Мобільний додаток

Хасиди на кордоні України й Білорусі. Як Україні вийти з міжнародної кризи?

16.09.2020 р., 20:45

Близько двох тисяч паломників-хасидів, які прямують на святкування єврейського Нового Року Рош Га-Шана, намагаються потрапити до України з Білорусі. Попри заборону на в’їзд для іноземців, паломники хочуть доїхати до Умані, де розташована могила рабина Нахмана – засновника течії брацлавського хасидизму. Міністерство закордонних справ України звернулося до Білорусі з нотою, в якій просить не пропускати іноземних громадян, яким Київ заборони в’їзд. Натомість учора ввечері речниця президента Білорусі Олександра Лукашенка Наталія Ейсмонт заявила, що Мінськ пропонує Україні ввозити хасидів "зеленим коридором" прямо до Умані і назад в аеропорт. МВС Ізраїлю просить, аби хасидів, які знаходяться на білоруському кордоні, пропустили до України. Керівниця безпекових програм Ради зовнішньої політики “Українська призма” Ганна Шелест розповіла в ефірі Українського радіо, що універсального виходу з цієї ситуації немає і "рішення будуть прийматися на різних рівнях".

Проблему, яка спровокувала міжнародну кризу, у якій опинилась Україна, Ганна Шелест розділяє на кілька аспектів: "Є гуманітарний аспект. Це ті люди, які вже знаходяться між кордоном України й Білорусі, є питання щодо тих, кого ще очікують. Тому що, за інформацією правоохоронних органів, десь 3 тисячі хасидів ще може прибути на цей пункт пропуску".

Експертка вважає, що Україна намагається зарадити гуманітарній ситуації: "МЗС спільно з неурядовими релігійними організаціями намагається надати їжу та іншу допомогу тим, хто опинився між кордоном".

Також тут є дипломатичний аспект відносин між Україною та Ізраїлем, говорить Шелест: "Тут, мені здається, що дії Ізраїлю не зовсім коректні по відношенню до України. Тому що вони знали, що буде така ситуація, український уряд просив їх не допускати виїзду, і вони повинні були розповсюджувати інформацію серед своїх громадян, щоб не допустити такого розвитку подій і не ставити український уряд у незручну ситуацію. Також , можливо, не допрацювало наше Посольство в Ізраїлі, яке мало інформувати людей про заборони".

Всі повинні виконувати закони, каже Ганна Шелест, тим паче, що Україна не єдина у світі ввела заборони через епідеміологічну ситуацію. "Те ж саме відбувалося під час відвідин Мекки у Саудівській Аравії, коли під час хаджу дуже серйозно обмежили кількість мусульман. Те ж саме відбувалося під час Пасхи з Ватиканом".

Сьогодні Офіс президента України поширив повідомлення, що більшість із паломників-хасидів прибули з Ізраїлю, довірившись чуткам про те, що український кордон з Білоруссю нібито відкритий. "Влада Білорусі деякими своїми непродуманими заявами умисно чи неумисно підігріває ці чутки", – зазначається у повідомленні.

Фото: фейсбук, Антон Геращенко

Заяву Офісу українського президента прокоментував прессекретар білоруського МЗС Анатолій Глаз. "Досить займатися заговорюванням проблеми. Є питання, і його потрібно і можна вирішити. Там більше тисячі чоловік, які змушені ночувати під відкритим небом. Це абсолютно нелюдяно. І зараз важливо це, а не демагогія і спроби української влади перекласти на інших відповідальність за елементарне небажання шукати вихід із ситуації", – заявив Глаз.

Зараз буде досить складний переговорний процес на всіх рівнях, зокрема, і з білоруською стороною, прогнозує керівниця безпекових програм Ради зовнішньої політики "Українська Призма" Ганна Шелест: "Те, що зараз робить білоруська сторона, не сприяє покращенню ситуації, бо вони знають, які є норми і вимоги, і вони не повинні були випускати людей зі своєї території".

фото - ДПСУ

Хасиди на кордоні України й Білорусі. Як Україні вийти з міжнародної кризи?

Новини по темі