Виборча система в США доволі контроверсійна – Колдомасов

Виборча система в США доволі контроверсійна – Колдомасов

Виборча система в Сполучених Штатах доволі контроверсійна, з нею вже багато хто не погоджується, але цьогорічне волевиявлення все одно пройде за старою системою. Це констатував експерт із політики США, аналітик із дезінформації "Детектора медіа", позаштатний співробітник Інституту глобального управління Артур Колдомасов. В ефірі Українського Радіо він нагадав, що 17 штатів вже висловили готовність щодо реформи діючої системи і навіть закріпили певні зміни в своєму законодавстві. Проте якихось кардинальних змін виборчого процесу загалом поки не відбулося. Експерт також зауважив, що ці вибори для США стануть серйозним викликом у багатьох аспектах, зокрема через внутрішні чвари і кіберзагрози. При цьому існує ймовірність, що остаточні результати голосування будуть відомі лише у січні. "Якщо Дональд Трамп не визнає свою поразку у випадку її досягнення, то ймовірно буде проведення великої кількості перерахунків та судових справ, які затягнуть процес визначення переможця", – припустив аналітик. 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: wikipedia.org

Виборча система в США доволі контроверсійна

Які основні відмінності виборчої системи у США, порівняно з іншими країнами?

В першу чергу ми повинні розуміти, що система виборів в Сполучених Штатах є непрямою. Тобто дуже часто може трапитися так, що кандидат, який набрав найбільшу кількість голосів, все одно може не перемогти на виборах, тому що в США діє система колегії виборників. Це доволі контроверсійна система, багато хто в Сполучених Штатах не погоджується з нею. Насправді зараз є 17 штатів, які вже висловили свою готовність щодо реформи виборчої системи. Але цьогорічні вибори все одно пройдуть за старою системою, яка означає те, що власне 5 листопада американці теж голосуватимуть за виборника, який передасть голоси або за Трампа, або за Гарріс. І фактично може статися так, що ми навіть не знатимемо остаточні результати цих виборів до січня, коли відбуватиметься офіційний процес сертифікації голосів виборників в американському Конгресі. 

Варто теж наголосити, що коли люди кажуть про те, що Сполучені Штати є ледь не найбільш демократичною країною світу, насправді виборча система, як мінімум говорить про те, що це не зовсім так. Тому що коли цю систему створювали в батьків-засновників Сполучених Штатів було побоювання, що пряма демократія може призвести до втрати влади ними ж і в майбутньому інституцій. Тому вони хотіли дещо обмежити вплив звичайного населення на політику і відповідно дати аристократії та елітам більшу кількість інструментів для того, щоб впливати на політичну систему країни. І досі в тому, як проводяться вибори в Сполучених Штатах, ми бачимо пережитки цього. 

Якісь нововведення цього разу будуть чи ні? 

Коли ми згадуємо про бажання 17 штатів до реформи виборчої системи, в першу чергу вони закріпили в своєму законодавстві те, що голос колегії виборників повинен бути переданий тому кандидатові, який набрав більшу кількість голосів від населення. Тому що раніше і загалом в федеральному законодавстві такої норми немає. Крім того, більше штатів намагаються імплементувати пропорційну систему передачі голосів колегії виборників. Тобто зараз в більшості штатів, наприклад, якщо умовно Гарріс набирає 51% голосів, а Трамп – 49% голосів, а у штату, наприклад, є 50 голосів колегії виборників, то, зокрема всі ці 50 голосів перейдуть пані Гарріс. А в таких штатах як Мейн, в такій самій ситуації, або будуть дивитися на пропорцію по конкретних виборчих дільницях та виборчих округах, або будуть дивитися співвідношення результату. Наприклад, в штаті Мейн, коли у нього приблизно 5 голосів колегії виборників, 3 з них можуть піти одному кандидату і два з них – іншому кандидату. Тому насправді зміни такі мінімальні, але в цілому, коли ми говоримо саме про організаційні процеси виборів цього року, то якихось кардинальних змін не відбулося. Але є одна зміна зовнішня, яка спровокована подіями 2020 року. Зокрема за ці 4 роки рух невизнання результатів виборів 20-го року набув дещо більшого значення. Наприклад, волонтерська позиція по чергуванню на виборчих дільницях під час голосування перетворилася з бажаної ролі в дуже небезпечну. Тому що 20-го року прихильники Трампа штурмували виборчі дільниці, вимагали перерахунку голосів і, наприклад, під час дострокового голосування, як кажуть люди в штатах, знову може спостерігатися насилля. Зокрема, вже були випадки того, коли люди приходили в одязі з символікою кампанії Трампа. І оскільки це заборонено законодавством для будь-кого з прихильників, будь-якого кандидата, а нагадаю, що кандидатів навіть не двоє основних, є ще інші кандидати, просто вони настільки маргінальні в політичній системі Сполучених Штатів, що на них майже ніхто не звертає уваги, і фактично, коли працівник виборчої дільниці виголосив потребу зняти цю кепку, то цей виборець вдарив цього працівника по обличчю. І зараз насправді є велика кількість матеріалів в американських медіа щодо того, що ті люди, які працюватимуть на виборчих дільницях, бояться за своє життя. Їм додали кнопки небезпеки. 

Питання участі у виборах в США політизоване

Які критерії для участі у виборах і як забезпечується доступ до голосування для різних категорій громадян, зокрема тих, хто перебуває за кордоном або голосує достроково? 

В Сполучених Штатах доволі політизованим є питання саме участі у виборах і того, кому, наприклад, її дозволяти. В європейських країнах природним є те, що без паспорта проголосувати неможливо. Натомість в Сполучених Штатах, коли республіканці кажуть про те, що для того, щоб запобігти ймовірній фальсифікації результатів виборів, треба ввести подібну норму, то демократи апелюють до того, що відсоток фальсифікації результатів виборів є доволі низьким. І замість того, щоб обмежувати громадян від участі у виборах, вони хочуть максимально зняти всі можливі додаткові запобіжники. Навіть є ідея, щоб дозволити голосувати резидентам Сполучених Штатів, або навіть нелегальним мігрантам. Водночас вони рекомендують сфокусуватися на іноземному втручанні у вибори, яке вже почалося цього року. Коли ми говоримо про те, як це відбувається зараз, це теж залежить від штатів. В якихось штатах вимагають посвідчення особи під час голосування, в якихось штатах не вимагають. А на федеральному рівні діє система самостійного реєстрування в списках виборців.

Список кандидатів у бюлетені кожен штат має право вказувати самостійно

Чи відрізняються методи голосування в залежності від штату? 

Методи голосування змінюватися не можуть, тому що дизайн бюлетеня і те, як затверджується самий метод…, а він до речі є таким, що спочатку людина заходить в кабінку і ручкою робить дірку біля того кандидата, за якого вона голосує, або вписує свого у відповідному полі, потім вона виходить і сканує цей папірець через спеціальну машину. Коли ми говоримо про список кандидатів у бюлетені, це інше питання. Тут кожен штат має право самостійно вказувати тих чи інших кандидатів на свій розсуд. І, наприклад, нещодавно з перегонів нібито офіційно знявся кандидат Роберт Кеннеді-молодший. Однак, Верховний суд ухвалив рішення про те, що його неможливо буде забрати з бюлетенів в кількох штатах. Тобто люди все одно матимуть можливість проголосувати за нього, хоча він оголосив, що його кампанія завершена.

Це не є порушенням законодавства США, це не вплине на хід голосування?

Якщо Верховний суд так постановив, неважливо, чи він ідеологічно є заангажованим в цьому питанні чи ні, то в цьому випадку фактично визнається, що так, це не суперечить законодавству.  Коли ми говоримо про те, як відрізняється процес голосування між тими людьми, які перебувають в Сполучених Штатах і за кордоном, то зазвичай тут нічого супер особливого немає. Це організовується через посольства. А у випадку, наприклад, американських військових баз бюлетені передаються безпосередньо на бази і військові голосують безпосередньо на них. 

Артур Колдомасов. Фото: facebook/arthur.koldomasov

Таємниця волевиявлення і голосування поштою

Як у Сполучених Штатах забезпечується таємниця процесу голосування, вона є чи ні? 

Людина заходить в кабінку за ширму, бере бюлетень, проколює дірку біля того кандидата, якого вона обирає. 

А якщо це за кордоном відбувається, або на військовій базі, то як там відбувається цей процес?

Фактично так само, тому що ця методика, рамка, є однаковою для всіх. В контексті військових баз, ймовірно, не застосовуються ці спеціальні машини, тобто бюлетень просто кидається в урну. І я думаю, що у випадку посольств теж, але це все дуже сильно залежить від того, в якій країні це посольство і від того, скільки людей зареєструвалося на це голосування. Тут процес є трішки спрощеним, але все одно він відбувається. 

Наскільки популярний і наскільки ефективний процес голосування поштою? 

На виборах 20-го року, через обставини пандемії та карантинні обмеження, спосіб голосування поштою був доволі популярним і допоміг здобути таку високу явку. Відповідно зараз багато хто теж звертається до цього методу, зокрема й люди, які перебувають за кордоном. Однак це теж політично заангажоване питання в Сполучених Штатах у їх контексті. Чому? Тому що, коли ми повернемося до питання руху невизнання результатів виборів, коли ще з самого початку кампанії в 20-му році було оголошено, що буде імплементовано голосування поштою, тоді республіканці почали кричати про те, що це плацдарм для фальсифікації голосів. І в своїх безпідставних заявах щодо фальсифікації результатів виборів вони зазвичай апелювали до того, що нібито десь хтось з працівників пошти кудись викинув зайві 10 тисяч бюлетенів. Ці історії здебільшого ґрунтувалися на цьому, хоча вони звісно є непідтвердженими. Тому найімовірніше, що серед демократів і їх прихильників ця процедура є поширеною. Натомість для республіканців, іноді навіть в доволі агресивній манері, коли ми говоримо про прихильників Трампа, важливим є прийти особисто і зробити свій вибір особисто. Тому що там рівень довіри до голосування поштою є значно меншим. І, наприклад, питання зовнішнього втручання в вибори теж може здійснюватися через голосування поштою. Бо є історії щодо того, що люди, які вже достроково голосували в штатах, коли потім було оприлюднено списки тих, чиї голоси було зараховано, то наприклад, могла голосувати родина з трьох людей, один голос було зараховано, два ні, без пояснення причин. Тобто такі ось деталі знижують довіру до процесу голосування в цілому.

Нагадайте, коли дострокове голосування розпочалося і коли завершиться? 

Воно розпочалося приблизно місяць тому і триватиме до дня голосування, тому що опція голосування пошти є доступною і в день голосування. Через це було доволі багато політичних суперечок, наприклад, з боку республіканців, тому що люди думали, що не всі голоси будуть зараховані вчасно. Але там є обмежений строк, до якого приймаються ці голоси конкретно в день голосування. 

Дата президентських виборів в США є сталою

День голосування 5 листопада – це робочий день. Чому це не відбувається у вихідний, приміром, як в Україні? 

Насправді, дата є сталою кожного разу. Тобто президентські вибори в Сполучених Штатах щоразу відбувається 4 або 5 листопада. Цього разу це 5 листопада, тому що так збіглося за календарем. Цю дату було обрано не випадково, тому що тоді вона дозволяла людям вчасно дістатися до виборчих дільниць. А виборчий процес в Сполучених Штатах має свої витоки ще з тих часів, коли люди діставались до дільниць на конях, на віслюках. І саме з тих часів ми маємо цю спадщину. Зрозуміло, що такі ідеї далі обговорюються, але так чи інакше, в деяких штатах, в деяких округах імплементують практику вихідного дня під час голосування. Тому це доволі легко вирішується на рівні штату. 

Ці вибори стануть дуже великим викликом у багатьох аспектах

Як забезпечується безпека виборів в США, особливо зважаючи на можливі кібератаки чи дезінформаційні кампанії? 

Ці вибори насправді стануть дуже великим викликом у багатьох аспектах, зокрема з огляду на ту агресію, про яку ми говорили, з боку громадян США і з боку кіберзагроз. Тому власне оголошуються безпрецедентні суми витрат на безпеку. Але насправді саме день голосування покаже, чи були ці заходи ефективними чи ні, і очікувати можна взагалі будь-чого. 

Коли ми знатимемо результати виборів, хто ж таки здобуде перемогу? 

Остаточні результати будуть відомі у січні. Але зазвичай традиція є такою, що впродовж кількох днів після голосування ми дізнаємося ім'я переможця. Однак цього року це може змінитися, оскільки, наприклад, якщо Дональд Трамп не визнає свою поразку у випадку її досягнення, то ймовірно буде проведення великої кількості перерахунків та судових справ, які затягнуть процес визначення переможця.  

Останні новини
Дуже важливо, що пам’ятання про загиблих відбувається вже під час війни ― Стичинський
Дуже важливо, що пам’ятання про загиблих відбувається вже під час війни ― Стичинський
Промінь рекомендує: Наталія Могилевська з треком "Мені казали"
Промінь рекомендує: Наталія Могилевська з треком "Мені казали"
"Україна знає лише про кожну десяту дитину, народжену в Криму" — Луньова про проблему верифікації документів виданих в окупації
"Україна знає лише про кожну десяту дитину, народжену в Криму" — Луньова про проблему верифікації документів виданих в окупації
Багатошаровість звучання: SadSvit видав новий альбом "Цвіт магнолії"
Багатошаровість звучання: SadSvit видав новий альбом "Цвіт магнолії"
По тілу знову струмом: Kate Soul представила новинку "З неба дощем"
По тілу знову струмом: Kate Soul представила новинку "З неба дощем"
Новини по темі
Система еАкциз буде повністю імплементована 2026 року – Молчанов
США має умовну зброю, яка може зруйнувати російську економіку, але ця зброя стратегічна – Кошель
"Світ не готувався до такого нашестя дронів" – Боровик
Дорожня карта перебуває на стадії обговорення ― Шевченко про відновлення польотів цивільної авіації
"Абстрактна євроінтеграція" чи "прості соціальні рішення від Кремля": Присяжнюк про президентські вибори в Молдові