Фото Freepik
70% вартості яйця – це комбікорм
Що відбувається на нашому ринку із курячими яйцями?
На першу декаду листопада 2023 року десяток яєць коштував 61 грн. На сьогоднішній день десяток яєць коштує в різних супермаркетах по-різному, але в цілому можна знайти десяток за 63 грн. Якщо яскрава обгортка, гарне пакування, то воно може коштувати і 70, і 72 грн.
На початку літа вартість яєць знизилася. Це було пов'язано із тим, що ми менше експортували яєць, бо були перекриті кордони, поляки не пускали на свій ринок. Через це був надлишок яєць всередині країни. Пропозиція перевищує попит, ціни на яйця знизилися. Зараз вони зростають.
Основна причина зростання цін на яйця знаходиться в прямій собівартості виробництва яєць на сьогоднішній момент на птахофабриках. 70% вартості яйця – це комбікорм. У нас з вами цей рік був неврожайним. Ми на 30% менше виростили овочів цього року через спеку аномальну, через посуху. Приблизно таку саму ситуацію ми маємо із зерновими. Зернових менше, порівняно з минулим роком, практично на 10 млн тонн. Достатньо зменшився загальний обсяг виробництва кукурудзи, а кукурудза і є складовою комбікорму. Коли ми з вами говоримо про фактичне зростання зернових в ціні, треба розуміти, що вони потягнуть за собою і тваринництво, і птахівництво, і виробництво яєць. Те, що відбувається, це якраз ми бачимо, як вже зернові по нових цінах почали в реальній дійсності змінювати собівартість виробництва яєць і виробник яйця вимушений підвищувати ціну просто через те, що інакше він вийде в шалені збитки.
Друга причина – сезонна. Коли починаються перші холоди – кінець жовтня, початок листопада – домашні кури починають набагато менше нестися. Як тільки похолодає, зразу автоматично той сегмент, який на внутрішньому ринку покривають яйця, що продають домогосподарства населенню – а це приблизно десь 3-5% від загального рівня насиченості ринку яйцями – їх загальний обсяг зменшується. Це створює певну динаміку зменшення пропозиції на ринку при інших рівних умовах, які призводять до того, що ціна на яйця зростає. Це все створює підґрунтя для зростання цін на яйця. Ціна на яйця реально пішла вгору і ми маємо за останній місяць динаміку практично 20% росту ціни. Хоча порівняно з минулорічним періодом ріст є надзвичайно невеликий. На 1 січня 2024 року ціна була саме такою, як зараз є, тобто десь порядка 64 грн за десяток яєць. Починаючи з цього року ціна на яйце практично не змінилася, хоча динаміка була різна. Були періоди, коли яйця були дешевші щодо минулорічних цін на 20%, на 25%. Зараз все підтяглося. Очікується, що ріст цін триватиме, а з іншого боку, у порівнянні щодо минулорічних цін, то динаміка росту там не є велика.
Коли ми з вами говоримо про птахофабрики, там трошки інакша ситуація, там жорсткий мікроклімат, там дуже сильно витримується температурний режим і такого впливу немає, тому що це є промислове виробництво яєць і там допустити, що зменшується сезонно загальний обсяг виробництва, тому що вони перестали топити, такого немає. На птахофабриках чітко відслідковується загальний обсяг температурного режиму. Також там оновлення поголів'я курей здійснюється постійно, є нормально відпрацьовані технологічні процедури. Коли ми з вами говоримо про сільську місцевість, там дуже багато залежить від робочих рук, від фінансових можливостей конкретних людей і фізичного стану господинь. В середньому, коли ми беремо загальний баланс постачання яєць в осінньо-зимовий період з домогосподарства населення, то загальний обсяг постачання яєць на ринок зменшується. Сезонний фактор впливає на виробництво яєць в домогосподарствах населення. Коли статистика дає цифру 63 грн за десяток яєць, то це яйце без упаковки.
Перед святами різко зростає попит на яйце
Яка динаміка буде в найближчі місяці? Які ваші передбачення або прогнози?
У нас перед святами, як правило, різко зростає попит на яйця. Зростання попиту однозначно буде стимулювати зростання цін на свята. Ми з вами побачимо ріст цін в подальшому. Зараз буде невеличке уповільнення росту і десь приблизно із середини грудня в нас почнеться ріст цін на яйця. Ми очікуємо ріст, як мінімум, на 10%. Цілком імовірно, що яйце найдешевше напередодні свят різдвяних буде коштувати 70 плюс. Це якщо не буде якихось там несподіваних форс-мажорів. Наші птахофабрики достатньо серйозно залежать від енергопостачання. Вони не можуть собі дозволити відключати електричну енергію на дуже довгий період часу. Вони тут же включають генератори, а це однозначно набагато буде здорожчувати вартість електричної енергії. І однозначно це потягне за собою здорожчання. У нас з вами ще є логістика. Якщо маємо чисті дороги, якщо маємо більш-менш нормальну систему постачання в магазини – це стосується практично всього нашого споживчого кошика – то більш-менш логістика не витягує достатньо великих видатків. Коли почнуться складнощі із доставкою, коли будуть витрачатися більше паливомостильні матеріали, буде складність довезення, то це теж може достатньо суттєво вплинути на ціну, особливо коли в зв'язку з складністю доставки на якихось локальних ринках будуть виникати дефіцити того самого яйця.
Ріст цін на курятину буде менш динамічним, аніж на яйця, тому що замістити нема чим яйця
Що буде із цінами на куряче м'ясо в перспективі осені-зими?
Це ж пов'язані речі достатньо серйозно. Вартість комбікорму буде впливати і на вартість м'яса. Кормова база однозначно буде впливати. Куряче м'ясо буде відтворювати динаміку яєць. Чим ми з вами багатші, тим ми більше їмо м'яса і молочних продуктів, чим бідніші, тим більше їмо хліба і картоплі. М'ясо намагаються замістити іншими видами продукції. Яйце в даній ситуації унікальне, його замістити практично нема чим, тому динаміка на яйця є більш жорсткою. М'ясну продукцію хлібом і картоплею заміщують в своєму раціоні. Напевно ми побачимо також ріст цін на курятину. Ми порівнювали ціни на курятину річної давнини і зараз, і там динаміка дуже невелика – 3% всього лиш. Ми з вами в структурі м'яса їмо 55% курятини, тоді коли в європейців 75% яловичина і свинина, а курятина всього лиш 25%. Вважається, що курятина – низькокалорійне дієтичне м'ясо і воно менше споживається. Ріст цін на курятину буде менш динамічним, аніж на яйця, тому що замістити нема чим яйця.