Побачити "Смерть Путіна". В українському кінопрокаті з 16 січня

Побачити "Смерть Путіна". В українському кінопрокаті з 16 січня

16 січня в українському прокаті стартує фільм польського режисера Патрика Веги "Смерть Путіна". Це політично-сатиричний трилер, автобіографічне кіно про російського диктатора. Зйомки відбувалися в Сирії, США та… Росії, де друзі режисера використовували приховані камери. Так були відзняті Красна площа та Кремль. Дивлячись цю стрічку, чітко розумієш, що Путін – людина-боягуз, зазначила в ефірі Українського Радіо керівниця напрямку кінотеатральної дистрибуції Film.ua Group Надія Коротушка. А режисер Патрик Вега зауважив Суспільному Новини, говорячи про смерть Путіна не лише в кіно, що це – єдиний можливий хепі-енд. Адже, коли війна проти України буде заморожена, Путін обов'язково витрачатиме час на підготовку до нової війни. Якщо не станеться нарешті хепі-енду.

0:00 0:00
10
1x

Кадр із фільму "Смерть Путіна". Пресслужба Film.ua

"Проблема не лише в Путіні, проблема в його країні"

Як виникла ідея цього фільму? 

Надія Коротушка: Я дивилася це кіно вже декілька разів. Вперше його побачила два роки тому – це був перший монтаж фільму. Він тоді ще тривав три години. Зараз фільм триває менше двох годин. Режисер фільму запросив мене у Варшаву, посадив у студію, включив кіно і… пішов. Я сиділа одна, а він займався своїми справами. Коли я вийшла після перегляду, то помітила, що Патрік перевдягнувся. Я питаю: "А що трапилось? Чого ти перевдягнувся?" Він каже: "Слухай, я так переживав, поки ти дивилася. Я пішов в залу, потренувався, стрес зігнав, бо я дуже хвилююся – ти перша українка, яка дивиться зараз це кіно". 

Це автобіографічне кіно. Ідея з'явилася багато років тому ще до повномасштабного вторгнення. Він хотів зняти його, почав писати сценарій, спілкуватися з людьми, у нього було багато консультантів, він знайшов чи то психолога, чи психотерапевта, який працював колись із Путіним. Коли сталося повномасштабне вторгнення, Патрик повністю переписав сценарій, знайшов кошти і приступив до зйомок. 

Що саме переписав? Наскільки кардинально змінилася ідея фільму після початку розв'язаної Росією війни?

Режисер і продюсер фільму Патрик – дуже хороший психолог. І він через це кіно хотів показати, що відбувається в голові Путіна, що керує його рішеннями. Він хотів спробувати зануритися у підсвідомість Путіна і спробувати з'ясувати, що ж там. Він створив свій погляд і захотів показати це глядачам. Мені подобається в цьому фільмі те, що Путін – не головний антагоніст цієї стрічки. Він не єдиний bad guy (поганий хлопець – ред) у цій війні. Патрик показує, що підсвідомість цієї людини сформувала певна країна – Росія. Проблема не в одній людині, а проблема в країні. 

Патрик Вега: "Путін – боягуз. Він панічно боїться смерті"

З яких джерел режисер черпав інформацію для свого фільму. Фрагмент інтерв'ю, який Патрик Вега дав журналістці Суспільне Новини Юлії Кузьменко. 

Патрик Вега: Загалом, якби я знімав фільм про політика зі Сполучених Штатів, то був би в ситуації набагато простішій. Міг би здійснити більше пошуків, мав би доступ до багатьох матеріалів у бібліотеках, в інтернеті тощо. Але якщо йдеться про Росію, то ця країна дуже лицемірна, бо десятиліттями була закрита "залізною завісою" – російською пропагандою, яка не тільки не дає правдивої інформації, але й перекручує дійсність. Від початку роботи я розумів, що якщо я хочу знімати фільм у вірогідний спосіб, то мушу оточити себе армією експертів з різних сфер. Тож я співпрацював серед інших із віцешефом розвідки НАТО, з генералами, котрі командували військовими кампаніями в Азії, з фахівцями з ядерної зброї, з Моссадом. Все це передувало тому, що кожен сюжет був найбільш реалістичним. Намагалися добути документи: який вигляд мав інтер'єр військового літака, котрий вбив Дудаєва в час чеченської війни. Адже немає таких матеріалів, де можна розгледіти, що там було. Або ж чи міг Путін через своїх тренерів з дзюдо, котрі були ізраїльтянами, дістати супутникові технології, аби стежити за атакою Басаєва на Дагестан. Ми також спілкувалися з його біографами. І тут безцінною є книжка пані Кристини Курчаб-Редліх "Вова, Володя, Владімір. Таємниці Росії Путіна", яку вона написала в Польщі. Вона прожила 30 років у Росії, принципово документуючи історію його життя, зробила багато унікальних висновків, зустрічалася з його справжньою матір'ю, котра відмовилася від нього в дитинстві. Її висновок такий: Путін – боягуз. Він боїться всього, а також він панічно боїться смерті. Бо злі й розбещені люди зрештою розуміють, що під кінець життя мають платити за все, що вони роблять. 

Патрик Вега. Фото пресслужби Film.ua

Наскільки вдалося передати психотип чи особистість Путіна, чи його висновок, який ми почули принаймні з біографічної книжки польської письменниці про те, що він боягуз? Наскільки це передається? 

Надія Коротушка: Це дуже чітко видно у цьому фільмі. Тут велика повага і до актора, який зіграв Путіна. Це польський актор і до певного періоду часу Патрик дуже бажав, щоб він залишався інкогніто, бо ми не хотіли, щоб про нього дізналися. Виходячи з фільму, з того, як Патрик зобразив Путіна, ти чітко розумієш, що це людина-боягуз. Ти бачиш весь період його життя від дитинства, до сьогоденних подій і до смерті в фіналі. Це чітко видно. І видно, що не тільки він боягуз, але його оточення теж. 

У фільмі використана технологія діпфейку

Про актора більше розкажіть, я тільки читаю, що він дуже схожий в житті. 

Він в житті схожий на Путіна. Це поляк Славомир Собала. У фільмі використана технологія діпфейку як для цього актора, так і для інших акторів, які зіграли політичних лідерів. Тому схожість зовнішня колосальна. Мало того, що актор схожий… Коли ти використовуєш технологію діпфейку, тобі треба підібрати актора максимально схожим на того, кого ти хочеш показати в кіно. Тому тут велика заслуга кастинг-менеджера Патрика, який знайшов цього актора, а потім Патрик наклав туди технологію діпфейку. Патрик називає кіно його творчим маніфестом. 

Цікава історія від Патрика Веги про те, що російські спецслужби навіть пропонували йому гроші за сценарій або копію фільму. Це правда? І якщо так, то вони хотіли викупити його, щоб не було фільму чи щось інше?

Я думаю, що вони просто хотіли побачити це кіно. Тому що Патрик розпочав велику світову промокампанію. Він почав викладати відео, анонсувати ще за півтора роки до виходу фільму в прокат. І я думаю, що вони хотіли просто подивитися, в якому світлі виставляється Путін. 

Зараз росіяни дуже сильно в кінематографі намагаються крокувати вперед, на випередження щось створювати… 

Десятиліттями російська влада вкладала просто колосальні гроші в пропаганду і в кіно. У них навіть кінотеатральний бізнес працює інакше. Коли виходить якесь пропагандистське кіно, вони відсувають всі інші кінотеатральні релізи і в кінотеатрах показується тільки пропагандистське кіно. Це інші зовсім підходи, зовсім інші гроші, ніж в Україні. Вони таким чином діють на світову спільноту. 

Цей фільм завтра стартує в українських кінотеатрах. А у світі, в Європі? 

У світі та в Європі він уже вийшов в прокат минулого тижня в Польщі, в Штатах і ще в 40, здається, країнах. Він вийшов на один тиждень раніше. 

Ще зарано говорити про реакцію публіки? 

Ми чекаємо цифри. Я запросила у партнерів, у Патрика цифри, щоб подивитися, чи в принципі люди пішли на це кіно. Тому що в деяких країнах навіть його прокатують з українським дубляжем для українців, які зараз перебувають за кордоном, зокрема в Німеччині, наскільки мені відомо. І планується ще такий прокат для українців у Сполучених Штатах. І Польща також думає над цим, щоб також там зробити такий прокат. 

 Кадр із фільму "Смерть Путіна". Пресслужба Film.ua

Патрик Вега: "Я не бачу жодного хепі-енду, крім його смерті"

Путін на лікарняному ліжку у власних, перепрошую, екскрементах. Ось такою сценою починається фільм польського режисера Патрика Веги "Смерть Путіна." І, до речі, сам режисер у в інтерв'ю нашій колезі із Суспільне Новини Юлії Кузьменко розповів, як закінчить Путін. 

Патрик Вега: Вочевидь його смерть є моєю проєкцією, а я є людиною віруючою. Кілька місяців тому я був у книгарні та зауважив, що найтовстіші книги – це біографії Гітлера і Сталіна. Люди полюбляють читати історії монстрів, бо їх цікавить, в який спосіб індивід заволодів волею людей. Нещодавно перечитував "1984" Орвелла і зрозумів, що Росія керується усіма п'ятьма принципами тоталітарного устрою. Тож у перший день вторгнення Путіна в Україну я усвідомив цю історію. За фахом я соціолог, тому інтуїтивно відчував, що Путін має довести до завершення те, що розпочав у 2014 році. По-друге я досліджував історію Другої чеченської війни, де було два роки бомбардувань, а потім вісім років точилася партизанська війна. І коли я чув прогнози політологів, що ця війна проти України закінчиться за три місяці, то це видавалося мені абсурдом. Бо Росія у всі часи була готова до ведення тривалих війн. Водночас для мене було очевидно, що Путін вже не молодий. Так, він не пив, не курив, тренувався, але він старий. Часу в нього небагато. Тож, на мою думку, не маючи внутрішнього опору в країні і щоб продовжувати своє довголіття, він потребував зовнішнього ворога. Бо більшість його суспільства примітивна: п'ють горілку, обкрадають регіони, а історія імперії свідчить, що вона завжди розпадалася зсередини. Криза влади та армії призводила до народних бунтів, внутрішніх воєн і імперія розпадалася. А Путін добре пам'ятає, як розпадався Радянський Союз. І це пояснює, чому він вбиває і росіян – опозиціонерів. Він каже своєму суспільству, щоб трималися вкупі, бо кожен, хто піде проти його волі, буде знищений. Тому я не вірю в якусь позитивну розв'язку, навіть якщо Трамп захоче це зробити. Навіть якщо Україні вдасться досягти якихось добрих обставин миру, Путін використає цей час для розбудови свого військового потенціалу. За якийсь час розпочне нову війну чи в Казахстані, чи в Естонії. Тому я не бачу жодного хепі-енду, крім його смерті. 

З його ж смертю не означатиме, принаймні, однозначно, що система теж зникне. 

Надія Коротушка: Так, звичайно, на це потрібен буде якийсь час, але оскільки він є головним уособленням цієї системи, він є тим, хто колись її розбудував і зараз нею керує, то я думаю, що це буде великий удар і головне буде використати цей удар по цій системі на свою користь. 

Кадр із фільму "Смерть Путіна". Пресслужба Film.ua 

Патрик Вега за допомогою своїх впливових друзів використовував приховані камери

Україна, Сирія, Сполучені Штати Америки – це країни, які були залучені до зйомки фільму. І частина матеріалу таємно знята на Красній площі. Як вдалося і коли?

Патрик знімав у цих країнах. Локації були в цих країнах, а виробник – повністю Польща. Патрик розумів, що він не може поїхати в Росію і зняти якісь фрагменти, які йому необхідні, тому він за допомогою своїх впливових друзів використовував приховані камери. Умовно – йому потрібен був вигляд Кремля чи різні дії відбуваються в Росії, руйнуються будинки. Тому він використовував приховані камери в Росії.  

Я думаю, в Росії на цей фільм не буде жодної реакції або будуть новини, що в Європі показують кіно про великого Путіна і Європа натовпами на нього ходить і дивиться, яке класне кіно. Але я все ж схиляюся до того, що не буде жодної реакції. 

У кожному великому місті України буде демонструватися цей фільм

Де саме, як цей фільм показуватимуть в Україні? Скільки триватиме прокат у кінотеатрах?

Прокат стартує із завтрашнього дня, з 16 січня. На даний момент у нас розписана більше половини кінотеатрів, які є в Україні станом на зараз. В кожному великому місті кіно буде демонструватися на екранах. Кінотеатральний ринок працює тижнями. Зараз кіно вийде в прокат: якщо перший тиждень з четверга по четвер буде успішним, то він буде прокатуватися і далі. Тому впродовж наступного тижня точно можливість є і я всім рекомендую сходити, бо незрозуміло, як буде далі. І подивитися кіно.