"Шахеди" вже можна виявити за 3-5 км, незалежно від погоди — Самойленко

"Шахеди" вже можна виявити за 3-5 км, незалежно від погоди — Самойленко

Протягом кількох останніх місяців в Україні дуже активно розвивається напрям перехоплення ворожих дронів "шахед" та безпілотників, що їх імітують, українськими дронами-перехоплювачами. Це констатує волонтер благодійного фонду "Гуркіт" Влад Самойленко. В ефірі Українського Радіо він докладно розповів, як змінювалися  потреби мобільних вогневих груп в Україні від початку застосування Росією "шахедів". Коли прожекторів виявилося недостатньо, стали все активніше використовувати інші оптичні тепловізійні засоби. Вони допомагають виявляти ціль, незалежно від того, пофарбована вона чи ні. І "шахеди" вже можна виявити на відстані 3-5 км, незалежно від погоди, розповідає Самойленко.

0:00 0:00
10
1x

Мобільна вогнева група ППО відбиває нічну атаку "шахедів". Ілюстративне фото: facebook.com/GeneralStaff.ua

Ціль уже можна виявити на відстані 3-5 км, незалежно від погоди

За даними Повітряних сил, у серпні, вересні та жовтні цього року Росія застосувала по Україні 4300 ударних БПЛА типу "Шахед" та безпілотників інших типів, що імітують справжні "шахеди". Завдяки злагодженій бойовій роботі ППО вдалося збити 3063 ворожих БПЛА, а це 71%. Переважна більшість із решти 29% ворожих дронів була локаційно втрачена, знешкоджена завдяки РЕБ. Жовтень став рекордним по запуску ударних ворожих безпілотників по Україні: в серпні запущено 718, вересень – 1410, жовтень – 2072 БПЛА. Надзвичайно складну роботу зі збиття повітряних цілей виконують українська авіація, зенітні ракетні війська, РЕБ та мобільні вогневі групи. Якими на сьогодні є потреби мобільних вогневих груп?

Співвідношення змінюється, як і все у великій війні за останні два з половиною роки. Наприкінці 2022 року перші запити до нашого благодійного фонду від різних підрозділів ППО полягали в тому, що наші бійці тільки чули "шахеди", але їх не бачили. Їм була потрібна допомога з освітленням для того, щоб ці дрони можна було бачити і збивати. Ми почали швидко тестувати і купувати різні прожектори і передавати їх різним підрозділам Києва, Київщини, Чернігівщини, Миколаївщини.

Наступним кроком було забезпечити живлення тих чи інших прожекторів, щоб вони могли довго працювати, тому що нальоти ставали довшими. Тож ми почали передавати зарядні станції та інше допоміжне обладнання. Далі у нас був величезний запит від ППО групи "Центр", це Черкащина, Вінниччина. Вони перехоплювали потоки "шахедів", які залітають з півдня – Херсонщини, Миколаївщини, окупованих територій. Це був запит на 10 млн на придбання і передачу пікапів, облаштованих турелями під відповідний тип кулеметів, якими наші підрозділи збивають "шахеди" та інші цілі, яких в останні місяці, на жаль, побільшало.

Крім цього, з'явилися нові запити і нове бачення того, що лише прожекторами виявляти і знешкоджувати цілі недостатньо. Тому що, світловий промінь – це добре, але він допомагає побачити ціль у хорошу ясну погоду на невисоких швидкостях і відстанях. Прожекторів було недостатньо. І ми зрозуміли, що є інші оптичні тепловізійні засоби, зокрема, українських та закордонних виробників. Вони допомагають виявляти ціль, незалежно від того, пофарбована вона чи ні. Адже росіяни почали фарбувати безпілотники в чорний колір. Ціль уже можна виявити на відстані 3-5 км, незалежно від погоди.

Коли туман і негода, прожектор не допоможе. Його дальність визначається десятками метрів. А нам потрібно бачити на сотні й тисячі метрів. Таким чином ми почали здійснювати збір коштів на закупки оптичних тепловізійних засобів, які більш ефективні. Цей напрямок продовжується також.

Був період, коли начебто у держави, крім організаційного підходу забезпечення підрозділів особового складу, була створена мобільна вогнева група. Туди були передані певні бійці, яких навчають. Але був період, коли держава змогла забезпечити ті чи інші підрозділи транспортом, а потім виник якийсь вакуум, і цього транспорту стало недостатньо. Є інформація, що певні мобільні вогневі групи, екіпажі, в тому числі з пікапами, переводились на допомогу сухопутним підрозділам, які стримують ворога на лінії бойових зіткнень у різних областях.

Ми розуміємо, чому в умовах проблем мобілізації певні екіпажі були переведені. А тим екіпажам, які навчають на нових бійців ППО, недостатньо того майна, яке було у їхніх попередників, тому що воно також виводилося ближче до переднього краю. Зараз продовжуються запити як на транспорт, так і на оптичні засоби та зарядні станції. Це основні блоки.

Важливим аспектом залишається навчання. Лунала критика щодо ефективності особового складу, який здійснює збиття "шахедів". Навчання в цьому аспекті дуже важливе. Не вистачає навчальних симуляторів, на яких бійці цих підрозділів могли б навчитися швидко та ефективно знешкоджувати цілі. І у нас, наприклад, зараз є запит на придбання такого симулятора, який би допомагав навчати більшу кількість людей.

Понад 100 000 грн одна одиниця симулятора

Ця річ дорого коштує?

Понад 100 000 грн одна одиниця. Такий засіб дуже допомагає пришвидшити процес навчання. Бо того, що є, недостатньо. А виводити слабо навчені вогневі групи, це означає використовувати обмежений ресурс у вигляді транспортних засобів, кулеметів, набоїв. І ризикувати неефективною роботою. А неефективна робота мобільних вогневих груп означає, що якісь цілі не будуть знешкоджені. І якийсь енергетичний або цивільний об'єкт буде уражений. Тому наша задача – підвищити ефективність там, де ми можемо, в тому числі, в навчанні. Для цього потрібно забезпечити певні підрозділи необхідними ефективними, нехай і дорогими, засобами.

Човни від 2 млн грн

Скільки потрібно таких симуляторів?

Нині у нас запит на дві одиниці. І ми з таким стикнулися вперше. Цей запит надійшов наприкінці літа, на початку осені. Раніше до нас з такими запитами не зверталися.

Водночас, влітку був запит на те, що наразі, наприклад, по Дніпру з боку Білорусі іноді щось залітає. І це не означає, що не буде залітати з боку наших водних масивів на той же Київ чи інші міста по Дніпру. Відтак, з'явився запит, наприклад, на човни, які можна було б облаштувати і здійснювати контроль водних артерій.

Влад Самойленко. Автор фото: Данило Павлов

Скільки коштують такі човни?

Новий човен необхідного типу, який може нести близько півтори тонни різного вантажу з особовим складом, коштує від 2 млн грн. Укомплектувати сухопутний екіпаж, навіть із пікапом, коштує дешевше. Ми почали розглядати не нові човни, а ті, що були у використанні як в Україні, так і за кордоном. Так само ми ведемо переговори з небайдужими іноземцями з різних країн, які мають доступ до морів і домовляємося з ними про те, щоб на початку наступного року такі човни отримати.

Які потреби потрібно закривати насамперед?

Якщо взяти до уваги кількість запитів саме до фонду "Гуркіт", превалюють оптичні засоби, засоби зарядки, прожектори, встановлення турелей.

Турелі й кулемети

Нагадайте, що таке турелі.

Це металева стійка, яка встановлюється в кузові пікапа, на яку встановлюється засіб для ураження, зокрема кулемет. В нашому випадку, завдяки нашим партнерам з-за кордону, активно використовуються американські кулемет Browning або, на жаль, менш надійний, турецький відповідник Canik. Це два основних кулемета, які використовуються. Бувають дуже екзотичні випадки, коли використовується озброєння ще радянського типу. Але є ризики того, що воно не спрацює і не буде таким ефективним, як згаданий американський відповідник.

Отже, турель – це металева стійка з якісного металу, на яку встановлюється кулемет та екран для роботи тепловізійного прицілу. Кулеметник, який стоїть у кузові й відпрацьовує по мішені, може повертати її вгору–вниз, з боку в бік і знищувати ціль.

"Зарядні станції українського виробництва, слава Богу, у нас є"

Нагадайте, для чого потрібні зарядні станції.

Сотні мобільних вогневих груп по всій країні виїжджають на чергування в поля, ліси. І вони мають потребу під час довгих повітряних тривог заряджати своє обладнання: прожектори, рації та інше. Відповідно, ми намагаємося обрати станції українського виробництва, а вони, слава Богу, у нас є. Є кілька виробників, які роблять якісні станції. Для мобільних вогневих груп ми закордонні відповідники жодного разу не купували. Ми обираємо український продукт, щоб підтримати нашого виробника. Зарядні станції – це дуже важливий, хоча й достатньо базовий елемент роботи будь-якого екіпажу мобільної вогневої групи.

Враховуючи тривалість повітряних тривог і кількість обстрілів, чи збільшується потреба в зарядних станціях?

Однієї зарядної станції буде достатньо для того, щоб вона пропрацювала вночі й частково перекрила ранковий або вечірній час роботи мобільної вогневої групи.

Фонд "Гуркіт" провів уже 12 масових заходів

Як підтримати мобільні вогневі групи? Наскільки активно українці це роблять?

Фонд "Гуркіт" провів уже 12 масових заходів. Два останні відбулися кілька днів тому. Це були саме збори на мобільні вогневі групи. Було представлено близько 100 учасників. На жаль, цього разу їх було менше. Тому ми закликаємо жіноцтво брати участь у подіях. Це корисно і для ментального здоров'я, і важливо для зборів. Чоловікам також треба мати гідність допомагати ЗСУ у будь-який спосіб. На наших заходах завжди присутні військові, в тому числі поранені, яких ми також намагаємося залучати.

Яким чином ще люди можуть допомагати? Коли вони бачать збори нашого, або інших фондів, які збирають кошти для укомплектування мобільних вогневих, звісно, до них долучатися. Якщо є можливість – десь розповсюдити інформацію, якою ми намагаємося ділитися. Наприклад, у нас є сайт, на якому ми провели тестування різних прожекторів і описали наш весь досвід: які прожектори ефективніші, які дешевші. Ця інформація може бути корисною іншим волонтерам, іншим громадянам, щоб вони могли заощадити свої ресурси і свій час для пошуку необхідного обладнання.

"Гарантуємо звітність і подяку від військових"

Якщо виробники якогось обладнання захочуть також приєднатися до допомоги, їм краще звертатися до благодійних фондів чи безпосередньо до конкретних підрозділів?

Наскільки нам відомо, виробники прожекторів та зарядних станцій останнім часом рідко собі дозволяють переказувати якісь великі суми або роздавати свою продукцію. Тому нам пропонують знижки. Але якщо будь-яка компанія готова, незалежно від того, що вона виробляє, пожертвувати якісь кошти, то звісно, ми будемо вітати, як прямий контакт з військовими, так і довіру до благодійного фонду. Ми гарантуємо звітність і подяку від військових.

Будь-який донат, навіть 5 чи 10 грн, вкрай важливий

Які ще заходи зі збору коштів ви плануєте проводити найближчим часом?

Можливість проведення заходів на відкритому просторі зараз обмежена через погодні умови. Ми зараз розглядаємо можливість проведення онлайн-подій.

Зараз у нас триває збір для підрозділу ГУР. Вони самі залітають на територію нашого ворога, на тимчасово окуповану територію, знищуючи склади, нафтобази, казарми тощо. Роблять все можливе, щоб менше ворожих ресурсів могли доїхати до наших передових позицій. Найближчим часом будуть анонси онлайн-подій, або вже наступного року будемо проводити забіги, запливи та інші спортивні заходи.

У нас черга від ППО постійна, і ми приймаємо ці запити кожного тижня. Ми не забуваємо моніторити, які ще є способи ураження тих же "шахедів". Упродовж кількох останніх місяців дуже активно розвивається напрямок перехоплення ворожих дронів українськими дронами-перехоплювачами. Ми також тримаємо контакт із деякими українськими виробниками, хочемо зробити економічний і технічний аналіз цих дронів. Якщо в них буде більша економічна доцільність, ми цей напрямок також будемо розвивати, збирати кошти, щоб якомога більше ворожих цілей було знищено.

Я точно знаю, що будь-який донат, навіть 5 чи 10 грн, при великому потоці таких донаторів, вкрай важливий. Ми бачили, як невеликими донатами закривалися великі збори. Не забуваймо, хто нас захищає, тому цінна кожна гривня. Ніхто за нас не зробить нашу роботу. Наша задача – забезпечити свій захист. І ніхто нас не захистить краще, ніж ЗСУ, до яких входять і сили ППО.

 

 

 

Останні новини
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія Віктора Тупілка, засновника музею дисидентів у Донецьку  "Смолоскип"
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія Віктора Тупілка, засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
Стрибки між стилями та емоціями: The Unsleeping випустив альбом "Справжній бедрум панк"
Стрибки між стилями та емоціями: The Unsleeping випустив альбом "Справжній бедрум панк"
Промінь рекомендує: VOL'DEMAR із треком "Без зайвих слів..."
Промінь рекомендує: VOL'DEMAR із треком "Без зайвих слів..."
Новини по темі
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
Втрати росіян зростуть: Попович про застосування протипіхотних мін
2,23 рекордних трильйона гривень на оборону. Підласа про держбюджет–2025
"За два тижні до обміну я знепритомнів на перевірці". Повне інтерв'ю Максима Буткевича
Флешмоб у Верховній Раді до 100-річчя Українського Радіо