Ігор Кузін. Фото: фейсбук-сторінка Ігоря Кузіна
"Це звичний для українців набір штамів"
Ви зазначили, що очікуються такі штами, коли перебіг захворювання на грип не має бути важким. Поясніть докладніше, будь ласка.
ВООЗ моніторить динаміку та поширення вірусів грипу по всьому світу. Усі лабораторії під’єднані до єдиної інформаційної системи, тож ми бачимо, де і які віруси грипу циркулюють у той чи інший період часу. Ці дані необхідні для того, щоб розробляти нову вакцину під кожен новий сезон. На підставі цього робляться прогнози тих штамів, які будуть циркулювати на території України. До прикладу, в межах цього року ВООЗ зробила відповідні прогнози, що циркулюватиме вірус грипу А ― три конкретні штами, які будуть на території Євросоюзу. А також названо один штам грипу В, який є основою для розробки вакцини. Тобто ця інформація є критичною для прогнозування та забезпечення готовності країн до початку епідемічного підйому захворюваності, а також для розробки нової вакцини. Прогнози ВООЗ були оприлюднені ще влітку цього року. Очікується, що набір цих штамів ― майже такий, який був торік і позаторік, тобто це звичний для українців набір штамів, він не характеризується тим, що ці штами важкі або супроводжуються високим рівнем летальності.
Безоплатно вакцинуватися від грипу можуть лише вагітні жінки та медичні працівники
Зараз в аптеках вакцина від грипу коштує приблизно 500 грн. А чи є групи ризику, які можуть отримати таку вакцину безоплатно?
На сьогодні безоплатно одержати вакцину можуть лише вагітні жінки та медичні працівники. Вакцини від грипу немає у національному календарі щеплень, тобто вона не є обов’язковою. Тому ми можемо використовувати лише гуманітарну допомогу для вакцинації таких груп ризику на безкоштовній основі. У рамках гуманітарної допомоги МОЗ України отримав 30 тисяч доз вакцини проти грипу, її вже розвезли на території областей, де вона була розподілена для вакцинації медичних працівників і вагітних на безкоштовній основі. Станом на сьогодні майже 85% цього запасу вже використано, тобто медичні працівники вже частково провакциновані, а також у міру звернення вакцинувалися вагітні жінки.
Проводиться національна catch-up кампанія проти дифтерії та правця
Щодо правця і дифтерії. Днями була новина про те, що в Україну доставлено 270 тисяч доз вакцини проти правця і дифтерії. Це пов’язано із зростанням захворюваності на ці хвороби?
Ні, це планова доставка вакцини. У межах цього року і на виконання рішень Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій зараз в Україні проводиться національна catch-up кампанія проти дифтерії та правця. Це "наздоганяюча" кампанія, коли ми намагаємось досягнути дорослих осіб і дітей, які не отримали вакцину вчасно. Ми намагаємося їх довакцинувати, щоб сформувати імунний прошарок серед населення. Тобто це планова поставка, яка дасть нам можливість завершити цю catch-up кампанію та в межах календаря щеплень планово вакцинувати як дорослих, так і дітей.
Рівень вакцинації дорослих людей проти правця на сьогодні ледь перевищує 30%
Дорослі люди самі мають звернутися?
Це одна з небагатьох вакцин, яка передбачена для дорослих. Починаючи з 26-річного віку кожні десять років кожна доросла людина має проходити ревакцинацію. Ця ревакцинація критично важлива для того, щоб людина мала захист щонайменше від правця. Тому що в умовах війни та можливих травм ризик інфікування правцем достатньо високий, а рівень вакцинації дорослих людей проти правця на сьогодні ледь перевищує 30%. Це інформація із декларацій сімейного лікаря. Вони ідентифікують, хто не пройшов вакцинацію вчасно, хто підлягає вакцинації, і викликають людей на пункт вакцинації, часом з виїздом, для того щоб довакцинувати і досягнути кращих показників.