"Це можливість для споживачів не бігати лікарняними закладами і тим самим їх розвантажити", – фармацевти про щеплення в аптеках

"Це можливість для споживачів не бігати лікарняними закладами і тим самим їх розвантажити", – фармацевти про щеплення в аптеках

В Києві відкрилася перша аптека, в якій можна зробити профілактичне щеплення від грипу. Кабінет міністрів регламентував вакцинацію в аптеках, подібно до того, як це відбувається в країнах ЄС та США. Наскільки безпечно роботи щеплення саме в аптеці, а не в лікарні – про це в ефірі Українського радіо розповіла Ірина Суворова, директорка громадської спілки "Аптечна професійна асоціація України": "Звичайно, це не буде просто так, що ви зайшли, купили вакцину і вкололи її. Аптеки, в яких будуть проводитися щеплення, повинні отримати ліцензію МОЗ і мати окреме приміщення з зоною очікування". Право на проведення щеплень мають лише ті фармацевти, що пройшли спеціальне навчання і отримали необхідну сертифікацію. "Окрім ліцензійних вимог юридичного характеру для впровадження цієї ініціативи на практиці, ми підійшли до питання більш глобально і вирішили, що будемо проводити щеплення в тих місцях, де за однією адресою є аптека і медичний заклад", – додала Ольга Орач, заступниця керівника сектору корпоративних питань та юридичної практики мережі "Аптека 9-1-1". Тобто пацієнт може не просто прийти в аптеку і попросити фармацевта ввести вакцину, він може заздалегідь, ще до придбання цієї вакцини, проконсультуватися з фахівцем, який є за тією ж адресою аптеки, і порадитися щодо вибору вакцини.

0:00 0:00
10
1x

Фото ілюстративне, euractiv.com

Як відреагували на цю новацію в аптечній професійній асоціації? Чи готові аптеки та аптечні мережі підтримати цю ініціативу і розгорнути пункти щеплення населення?

Ірина Суворова: Це сьогодні вкрай актуальне питання. Аптечна професійна асоціація дану ініціативу підтримує. Ми всі пережили ковід і побачили, наскільки б було на той час доречним проведення профілактичних щеплень в аптечних закладах. Ми розуміємо, що така тенденція і така процедура могла б мати місце в тій чи іншій мірі на території аптек. Коли під керівництвом Міністерства охорони здоров'я готувався цей проєкт, аптечна професійна асоціація його підтримала, оскільки ми розуміємо необхідність даної фармацевтичної послуги в Україні.

На скільки доречно робити щеплення в аптеках, адже в суспільстві багато страхів щодо вакцинації. Наш ворог також активно сіє недовіру до сучасних медичних технологій. Наскільки безпечно роботи щеплення саме в аптеці, а не в лікарні? У фармацевта, а не у лікаря?

Ірина Суворова: Зазвичай всі новації завжди сприймаються з певною обережністю. Аптечні заклади теж моніторили дану ситуацію, адже ми маємо розуміти, який буде попит на дану послугу. Щодо безпечності, урядом ухвалено ряд рішень, які забезпечують і прописують ті правила гри, які повинні виконуватися саме аптечним закладом. Звичайно, це не буде просто так, що ви зайшли, купили вакцину і вкололи її. Аптечні заклади повинні дотримуватися ліцензійних умов.

Найперше завданням для аптечного закладу – це отримати ліцензію на медичну практику. Друге завдання – навчити фармацевтів. Саме навчання і є фундаментом того, щоб надалі ця практика мала місце в аптечних закладах. Перше навчання вже відбулося на базі Національного медичного університету імені О.О. Богомольця в тренінговому центрі. Його функція – навчити фармацевта, насамперед, практичним і теоретичним навичкам.

Спочатку це справді дещо складно сприймалося фармацевтами. Адже крім своїх основних функцій, які вони виконують в аптечних закладах, з'являється додаткова функція з додатковою відповідальністю. Не всі фармацевти готові до такої відповідальності. Але нині перший тренінг уже відбувся. Триває переговорний процес з тренінговим центром при Національному медичному університеті імені О.О.Богомольця щодо подальшого навчання фармацевтів. Воно триває 5 днів: 4 дні – онлайн, і 5-тий день – офлайн, для того, щоб закріпити отримані навички.

Ця ініціатива – це добра можливість для аптек чи певний клопіт? Чи готові аптеки відкривати ліцензії  на щеплення пацієнтів?

Ольга Орач: Наша компанія повністю підтримує цю ініціативу МОЗ. В рамках пілотного проєкту, бо поки його впровадила тільки одна аптека, ми готові реалізувати цю програму тільки в столиці України. Ми обрали кілька аптек в місті і одну в області. Було дуже доречно підмічено те, що ця процедура має бути, в першу чергу, безпечною для пацієнта. Я – не лише працівник мережі, я – також пацієнт. І я також буду мати можливість приїхати і ввести вакцину в своїх аптеках. Тому ми масштабно підійшли до цього питання.

Є ліцензійні вимоги юридичного характеру для впровадження цієї ініціативи на практиці: ти повинен мати відведене місце для проведення вакцинації, має бути персонал, який пройде навчання і необхідну сертифікацію. І, звісно, без ліцензії на медичну практику аптека це зробити не може.

Але ми підійшли до цього більш глобально, тому вирішили, що ми будемо проводити діяльність зі щеплення в тих місцях, де за однією адресою є аптека і медичний заклад, тобто суб'єкт, який має медичну практику і достатньо довго працює з фахівцями. Тобто пацієнт може не просто прийти в аптеку і попросити фармацевта ввести вакцину, він може заздалегідь, ще до придбання цієї вакцини, проконсультуватися з фахівцем, який є за тією ж адресою аптеки, і порадитися щодо вибору вакцини. Ми зараз говоримо про актуальну восени вакцину, тобто вакцину від грипу. Отже, людина може проконсультуватися і навіть отримати електронний рецепт на цю послугу. А вже потім придбати вакцину в аптеці.

Ця новація не є вимогою для аптек. Долучатися до неї мережі можуть добровільно. Що може заохотити аптеки брати на себе цей організаційний обов'язок?

Ольга Орач: Я вважаю, що це – більше соціальний проєкт. Це робитимуть аптеки не тому, що так сказали в МОЗ. Це, насамперед, полегшення для населення України. І хоча в рамках пілотного проєкту ми стартуємо поки тільки зі столиці, ми вважаємо, що впровадження цієї ініціативи буде дуже доречним там, де доступ до медичних закладів ускладнений через військовий стан. Тому ми будемо розглядати місця вакцинації в тих областях, де буде важко це зробити тим людям, які не мають можливості приїхати в клініку, поліклініку чи лікарню. Ми спробуємо, подивимося, як це працює і зробимо висновки. Далі буде.

Де фармацевти з інших регіонів зможуть навчитися і пройти тренінг? Чи буде таким фармацевтам видаватися якийсь документ?

Ірина Суворова: Ми знаходимося в постійній дискусії з Міністерством охорони здоров'я. І за інформацією міністерства, була проведена робоча нарада під головуванням міністра з одинадцятьма навчальними закладами України. Нормативним документом і відповідним наказом передбачено обов'язковість вищих навчальних закладів розробити в найкоротший термін програму, яка б охоплювала всі ці питання і, відповідно, запустити всі ці процеси. Просто так сталося, що саме в Києві Національний медичний університет імені О.О.Богомольця на базі свого тренінгового центру запустився першим, так само, як і перша аптека. Але через певний час ми маємо побачити, що ця програма працює і в регіонах. Ми сподіваємося на впровадження цієї функції в решті регіонів.

Ми розуміємо, що це соціальний проєкт. В нашому фокусі повинен бути пацієнт. Саме цей проєкт покращує доступ українців до такої послуги. Ми вважаємо, що така послуга є доречною. Це не ноу-хау. Така фармацевтична послуга існує в європейських країнах та США. А оскільки ми євроінтегруємося, ми започатковуємо разом з МОЗ під егідою ВООЗ даний проєкт.

Чи рятує вакцинація від грипу? Чи є вакцина гарантією того, вакцинована людина не захворіє?

Ірина Суворова: Напевно до цієї розмови потрібно долучити імунологів та вірусологів. Адже це їхня компетенція. А ми повинні зі свого боку гарантувати, що вакцинація відбуватиметься в рамках і в спосіб чинного законодавства, що все відбуватиметься в закладах, які отримали ліцензію на медичну практику. Це ті заклади, які будуть гарантувати якість проведення щеплення, тому що фармацевти будуть навчені. Це можливість для споживачів не бігати лікарняними закладами і тим самим їх розвантажити.