war

Данило Гетманцев про скандальний "податковий закон": це той "антиофшорний" документ, про який роками говорили усі політсили

28.05.2020 р., 11:50

Щойно президент Володимир Зеленський підписав Закон України про зміни до Податкового Кодексу, який довго відтерміновувався через карантинні заходи, одразу у бізнесі почалося його активне обговорення. Закон критикують через те, що він передбачає розширення повноважень для податкових та контролюючих органів, дає можливості застосовувати штрафи, продовжувати податкові перевірки, а також збільшує податкове навантаження на частину сфер. Документ охрестили “драконівським” для бізнесу. Як працюватиме закон та чи варто хвилюватися підприємцям, в ефірі Українського радіо прокоментував голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Представники бізнесу, у своїй більшості, говорять про драконівські методи, особливо зараз у період карантину. Замість того, щоб пом’якшити для підприємців цей перехідний період, навпаки, відбувається таке "затягування пасків".

 Закон абсолютно не розширює повноваження контролюючих органів, деякі аспекти уточнюються, але і розширюються права платників податків. І, як на мене, цим Законом ми ще більше врівноважуємо права платників податків та контролюючих органів. Магістральною ідеєю цього законопроекту є рівні умови для всіх. Можна багато говорити про допомогу громадянам Сполученими Штатами чи країнами Європи, але не слід забувати, що деяка допомога перевищує річний бюджет України в цілому. Але, вони вибудували таку економіку і завдяки тому, що будували її на рівних можливостей для всіх – коли легальний бізнес працює на однакових умовах, коли не потрібно вивчати схеми від ухилення оподаткування, аби бути конкурентоздатним на певному ринку.

Можна сказати, що малий бізнес зараз задоволений?

Закон № 466, а Законопроект – 1210, це – "антиолігархічний", "антиофшорний" Закон, про який говорили всі політичні сили, а прийняли лише ми. Усі схеми з ухилення від оподаткування, що будувалися 28 років, стали нам звичними, і тепер прийдеться передивлятися свої порядки та доходи. На мою думку, якщо ти заробив гроші в Україні, країні яка воює, то ти не маєш права виводити ці гроші за кордон, не сплативши податки тут. Який би ти не був хитрий підприємець.

Існує інша проблема: не всі підприємці відновили роботу, але вже цього місяця треба платити податки…І Оксана Продан в ефірі Українського радіо розповідала: якщо говорити про кредити і "кредитні канікули", то вони охопили сотні підприємців. Всього сотні, в той час, коли сотні тисяч втратили роботу. Є і інша частина - підприємців звільнили від сплати ЄСВ, але вже за травень підприємці зобов’язані платити ЄСВ, не дивлячись чи вони заробили ці гроші чи ні".

Хочу поправити Оксану Петрівну. "Кредитні канікули" оголошені на три місяці, можливо вона просто не в курсі, але сьогодні Президент підписав Законопроект № 3329, це – третій пакет антикороновірусних законопроектів, які спрямовані на підтримку бізнесу. І в цьому Законі термін звільнення від сплати ЄСВ продовжено і на травень, крім цього, продовжено строки мораторію на проведення перевірок, мораторію на застосування штрафів до підприємців та інші. Крім цього, не слід забувати, що діють програми для підприємців, що мають дітей до 10-ти років. Так, ми не маємо таких можливостей, які мають Сполучені Штати Америки, чи Франція, чи Німеччина, однак, на своєму рівні, ми зробили усе можливе, щоби підтримати самі не захищені верстви населення, це передусім – пенсіонери та малозабезпечені сім’ї, а також – малий бізнес. Після проведення більше двадцяти зустрічей з різними асоціаціями та організаціями промислової галузі, нами готується Законопроект, який буде націлений на захист промисловості, створення передумов розвитку тих галузей промисловості, які перебували в занепаді, навіть до тієї ситуації з коронавірусом.


Багатьох бізнесменів цікавить сума штрафів, тому що відомо, що в новому законі деякі штрафи зростатимуть, деякі зменшуватимуться. Можете розповісти, чого боятися не варто?

Якщо повертатися до Законопроекту 1210, то, деякі штрафи ми дійсно зменшили, це, наприклад, стосується штрафів за не реєстрацію чи несвоєчасну реєстрацію податкових накладних. Ввели деякі нові штрафи, ми запровадили Інститут контрольованих іноземних компаній, це – правила, які я вже згадував – коли ти заробляєш гроші і намагаєшся їх вивезти за кордон, не сплативши податки тут. Однак, якщо підприємець дотримується податкового законодавства, то ні про які нові штрафи – немає і чого говорити.

Якщо говорити про набуття чинності цього закону. Відомо, що він запроваджується поступово: влітку, потім наступного року. До чого бути готовими вже цього липня?

Сьогодні і завтра ми в Офісі Президента обговорювали строки введення. Бо, дійсно, коронавірус вніс великі корективи та певні поправки в введення в дію цього Закону. І ми маємо дати бізнесу трошки більше часу для визначення необхідних дій і приведення своїх справ до вимог цього Закону. Хочу особливу увагу звернути, що до підприємств не вживається відповідальність протягом першого року дії нових норм Закону в так званому "тестовому режимі".

Є різні такі цікаві нововведення як "ділова мета", "конструктивні дивіденди". Підприємці наголошують на тому, що все залежатиме від суб’єктивної оцінки працівника податкової. Хто це визначатиме?

Щодо "ділової мети" хочу зауважити, що ми не вводимо нововведень. Міжнародна Угода MLI (повна назва – Багатостороння конвенція про виконання заходів, які стосуються угод про оподаткування, з метою протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування) була проголосована попереднім скликанням Верховної Ради навесні 2019-го року. І ми лише перенесли з цієї Угоди норми до Податкового Кодексу, узгодивши дію цієї Угоди лише на операції з нерезидентами. Це стосується великого бізнесу і по-друге – стосується лише операцій з нерезидентами. Окремо хочу зазначити про сам принцип "ділової мети". Він полягає в тому, що ми з Вами не можемо укладати угоду та вчиняти операції з єдиною, або переважною метою – ухилення від оподаткування. Це – нормальний підхід, який не дає підприємцю створювати ланцюг операцій, спрямованих на ухилення від оподаткування. Так і з іншими “новими" поняттями цього закону, вони розроблені не нами, лише узяті з міжнародної Угоди та введені в наше законодавство. Ці норми впроваджені багатьма країнами світу до своїх податкових систем і спрямовані саме на протидію від ухилення від оподаткування. Цей принцип є абсолютно обгрунтованим, так само як і "конструктивні дивіденди". Ці норми впроваджені багатьма країнами світу, яким ми маємо слідувати.

Це те, що відбувається у багатьох сферах в Україні, коли законодавство приводиться у відповідність до міжнародних норм. А як щодо закидів про податкове недореформування та високий рівень корумпованості, які залишаються. Як в таких умовах закон діятиме?

Ці питання не можливо розділяти. Їх потрібно вирішувати в комплексі. І, на жаль, за 28 років, ми не вирішили ні питання ухилення від оподаткування, ні – питання корупційності. Фактично, створено такі умови, коли держава краде гроші у платників податків, а платники податків ухиляються від сплати. І цей ланцюг не можливо розірвати лише з однієї сторони. Ми маємо комплексно підійти до вирішення цієї проблеми і з одного боку – держава має припинити красти гроші з податків, а ми, з іншого боку, маємо перестати ухилятися від сплати податків. Я переконаний, що один раз переживши ці нововведення, ми зможемо побудувати нормальну податкову систему, порядок, який буде задовольняти усіх нас. І наша податкова система буде цивілізованою.

Щодо нового очільника Податкової – Олексія Любченка. Чи бачите Ви результати його роботи?

Зарано говорити про діяльність людини, яка перебуває на посаді місяць. Але, перші результати ми зможемо вже побачити у червні. Я вважаю, що порівнювати результати Податкової треба порівнюючи рік до року. Як показала діяльність Податкової за останні 9 місяців, ресурс там дуже великий, аби за рахунок зменшення “тіньового” сектору, аби зменшення різних схем, які є в податковій служб, ми би збільшили надходження до державного бюджету.

фото - УНІАН
 

Данило Гетманцев про скандальний "податковий закон": це той "антиофшорний" документ, про який роками говорили усі політсили