Цифрові пристрої для моніторингу здоровʼя вдома: як розібратися? Поради фахівців

Цифрові пристрої для моніторингу здоровʼя вдома: як розібратися? Поради фахівців

Цифрові технології дедалі більше охоплюють сферу охорони здоров'я. Індивідуальні медичні пристрої, такі як тонометри, фітнес-трекери, смарт-годинники, глюкометри вже давно стали буденністю. Але будь-який гаджет є всього лише додатковим інструментом для вирішення комплексної проблеми і не є професійним медичним діагностичним пристроєм. І в жодному разі не можна самому інтерпретувати їхні показники – необхідно звертатися за роз'ясненнями і лікуваннями до фахівця. Так прокоментував використання гаджетів в побуті доцент кафедри менеджменту охорони здоров’я, начальник відділу управління проєктами у сфері охорони здоров'я ДП "Електронне здоров’я", кандидат медичних наук Вадим Терентюк. "Саме через те, що сьогодні гаджети невеличкі, вони стають доступними і містять дуже багато функцій, які можна застосувати для контролю за показниками здоров'я". Час від часу необхідно перевіряти ці всі гаджети на справність та достовірність показників, додає в ефірі Українського Радіо інженерка з метрології Консультативно-діагностичного центру Святошинського району Києва Віра Костюк.

0:00 0:00
10
1x

Фото ілюстративне

Невеличкі гаджети стають доступними та містять багато функцій, які можна застосувати для контролю за показниками здоров'я

Спробуємо класифікувати цифрові пристрої для моніторингу здоров'я. Які категорії існують? 

Вадим Терентюк: Індустрія цих пристроїв широка у світі і дуже динамічно розвивається. Кількість варіантів і цифрових пристроїв, які нас оточують в побутовому житті, зростає. Їх можна розділити на дві величезні категорії. Причому категорія, з якою ми зіштовхуємося, колосальна щодо іншої категорії, яка є професійною. Використання професійних пристроїв зосереджено на професійних спільнотах – це можуть бути будь-які спеціальності. Але ж пацієнтів і людей значно більше в світі. І провідні виробники обладнання цифрового сконцентровані саме на широкий ринок цих послуг, пов'язаних з цифровими гаджетами: смартфони, годинники, спеціальні пристрої, які моніторять життя, показники здоров'я пацієнта і пов'язані із допомогою за доглядом пацієнтів на побутовому рівні.

Чи свідчить те, що ці гаджети стають все популярнішими, що люди більше уваги приділяють своєму здоров'ю? 

Виробники гаджетів роблять свої пристрої більш привабливими з різних сторін. Одна з них – спостереження за власним здоров'ям. Це маркетингова ніша, вона дуже корисна для пацієнтів, тому що  примушує слідкувати за власним здоров'ям. Саме через те, що сьогодні гаджети невеличкі, вони стають доступними, містять дуже багато функцій, які можна застосувати для контролю за показниками здоров'я. І саме це робить їх привабливими. Ми можемо їх використати для широкого кола. Це можуть бути і молоді люди, які приділяють більше часу спортивним заняттям, або більш літні люди, які слідкують за серцевим ритмом або мають якісь проблеми з цим. 

Ковід, як каталізатор та прискорювач всіх процесів з використання гаджетів

Як вплинула на розвиток цієї сфери і на наше користування такими пристроями пандемія Covid-19? Саме тоді ми зрозуміли, що медицина може бути дистанційною. Це якимось чином спонукало виробників такої техніки шукати якісь нові рішення і генерувати нові ідеї? 

Безумовно. Умовно можна період застосування цифрових пристроїв в охороні здоров'я навіть ділити на доковідний і післяковідний. Тому що ковід, як каталізатор, прискорювач всіх процесів з використання цих гаджетів. Цифрові пристрої були єдиним комунікатором із зовнішнім світом. Але одночасно ці пристрої використовувались для передавання інформації про стан здоров'я пацієнта. От звідси і пішли дуже багато напрямків розвитку моніторингу за станом здоров'я пацієнта. Ми під час пандемії ковіду для моніторингу за загальним станом вимірювали температуру. Зараз дуже багато гаджетів якраз теж можуть вимірювати температуру. Ще одна із технологій – визначення рівня насичення кисню в крові. Побутові гаджети не є медичними, але вони можуть орієнтовно свідчити про все ж таки рівень насичення киснем в крові. Вони при грубих порушеннях, при важких станах дійсно реагують і показують цей стан. І в той час в усьому світі було зростання продажів таких пристроїв. Тобто люди піклувались про власний стан за допомогою таких побутових пристроїв. 

Фітнес-трекери, смарт-годинники…

Фітнес-трекери або смарт-годинники: чи можна їх вважати медичними пристроями?

З професійної точки зору вони посідають певну технологічну нішу, які не є виробами медичного призначення. Їх не можна вважати суто медичними виробами. Але ці пристрої мають достатній рівень точності і достатній рівень отримання інформації, щоб сповіщати про різні стани пацієнта та загрози. Вони дозволяють на побутовому рівні робити зміни в поведінці пацієнта.

Смартфон плюс… їжа?

Що ще є популярним серед звичайних громадян? 

Всі слідкують за раціоном вживання їжі. Але ті, хто ставить собі за мету виглядати струнким або стрункою і вживати правильну їжу, вони 100% користуються різними калькуляторами калорій, які є в смартфонах. Ці калькулятори можуть бути доповнені значною кількістю функцій: рекомендаціями, вимірюванням або обраховуванням індексу маси тіла. Це не просто вимірювачі, а ще й розумні порадники. Коли ви наводите смартфон на страву, фотографуєте її, вона вам може автоматично порахувати калорії. 

Глюкометри, шприц-ручки та… смартфони 

Глюкометри мають використовувати тільки ті люди, які дійсно мають потребу, чи ті, які хочуть зрозуміти реакцію свого організму на ту чи іншу страву? 

Сучасні глюкометри – це вироби медичного призначення, які застосовуються для точної діагностики рівня цукру в крові. Вони використовуються медичними працівниками, щоб визначити стан здоров'я пацієнта. І здоровим людям, які не мають проблем зі здоров'ям, абсолютно немає потреби їх використовувати. Це навіть шкідливо, тому що пов'язано з інвазивною процедурою – є ризик інфікування. І це теж треба розуміти. Хоча він зовсім невеликий, але це медична процедура і все ж таки вона проводиться самим пацієнтом. Використання глюкометрів абсолютно є показаним і контрольованим з точки зору медичних призначень. 

Які ще інструменти існують саме для тих людей, які мають цукровий діабет? 

На проблемі цукрового діабету сконцентрована вся технологічна і цифрова міць індустрії. Це і глюкометри, які вимірюють, це і шприц-ручки, які дозують, це смартфони, в які можна вносити інформацію ручним або іншим способом, отримати інформацію і передавати її лікарю. Це своєрідні комунікатори. Крім того існують більш складні рішення, які дозволяють в автоматичному режимі, коли є імпланти під шкіру, дозувати рівень інсуліну в залежності від вимірювання рівня глюкози в крові.

Допомога серцю

Кардіологічний моніторинг. Які тут новітні розробки з'явилися чи зараз впроваджуються? 

Захворювання серцево-судинної системи в Україні і в усьому світі посідають перші місця по смертності. Можна розділити на дві частини це питання: професійне і застосування моніторингу в побуті. Серед професійних пристроїв вже давно відоме холтерівське моніторування, коли здійснюється запис і передавання. Раніше був тільки запис, який розшифровували вже потім, а зараз це передавання в онлайн-режимі і кардіолог може спостерігати під певними навантаженнями зміни серцевого ритму, що значно безпечніше для пацієнта, ніж без спостереження кардіолога. Ці пристрої настільки портативні, що не потребують спеціальних умов застосування і не дошкуляють пацієнтам ні розмірами, ні дзижчанням. Друга частина – це спостереження за рівнем артеріального тиску. Все обладнання, яке пропонується в аптеках, сертифіковане і досить точне для вимірювання і одночасно просте у використанні. Воно має здатність записувати ці дані і потім надавати лікарю динаміку артеріального тиску одночасно із електронним щоденником: що ти робив, що ти їв, скільки солі є в організмі? Це значно спрощує і дає можливість безмедикаментозно впливати на стан пацієнта, нормалізувати його рівень тиску. На побутовому рівні існують пристрої, які дозволяють передавати показники. Це не професійне обладнання, однак це обладнання – а це наші смартфони побутового рівня – дозволяє швидко визначити якусь катастрофу, яка сталася: порушення ритму, визначити швидку природу гострих загрозливих загрудинних болей або швидко поміряти рівень напруження кисню в крові за допомогою навіть камери і ліхтарика, який є на передній поверхні смартфона. Ця інформація важлива, але все ж таки вона додаткова. Бо медичні працівники, спеціалісти використовують спеціальне обладнання, яке з певним рівнем точності надає їм можливість встановлювати діагнози. І тут треба дуже тверезо до цього ставитися, тому що медичний працівник виконує своє професійне зобов'язання в певних технічних умовах. Якщо ж ви пропонуєте або бажаєте доповнити цим ці спостереження в домашніх умовах, я думаю, що ваш лікар і спеціаліст не буде проти. Він, розуміючи те, що ви відповідально до цього ставитесь, буде пропонувати продовжувати це робити надалі. І це, до речі, дуже важливо, тому що самооцінка підвищує рівень усвідомлення пацієнта про свій стан. 

Ми знаємо, що дуже багато гаджетів показують показник частоти серцевих скорочень. Яким чином все-таки треба розуміти, що оцей гаджет, який би він не був, сигналізує нам про небезпеку? 

Наше психічне сприйняття різних подій, які з нами відбуваються, абсолютно залежить від типу темпераменту і сприйняття навколишнього середовища. Використання гаджетів теж потребує певного рівня підготовки і розуміння їх використання. Я розділив би тут людей на дві категорії: ті, які усвідомлено займаються фізкультурою і ті, які усвідомлено займаються спортом. Для занять спортом це абсолютно інший рівень підготовки і інший рівень контролю. Ці гаджети стали вже невід'ємною частиною спортивної підготовки і спортивних досягнень, тому що вони призначені для того, щоб контролювати екстремальні навантаження і знімати дуже багато показників здоров'я людини – спортсмена. Щоб стати на бігову дорожку, треба зрозуміти, чи можна тобі все ж таки ставати тюди? І які навантаження брати? Надвисокі показники пульсу – а це можуть бути і 160, і 180 для певної вікової групи – вони мають бути оцінені з професійної точки зору. Чому вони такі високі? В яких умовах виникли ці підвищення частоти серцевих скорочень: після трьох кроків чи після 10 км? Щоб усвідомлено займатися фізичними навантаженнями, треба визначити фізичний стан. Висновок має робити спеціаліст – ваш сімейний лікар в першу чергу. 

Визначити причину або проблему, яку ми контролюємо

Кому і які саме пристрої потрібні? 

Нас оточують багато пристроїв. І призначення може бути різне цих пристроїв. Треба зрозуміти, яку проблему ми вирішуємо, що ми профілактуємо чи чого ми остерігаємося. І це питання дуже важливе перед вибором того гаджету, який ми можемо використовувати. Якщо підходити з професійної точки зору, то необхідно визначити параметри, які нам потрібно контролювати. Для спортсменів це загальні показники. І тут якраз визначає той спеціаліст, який спостерігає за спортсменами. У спортсмена має бути теж спортивний лікар або той, хто контролює його стан здоров'я. Іноді в них є додаткові пристрої: це пристрої навколо тулуба, пристрої, які додатково навішені. Вони показують дуже багато: не тільки моніторять стан здоров'я, а й моніторять багато інших параметрів. Наприклад, швидкість пересування спортсмена на футбольному полі. Потім це все розбирається: його трекінг важливий для тренерів, щоб зрозуміти, наскільки він був ефективний на футбольному полі. Спортивний гаджет потрібний не тільки для контролю за здоров'ям, а для досягнення результатів. 

Якщо повернутися до дійсно більшої групи населення, що потрібно конкретно, то треба визначити безумовно причину або проблему, яку ми контролюємо. Якщо говорити в переважній більшості і з тої точки зору, що нас турбує в світі, то це серцево-судинні захворювання і контроль за частотою серцевих скорочень – це є простий, але надійний показник того, що потрібно контролювати. Потім гаджети, які здатні вимірювати наше пересування, наші кроки. Для здорового способу життя, для підтримання в певних фізичних кондиціях кількість кроків є певним маркером, який показує, чи ви рухливий спосіб життя ведете, чи більше гіподинамічний? 

Цифровий термометр

Багато людей переконані, що ртутний термометр набагато краще вимірює, ніж цифровий?

Це упередження. Абсолютно технологічна дискримінація цифрового термометра. Сучасні технології здатні з більшою точністю виміряти температуру тіла. Ртутний несе небезпеку насправді, тому що іноді він б'ється. І ртуть, яка розливається, дуже важко її зібрати і треба спеціальні заходи, спеціальні інактивуючі суміші застосовувати. Це може бути проблемою. Насправді цифрові термометри вже абсолютно на побутовому рівні достатньої точності і дуже швидко вимірюють. Вони доступні. 

Які ще пристрої мають бути в аптечці? 

Апарат для вимірювання артеріального тиску використовується для людей з групи підвищеного ризику захворювання серцево-судинними захворюваннями. Наразі це гіпертонічна хвороба. 

Існує безконтактний термометр, трекери, які вимірюють активність. Вони більш необхідні якраз для побутового застосування на щодень. Треба ще вміти вибрати трекер або гаджет за своїми потребами. Не треба дивитись на ті, які коштують якісь дуже великі гроші, тому що з більшою долею вірогідності вони професійні. І це маркетинг. Деякі виробники абсолютно свідомо роблять ці гаджети, які є мультифункціональними: і для ходьби в горах, і для плавання, і для контролю за сном. Але потрібно зрозуміти те, що саме вам потрібно. Можна подивитися по характеристиках. І ви таким чином заощадите значну суму коштів, але вирішите власну проблему. 

Побутовий гаджет не є медичним діагностичним пристроєм 

Чи завжди ми вміємо читати те, що показують гаджети? Вони розраховані все-таки на звичайну людину, на побутового споживача. Наскільки достовірну інформацію ми отримуємо після свого трактування? 

Навіть найдорожчий гаджет – це додатковий інструмент для вирішення з'ясування комплексної проблеми. І це не є медичний діагностичний пристрій. Сучасні гаджети складаються із двох складових: безпосередньо гаджет – фізичний інструмент і програмне забезпечення. А це дуже важлива складова наших смартфонів і гаджетів. Бо передати дані – це одна частина, а правильно їх інтерпретувати – це інша частина. Я не раджу займатись інтерпретацією, тому що ви не зрозумієте – для цього треба первинна підготовка, медична освіта. А програмне забезпечення, яке застосовується для інтерпретації, також показує узагальнений результат. Він може показати тенденцію або якісь загрозливі явища. Всі виробники і розробники програмного забезпечення обговорюють те, що треба звернутись до лікаря в разі виявлення якихось проблем. І дуже важливо не займатись самодіагностикою, не займатись самолікуванням, а довіритись якраз професійним рішенням: яка причина була зміни вашого серцевого ритму під час сну або зміна фази сну – це має з'ясовувати спеціаліст. Якщо вас це турбує, то ви поступово маєте усвідомити, що це професійна проблема. 

Як правильно повіряти домашні пристрої?

Які домашні пристрої, які ми використовуємо для моніторингу здоров'я, потребують періодичної перевірки і як відбувається така перевірка чи повірка?

Віра Костюк: Взагалі в домашньому користуванні нам допоможуть такі пристрої та засоби вимірювальної техніки, як термометр, пульсоксиметр та тонометр. Ми можемо їх повірити в уповноважених органах, таких як, наприклад, "ДП Укрметртестандарт" та інших органах, уповноважених на саме проведення повірки Міністерством економіки України. Міжповірочний інтервал становить один рік. Термометри цифрові, пульсоксиметри та тонометри є різні. Якщо ми кажемо про термометр спиртовий або ртутний, то там міжповірочний інтервал більше ніж один рік, два і відповідно три роки. Для домашнього користування, якщо все ж таки якісь є причини не довіряти, якщо присутня похибка, то в цифровому термометрі, пульсоксиметрі та тонометрі саме напівавтоматичних та автоматичних присутні батарейки. Якщо батарейка сідає, то, звісно, видає вже неправильні, недостовірні результати. Треба змінити батарейку і віднести до повірника, щоб він перевірив, наскільки похибка в межах або ні. Якщо похибка в межах допустима, то видається свідоцтво про повірку засобу вимірювальної техніки. Якщо ні, то це вже довідка про непридатність – користуватися не можна, бо завищує або занижує результати.

Як багато людей здають свої гаджети на повірку з ваших спостережень?

Не дуже часто, бо відсутня інформація, що це можна робити. Медичні гаджети також потребують періодичної повірки. 

На що варто звернути увагу при користуванні медичними пристроями? 

При купівлі обов'язково гаджет має бути перевірений. Повинна бути декларація відповідності. Цей прилад повинен пройти процедуру відповідності: гарантія, сертифікат якості, що можна використовувати на території України. Коли користуєшся тонометром, треба бути в спокійному стані, сидіти із розслабленою витягнутою рукою і міряти тиск. Тонометр має бути саме на плече, бо він точніше показує тиск, ніж тонометр, який на зап'ясті. Здавалось би, він дуже зручний – вдягнув і 20-15 секунд і все готово. Але ж ні, він може показувати неточний тиск. 

Наскільки важливе саме обслуговування цих пристроїв?

Вадим Терентюк: Це безпека пацієнтів – використання пристроїв, які показують точну інформацію. Треба бути впевненим, що ця інформація достовірна. От в цьому є ключова важливість справного пристрою або того, який точно вимірює показники. Треба усвідомлювати і розуміти, що існує професійне обладнання, яке має певний довірчий інтервал, є пристрої широкого застосунку, які не використовують медичні працівники, професіонали, але воно має право на існування для використання на побутовому рівні. Щоб надавати правильну інформацію і, безумовно, не отримувати величезну кількість судових позовів, виробники себе убезпечують від таких проблем.