Ілюстративне фото з відкритих джерел
Цього року розширили програму "Доступні ліки" горизонтально
Як спрацювала цього року програма "Доступні ліки"?
Цього року ми маємо прогрес у використанні програми "Доступні ліки", оскільки ми вперше за всю історію її існування вже в листопаді обрали повністю кошти, які були виділені. А це було 5,3 млрд грн на 2024 рік. І ми спільно з Міністерством фінансів у листопаді додали в цю програму додатково 300 млн, щоб і впродовж грудня люди, які звертаються з рецептами до аптек, могли отримувати повністю безкоштовні лікарські засоби за програмою "Доступні ліки". Це для нас успіх, але це не була якась для нас сенсація, бо ми до цього готувалися. Цього року ми спрямували свої зусилля на те, щоб розширити програму "Доступні ліки" саме горизонтально. Тобто, наблизити її до найвіддаленіших куточків нашої країни.
Мобільні аптечні пункти вже працюють у 13 областях
Хто вам допомагає? Адже є прифронтові території, де можливість отримати ліки не завжди проста. Хто допомагає доставляти ліки на ці території?
Тут я би хотів поговорити про саму програму. Спочатку треба звернутись до сімейного лікаря або до лікуючого. Сімейний лікар виписує рецепт, потім з цим рецептом потрапляєш до аптечного закладу, який працює з програмою "Доступні ліки". Чого не було до 2024 року? Аптеки, які розташовувалися в закладах охорони здоров'я, в лікарнях, не мали контракту з Національною службою здоров'я України і не відпускали ліки за програмою "Доступні ліки". Ми внесли зміни в ліцензійні умови і сказали: "Всі аптеки, які є в лікарнях, зобов'язані відпускати ліки, які є в національному переліку, тобто які реімбурсуються державою, потрапляють у програму "Доступні ліки". Тому, якщо наші слухачі бачать, що в їхній лікарні є аптека, яка каже, що ми не відпускаємо за програмою "Доступні ліки", то зателефонуйте за номером 1455 і повідомте про це Національну службу здоров'я України. А ми переадресуємо це до Служби лікарських засобів, яка проконтролює і вживатиме заходів, бо це є порушенням ліцензійних вимог. Це перше нововведення, яке було зроблено. У 2025 році, не з 1 січня, буде перехідний період, але повністю всі аптеки, які отримують ліцензію, будуть зобов'язані відпускати за програмою "Доступні ліки". Ми таким чином збільшуємо доступність до цих препаратів.
Якщо ми говоримо про прифронтові території, то ми розуміємо, що там працюють і аптеки, і низка гуманітарних організацій, які нам допомагають. Але досить гарно і дякую за те, що відгукнувся і бізнес, і "Укрпошта" на заклик Міністерства охорони здоров'я, які допомагають нам доставляти лікарські засоби як на прифронтовій території, так і в інші куточки країни. Що відбувається по мобільних аптечних пунктах? Ми дозволили в 2024 році, в січні на Харківщині виїхав перший мобільний аптечний пункт. Сьогодні їх уже 24, вони працюють у 13 областях. Наше завдання, щоб у всіх 100% областей мобільні аптечні пункти працювали. Вони вибудовують маршрут по тих селах, де стаціонарної аптеки немає. Сімейний лікар або староста громади повідомляє, що наприклад раз чи два на тиждень, в залежності від кількості мешканців, аптека приїжджає, розміщується на певній локації, куди можна прийти і отримати як ліки за рецептом, так і обмежений, але актуальний номенклатурний перелік лікарських засобів, які люди можуть придбати, не виїжджаючи за межі населеного пункту. Бо коли розпочалось повномасштабне вторгнення, подорожчало пальне, значно погіршилось транспортне сполучення між населеними пунктами і людям, особливо у сільській місцевості, стало значно важче доїхати до іншого населеного пункту, в якому була аптека. І це призводило до того, що лікарські засоби для людей із села ставали набагато дорожчими, ніж для тих, хто живе в місті. І через "Укрпошту" також зараз можна замовити лікарські засоби. Треба звернутися або до свого сімейного лікаря, він це підкаже, або прийти на пункт видачі "Укрпошти", де вам покажуть інформаційні матеріали і розкажуть, як можна замовити лікарські засоби із доставкою безкоштовною до пункту видачі "Укрпошти", або й листоношею до вашого будинку.
Тут йдеться про лежачих людей чи інші можуть теж скористатися такою доставкою?
Людям пенсійного віку, коли розносять пенсію чи інші речі, спокійно може доставити "Укрпошта". Вона набирає зараз обертів. Я дуже дякую керівнику Ігорю Смілянському, який відгукнувся на нашу пропозицію і реально вони стали таким "національним провайдером" доставки лікарських засобів до місця проживання людей. Ми бачимо поступове зростання. Ще не всі користуються, але закликаю всіх наших слухачів – якщо ускладнений доступ до аптеки, то ви спокійно можете скористатись цим. І звертайтесь до своїх сімейних лікарів, у них також є можливість замовити для вас лікарські засоби за алгоритмом, визначеним "Укрпоштою".
Віктор Ляшко і Галина Бабій. Фото: Українське Радіо
На програму "Доступні ліки" 6,6 млрд грн
Які послуги в плані доступності ліків будуть у 2025 році?
По-перше, ми вже розширюємо номенклатурно саму програму "Доступні ліки". Тобто, кількість лікарських засобів, за які ми, як держава, відшкодовуємо за рецептом, значно збільшиться. Для цього в бюджеті було передбачено 6,1 млрд грн, але між першим і другим читаннями ми додатково подискутували і додали в рамках пакету "Зимова підтримка" ще 500 млн, щоб вийти на цифру 6,6 млрд грн. Це програма "Доступні ліки". Будемо їх обирати, будуть люди більше звертатись, будемо ми, як уряд, збільшувати суму коштів для того, щоб перекрити всі витрати, які потрібно. Це безпрецедентно рекордне виділення коштів на програму "Доступні ліки" і це ще раз показує пріоритети держави, що ми цю програму будемо розширяти. Але ми ще вводимо 30 нових діючих речовин, за які можна реімбурсувати. До них відносяться вже зараз і комбіновані серцево-судинні препарати, зокрема, для зниження тиску. Ми вводимо препарати для компенсації проблем із щитовидною залозою – гормонозамісні препарати. Плюс будуть ліки для ревматологічних захворювань, для неврологічних захворювань, зокрема мігрені будуть включені. А також ми вперше вводимо лікарські препарати для дітей, в тому числі один антибіотик, це буде Амоксицилін, який також можна буде за рецептом для дитини отримувати безкоштовно в аптечних закладах.
На Програму медичних гарантій планують виділити 173 млрд грн
Наскільки загалом проблематично знаходити такі великі кошти на такі програми?
Тут ми повинні зі словами вдячності за міжнародну роботу звернутися до нашого президента Володимира Зеленського, до прем'єра, до членів уряду, які роблять все можливе, щоб соціальний блок в державному бюджеті був профінансований на 100%. Бо всі наші податки, які ми збираємо в Україні, йдуть на фінансування Сил безпеки і оборони. Для фінансування соціального блоку, в який входить і охорона здоров'я, це кошти, залучені від міжнародної технічної підтримки. І коли ми виходимо на формування бюджету, ми показуємо, що ми витрачали в 2024 році. На Програму медичних гарантій у нас було 153 млрд грн, зараз ми виходимо на 173 млрд. І коли ми показуємо в розбивці цю програму, деталізуємо, чому ми хочемо збільшити, наприклад, до 6,6 млрд, то міжнародні партнери підтримують. І на такі речі вони також готові виділяти кошти, що й стало свідченням того, що кошти в державному бюджеті на наступний рік закладені. Тобто, під них є джерело, бюджет проголосований, розпочинаємо з 1 січня реалізацію.
Щось може цьому завадити, якісь форс-мажорні обставини можуть трапитися?
Я маю надію на наші Збройні Сили. Ми, як виконавча влада, спокійно уже до цього готуємось. На минулому тижні уряд проголосував вже першу частину необхідних підзаконних актів, які розширюють програму "Доступні ліки", де чітко визначені номенклатурні позиції щодо діючих речовин, на які ми розширюємо. Зараз проводиться оцінка вартості цих препаратів. Тобто ціна реімбурсована, по якій держава буде відшкодовувати аптекам. І розпочинається додаткове контрактування аптечних закладів, щоб з 1 січня розпочати цей процес. Певні номенклатурні позиції вводяться вперше, зокрема, там будуть очні краплі і мазі для дітей, тому вони будуть запущені не 1 січня, а трохи пізніше. Все інше буде запущено з 1 січня.
"Підтримую українське – повинно для нас бути правилом"
Програма єПідтримка щодо доступних ліків буде працювати наступного року? Якщо так, то чи розшириться, можливо, її функціональний набір?
У програмі єПідтримка, зокрема, і в "Національному кешбеку", і в пакеті "Зимової підтримки" можливість купувати лікарські засоби є. Лікарські засоби саме українського виробника, які реалізуються в аптечній мережі. Цю програму адмініструє Міністерство економіки. Ми проводили велику нараду, де було Міністерство економіки, Міністерство охорони здоров'я, наші вітчизняні виробники та аптечні мережі, проговорили все, всі підтримали, включилися. Тож проблем тут також не буде. Стосовно подальшої реалізації, то ми також закликаємо навіть, коли говоримо про програму "Доступні ліки", обирати лікарські засоби українського виробника, бо цим ви робити ще й інвестицію в підтримку української економіки. Тому "підтримую українське" – це повинно для нас бути правилом, тому що ми повинні робити все можливе, щоб український бізнес працював, економіка України виходила на зовсім інші спроможності. Це дозволятиме нам розширювати соціальні гарантії для людей, які проживають в Україні. Ми крок за кроком це робимо. Тут питання нашого соціального діалогу, що чим більше ми купуємо українського, тим більше буде проінвестовано в Україну.
"65% в упаковці купується українського продукту"
Чи багато українського зараз може бути запропоновано, чи імпортного все ще багато?
Якщо ми дивимось на структуру аптечних продажів, то 65% в упаковці купується українського продукту. Тільки 35%, до 40-ка купуються імпортного продукту. І якщо подивитися детально, то українському ринку ще є куди розширятись, тому що не все є інноваційними лікарськими засобами, наприклад, які би ми хотіли. А все, що є так зване генеричне, то українські виробники готові, і заміщають. Тому потенційна можливість розширення для того, щоб українського виробника ставало на полицях аптечних закладів більше в нас є. Треба працювати комплексно. Коли ми купуємо українські лікарські засоби, ми значно збільшуємо кількість коштів, які український виробник інвестує потім в розвиток свого виробництва і в пошук нових форм лікарських препаратів, які допомагатимуть нам позбавлятися хвороб.
Читайте також: Програмою медгарантій із лікування безпліддя скористалися 1797 жінок — МОЗ