Ілюстративне фото: facebook/JointForcesCommandAFU
"Ймовірно, що влада в США буде взагалі належати республіканцям"
Останнім часом дедалі частіше ми чуємо про оголошення військової допомоги від Сполучених Штатів. Пакети варіюються від 250 до майже 450 млн доларів. Це ми вибираємо той пакет, який отримали в сумі 60 мільярдів?
Так, саме цей пакет ми зараз вибираємо, оскільки зараз в бюджеті США не заплановано жодних коштів на допомогу Україні. Нуль. Тобто зараз ми бачимо, що Дональд Трамп близький до того, щоб повернутися до Білого дому, фактично це вже проголошується на неофіційному рівні. Крім того, ми зараз бачимо боротьбу в американському парламенті, де республіканці також близькі для того, щоб мати більшість. В Сенаті вони вже мають більшість, це вже доконаний факт. А в Палаті представників ще є інтрига, але там республіканці так само наближаються до того, щоб завоювати більшість. Тому цілком ймовірно те, що влада в США буде взагалі належати республіканцям. І тут треба буде дивитися, насправді, чи буде передбачена хоч якась допомога для України чи ні? Поки що "нуль" і ми з цього виходимо на наступний рік.
"Частину допомоги закладено на майбутнє"
На скільки часу нам вистачить того, що ми зараз ще отримуємо, допоки не настане якихось критичних викликів? І що насамкінець ми можемо отримати, чи це буде стандартний пакет допомоги?
Частину допомоги закладено на майбутнє. Там є контракти, які передбачають виготовлення певних одиниць озброєння і військової техніки на місяці, а той роки вперед. Це по-перше. Тобто ми будемо очевидно їх отримувати в якомусь сенсі і в подальшому, оскільки контракти є контракт. Тобто вони розміщені, сплачені і будуть відпрацьовуватися. А ці пакети допомоги, які надходять зараз на суму 125 млн, 250 млн, 425 млн – це буде допомога тут і зараз. Наскільки її вистачить? Тут питання до інтенсивності ведення бойових дій. Ми зараз бачимо, що бойові дії йдуть з високою інтенсивністю, тобто РФ намагається наступати. А це підвищена витрата боєприпасів для того, щоб зупиняти цей наступ, стримувати його. Тому важко сказати, наскільки цих боєприпасів і цієї допомоги буде достатньо.
"Жодні прогнози, стикнувшись з реальністю, зараз можуть не витримати"
На вашу думку, як республіканська команда на різних щаблях влади в Сполучених Штатах все ж таки буде реагувати на подальшу підтримку України? Нам варто зараз говорити в контексті, скільки виділять, чи радше, а чи взагалі будуть виділяти якусь допомогу?
Взагалі зараз не варто нічого прогнозувати, на мій погляд. Є різні думки. Зважаючи на попередні заяви того ж Джей Ді Венса, Дональда Трампа, інших республіканців, нам треба очікувати найгіршого. Очевидно так, варто очікувати найгіршого. Але давати якісь конкретні прогнози я зараз не візьмуся, оскільки одна справа – це передвиборчі заяви, а друга справа – що буде в реальності. І можна дуже багато зараз прикладів наводити, коли усі прогнози розбивалися об реальність. Так само і прогнози стосовно перебігу подій на виборах в США. Лідер екзит-полів – Камала Гарріс, якщо ми подивимося, що було серед ночі. Соціологія давала приблизно нічию. А зараз ми бачимо, що все йде до розгромної перемоги Дональда Трампа. Тобто велике питання, чи хоч якийсь "хиткий" штат залишиться Гарріс, чи ні. Зараз так питання можна ставити. Тому жодні прогнози, стикнувшись з реальністю, зараз можуть не витримати. І зараз ми бачимо прогнози про те, що за даними ЗМІ, Дональд Трамп вже завтра може зателефонувати Путіну. Про що буде розмова? Давайте здогадаємось з 3 разів: про погоду, про Україну, про Китай, про північну Корею? Тут все що завгодно може бути.
Наскільки вірогідним може бути такий дзвінок на вашу думку?
Ми можемо спиратися лише на обіцянки самого Трампа, що він це зробить одразу, як тільки стане зрозуміло, що він став президентом США.
За 24 години закінчити війну теж обіцяв.
Це передвиборча обіцянка. Ми ж чудово розуміємо, що за 24 години завершення війни точно не буде. Я думаю, що це можна гарантувати на 100%.
Денис Попович. Фото з особистого архіву
До 20 січня РФ намагатиметься захопити якнайбільше територій
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський днями зазначив, що зараз відбувається чи не найскладніший етап від початку повномасштабного вторгнення. А сьогодні він написав, що на Курському напрямку російська армія втратила понад 20 тисяч осіб, зокрема майже 8 тисяч убитими і понад 700 російських військових взято в полон. Вибори в США дають якийсь часовий люфт для росіян на фронтах і яким чином вони можуть скористатися, щоб максимально просунутися нашою територією та витіснити ЗСУ із Курщини?
Так воно і буде, оскільки, з високою долею ймовірності, президентом буде Дональд Трамп. Але в будь-якому разі інавгурація президента у кінці січня. До 20 січня, зважаючи на те, що Дональд Трамп може стати президентом, РФ буде намагатися захопити якнайбільше територій для того, аби виступити на тих перемовах, які обіцяв Дональд Трамп розпочати, з більш сильною позицією. Тому зараз треба розраховувати на те, що РФ буде намагатися далі наступати і кидати всі сили для того, щоб захопити якнайбільше наших територій. Після 20-го січня, коли планується інавгурація президента США, тільки тоді можливі якісь офіційні рухи у бік перемовин. Ми кажемо можливі офіційні рухи, а що воно буде насправді – питання 50 на 50. І як ці перемовини будуть розгортатися? Ми з вами вважаємо, що Трамп почне торгувати Україною для того, щоб досягти якоїсь угоди. Він про це каже. І на нашу думку, це може бути за тим сценарієм, про який казав Джей Ді Венс, що нам доведеться поступитися територіям. Цілком можливо, що так, а можливо й ні. А раптом Трамп скаже, що справді, або забирайся з України, або я буду бомбити Москву. Подібні вислови перед виборами були. Тобто може бути все, що завгодно.
Плюс 11 тисяч північнокорейських військових – можливість для РФ маневрувати додатковими силами
Джерела в ГУР підтвердили, що вже відбулося перше бойове зіткнення українських бійців з північнокорейськими військовими на території Курщини. Чи є ці військові суттєвим посиленням російської армії і чи варто очікувати якоїсь реакції від наших партнерів не на словах, а на практиці? І чи взагалі вона може бути?
До появи нового президента в Білому домі, а Сполучені Штати Америки тут ведуть вперед будь-які реакції, я б не очікував жодних різких рухів з боку наших партнерів. Бо Дональд Трамп казав багато і про НАТО, і про російсько-українську війну, і взагалі про відносини США та Європи. Тобто я думаю, що тільки коли він, з високою часткою ймовірності, стане на посаду, тільки тоді варто очікувати якихось реакцій стосовно і Північної Кореї і інших подій, які пов'язані довкола російсько-української війни.
Стосовно підсилення російської армії. Це в будь-якому разі плюс 11 тисяч. Володимир Зеленський казав, що зараз 11 тисяч солдатів вже є в Курській області. Який сценарії їхніх дій? Це можуть бути штурмові дії проти ЗСУ. Може бути охорона якихось більш-менш незагрозливих напрямків. Може бути знову ж таки охорона незагрозливих напрямків і відтягування пропорційних резервів РФ для ведення бойових дій безпосередньо на території України. У будь-якому разі це плюс 11 тисяч північнокорейських військовослужбовців і можливість для РФ маневрувати додатковими силами.
Наскільки швидко може відбутися розмова Трампа і Путіна, на вашу думку, і чи станеться це ще до офіційної інавгурації?
Дані NBC кажуть про те, що це може статися вже завтра. І сам Трамп казав, що ця розмова може відбутися якнайшвидше. Цілком можливо, що вона доволі швидко може відбутися, буквально в осяжному майбутньому.