Шуляк: до війська може мобілізуватися понад 20 тисяч засуджених

Шуляк: до війська може мобілізуватися понад 20 тисяч засуджених

Добровільна участь засуджених у мобілізації – один із кроків, що допоможуть наблизити нашу Перемогу, вважає голова Комітету Верховної Ради з організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк. В інтерв'ю Українському Радіо вона зауважила, що наразі ніхто точно не скаже, скільки саме таких людей можуть бути мобілізовані. "Але є потенціал, який потрібно обов'язково спробувати використати..." і "цей ресурс на сьогодні становить понад 20 тисяч засуджених", – додала Шуляк. При цьому депутатка наголосила, що в разі підписання президентом ухваленого парламентом законопроєкту, скористатися ним зможуть далеко не всі ув'язнені: "не зможуть служити ті люди, які скоїли тяжкі злочини, навмисні вбивства, сексуальні злодіяння, різні топ-корупціонери, люди, які мають особливо відповідальне становище – народні депутати, прем'єр-міністр, міністри, заступники міністрів, радники, помічники". 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: facebook/GeneralStaff.ua

Завдання №1 – це Перемога

Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №11079-1 про добровільну мобілізацію ув'язнених. Ви є його авторкою. Свого часу ми певним чином зловтішалися з РФ щодо мобілізації ув'язнених, але зараз самі йдемо цим шляхом. Яка ваша думка щодо цього? І як вам аргумент міністра юстиції, що ув'язненим можна дозволити мобілізуватися, щоб не порушувати нормативи їх утримання? 

Давайте по порядку. Я б не порівнювала наш законопроєкт, який зараз очікує на підпис президента України із тим, що відбувається на території нашого скаженого сусіда. Ініціатива, яка стосується мобілізації засуджених, не нова, перш за все. По-друге, кожна норма у цій законодавчій рамці обговорювалася із Генеральним штабом, з Міністерством оборони, з Міністерством юстиції. І ми, як народні депутати, прислухалися до всіх, буквально до кожної коми і крапки, про яку говорили наші колеги. Ми сьогодні чудово розуміємо, що завдання №1 – це Перемога у тій війні, яку веде Росія проти нашої державності. Ми дійсно розраховуємо, що цей ресурс на сьогодні становить понад 20 тисяч засуджених. Зараз ніхто не зможе сказати точну цифру людей, які можуть бути мобілізовані із цієї категорії людей. Але є потенціал, який потрібно обов'язково спробувати використати для того, щоб наша Перемога відбувалася якнайшвидше. Ми разом із колегами із Генштабу,  Міноборони, Мін'юсту мали декілька ітерацій. Був основний законопроект, зараз ухвалений парламентом альтернативний, тому що були певні заперечення стосовно того, які саме засуджені можуть бути мобілізовані і хто саме із них може служити у нашому війську. У першому варіанті проєкту передбачалося, що зможуть служити всі, крім тих, хто скоїв злочини проти основ Національної безпеки. Але потім ми дослухалися до наших колег з правоохоронного Комітету, внесли відповідні зміни і тепер не зможуть служити ті люди, які скоїли тяжкі злочини, навмисні вбивства, сексуальні злодіяння, різні топ-корупціонери, люди, які мають особливо відповідальне становище – народні депутати, прем'єр-міністр, міністри, заступники міністрів, радники, помічники. Тобто, якщо ці люди вчинили не тільки корупційні злочини, а будь-які, то також не зможуть скористатися можливістю бути мобілізованими і долучитися до служби у ЗСУ. Засуджений, який має бажання долучитися до служби перш за все надає свою згоду, підписує відповідну заяву. Це добровільна участь засуджених у мобілізації. Це для того, щоб нас точно не порівнювали з Росією. 

Тобто, якщо законопроєкт підпише президент, то уже 100% люди, які вчинили тяжкі злочини мобілізуватися не зможуть?

Тяжкі злочини, навмисні вбивства, люди, які посягали на життя правоохоронців, становлять суспільну небезпеку. Вони всі виключені, не буде у них навіть можливості долучитися. Це перше. Були також зауваження нашого антикорупційного комітету і разом із правоохоронним вони знайшли рішення, коли точно топ-корупціонери не зможуть бути долучені до служби. І люди, які мали особливі відповідальні посади. Це була позиція правоохоронного комітету, яка була підтримана безпосередньо в парламенті.

Коли засуджена людина дає добровільну згоду на те, щоб долучитися до служби, вона обов'язково буде проходити первинний медичний огляд, безпосередньо у тому місці, де вона відбуває покарання. Після цього вона повинна отримати попередню згоду військової частини і командира. І лише після цього вона піде на ВЛК. Комісія буде відбуватись досить швидко – 24 години. І після заключення ВЛК командир військової частини вже буде давати остаточну згоду. Тобто у командира військової частини завжди буде можливість відмовити і ця людина не попаде до лав ЗСУ. 

Це будуть окремі спеціалізовані підрозділи при військових частинах

Куди саме, у які підрозділи, ув'язнені можуть потрапити? Чи прописано це в законопроекті? 

Ми мали дискусію і прийняли позицію Міністерства оборони. Вона прописана на рівні законодавчої рамки. Це будуть створені окремі спеціалізовані підрозділи при військових частинах, у яких будуть служити тільки ті, хто відбував покарання. Ми законодавчою рамкою дали можливість також створювати взагалі окремі військові частини, де будуть служити засуджені. Але я думаю, що для початку буде використана можливість створення окремих підрозділів. Це буде залежати від ініціативи безпосередньо військової частини, яка буде створювати такий підрозділ. Від ініціативи її керівництва, яке буде не просто давати згоду на мобілізацію того чи іншого засудженого. Керівник військової частини буде вести і відповідний облік таких засуджених, і відповідний адміністративний нагляд за такими людьми. 

За дезертирство – до 8 років позбавлення волі додатково

Що відбуватиметься, якщо будуть виявлені якісь порушення, наприклад, дезертирство? 

Ми прописали підвищену відповідальність. Дезертирство буде покарано, буде від 5 до 8 років позбавлення волі додатково. Ми це назвали "якщо людина ухиляється від виконання контракту". Якщо людина ухиляється, то вона також буде нести відповідальність, яка позначається у кількості років, які вона буде проводити додатково в зоні, де проходив час її покарання.

Олена Шуляк. Фото: facebook/ShuliakOlena

Потрібно робити, щоб людина була забезпечена всім необхідним

Ваш колега Федір Веніславський заявив, що порушення прав людини під час мобілізаційних заходів є неприпустимими. Про це говорять постійно і справа, схоже, лише погіршується. Виходить, що влада не знайшла варіантів діалогу та способів заохотити людей йти до війська. Що ви збираєтеся робити у цій ситуації, адже вона не додає авторитету ні владі, ні Силам оборони? 

Давайте розділяти відповідальність, чим займається партія, чим займається Міноборони. Це трохи різні речі. Звичайно, на Міністерстві оборони зараз величезні завдання і стосовно виконання рекрутингу цивілізованого, без порушень гідності. Про це якраз і говорив мій колега пан Веніславський. Я з вами погоджуюсь на 100%, що всі дії посадових осіб ТЦК, які проходять із порушеннями, повинні обов'язково розслідуватися і винні притягуватися до відповідальності. Звичайно, прикро розуміти те, що є люди, які обирають шлях загинути десь у Тисі, ніж захищати свою країну. Але ми бачимо величезну кількість наших українців, які стоять на фронті, на передовій, захищаючи кожного із нас. Тому я б так не узагальнювала. Набагато більше мужніх, справжніх, гідних людей сьогодні виявляють бажання, мають відповідну мотивацію. І зараз завдання Міністерства оборони зробити так, що вмотивовані люди були максимально забезпечені усім тим, що обіцяє держава, щоб гідно проходити службу. І держава повинна їх максимально підтримувати. З боку парламенту ми ухвалили все відповідне законодавство, яке стосується забезпечення людей, які нас захищають. І, до речі, бюджет, який Верховна Рада ухвалила на 2024 рік, також унікальний – це бюджет оборони. Понад 1 трильйон гривень – це видатки, які пов'язані із обороноздатністю нашої країни. І я впевнена, що парламент буде давати конституційну більшість, 300+ голосів за всі рішення, які пов'язані саме з цією сферою.

Зараз ентузіазму серед чоловіків ставати до лав ЗСУ, вочевидь, поменшило. І на фронті людей стає дедалі менше. На Вашу думку, коли і що пішло не так, і можливо, хто за це відповідальний? 

Ми вже говорили, що є люди, які обирають шлях потонути у Тисі, а є люди, які 3-й рік стоять на передовій і захищають нашу державу. Проблема є. Але кожен на своєму робочому місці повинен робити усе, щоб якнайшвидше була наша перемога. Підприємці сплачують податки, працюють в Україні, податки направляються на забезпечення війська. Це їхня робота. Парламент повинен ухвалювати відповідні рішення, які стосуються того, щоб також забезпечити оборону. Кожна людина на своєму місці 24/7 у воюючій країні повинна робити усе можливе для того, щоб наближати перемогу. Відповідати за людей, які загинули у Тисі, бо вони тікали від того, щоб не захищати свою Батьківщину, мені точно б не хотілося. 

Нам все одно потрібно ще багато людей і час на їх підготовку. Чи ще ми можемо їх мотивувати?

Ми шукаємо таку мотивацію. Ми розуміємо, що потрібно робити так, перш за все, щоб людина була не просто вмотивована, а й забезпечена всім необхідним. Коли людина буде розуміти, що держава її забезпечує не тільки їжею і одягом, а й відповідним озброєнням, вона розумітиме, із ким вона буде служити і відчуватиме постійну підтримку з боку усіх, хто долучений до захисту держави, це якраз і буде впливати на її мотивацію в тому числі. І я повторюсь, зі свого боку парламент, ми як народні депутати, будемо це робити негайно, якщо буде потрібна зміна до якогось закону чи ухвалення нової законодавчої рамки.  

Останні новини
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія Віктора Тупілка, засновника музею дисидентів у Донецьку  "Смолоскип"
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія Віктора Тупілка, засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
Новини по темі
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
Втрати росіян зростуть: Попович про застосування протипіхотних мін
2,23 рекордних трильйона гривень на оборону. Підласа про держбюджет–2025
"За два тижні до обміну я знепритомнів на перевірці". Повне інтерв'ю Максима Буткевича
Флешмоб у Верховній Раді до 100-річчя Українського Радіо