"Бучанські відьми" вже збили 3 "шахеди"

"Бучанські відьми" вже збили 3 "шахеди"


"На рахунку наших дівчат вже є 3 збиті "шахеди", – констатує начальник штабу Бучанського добровольчого формування територіальної громади, полковник Андрій Вирлатий, розповідаючи про бойову роботу підрозділу "Бучанські відьми" – першого українського жіночого загону ліквідації російських дронів. У складі підрозділу "Бучанські відьми" жінки різного віку: від 20 до 63 років. Андрій Вирлатий вважає, що вік і стать воїнів не має значення, якщо є внутрішня мотивація захищати Україну. Про це він розповів в ефірі Українського Радіо разом із Оленою "Акумою", Катериною "Каліпсо", Валентиною "Валькірією", які виконують бойові завдання у складі мобільної вогневої групи. 

 

0:00 0:00
10
1x

Підрозділ "Бучанські відьми". Фото: buchanews.com.ua 

"На рахунку наших дівчат вже є 3 збиті "шахеди"

Як формувався підрозділ "Бучанські відьми"?

Андрій Варлатий: Добровольче формування Бучанської територіальної громади має свою історію з моменту свого заснування. Ще в березні 2022 року майбутні бучанські добровольці вже брали участь у боях за звільнення Київської області. 1 квітня 2022 року фактично був даний наказ про наше заснування. 30 і 31 березня ми разом із 72 бригадою  та морпіхами звільняли населені пункти в Київській області і вже увійшли до Бучі. Підрозділ має свою велику історію, були внесені зміни до закону про мобілізацію. В травні цього року всі люди, як мали ті чи інші відстрочки від мобілізації, були визнані придатними і пішли захищати батьківщину в бойові підрозділи ЗСУ. Відтак наш підрозділ залишився з невеликою кількістю людей, однак ми мали бойові завдання із захисту неба. Було прийнято рішення на рівні нашого командування штабу ТРО України заміщати чоловіків або юнаками 18-25 років, або дівчатами. Набирали дівчат. На той час у нашому підрозділі вже служили дівчата. "Каліпсо" стала командиром групи МВГ. Ми дали оголошення про те, що набираємо жінок. Вони пішли до нас, ми повірили в них, а вони повірили в нас. "Каліпсо" очолила бойову дівчачу групу, до якої входили "Мала", "Форсаж" і "Дзиґа". Це перший склад майбутніх "Бучанських відьом". Якось під час масованої ворожої атаки дівчатам довелося відстояти 18 годин у полі. Через брак людей вони були змушені провести на чергуванні дві доби. Дівчата після того чергування проклинали московитів, через що дівчат назвали відьмами. Так з’явилася назва підрозділу "Бучанські відьми". На рахунку наших дівчат вже є 3 збиті "шахеди".

"Відьма нехай буде страшна для ворогів. Для нас це берегиня"

Як ви ставитеся до того, що вас називають відьмою?

"Акума": У нашому суспільстві зараз є великий запит на помсту. Ця помста відбувається руками жінок, берегинь, матерів, сестер. Тому це процес, який відгукується в серцях кожного українця. Я не вважаю, що відьма – це щось страшне. Відьма нехай буде страшна для ворогів. Для нас це берегиня.

"Це повноцінна підготовка до війни"

 

Яка у вас зброя і як довго ви вчилися нею користуватися?

"Акума": У нас є автомати Калашникова, кулемети. Думаю згодом у нас буде більш потужна зброя, оскільки наш колектив розширюється – приходять нові дівчата. Вчимося ми з першого дня. Регулярно проходимо інструктажі, виїжджаємо на полігони, чистимо зброю, стріляємо. Йде і військова підготовка. Це повноцінна підготовка до війни.

"Усі жінки мали би пройти загальну військову підготовку"

Як зацікавити жінок долучатися до війська?

"Каліпсо": Ми воююча країна з непередбачуваним і оскаженілим сусідом. Тому, щоб вміти захистити себе і своїх близьких усі жінки мали би пройти загальну військову підготовку. Потім уже кожна може обирати, чи хоче вони піти в армію, служити на фронт чи просто залишити ці знання на випадок нападу на них.

Наймолодшій – 20 років, найстаршій – 63

До якого віку жінка може вступити до такого підрозділу як ваш?

"Каліпсо": Якогось обмеження по віку немає.

Андрій Варлатий: Наймолодшій – 20 років, найстаршій – 63. Всі вони працюють в мобільних вогневих групах або в охоронні об’єктів критичної інфраструктури. Якщо є здоров’я і внутрішня мотивація захищати країну, то немає значення якого ти віку і статі. Всі дівчата стають бійцями. Програма національного супротиву, яку підтримує президент України, дає можливість людям долучитися до навчань і зрозуміти, що таке війна. Один із пунктів цієї програми – виживання під час активних бойових дій. Ці знання допоможуть людям залишитися живими і перемогти ворога. У Бучі є підрозділ Пласту "Сокіл", де добровольці з військовим досвідом навчають охочих підлітків.

Як відбуваєтеся бойове чергування?

"Валькірія": Наші мобільно-вогневі групи виїжджають за наказом оперативного чергового. У нас є свої ділянки, де ми захищаємо свій сектор неба. У МВГ (Мобільній вогневій групі) 4 людини. У кожного є своє завдання: кулеметник, помічник кулеметника, командир, водій, стрілець-охоронець. У разі заходу "шахеда" до нашого сектору отримуємо наказ командира відкрити вогонь і знищуємо "шахед".