Фото ілюстративне
Чи займався ваш комітет моніторингом ситуації по Кривому Рогу? Скільки зараз там людей без опалення і скільки це вже триває?
Наш комітет не займався. Я особисто займаюсь цим. Тому цю ситуацію я достатньо добре знаю. Було засідання штабу під керівництвом віцепрем'єра Кулеби. Перше питання було по Кривому Рогу. Там йде поступове підключення зараз. Але воно розтягується у часі і, я так зрозумів з відповіді відповідальних посадових осіб, що повне підключення житлового фонду десь може розтягнутися аж до 20, 23 грудня. На сьогодні не підключеними лишаються близько 500 будинків, житлових багатоповерхівок, тобто це суттєво. Це, мабуть, тисяч 70 населення без центрального теплопостачання. На превеликий жаль тут мова йде не просто про халатність, а й про якусь таку цинічну зухвалу поведінку керівника підприємства "Криворізької теплоцентралі". Вона знаходиться в структурі "НАК Нафтогазу" – саме "Теплоцентраль" є його дочірньою компанія. Хоча вона сама розташована в Кривому Розі. Проблема в тому, що керівник цього підприємства до останнього моменту всіх запевнював і звітував, що все своєчасно запуститься, що все буде добре, що все там чудово. Втім, щойно почався опалювальний сезон і вони спробували подавати тепло, з'ясувалося, що всі труби не готові, всі мережі порвало, частина була розкопана, не перекладена. І в результаті зараз з усієї України, от я вам щиро кажу, що не тільки нафтогазівські бригади, а з усієї України кожна область спрямувала туди по декілька бригад аварійних, які зварюють, перекладають труби, щоб до нового року таки запустити тепло у все місто.
На початку цієї проблеми було 940 будинків без тепла – це 130 000 населення, приблизно 11 лікарень, 44 школи. Зараз ця ситуація трошки краща. Ця незрозуміла ситуація показує, що контролю повноцінного за цим питанням, на жаль, не було. І так само можу сказати, що не дуже розумію, як такий досвідчений управлінець, яким є міський голова пан Вілкул, як він міг не побачити, що мережі цієї "Криворізької теплоцентралі" не готові і що не буде запуску. Бо він так само, на жаль, не кричав караул, не так активно відреагував на цю ситуацію, як треба було б в цій ситуації. Хоча, безумовно, провину в першу чергу несе дочірня компанія "Нафтогазу" "Криворіжтеплоцентраль" та її керівництво. Я думаю, що там не просто звільнення мають бути, а там має бути дуже жорстке, зразкове покарання до них. Вони мають відповідати по повній програмі.
Олександр Вілкул відреагував у Телеграмі щодо ситуації з АТ "Криворіжтеплоцентраль": "Розуміємо всю важливість та критичність питання пуску тепла цим підприємством. Це підприємство, перебуваючи у місті, взагалі не підпорядковується міській владі… воно ніколи в історії не було комунальним…
… Чому ми не звернулися на найвищий державний рівень три тижні тому? Тому що керівництво "Теплоцентралі" на щоденних селекторах з пуску тепла та інформації обіцяло запуститися протягом тижня. Таку ж дезінформацію голова правління "Теплоцентралі" доповідав своїм керівникам у НАК Нафтогаз".
На сьогодні в Кривому Розі працює 70 ремонтних бригад, серед яких 19 додатково прибули на допомогу місту з Київської, Черкаської, Харківської, Полтавської, Житомирської, Тернопільської, Волинської, Рівненської, Івано-Франківської, Закарпатської, Хмельницької областей. А постійні ракетні обстріли Кривого Рогу. Яким чином вони впливають, чи не впливають, пов'язані ці речі опалювальні?
Я був на тому засіданні штабу десь два тижні тому, коли керівник цього підприємства намагався притягнути ці обстріли, але вони точно не впливають безпосередньо на ситуацію на цій теплоцентралі. Бо б'ють по об'єктах енергетичної інфраструктури, тобто трансформаторних підстанціях і так далі. І тому це була абсолютно штучна спроба відволікти увагу. Пан Кулеба це все швидко зрозумів, тому думаю, що рішення мають бути миттєвими і ефективними в цій ситуації.
Чи вплинула війна та енергетична криза на можливості забезпечення теплопостачання в таких містах, як Кривий Ріг?
Щоби відремонтувати в авральному порядку, потрібні фахівці теплопостачання, професіонали, зварники. А у нас величезна проблема в системі енергетики і в системі житлово-комунального господарства – це бронювання. Значна частина людей зараз мобілізована і є кадрова проблема. Але якби своєчасно починали підготовку навесні, коли тільки закінчилася зима, то ніяких би таких проблем не було.