"Найнебезпечніші ― викиди корональної маси". Науковець про активність Сонця

"Найнебезпечніші ― викиди корональної маси". Науковець про активність Сонця

Пік активності Сонця був наприкінці липня – початку серпня, але й на спаді часто бувають вибухи, що можуть впливати на електроніку і самопочуття людей. Це констатував старший науковий співробітник відділу фізики Сонця Головної астрономічної обсерваторії НАН України Сергій Осіпов. В ефірі Українського Радіо він розповів, що найбільш небезпечними є викиди корональної маси Сонця. І коли його протилежно заряджені часточки збурюють магнітне поле Землі, "тоді відбуваються полярні сяйва і це відчувають люди". Осіпов також сказав, що зміни клімату й температурні сплески з нинішнім циклом сонячної активності практично не пов'язані. "Погода просто дуже інерційна і навіть такі 11-річні зміни не в змозі її змінити". 

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

Ілюстративне фото: nasa.gov

 Пік активності Сонця був наприкінці липня – початку серпня

Науковці повідомляють, що Сонце зараз перебуває на піку своєї активності й не виключено, що рівень випромінювання може посилитися. Як така сонячна активність впливає на те, що відбувається з нами? 

Сонячна активність просто так не відбувається, вона на нас впливає. 

Її ще називають "бойовою зоною". Що це таке? 

Я вперше такий термін чую. Це, мабуть, щось поетичне. Але в принципі це, мабуть, про те, що ми зараз на піку. Прогнозувалося, що десь в листопаді буде пік активності Сонця. Але станом наразі ми бачимо, що пік був десь наприкінці липня – на початку серпня. Зараз вона трохи зменшилася. А буде більше чи ні? Мені здається, що вже більше не буде. 

"Погода дуже інерційна і навіть такі 11-річні зміни не в змозі її змінити"

Це позначається якось на температурі, кліматі взагалі чи це зовсім інші речі?

Ні. Така погода, як зараз, навіть з 11-річним циклом не пов'язана. Вона пов'язана з більш глобальними циклами, бо сонце має ще віковий цикл, 700-річний цикл  і в більшу сторону ще багато таких циклів є. Вони більше позначаються. Погода просто дуже інерційна і навіть такі 11-річні зміни не в змозі її змінити. А, скажімо, протягом кількох десятиліть, то так, воно впливає. Хоча наскільки впливає, це дискутується. Але ми проскочили вже цей пік. І в принципі, цей пік має, як правило, "двогорбу" структуру. Спочатку в одній пів сфері, потім в другій. Останні цикли, як правило, починалися з північної півкулі, а потім в південній. І те, що було влітку, це був південний пік активності. А минулого року північна півкуля досягла активності. І цей пік більший, ніж минулий. Це 25-й цикл, а минулий 11 років тому був приблизно в 1,5 рази менший. Хоча, найбільший за всю історію пік був 65 років тому. Це десь 59-60 роки 20-го сторіччя. Потім поступово почало спадати, навіть заговорили, що взагалі сонце сильно втратить активність і почнуться якісь мінімуми. Але цей цикл вже трошки збільшився. Значить, вікова структура зберігається і, мабуть, наступний буде ще більший і потрохи буде зростати. Чекаємо. 

Взаємодія магнітних полів викликає збурення магнітного поля Землі

ЗМІ пишуть, що в цей час відбуваються потужні сонячні спалахи, які викидають хмари заряджених частинок на Землю і спричиняють тут геомагнітні бурі. Як це на нас впливає і чому це так важливо знати? 

Сонце – магнітно активне. Земля також має певне магнітне поле. І взаємодія цих магнітних полів, по-суті, викликає збурення магнітного поля на Землі. А магнітне збурення на Землі впливає на все, що відбувається на Землі. В першу чергу, це техніка страждає – навігація, засоби зв'язку, супутники падають. Колись радянський "Салют 9", здається, і американський супутник впали якраз під час великих спалахів на Сонці. Вони втратили висоту, стали некеровані і впали на землю. Якщо магнітне поле збурюється, то магнітна індукція наводить поверхневі струми на трубопроводах всяких, на лініях електропередач, трансформатори горять. На людину також впливає. Тут вплив на людину не зовсім зрозумілий. Схиляються до то, що це погіршується капілярна спроможність, що впливає на стан людини. Це не зовсім мій профіль, це те, що я читав. Але відбувається це тому, що в крові трошки є заліза, магнітне поле змінюється і кров трохи по-іншому циркулює. І кажуть, що половина людей це відчуває. 

Сергій Осіпов. Фото: nas.gov.ua

"Найбільш небезпечно – викиди корональної маси"

Чи позначається це на нашій ситуації, коли йдуть бойові дії? Чи відчувається якесь загострення, яке пов'язано саме з геомагнітними бурями? 

Я думаю, що GPS може давати якісь збої під час спалахів. Але, розумієте, воно не просто так, не кожен спалах може давати вплив. По-перше, треба щоб магнітне поле Землі відповідним чином збурилось. Адже спалах має кілька чинників. По-перше – коли є корональні діри. Тобто, коли зовнішня атмосфера Сонця, корона має діру. Вона як хмари над сонцем. Коли в нас розходяться хмари, ми бачимо небо. Так само інколи корона Сонця розривається і ми бачимо більш глибокі шари. Сонце весь час викидає високоенергетичні частинки. Але коли є корональна діра, то через неї вони виходять з більшою швидкістю і більшої густини. Скажімо, якщо немає корональних дір, то це десь 400 км/с, а через корональні діри – десь 1000 км/с летять ці частинки, які збурюють магнітне поле Землі. Другий елемент – це просто спалах. Він просто сам по собі випромінює купу всяких енергетичних частинок. І третій момент, це якраз найбільш небезпечно – це викиди корональної маси. Це просто летить кусок сонця.

Полярні сяйва

Виходить, що сонце може вибухнути? 

Ні, це не вибух. Це просто воно скидає якусь частинку зовнішньої оболонки. Але там же плазма, там закручені магнітні поля і це летить магнітна хмара, яка сама по собі магнітно-активна, має якусь густину і масу. Вона, як правило, перпендикулярно поверхні Сонця відривається. Ми дуже добре бачимо лімбові зони, як воно відривається. Але коли є спалах в зоні, яка дивиться на нас, і коли ще є викид речовини, яка летить і попадає на Землю, то це найбільша небезпека. Але найбільш небезпечно – коли конфігурація магнітних полів є строго протилежною. Це як магніт. Мінус на мінус найбільше відштовхується. Так само і магнітні поля. Коли їх конфігурація протилежна, то найбільше збурюється магнітне поле Землі. І тоді відбуваються всякі полярні сяйва і це відчувають люди.

До речі, влітку в Києві фіксували в небі такі незвичні явища. Це були ці сяйва? 

Так. Здається, навіть не влітку, а десь наприкінці весни. Але і минулого року це було. Це якраз попередній пік цього ж циклу. Так, полярні сяйва були. 

А з чим це пов'язано, що полярні сяйва раптом у європейській зоні? Це нормально? 

Полярні сяйва, як правило, є завжди. Тобто магнітне поле Землі затягує ці енергетичні частинки до полюсів. Якщо по меридіанах, то це коло приблизно 20°, і там весь час є полярні сяйва. Це просто летять частинки (атоми, молекули) земної атмосфери, бомбардують і вони збуджуються. Червоний колір – це кисень збуджується. Зелений – це азот. Ще є навіть інфрачервоний, який ми не бачимо очима – це збурюється СО-2. Недавно відкрили навіть фіолетове світіння. Це не зовсім навіть зрозуміло, що і як світиться, але вони світяться. А під час магнітних бурь магнітосфери Землі так збурюється, що світяться не тільки полярні зони, а й більш помірні широти. Навіть на Канарських островах помічали. Це, по-моєму, 28° – це дуже далеко від полюсів. 

Чи впливають ці сяйва на наш з вами стан, на здоров'я людини?

Ні. По-перше, полярні сяйва дуже високо. Кисень світиться… здається, там висоти 200-400 км. Азот трошки нижче, приблизно сотня кілометрів. Це не те, що біля нас. Це висока атмосфера світиться. І ми відчуваємо не сяйво, а якраз магнітне поле. Я, наприклад, цього не відчуваю. Хтось відчуває. 

"Все, що можна вивчати, треба вивчати"

Наскільки ці всі дослідження мають значення і наскільки ми їх усвідомлюємо загалом як науку і як все, що відбувається у Всесвіті, має вплив на наше з вами життя?

По-перше, людині за своєю природою цікаво всі явища досліджувати. А по-друге, як на мене, все, що можна вивчати, треба вивчати. Ніхто не знає, як воно виллється і яку користь може принести. Тому ми вивчаємо. Астрономія це взагалі фундаментальна наука, вона не прикладна. І деякі елементи, навіть військового характеру, застосовуються. Причому інколи аж дивуюся, невже це цікаво. А воно цікаве для військових, таке також буває. 

Астрономія і кліматологія

З якими сферами життя найбільше дотичні ваші наукові дослідження – агросектор, медицина, освіта, оборона? Де найбільше ви знаходите застосування своїм науковим дослідженням?  

Я думаю, що це більш пов'язано з кліматом. Бо це питання, взагалі, чому клімат змінюється? От зараз глобальне потепління. Зрозуміло, що це великий фактор впливу людини, але й великий фактор астрономічний. І що переважає, я не можу відразу сказати. Тим більше, треба знайти ці механізми. По-перше, ми маємо дослідити, як сонце змінюється. Тут теж купа питань, бо великі зміни ми бачимо, а маленькі не так просто знайти. А по-друге, це треба пов'язати. Кліматологія. Відомо, що 350 років тому було дуже холодно – малий льодовиковий період був. Це мінімум Маундера. Це 1645-1715 рік і на Сонці практично в цей момент не було плям, приблизно 70 років. Тобто воно не просто так похолодало. На Сонці не було активності і на Землі було дуже холодно. Такий от статистичний, по суті, пов'язок подій, але треба це якось пояснити. Це не просто. 

Як нам перебути цей пік активності Сонця і як берегтися від якихось негативних впливів? 

По-перше, якщо раптом якийсь спалах і магнітні бурі, то людям, які мають серцеві хвороби, треба поберегтися. Без стресів прожити, на машинах менше їздити. Але у нас Сонце швидко зростає. Десь 4 роки зростає, а потім 7-8 років спадає. І на спаді часто бувають вибухи. Тому треба спостерігати і берегти себе.