Ілюстративне фото Суспільне
Розбалансування системи виникає, коли потужність попиту не покривається потужністю виробництва
Чому світло іноді вимикають не за графіками?
На різних ресурсах можуть відрізнятися графіки відключень. На сайті ДТЕК у мене не збігається група відключень. На ресурсі "Вимикач" від Укренерго графіки збігаються. Аварійні відключення вводяться внаслідок обстрілів або із запобіжною метою, щоб не розбалансувати систему. Це зараз роблять під час загрози, оскільки в нас недостатньо резервів. Якщо станеться серйозне розбалансування системи внаслідок обстрілів, яке ми не зможемо покрити резервами, то може виникнути системна аварія, тобто блекаут. Тому енергетики заздалегідь відключають певну кількість найбільш дефіцитних споживачів, до яких належить і Київщина. Розбалансування системи виникає, коли потужність попиту не покривається потужністю виробництва і напруга може коливатися від 300 вольтів.
Чи вдалося стабілізувати ситуацію в Одесі після масованого обстрілу? Відомо, що там зупинився навіть електротранспорт.
В Одесі частково вирішена проблема. Там влучили по муніципальних котельнях, які забезпечували місто гарячою водою та електрикою. В Києві також є теплоелектроцентралі, які забезпечують 25% потреб. Тому навіть якщо електроенергія перестає надходити від АЕС, то в Києві залишається електрика для муніципального транспорту та освітлення тощо. В Одесі на разі збільшили подачу електроенергії, тому ситуація налагоджується.
Перш за все потрібно утеплити оселю
Що може зробити кожен з нас, аби допомогти енергосистемі відновитися?
Перш за все потрібно утеплити оселю. Обігрівачі значною мірою збільшують споживання електроенергії. Тому краще утеплити оселю і менше витрачати коштів на оплату рахунків за електроенергію. Обігрівач споживає 2 кВт енергії. Якщо ним користуватися безперервно, то це коштуватиме понад 6000 грн на місяць. Потрібно заробити щілини, відрегулювати пластикові вікна та двері. Побутові електроприлади хоч у потужні, проте не впливають на споживання електроенергії так, як обігрівачі. Електрочайник ми вмикаємо на кілька хвилин, а обігрівач працює постійно. Сучасні холодильники зараз економні. А от електромобілі можуть стати проблемою, оскільки споживають 300-400 кВт/год на місяць.
Локальні акумуляторні системи дозволять мати електроенергію до 8 годин
Що потрібно мати кожному на випадок тривалих відключень електроенергії?
LED-системи освітлення працюють від павербанків і споживають небагато електроенергії. Крім того, потрібно мати ліхтарик і альтеративні засоби для приготування їжі за відсутності газу в оселі. Також можна придбати локальну акумуляторну систему на 4 кВт, яка дозволить мати електроенергію до 8 годин. Вартість такої коливається від 1200-1400 доларів.
Технічно Україна може імпортувати більше електроенергії
В Укренерго заявили, що ця зима буде однією з найважчих за останні три роки. До чого готуватися українцям?
Кризовий сценарій стосується ситуації, коли ремонт енергообладнання може зайняти кілька тижнів, внаслідок можливого пошкодження АЕС. Скоріше за все тоді система розпадеться, а життєдіяльність забезпечуватимуть регіональні системи. Очевидно там заплановані мінімальні рівні, щоб в люди мали електропостачання хоча б 4-5 годин на добу. Сільському населенню буде легше, оскільки в приватному будинку є можливість готувати на дровах. Тобто такий сценарій можливий лише у випадку пошкодження АЕС, оскільки 60% генерації забезпечують саме атомні електростанції. Щодо імпорту електроенергії, то технічно ми можемо імпортувати більше. Проте є організаційні обмеження, з якими слід попрацювати, аби збільшити імпорт.
Сергій Дяченко. Фото: Укрінформ
Будівництво атомних енергоблоків не на часі
Як окупація ЗАЕС впливає на загальні обсяги генерації? Наскільки наша система від цього страждає?
Система працює, хоч і має брак в 6 гігаватів потужності плюс знищенні генеруючі потужності на теплових електростанціях. Разом з тим споживання також зменшилося. Багато підприємств опинилися на окупованих територіях або були знищені. Восени система працювала збалансовано, оскільки збільшився імпорт. Добре, що ми встигли до початку війни перейти на паралельну роботу з європейськими енергоносіями і можемо тепер імпортувати електрику з Європи.
Через стрімке підвищення вартості електроенергії в наших енергетиків з’явилися гроші. Дуже важливо, аби вони ними користувалися раціонально. Атомники говорять про можливість добудови блоків, що зараз абсолютно не на часі. Це тривалий і коштовний процес, а зараз потрібно думати про децентралізацію будівництва генерацій. Якщо ми почнемо будувати щось, то туди одразу прилетить. Тому слід поновлювати теплову генерацію та підстанції, але не будувати нові великі потужності. Потрібно зробити напрямок на відновлювальну генерацію, оскільки вітрова і сонячна генерація швидко будується і децентралізована, а отже не така вразлива.
Хто має контролювати використання коштів енергетиками?
Це перш за все НКРЕКП – спеціальний контролюючий орган, який видає ліцензії в енергетиці. Є також енергоінспекції.