Курська операція перевернула геополітичний конструкт ― Жмайло

Курська операція перевернула геополітичний конструкт ― Жмайло

Стратегічні наслідки Курської операції для Росії можуть бути навіть болючіші, ніж фізична втрата території чи військових, вважає виконавчий директор Українського центру безпеки та співпраці Дмитро Жмайло. В ефірі Українського Радіо він зауважив, що кожен такий момент, коли Росія слабка і має окуповані території, її "союзники" одразу використовують, щоб ще більше витягти з неї енергоресурсів за свою лояльність. Тому "перевертання геополітичного конструкту Курська операція зробила", – переконаний Жмайло. На оперативно-тактичному рівні, каже експерт, наші Сили оборони цією операцією щонайменше істотно поповнили обмінний фонд, відтягнули на себе близько 60 тисяч російського війська, зокрема зі східних ділянок фронту. А також, по суті, зірвали нову наступальну операцію ворога в напрямку Сум. "У підсумку, ми вже знищили велику кількість резервів, змогли захопити набагато більше території, ніж захопили росіяни за свою літню наступальну кампанію. І операція ще не закінчена", – додав аналітик. 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: facebook/100TrVolyn

Сили оборони на цьому етапі намагаються взяти під вогневий контроль основні магістралі

Вже фактично минув місяць з початку операції ЗСУ в Курській області. Яка зараз там ситуація, що відомо?

Ситуація на Курщині залишається складною, вона триває. Сили оборони України намагаються просуватися, нещодавно ми просунулися ще на 2 кілометри. Також поповнюється обмінний фонд, враховуючи, що після підриву нами мостів через річку Сейм, частина росіян все-таки опинилася в "мішку" і здається в полон. Але не всі, на жаль, велика частина далі продовжує чинити спротив.  Наші Сили оборони на цьому етапі, допоки там накопичуються російські війська, намагаються взяти під вогневий контроль основні магістралі, шляхи. Зокрема, трасу Курськ-Курчатов-Рильськ, де також активно окопуються росіяни. Біля Курчатова накопичуються їх спецпризначенці, намагаються окопатися, окопуються біля Курська. Нажаль, росіяни в цьому вправні. Крім того, наші підрозділи намагаються досягати, хоча б реактивною артилерію, іншого шляху – траси Курськ-Бєлгород. Взявши її під вогневий контроль, Сили оборони зможуть суттєво порушити логістику угруповання військ "Сєвер", яке оперує в цьому районі. І відповідно, більше ефективно відтягувати на себе сили, щоб знищувати їх ще на підходах.

Меседжі щодо початку переговорів для росіян набули зовсім іншого сенсу

Що відомо про те, звідки росіяни перекидають туди свої війська?

В першу чергу це угруповання військ "Сєвер". Це те угруповання, яке, грубо кажучи, відповідає за російсько-український кордон від Чернігівської області і аж до підтримки наступальних дій на північному харківському плацдармі. Саме його частини і окремі підрозділи почали перекидати першими. Невелике полегшення було на Харківську напрямку, зокрема про це говорили мої друзі з 92-ї бригади. Трішки відтягли з Куп'янського напрямку, бо це приблизно одна операційна зона. І частково – із Запорізького, Краматорського, але дуже невеликі сили. Зокрема, нещодавно радник мера Маріуполя Андрющенко повідомляв, що і на Маріупольщині також зафіксовано певне перекидання військ, завантаження техніки, яка вирушила саме на Курщину. Тобто перекидання є. Про це, зокрема писав із в'язниці Гіркін-Стрелков і говорив, що не потрібно цього робити і вестися на українській провокації, бо Сили оборони одразу використовують цей шанс для того, щоб пробитися до Азовського моря. Але росіяни все таки розуміють, що їм важливо локалізувати цю загрозу. Бо ті меседжі, які вони просувають у світі, і це, на жаль, підтримує Пекін, щодо початку мирних переговорів і врахування реалій на землі, тобто розділення по реальній лінії бойового зіткнення, тепер для росіян вже набули зовсім іншого сенсу. 

Операція триває

Ви згадували, що ЗСУ вдалося знищити 3 мости на Сеймі, внаслідок чого південніше від річки росіяни опинилися в певному "мішку". Яка, на ваш погляд, доля цього угруповання росіян, які зараз там затиснуті?

Коли ми говорили кілька тижнів тому, що там затиснуті приблизно 2-3 тисячі російських військовослужбовців, то я одразу казав, що не варто розраховувати, що всі вони складуть зброю. Бо рівень бойової підготовки і рівень морального стану кожного підрозділу таки різниться. Велика частина з цих окупантів уже поповнили обмінний фонд. Певній частині правдами і неправдами вдалося переплисти Сейм і відійти, можливо, залишивши зброю і техніку. Але частина все-таки продовжує чинити опір. Але точно можна сказати, що цю територію, оточену Сеймом, українськими військами і українським кордоном, Сили оборони в більшості, якщо не контролюють на землі, то тримають її під вогневим контролем. Тому операція ще триває і про остаточні результати, я думаю, ми дізнаємося найближчими тижнями.

Дмитро Жмайло. Фото: facebook/USCCentre

Є тиск на Україну

Президент Володимир Зеленський в ефірі NBC News сказав, що Україна безстроково утримуватиме зайняті території Курської області, бо це є невід'ємною частиною плану щодо припинення війни. Які тут можуть бути сценарії використання Курської операції в цьому плані щодо припинення війни?

Тут я, можливо, повторюсь. Ви знаєте, що зараз йде взагалі глобальний тиск щодо початку перемовин. За це виступає, зокрема, і Російська Федерація, якій потрібно просто перезавантаження, щоб накопичити сили і вдарити з новою потугою. Є тиск на Україну. І Україна сама вийшла з комунікацією, що вона теж готова до мирних переговорів, щоб зняти ці всі балачки і купу різних ініціатив, абсолютно неробочих. Тому Україна також з цим виходить. І враховуючи оцей китайський тиск про принцип враховувати реалії на землі і що всі мають погодитися з окупацією територій, то ми цей принцип тепер перенесли на територію РФ. А сама РФ офіційно втратити на певний час свої території, за будь-яких умовних комюніке щодо припинення вогню, просто-напросто не може. Це для неї "справа честі".

Курська операція перевернула геополітичний конструкт 

Тобто Курська операція зірвала реалізацію китайського плану?

Я не скажу, що зірвала. Але сама Росія вже почала про це говорити. Місяць вони казали, що ні, ніяких перемовин. А Путін нещодавно заявив, що ні, ми готові, але без українських військ на Курщині. Потрібно спочатку вирішити це питання. Тому перевертання геополітичного конструкту Курська операція зробила. А якщо загалом говорити, що принесла Курська операція, то, по-перше, це концентрація військ – 60 тисяч, про що нещодавно заявив президент. Нам дуже зараз важко на фронті, зокрема на Покровському напрямку. Наші люди роблять там не те, що можливо, а й неможливе. А ці 60 тисяч в перспективі мали стати тими резервами, яких так не вистачає росіянам. А глобальний задум російського командування на цей рік був наростити своє угруповання на окупованих теренах, якого зараз понад 520 тисяч, до 790 тисяч.

Другий фактор – поповнення обмінного фонду. Вперше РФ сама вийшла з ініціативою обміну. Більше того, погодилося це зробити в найбільш знаковий для нас день – День Незалежності відбувся обмін 115 на 115.

Третє – зрив нової наступальної операції росіян. Якби ми не вдарили першим, то росіяни без сумніву загрожували б місту Суми і спробували б відкрити такий самий плацдарм, який вони зробили на півночі Харківщини, в районі Вовчанська. Вони це дійсно хотіли. І чому вони були такі розслаблені? Коли ми накопичували війська, росіяни про це знали, але вони щиро були переконані, що ми накопичуємо саме для оборонної операції, так як на Харківщині. Тобто вони просто цього не очікували.

У підсумку, ми вже знищили велику кількість резервів, змогли захопити набагато більше території, ніж захопили росіяни за свою літню наступальну кампанію. І операція ще не закінчена. Тому коли мусується в інформаційному просторі про даремність Курської операції, що краще б ці війська кинулись на Покровський напрямок, то, на жаль, тут уже є підігравання російським ІПСО, бо саме росіяни хочуть її повністю нівелювати і дискредитувати найперше в очах України.

Є величезне невдоволення прикордонних регіонів діями російської влади, але політичного протесту поки не спостерігається

Який вплив ця операція може мати на ситуацію в самій Росії? На які зсуви можна очікувати там? 

На жаль, навіть останні соцдослідження, здається "Левада-Центру", показують, що там немає якихось суттєвих змін. Там падіння приблизно на 2-3%. Але оцей "ядерний електорат", плюс-мінус 80%, підтримки дій Путіна  залишається. Так, є величезне невдоволення прикордонних регіонів. Воно викликане страхом і тим, що російська влада кидає своїх громадян, не забезпечує безпеку цивільних та евакуацію. Але якщо ми говоримо про якийсь політичний протест, то поки що, на жаль, цього разу не спостерігається. Можливо, що немає другого Пригожина. Російська влада розуміє це. Тому вона на Курську операцію кинула керувати ФСБ. А ФСБ і російські військові – це непримиренні вороги, їхня внутрішня видова боротьба інколи жорстокіша, ніж війна з Україною. Кремль, Путін десь боїться військових. Вони не перекидають їх на Курщину з Покровського напрямку ще й тому, що коли прийдуть оці загартовані в боях фронтовики, які дійсно там ефективні і несуть величезні втрати, то можуть з'явитися якісь польові командири, які дуже захочуть розказати, що з ними робили в Україні. Тому краще закрити цих фронтовиків в Україні, а український плацдарм на Курщині локалізувати ФСБ, строковикам і резервними частинами. Тобто це просто намагання обійтися "малої кров'ю". А чи не викличе це в майбутньому, питання відкрите. Я знаю, що над цим точно працюють всі спецслужби світу, і українські в тому числі.

Стратегічні наслідки Курської операції для Росії можуть бути болючіші, ніж фізична втрата території

Виглядає так, що Курська операція ЗСУ дійсно спричиняє вплив на ситуацію на стратегічному рівні. Наскільки це може мати далекосяжні наслідки? 

Я можу сказати, що це має вплив не тільки на наших партнерів, які, ми сподіваємося, будуть більш рішучі. Сподіваємось, що, наприклад, "Рамштайн", який відбудеться в п'ятницю, принесе дійсно важливі результати, тому що у нас знову починається "снарядний голод" на тому ж Покровську напрямку. Але більше того, це несе наслідки і для союзників Росії. Кожен отакий момент, коли Росія слабка, коли в неї окупована територія, то її союзники (Північна Корея, Іран, інші) одразу використовують цю можливість для того, щоб ще більше витягти з Росії енергоресурсів за свою лояльність. Тому стратегічні наслідки Курської операції для Росії подекуди можуть бути навіть болючіші, ніж фізичний контроль її території, втрата військових чи неможливість реалізувати свої плани в цьому році.

"Чим більше ми знищимо їхніх резервів, тим буде краще"

Як далі буде розвиватися ситуація на Курщині? Які ваші прогнози?

Я думаю, що Сили оборони поки можуть просуватися, доти будуть просуватися. Зможуть зайняти панівні висоти, вибудувати логістику, ми там дійсно розгортаємо ешелоновану оборону. Як тільки, грубо кажучи, ми упремося і зрозуміємо, що більше розширюватися не можемо, то ми просто перейдемо до глибокої оборони і будемо намагатися відтягувати на себе російські війська. Чим більше ми знищимо їхніх резервів, тим буде краще. А в обороні ми стояти дійсно можемо. На тому Покровському напрямку ситуація вже доходить до того, що наші втрати на деяких відтинках фронту сягають 1 до 10, 1 до 16. Тобто росіяни людей не жаліють. І тут, повірте мені, вони нічого іншого не вигадають, ніж просто завалювати нашу лінію оборони трупами російських солдат. 

Останні новини
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія Віктора Тупілка, засновника музею дисидентів у Донецьку  "Смолоскип"
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія Віктора Тупілка, засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
Стрибки між стилями та емоціями: The Unsleeping випустив альбом "Справжній бедрум панк"
Стрибки між стилями та емоціями: The Unsleeping випустив альбом "Справжній бедрум панк"
Новини по темі
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
Втрати росіян зростуть: Попович про застосування протипіхотних мін
2,23 рекордних трильйона гривень на оборону. Підласа про держбюджет–2025
"За два тижні до обміну я знепритомнів на перевірці". Повне інтерв'ю Максима Буткевича
Флешмоб у Верховній Раді до 100-річчя Українського Радіо