а й розвідувальних. Розвиваються й інші напрями, наприклад, дрони на оптоволоконному кабелі, які і ми також робимо. Фактично ці можливості масштабуються стосовно "шахедів" швидше у них, тому що ця держава сильніше зацікавлена в тому, щоб лише декілька типів дронів випускати і на них акцентувати увагу. У нас інша історія – у нас більше типів дронів і креативніше працює думка. Що стосується удару по виробничих потужностях – не можна сказати, що це зовсім не повпливає. Це повпливає досить серйозно. За повідомленнями наших спецслужб, у росіян сталася серйозна пожежа, під час якої згоріла і готова продукція, і компоненти "шахедів". Той, хто виробляє дрони, розуміє, що це можуть бути компоненти на 2-3-4 місяці вперед, залежно від того, що це за компоненти і яка логістика їхнього постачання. Але в основному для великих замовлень потрібно мінімум два місяці чекати постачання комплектації. Тому, якщо там приблизно прикинути, то як мінімум місячний обсяг випуску продукції міг бути там знешкоджений. А можливо і більше.
"Шахед" не є суперточним засобом ураження, але…
Як на сьогодні влаштований типовий російський "Шахед", який РФ запускає чи не щодня по нашій території? На скільки ці дрони змінилися? Чи змогла РФ якимось чином їх удосконалити?
Звісно, вони удосконалюють свої безпілотники. На "Орлані" є засоби, які дозволяють переключатися з одного типу зв’язку на інший – з одного супутникового угруповання на інше. Це залишилося. Але вони збільшили швидкість дронів. Вони то піднімали стелю прольотів, щоб не діставали засоби ураження, то знижували на досить низькі висоти, щоб засоби радіоелектронної боротьби не завжди могли моніторити їхнє пересування. Тому розвиток іде. Звісно, буде підключення з часом і штучного інтелекту, який зможе детектувати ціль. Це не для "шахедів", оскільки вони б’ють по стаціонарних об’єктах. У них навіть камери немає. "Шахед" летить запрограмований на конкретні координати. Коли на "Шахед" йде вплив засобів РЕБ, то він починає підшукувати, де ще можна взяти зв'язок, потім знову підкориговується і йде далі. Тобто, він не є суперточним засобом ураження, але завдяки боєголовці він завдає значних руйнувань навіть, якщо не потрапив точно в ціль. Якщо він влучає в десятках чи навіть сотнях метрів від цілі – це вже досить боляче. А якщо їх декілька атакують житлові комплекси чи інфраструктурні об’єкти, то вони здатні завдати значних руйнувань.
Валерій Боровик. Фото: stv.detector.media
Знешкодження "шахедів": МВГ, спуфінг, РЕБ, датчики і навіть лазери
Що ми маємо в контексті протидії? Які зараз основні засоби ураження таких безпілотників?
Передусім це кінетичні засоби: кулемети, вогневі групи, які знешкоджують "шахеди" або пустушки, які також становлять небезпеку. Фактично це засоби ППО, засоби МВГ, які оберігають об’єкти, засоби спуфінгу та РЕБу, які пригнічують зв’язок і "шахед" не розуміє, куди летіти. Спуфінг – це коли ти перехоплюєш управління ворожим дроном на себе і можеш його скерувати на того, хто на тебе скеровував. Також "шахеди" знищують дронами: fpv-дронами та іншими. Зараз робота йде, щоб детекція йшла по тріангуляції і супроводженню. Коли в тебе є кілька радарів, можна передавати наведення на наземну станцію дрона, який доводиться до цієї цілі, що йде зі своєю швидкістю і потім уже пілот підхоплює в тому районі цей дрон і може доводити його по відеосигналу і знешкоджувати. Також починають застосовувати лазери. Дуже допомагають датчики, які розміщені нашими друзями і партнерами по всій Україні, які детектують проліт ракет і дронів по звуку. Такого аналогу немає ані в Європі, ані в Америці.
КОНТЕКСТ
Головне управління розвідки МО України повідомило 23 грудня 2024 року, що у Росії знищено склад із деталями до "шахедів" на $16 мільйонів. На території економічної зони “Алабуґа” (Татарстан, РФ) спалахнув склад, де зберігали деталі до БПЛА типу “Shahed-136”, які агресор застосовує для ударів по Україні. У приміщенні лежали 65 фюзеляжів ударних дронів, а також двигуни, навігаційні системи, тепловізійні відеокамери для виготовлення 400 одиниць “Shahed-136” — все згоріло. Завдані внаслідок знищення російського складу втрати агресора оцінюються у 16 мільйонів доларів. Загадкова руйнівна пожежа стала черговим ударом по військово-промисловому комплексу терористичної Росії, наголошує ГУР МО України. Воно нагадує: "за кожен воєнний злочин, вчинений проти українського народу, буде справедлива відплата".