war

Іноземні інвестиції для української ІТ-сфери. Інтерв’ю з заступником міністра цифрової трансформації

8.09.2021 р., 21:27

Українська ІТ-сфера: на які іноземні інвестиції варто сподіватися? Це одне з ключових питань, тому що здобутки українських айтішників добре відомі в усьому світі. За ними деякі іноземні держави влаштовують в буквальному сенсі полювання. Заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку ІТ-сфери Олександра Борняков в ефірі Українського радіо розповів, чому наші IT спеціалісти найкращі, який український продукт конкурує у світі та скільки грошей отримує держава від цієї сфери.

Скільки ВВП України отримує від українських IT-компаній

Власне, в нас є мета, щоб українські ІТ приносили до ВВП країни приблизно 15-20 млрд. доларів. Зараз ця цифра приблизно 6 млрд. доларів, тобто – зростання в 2-2,5 рази. Ми бачимо, що в нас є такий потенціал. І ми бачимо, що якщо ми досягнемо 6 млрд. – це буде приблизно 10% ВВП. Це на 3 роки. Ми бачимо цей потенціал, насправді воно зростало: десь приблизно 25%  у середньому. Це насправді шалені темпи, за  3-4 роки воно може подвоїтись.

Про цифровізацію та українське суспільство

За це краще говорять цифри, наприклад, коли кажуть: ДІЯ чи ще щось, що робить міністерство цифрової трансформації, може, комусь не подобатися, але 6 млн. людей, які завантажили додаток ДІЯ, 11 млн. людей користуються послугами системи ДІЯ, тобто порталом, застосунком Е-Малятко — це говорить про популярність. В нас вже починає з'являтися культура цифрової грамотності.

Про інтерес у світі до української ІТ-сфери

Ми тільки повернулись із США. Вперше за часи Незалежності ми їхали туди зі своїми продуктами. Ми презентували їм ДІЯ-сіtу  –  це спеціальний режим для підприємств зі зниженими податками. Ми презентували свій фонд, це – конструкція, яка дозволяє працювати з іноземними фондами, залучати їх до інвестицій в Україну.  Ми не так давно були в Великобританії.

Зараз нас більш розглядають як партнерів. В нас більш розвинута сервісна ІТ-індустрія. Тобто ми робимо на замовлення програмне забезпечення. І США, Великобританія, Канада розглядають нас як партнерів. ДІЯ-сіty дозволяє створити компанію в Україні і платити найнижчі податки серед сусідів  в усій Європі, це проба створити свою індустрію. У нас і зараз вже є продукти, які конкурують з іншими світовими компаніями. Є, наприклад, Grammarly, яка коштує більше мільярда доларів. Це – українська компанія, яка пропонує послуги з перекладу і навчання мови. Також є GitHub, коштує більше мільярду доларів, який використовується десятками мільйонів людей для зберігання програмного коду. Додаток Reface, який створили українці, це зараз хайповий продукт.  Це, наприклад Readdle, компанія яка використовується для бізнес-додатків та тими хто працює з телефону.

Ще зараз розглядається проект, щоб в Україні тестувати машини без водіїв. Тобто в Україні буде майданчик для використовування роботизованих машин. Мало хто знає, що сідаючи у сучасні автомобілі, вмикаючи його, все що ми бачимо на їх моніторах, це все зроблено в Україні. І зараз, в цей час, українські команди підтримують цей продукт, розвивають його далі.

У нас є дефіцит у розмірі 25-30 тисяч людей щорічно. А наша освіта не може дати таку кількість спеціалістів. Наші розробники досить відомі в світі, ми не тільки розробляємо якийсь код, ми приймаємо участь у бізнес-аналізі. Ми відомі за свою якість.

Про зустріч міністра Федорова з представниками Google та Apple

Ми пройшлись по спектру питань, і одне з них було: як зробити так, щоб більше українського контенту було на сервісах Google, власне Youtube відео, в сервісі Youtube music. Зараз цю можливість вивчають, бо є частина, яка формується алгоритмом, а частина редакторами, які пропонують. Справа не в тому, що  Google погана корпорація, справа в тому, що вони не завжди перебувають в контексті української культури. Наприклад, чим ми відрізняємося. В багатьох випадках ми для них виглядаємо як  частина колишнього Радянського Союзу, і в їх уяві ми всі більш-менш однакові. Ми пояснюємо, до цього були зустрічі з "Apple", були в Лондоні і також спілкувалися на цю тему. Apple music, наприклад, змінився. Зараз можна бачити більше українських виконавців. Хочу подякувати спільноті українських музикантів, вони зробили лист підтримки. Ми цей лист передали, показали, що є лейбли, є виконавці. І зараз, я думаю, вони розбираються, чим Україна відрізняється від Росії. Я думаю, що з часом з’явиться більше української музики. 

По Google ми взагалі обговорили низку питань.  Це була перша зустріч на такому рівні, ми готувалися, але сказати, що є якийсь результат по роботі з Google рано. З Apple ми співпрацюємо вже давно. Ми приїхали і з ними обговорили спільні проєкти, наприклад, перепис населення у 2023-му році.

По фонду Youtube-shot – спеціальна програма підтримки креативних людей, обсяг фонду 100 млн. Автори популярних роликів можуть заробляти від 100 до 10 тисяч доларів. Це також було проговорено. Ми їм кажемо: "Ви запустили фонд на 100 млн. доларів на 20 країн. Там є країни з усіх частин світу, але немає України. У нас є багато кріейторів, давайте будемо співпрацювати". Дали їм інформацію про український сегмент Youtube, вони пішли вивчати.

Про країни, які готові долучитися до інвестування української IT-сфери

У нас близько 60% всієї співпраці в ІТ, це Сполучені Штати Америки. Я думаю, що приблизно 3 – 4 мільярди доларів надходить тільки від США. Як кажуть: "валютна виручка". Це валюта, яка надходить  до країни, і це – експорт послуг, який країні вигідний. Потім іде вся Європа, Канада також великий партнер, Ізраїль з нами плідно співпрацює, там десь 5 – 10% від загальної частки цього експорту. 

Фото: Facebook

Іноземні інвестиції для української ІТ-сфери. Інтерв’ю з заступником міністра цифрової трансформації

Новини по темі