Фото: unsplash
У світі за минулий рік було виявлено близько 2,3 млн випадків раку молочної залози
Чи справді сьогодні рак помолодшав і з якого віку реєструють це захворювання?
На жаль, рак молочної залози молодшає щорічно, причому не лише в Україні, а й у світі. Якщо подивитися міжнародні дані, то у світі за минулий рік було виявлено близько 2,3 млн випадків раку молочної залози, через які пішли з життя близько 700 тис. людей. 10 років тому рак молочної залози виявляли у кожної 12-ї жінки, і це для нас були жахливі цифри. Станом на сьогодні ― у кожної 7-ї жінки виникає хоча б один раз за життя рак молочної залози. Отже, рак не тільки молодшає, а й зростає його відсоток.
Яка природа цього захворювання та які перші симптоми?
Факторів, які можуть спричиняти рак молочної залози, дуже багато. Іноді у жінок є обтяжений анамнез, багато факторів ризику, але рак молочної залози не виникає. А буває навпаки ― коли немає ніяких факторів ризику, але рак виникає. Тому при кожному обстеженні жінок, які звертаються до онкологів і мамологів, ми першочергово збираємо анамнез, який нам засвідчить, що у жінки є більш чи менш високі ризики щодо раку молочної залози.
Перший фактор ризику ― вік жінки
Перший фактор, на який ми звертаємо увагу, це вік жінки, адже рак молочної залози розпочинає активно проявлятися у віці близько 40 років. Тому ми рекомендуємо після 40 років щорічно проходити медичний огляд та необхідні обстеження. Це захворювання може виникати й у молодих жінок. Тому до 40 років треба проходити обстеження у лікаря, робити УЗД та МРТ молочних залоз. Коли я розпочинав цю діяльність 20 років тому, у нашому розпорядженні був лише огляд, досвід та не дуже якісні мамографи. З часом кількість варіантів обстеження молочної залози для ранньої діагностики як раку, так і факторів, які можуть сприяти хворобі, значно зросла. Отже, розпочинати треба зі щорічних оглядів. Рак молочної залози ― захворювання, що дуже часто маскується під доброякісними змінами, на які люди здебільшого не звертають уваги. Він не виникає одразу. Існує багато факторів, які спричиняють зміни в молочній залозі ― з доброякісних на злоякісні. Ми маємо наполегливо радити жінкам, щоб вони щороку зверталися до лікарів-мамологів задля огляду та діагностики стану молочної залози.
Другий фактор ризику ― спадковість
Другий фактор ризику ― це спадковість. Зараз встановлено, що існують певні мутації у жінок, які можуть спонукати виникнення раку молочної залози. Тому під час огляду відбувається ретельний збір анамнезу життя та супутніх захворювань.
Третій фактор ― фізична травма молочної залози
Третій фактор ― це фізична травма молочної залози. Під травмою молочної залози ми розуміємо забої, наприклад, у транспорті удар ліктем. Навіть маленька травма може спонукати до виникнення раку. Описано випадки, коли у жінки були доброякісні новоутворення, які були оперовані, і в тих ділянках, де залишилися рубцеві зміни, виникав рак молочної залози. Або жінка годувала грудьми, і були запальні зміни молочної залози ― можуть залишатися так звані кальцинати, які з часом можуть перероджуватись у злоякісне новоутворення.
Сергій Кулик. Фото: Українське Радіо
Наявність ущільнення ― найчастіший симптом
Кажуть, якщо є ущільнення, треба звернутися до лікаря. А які ще можуть бути сигнали?
Наявність ущільнення ― найчастіший симптом, з яким до нас звертаються жінки. Але треба врахувати, що є різні розміри молочної залози. Коли жінка має невеликі розміри молочної залози, то вона може самостійно або з допомогою чоловіка знайти ущільнення розміром до 1 см. Але коли у жінки щільні молочні залози великого розміру, то навіть лікарям мануально складно визначити наявність вузлового утворення. Тому ми не маємо виключати після огляду лікаря обов’язкового дообстеження грудних залоз.
Але не завжди рак проявляє себе у вигляді ущільнення. Це може бути зміна форми та розміру молочної залози, втягнення сосків, зміна кольору шкіри молочної залози, виділення із сосків, ущільнення у лімфатичних вузлах. Отже, рак молочної залози дуже часто маскується під доброякісні новоутворення. Тому діагностувати рак треба шляхом біопсії. За наявності будь-якого ущільнення або зміни, має бути виконане дослідження, яке найкраще продіагностує саме в цьому конкретному випадку. Для жінок з великим розміром молочної залози виконується мамографія з томосинтезом, для деяких ― МРТ із контрастом. Після того, як встановлено діагноз раку молочної залози, ми обстежуємо далі та визначаємо імуногістохімію ― підтип раку. Залежно від цього розробляємо конкретні етапи лікування для кожного окремого випадку. Таким чином, коли у нас є діагностований рак молочної залози, ми повинні додатково обстежити ще дві ділянки. Перша ― лімфатичні вузли, це важливо, щоб встановити стадію захворювання. Друга ― внутрішні органи, треба зробити обстеження, щоб визначити наявність або відсутність віддалених метастазів. Після встановлення діагнозу обов’язково збирається консиліум, який визначає, як краще лікувати цей тип і цю стадію раку у конкретної жінки.
Чи хворіють на рак грудної залози чоловіки?
Так, статистично доведено, що чоловіки також хворіють на цю недугу. Згідно зі світовими даними, відсоток захворювань на рак грудної залози у чоловіків становить 1-2%. У чоловіків цей рак більш агресивний, ніж у жінок. Тому будь-які ущільнення у ділянці соска та грудної залози чоловіка вимагають якомога швидшого звернення до лікаря та подальшого обстеження. Діагностика у чоловіків значно легша, адже грудні залози мають менші розміри. Відсоток ранніх звернень у чоловіків набагато вищий за відсоток ранніх звернень у жінок.
Державні клініки мають змогу безкоштовно лікувати рак молочної залози
Як лікують цю хворобу в Україні? Можливо, у партнерстві з іншими країнами?
Сьогодні існує дуже багато державних методів лікування. Наші клініки мають відповідні ліки, які дають змогу безкоштовно лікувати рак молочної залози. Зараз, під час війни, з’явилася можливість лікуватися за кордоном, адже бувають випадки, коли лікування коштує 100 тис. грн кожні три тижні. Через сайти МОЗ можна замовити так звану медичну евакуацію, і закордонні клініки, здебільшого це Німеччина, беруть наших жінок зі складними випадками раку молочної залози на лікування. Для жінок це безкоштовне лікування. Серед моїх пацієнток є жінки, які лікуються також в Австрії, Польщі, Бельгії, Канаді.
Чи можна робити якусь профілактику раку молочної залози?
Можна і треба робити. Першочергово ― це фізична активність. Друге ― звертаємо увагу на нашу їжу. Вживання жирної, смаженої, гострої їжі сприяє ендокринним розладам, які можуть бути фактором ризику для розвитку раку молочної залози. Третє ― маємо контролювати свої супутні захворювання та щороку обстежуватися у лікаря-гінеколога. Треба стежити, щоб не було ожиріння. І кожна жінка має народити хоча б одну дитину та годувати її щонайменше один рік. Доведено, що кожна народжена дитина зменшує ризик раку молочної залози на 4%.