"Друкарський верстат" вже запущений: експерт про банківську систему під час війни

"Друкарський верстат" вже запущений: експерт про банківську систему під час війни

Чистий збиток банків у січні-березні 2022 року за даними Національного банку України становив 160 млн гривень. У березні збиток сягнув 10,07 млрд гривень. Для порівняння торік у січні-березні прибуток становив 9,9 млрд гривень. Такий результат пов′язаний з тим, що після початку повномасштабного вторгнення банки запровадили кредитні канікули та знизили комісії за користування своїми послугами для клієнтів. Про ситуацію у банківській системі розповів в ефірі Українського радіо економіст Ілля Несходовський.

0:00 0:00
10
1x

Про українські банки під час війни

Враховуючи те, що почалися військові дії і відбувся потужний удар по фінансовій системі внаслідок зупинки підприємств, зупинки розрахунків, обмеження зовнішніх і внутрішніх операцій, — то наша банківська система показала себе на відмінно.

Власне всі українці можуть це спостерігати з огляду, що особливих проблем, щоб розраховуватися своїми картками в магазинах із першого дня війни не було.

Був обмежений доступ до певних банкоматів, бо не могли довозити готівку, однак зняти готівку можна було. Можна було скористатися послугою самих торговельних мереж, які пропонували можливість зняти зі своєї картки готівку.

Також ми бачимо стабільну ситуацію із курсом. Це відбулося завдяки його замороженню. Українці, які виїхали за кордон, мали можливість без проблем розраховуватися своїми банківськими картками в іноземних магазинах. Конвертація курсу відбувалася за тим курсом, який встановив Національний банк. Я оцінюю всі ці дії на відмінно. Банківська система працює достатньо надійно.

Чи можуть банки збанкрутувати?

Про банкрутство банків не йдеться. Найчастіше банкрутство відбувається не внаслідок того, що ви отримали збиток, а внаслідок неплатоспроможності банку, тобто ліквідних коштів, яких недостатньо, щоб виконувати свої зобов′язання. Зазвичай це і призводить до банкрутства. Сам збиток — це природній процес, оскільки в певний момент банки отримують прибуток, у певний момент — збитки. Це не веде до банкрутства. До банкрутства веде неплатоспроможність. У цьому контексті наша банківська система показала себе як платоспроможна. Звичайно, за допомогою НБУ. Банки отримували рефінансування, щоб забезпечити надійну роботу. Відповідно вони продовжують працювати і виділити якийсь конкретний банк, який має найбільші ризики, я не можу. Усі більш-менш справляються із поточною ситуацією.

Щодо збитків і прибутку, то треба розуміти, що банки мають різні сектори обслуговування. Хтось орієнтується на корпоративний сектор, який має зараз різні ризики. Хтось орієнтується на роздрібний продаж тощо. Іншими словами, залежно від того, який був орієнтир і які зміни відбулися у цьому секторі із 24 лютого, такі результати і отримали.

Я вважаю, що така кількість прибутковості свідчить про дуже позитивний результат. Згадуємо 2014-2016 роки. Банківська система була хвора, мала серйозні системні проблеми. Були банки, які фактично працювали як відмивні, були неплатоспроможні банки, які ледве-ледве трималися. Саме тоді чимало фінустанов збанкрутували внаслідок того, що були не готові до тих викликів. А зараз ви цього не спостерігаєте, зараз все надійно. Та чистка, яка відбулася у 2016-2018 роках показала, що ми побудували стійку банківську систему порівняно з тим, що було до 2014 року.

Про курс гривні

По-перше, верстат друку гривні вже запущений. Але щоб ніхто не лякався, він працює постійно. Питання лише в обсягах, у яких він працює. Зараз процес повністю контрольований. Внаслідок того, що необхідно забезпечити виконання державного бюджету, Нацбанк виходить на викупку цінних паперів і цим забезпечує надходження до держбюджету, щоб виконати соціальні зобов′язання. Це нормальний процес в умовах війни.

Нацбанк обмежує зовнішньоекономічну діяльність, щоб збалансувати процес. Також він обмежив операції з валютою, щоб не було ажіотажу і щоб забезпечити стабільність. Нацбанк запровадив також певні корективи і послаблення для банків. Загалом, я вважаю, що ті рішення, які були ухвалені, є достатньо оперативні, своєчасні і ефективні. Якраз це дає можливість триматися. Але є і певні негативні наслідки від цього.

Обмеження, наприклад, зовнішньоекономічної діяльності призвело до того, що деякі підприємства, які мали можливість продовжувати працювати, на даний момент мають обмеження щодо закупівлі зокрема сировини. І це обмежує їхню діяльність.

Ще один фактор — питання міжнародної підтримки. Міжнародна підтримка в Україні неймовірна. Ми отримуємо не лише військову допомогу, а й також фінансову допомогу. Нас підтримує Світовий банк, Міжнародно-валютний фонд, Уряд США, Євросоюз, Європейський банк реконструкції і розвитку — тобто у нас повна підтримка всього світу. Як результат — це грає дуже позитивно з погляду збалансування наших макроекономічних показників. Якихось ризиків, враховуючи таку підтримку потужних країн, я не бачу.

Звичайно треба всередині країни проводити розумну економічну політику, виходячи з тих обставин, в яких ми зараз перебуваємо. Економіка падає, це об′єктивно. Підприємства деякі зупинилися внаслідок того, що відсутнє постачання сировини, внаслідок мобілізації, військових дій. Це також об′єктивно. Але це лише призупинення. Підприємства, які не будуть пошкоджені в результаті військових дій, дуже швидко відновлять свою роботу.

Економічні прогнози для України

Економічно у нас продовжують бути проблеми. Підприємства попри їхнє бажання мають суттєве обмеження щодо відновлення своєї діяльності. У людей закінчуються грошові запаси.

Ті люди, які поїхали за кордон і мають державну підтримку від тих Урядів, які їх прийняли і плюс ще, можливо, знайшли роботу, будь-яка, ще принаймні три місяці чи півроку залишайтесь там, тому що ви в такий спосіб допомагаєте нашій країні, не потребуючи соціальної підтримки і маючи доходи.

Щодо підприємств, які працюють усередині країни, я сподіваюся, що Уряд виправить свою економічну політику і будуть створювати умови, щоб наші підприємства почали працювати і ті необґрунтовані обмеження, які на сьогодні існують, будуть зняті. 

Фото: pixabay.com