20-25% виборців США негативно ставляться до Трампа і Байдена, що відкриває шлях третій силі — Мартинов

20-25% виборців США негативно ставляться до Трампа і Байдена, що відкриває шлях третій силі — Мартинов

Вночі 28 червня відбувся перший раунд дебатів перед виборами президента США, в якому взяли участь Джо Байден та Дональд Трамп. Цьогорічна президентська виборча кампанія в США досить унікальна і дуже гостра: дебати почалися не восени і на них не були присутні виборці. Втім головною особливістю є те, що у перехідних штатах, які не є виключно за республіканців чи демократів, 20-25% виборців досить негативно ставляться до обох кандидатів, констатував в ефірі Українського Радіо доктор історичних наук, професор, провідний науковий співробітник відділу історії міжнародних відносин і зовнішньої політики України Інституту історії України НАН України Андрій Мартинов. Відтак це дає шанси третій політичній силі. Щодо майбутньої політики кандидатів у президенти США, експерт зауважує, що позиція Трампа щодо завершення війни може змінитися. Експрезидент США "здатен почути аргументи на користь того, що неможливо забезпечити умови, які б дали можливість Путіну виглядати переможцем", переконаний Мартинов.

0:00 0:00
10
1x

Республіканець Дональд Трамп (ліворуч) і демократ Джо Байден під час першого раунду президентських дебатів у Клівленді, штат Огайо, США, 29 вересня 2020 року. AP/Patrick Semansky

"Цьогорічна президентська виборча кампанія в США досить унікальна і дуже гостра"

У чому відмінність цих дебатів від попередніх?

Вони дуже рано почалися. Зазвичай це відбувається у вересні-жовтні. Але цього разу досить унікальна передвиборча кампанія, дуже гостра, зі взаємними звинуваченнями обох кандидатів один одного, тому вирішили почати дебати ще до партійних конвентів, які в липні-на початку серпня мають офіційно затвердити і Трампа, і Байдена кандидатами в президенти від Республіканської та Демократичної партій. Політичні радники порадили обом кандидатам повернути виборчу кампанію з надмірно емоційного забарвлення, яким вона супроводжується. Наприклад, судовими процесами над Дональдом Трампом та Хантером Байденом, сином президента США. Тобто ми бачимо, що американська демократія така, що дійсно всі рівні перед законом.

Які ваші враження від сьогоднішньої бесіди Трампа й Байдена? Хто задавав порядок денний, а хто мусив відбиватися і коригувати свою стратегію?

Напередодні дебатів складалася дуже цікава ситуація. Зазвичай, не є таємницею, що для американців ключовим критерієм для вибору кандидата є внутрішньополітичні питання. 4 роки президента Байдена були досить успішними для американської економіки. Звичайно, була і певна інфляція, але Сполучені Штати на рекордно низьких показниках безробіття. Тобто американська економіка розвивається, і в цьому сенсі демократи почуваються непогано. Інша справа, що Трамп намагається показати, як і будь-яка опозиція, що все йде не в правильному напрямку, все не так добре, і головним чином зосередитися на слабких місцях адміністрації Байдена. Війни на Близькому Сході і в Україні — були тими головними претензіями, які Трамп висуває до Байдена. До речі, нові правила дебатів (вперше застосували техніку вимкнення мікрофона, коли один говорить, а для іншого вимикали мікрофон — ред.) якраз посприяли тому, що вони не перетворилися на сварку, і виборці мали можливість почути хоча б аргументи обох сторін. І це теж важливо, оскільки досить тривала виборча кампанія призводить до того, що було потрібно організовувати ці дебати, яких буде ще два раунди, що заплановані після виборчих з’їздів. Цього разу не було публіки, оскільки вона працює на те, що обидва кандидати зайво емоційні. Щодо того, чи буде публіка протягом наступних двох турів, то це вже як домовляться обидві команди. Скоріше за все, публіки не буде. Обом кандидатам вистачить її на публічних заходах в ході виборчої кампанії.

"20-25% виборців досить негативно ставляться до обох кандидатів, це дає шанси третій політичній силі"

Який сенс не проводити виключно в столиці всі три раунди, а їздити по всій країні?

У Сполучених Штатах є так звані перехідні штати, де демократи і республіканці вже на багатьох виборчих кампаніях показували різні результати. Є штати переважно демократичні, є штати переважно республіканські, а є штати переважно перехідні, де і вирішується доля президентських перегонів. І є сенс проводити дебати саме в тих штатах, які ще не визначилися. Втім у цих штатах також досить складна ситуація, оскільки є виборці, які традиційно голосують за республіканців, і є виробці, які традиційно голосують за демократів, але ця виборча кампанія цікава тим, що навіть в цьому партійному середовищі накопичилося досить помітне негативне ставлення до обох кандидатів. Тобто йдеться, що 20-25% виборців не просто ще не визначилися, а досить негативно ставляться до обох. І це відкриває шанси третій політичній силі, що є особливістю цієї виборчої кампанії в США. Тому постає питання, чи не замало нам лише двох політичних партій, чи цілком вони віддзеркалюють весь той спектр думок, інтересів і процесів, які відбуваються в США. Тому сенс трьох раундів дебатів полягає в тому, аби консолідувати навколо обох кандидатів тих виборців, які вже визначилися, і поборотися за тих, хто не визначився.

"Позиція Трампа щодо України може змінитися"

Поговорімо про Україну як тему дебатів кандидатів у президенти США в Америці. На ваш погляд, чи збережеться підтримка з боку Сполучених Штатів?

У 2017-2018 роках, коли Трамп був президентом США, саме він дозволив постачати в Україні "Джавеліни". Це була дуже маленька поставка, але порівняно з попередньою адміністрацією Обами, яка взагалі самоусунулася, це був великий крок. Трамп вважає себе крутим хлопцем. І коли ми згадаємо дебати, які тривали в Конгресі на початку цього року стосовно продовження допомоги Україні, помітний вплив на позицію Трампа, яка змінилася, на користь відновлення військової допомоги України і матеріальної допомоги України, відіграли і протестантські кола, зокрема з України, і протестантський голос в США. Тобто Трамп здатен чути аргументи і розуміти позицію тих людей, які його підтримують, зокрема, стосовно українського питання. Напередодні дебатів радники Трампа оприлюднили план завершення війни, і, на превеликий жаль, це виглядає досить дивно і фактично повертає Трампа до опозиції, яку він обіймав в січні-лютому цього року. Тобто, по суті, примусити Україну до капітуляції. Але все ж таки є сподівання, що значна частина команди Трампа переконає в тому, що займати напередодні переговорів таку слабшу позицію — це приректи переговори на поразку. Я думаю, що він здатен чути аргументи, і ця оприлюднена позиція його радників не є остаточною позицією Трампа щодо України. Ми бачимо, що він здатен змінювати цю позицію і чути аргументи на користь того, що неможливо забезпечити умови, які б дали можливість Путіну виглядати переможцем.

 

Останні новини
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Тримати в серці місце для любові: Positiff  представив сингл "Діаманти"
Тримати в серці місце для любові: Positiff представив сингл "Діаманти"
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Новини по темі
"Висушуватимемо" Росію. Комбат Федоренко про зняття Штатами далекобійних обмежень для України
"Ми повинні зробити все, щоб наступного року війна закінчилась". Ексклюзивне інтерв'ю президента Зеленського
Без далекобійної зброї або можливості вступу України в НАТО, РФ може нав'язувати свої умови "перемир'я" — Семенюк
Ситуація з виборами до обох палат Конгресу стане зрозумілою за тиждень-півтора — Преловський
"Невизначені штати зараз розігруються як ключова карта" – Краєв про вибори у США