"Діти із ліхтариками, батьки скидаються на лампочки". Бабінець про генератори в школах

"Діти із ліхтариками, батьки скидаються на лампочки". Бабінець про генератори в школах

За чинним наразі українським законодавством, школи і дитячі садки не є об’єктами критичної інфраструктури, на відміну від прокуратори, правоохоронних органів тощо. Відтак забезпечення навчальних закладів джерелами альтернативного живлення стає проблемою батьків. Про це в ефірі Українського Радіо заявила журналістка, керівниця незалежної розслідувальної агенції Слідство.Інфо Анна Бабінець. Вона наголошує: потрібно змінювати відповідне законодавство, але "станом на 1 вересня такого рішення не було і ніхто з його ухваленням не поспішає". Тому, продовжує Анна Бабінець, діти сидять у темряві або ходять із ліхтариками, а батьки скидаються на лампочки.

 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: Суспільне Рівне

"Як виявилося, школи не належать до об’єктів критичної інфраструктури"

Наскільки гострою є проблема із забезпеченням альтернативного живлення в дитячих садках і школах?

Як виявилося, школи не належать до об’єктів критичної інфраструктури, на відміну від прокуратори, правоохоронних органів тощо. Це означає, що для забезпечення безперебійної діяльності гроші в бюджеті є для судів, прокуратури, районних відділків поліції. У школах такої можливості немає. Відповідно, діти сидять у темряві або ходять з ліхтариками, а батьки скидаються на лампочки. Можливо, директорка десь знайшла можливість податися на грант для купівлі генератора, але за замовчуванням, на жаль, школи і дитячі садки не є об’єктами критичної інфраструктури. І як там діти сидять у темряві і що відбувається з продуктами у холодильниках, державу не обходить.

Батькам доводиться скидатися грошима і самим купувати генератор

Як можна змінити таку ситуацію?

Потрібно змінювати законодавство, аби долучити школи до об’єктів критичної інфраструктури. Станом на 1 вересня такого рішення не було і ніхто з його ухваленням не поспішає. Винахідливість батьків може полягати в тому, що доведеться скинутися грошима і самим купити генератор. Невід’ємною складовою Кабміну є Міністерство освіти, яке опікується школами і садочками. Вони мають розуміти ситуацію, яка є із закладами освіти. Проте, я не бачу, щоб це було сформульовано як проблему. Чиновники Міністерства освіти, які живуть на наші податки, мають порушувати це питання на засіданнях Кабміну, показуючи фотографії дітей з ліхтариками, які виконують домашнє завдання.

Якщо вже є джерело живлення, там постає питання, за які гроші купувати пальне, хто має обслуговувати ці генератори тощо. Чомусь в органах прокуратури та судових органів ці питання не постають. За правилами техніки безпеки генератор має знаходитися щонайменше за 6 метрів від стіни і труба від нього має бути виведена. Для шкіл, де є велике подвір’я, це не є великою проблемою.

 Анна Бабінець. Фото: facebook/Anna Babinets

Будуть просити гроші у батьків – почнуться звинувачення в корупції

Батьки мають самі вирішувати проблему з альтернативним живленням чи варто чекати реакції влади?

Звісно, мають самі вирішувати. Батьки скидаються на ліхтарики та настільні лампи для дітей, які вони мають носити в школу і заряджати вдома. Ніхто не хоче, щоб діти попсували зір. Крім того, темрява може тригерити і завдати стресу дітям, які жили на сході чи півдні у бомбосховищах. І коли ці діти знову мають сидіти в темряві і ходити в туалет із ліхтариком – це знущання. Щоб забезпечити цілу школу електрикою потрібен великий промисловий генератор, який коштує дуже дорого. Акумуляторні лампочки вже стали великим дефіцитом, тому що всі батьки пішли і купили лампочки. Щодо генератора, то мало директорів шкіл ставлять це питання, оскільки це велика відповідальність і купа грошей. Почнуть просити гроші в батьків – почнуться звинувачення в корупції. Тому все не рухається.

Чи є якісь грантові програми для придбання генераторів для шкіл та садочків?

Минулої зими державні садочки подавали заявки і отримували генератори від міжнародних структур. Чи зараз, коли велика кількість шкіл звернеться з такими заявками, це буде реально, я не знаю.

КОНТЕКСТ 

У червні 2024 року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що приблизно 50% шкіл мають генератори (тоді було понад 12 тис. генераторів). Тоді ж народна депутатка від ЄС Вікторія Сюмар стверджувала, що генератори є тільки у 30% шкіл, а в серпні Міносвіти повідомило, що генератори є у 80% шкіл, у жовтні на годині запитань до урядовців міністр освіти Оксен Лісовий визнав, що не вистачає 3 300 потужних генераторів. Часто генератори купують батьки та їхнє забезпечення лежить на адміністрації.

Водночас столичний голова Віталій Кличко зазначив на початку грудня 2024 року в коментарі Суспільному, що ма‌йже кожна школа та дитячий садок Києва оснащені генераторами на випадок, якщо навчальний заклад залишиться без електроенергії. "Генератори закупалися містом Києвом. Велику кількість ми отримали як гуманітарну допомогу від наших партнерів. Сьогодні майже кожна школа і кожен дитсадок має генератори", — переконував Кличко.

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ МАЄ ЗМОГУ ВИСЛОВИТИ СВОЮ ДУМКУ ЩОДО ЦИХ ТВЕРДЖЕНЬ ЖУРНАЛІСТКИ, КЕРІВНИЦІ НЕЗАЛЕЖНОЇ РОЗСЛІДУВАЛЬНОЇ АГЕНЦІЇ СЛІДСТВО.ІНФО АННИ БАБІНЕЦЬ В ЕФІРІ УКРАЇНСЬКОГО РАДІО.