Ілюстративне фото: АрміяInform
Ракета "Грім-2" за своїми можливостями схожа на "Іскандер"
Президент Володимир Зеленський повідомив про випробування української балістичної ракети. Йдеться про нашу давню розробку "Грім-2" і що відомо про її характеристики?
На жаль, якоїсь конкретики президент Зеленський не надав. Він сказав, що було успішне випробування. А чого саме, можемо тільки гадати. Я більш ніж впевнений, що це був саме "Грім-2" або продовження проєкту "Грім-2". Тому що за такий короткий термін нічого іншого ми зробити не могли. За часів ще президента Порошенка абсолютно публічно робили стендове випробування двигуна для цієї ракети. Воно було успішне, але після цього будь-якої публічної комунікації про "Грім-2" не було.
Які це може дати нам можливості? Ми можемо приблизно сказати, що ракета "Грім-2" близька за своїми можливостями до, наприклад, російської балістичної ракети "Іскандер". Вона може нести боєголовку в кількасот кілограмів на відстань 500-600 кілометрів. А це означає, що нею може бути уражено десятки, якщо не сотні російських військових об'єктів. Це можуть бути аеродроми, склади палива, боєприпасів. Така потужна боєголовка може пробити будь-який бункер чи укріплення, тому що тут складається і потужність боєголовки, і кінетичний удар.
Скільки часу потрібно для її виробництва і на яку потужність ми можемо вийти?
Тут дуже важко давати якісь оцінки. Ми можемо порівнювати хіба що з іншими країнами. Наприклад, Росія, яка за останні 20-25 років вклала в свою оборонку до трильйона доларів, спроможна вробляти до 10-и балістичних ракет на місяць. Але там геть інші масштаби. У нас, якщо цей проєкт буде успішним, то ми можемо говорити про одну, можливо, дві ракети на місяць, які ми зможемо виробляти.
Які події на полі бою зможуть нам засвідчити, що випробування цієї зброї стало не випробуванням, а практичним застосуванням?
По-перше, я більш ніж впевнений, що випробування відбувалося саме на полі бою. Тобто, по якійсь російській цілі був завданий удар. А побачити це ми можемо по характерному ураженню. Характерне ураження від такого вибуху – це вирва. Якщо, скажімо, вона прилетить по аеродрому, то це буде вирва в діаметрі від 20 до 50 метрів. І вона матиме наслідки кінетичного удару у формі овалу. Тобто, величезний вибух, величезна вирва на якомусь військовому об'єкті Росії.
Вартість такої балістичної ракети – десятки мільйонів доларів
Зараз наші безпілотники ефективно виконують свою роботу щодо ураження російських НПЗ. Ракету по таких об'єктах доцільно застосовувати?
Я думаю, що ні. Тут треба розуміти, що вартість такої балістичної ракети – це десятки мільйонів доларів. Така ракету буде коштувати 15-20 млн доларів. Щодо ударів по нафтових базах. Так, там величезна площа, там стоять великі контейнери, але ефекту, насправді, не дуже багато від цих ударів. Чому? Тому що, скажімо, там вигоріли 30-50 тисяч тон пального, ці контейнери швидко відбудували і наливають нові нафтопродукти. Тому великого економічного сенсу бити по нафтобазі балістичною ракетою немає. Там треба використовувати дешеві засоби, якими є дрони. Дрон коштує від 2 до 5 млн гривень. А ракетою треба бити по чомусь, що вартує таких грошей. Тут мова може йти виключно про аеродроми. Літак коштує 80-100 млн доларів, відповідно є економічний сенс.
Ви сказали, що ця ракета може долати 500-600 км. Як нам тоді дотягнутися до більш віддалених аеродромів?
Для цього треба робити іншу модифікацію цієї ракети. Тут все залежить дуже сильно від пускової. Для подолання більшої відстані ракеті треба більше палива. Тобто потрібна більша вантажівка, яка буде її перевозити. Але це все абсолютно реально.
Чи можуть росіяни збивати такі балістичні ракети і чим?
На жаль, можуть. У них є система С-400, і новітня система С-500, в характеристиках яких заявлено, що вони повинні збивати ці ракети. Але, повертаючись до практики використання, у нас вже є на озброєнні балістичні ракети, а саме GMRLS та ATAKAMS до системи HIMARS. І ми бачили багато прикладів, коли балістичними ракетами були уражені комплекси С-400, які повинні їх збивати. Крім того, у нас є різні засоби перенасичення систем ППО. Наприклад, дрони чи та сама "Паляниця", яка коштує набагато менше, ніж балістична ракета. Ми їх запустили, росіяни на них відстріляли всі свої засоби, а після цього прилітає балістична ракета. Такими самими чи дуже схожими методами діють і росіяни під час своїх комбінованих атак.
Павло Нарожний. Фото: facebook/Pavlo Narozhnyy
"Паляниця" – це аналог дронів з реактивним двигуном
Ви згадали про "Паляницю". Що це насправді за виріб? Це ракета-дрон, просто дрон, і в чому можуть бути її відмінності щодо тактики застосування по ворогу?
По-перше, що таке ракета? Коли кажуть про ракету, то зазвичай мають на увазі твердопаливний двигун. У цій ракеті стоїть турбореактивний двигун. Відповідно вона ближче до крилатої ракети. З великою ймовірністю, твердопаливний двигун її розганяє, а далі вмикається вже турбореактивний, на якому вона проходить всю активну фазу своєї траєкторії. Але, знов таки, жодної публічної інформації немає. Є тільки фотографії і відео, за якими можна робити якісь висновки. Наприклад, система навігації. Якщо брати "дорослі" крилаті ракети, як Storm Shadow / SCAL, то в них стоїть інерційна навігаційна система, GPS, і на останній стадії траєкторії може стоять система розпізнавання іміджів. Тобто є фотографія об'єкту, в який треба влучити, і на останній фазі траєкторії вона може працювати по цій системі розпізнавання. На цих відео і фото немає ніяких ознак того, що там є якась камера, яка могла б це робити. І насправді сама ракета "Паляниця" занадто мала, щоб нести таку систему розпізнавання. Тому, з великою ймовірністю, це аналог попередніх ударних дронів, але з реактивним двигуном. У ній стоїть інерційна система навігації та GPS, і вона летить по заздалегідь запрограмованій траєкторії.
Щодо швидкості. Там турбореактивний двигун. Його модель точно невідома, але можемо сказати, що швидкість може бути від 400 до 600 км за годину. Це дозвукова швидкість. А це означає, що такий дрон вже дуже важко буде збити з допомогою стрілецької зброї або автоматизованої гармати. Але абсолютно реально його збити за допомогою ЗРК різного радіусу дії. Матеріал, з якого вона зроблена, теж не відомий. Ймовірно, це сталь. А це означає, що вона буде "світитися" на радарах. Так, вона невелика за розміром, але засікти на радарі її абсолютно реально.
Дальність дії. Вона залежить від декількох факторів. З відео можна припустити, що її розмір приблизно 2 метра довжиною. Розмір боєголовки невідомий. Тому дуже обережно можна зробити висновок, що розмір корисного навантаження (навігаційна система, плюс боєголовка) становить приблизно 30-40, максимум 50 кілограмів. Це те, скільки вона може нести. Відтак, дуже приблизно можна сказати, що відстань її дії може бути 500-600 кілометрів,
Деякі ЗМІ пишуть, що ця ракета-дрон може змінити правила гри. Яка ваша думка ?
Для того, щоб це зробити, треба мати її масовий випуск. Її треба випускати десятками штук на місяць, щоб вона дійсно змінила правила гри. Тобто, щоб ми могли нею бомбардувати російські військові об'єкти так, як Росія бомбардує нас своїми КАБами. Вартість її – до 1 млн доларів. Це сказав міністр Федоров в інтерв'ю Associated Press. Її можна порівняти, наприклад, з ракетою ATACMS, яка коштує 1,4 млн доларів. Можна порівняти з російським аналогічним реактивним дроном "Шахед-238". Тому якщо ми будемо отримувати такі дрони у великій кількості, то, дійсно, так, вони можуть впливати на ситуацію. Якщо ж це будуть одиничні екземпляри, то вони ні на що не вплинуть. Тому що в нас і наразі є інші засоби великого радіусу дії, якими ми успішно завдавати удари на відстані навіть більше тисячі кілометрів від державного кордону.
Далекобійна ракета-дрон "Паляниця". Скриншот із відео
Наші удари дронами успішні, але вони повинні бути більш масовані
Чи дозволять нам ці далекобійні засоби, "Грім-2" або "Паляниця", відсунути тактичну авіацію ворога?
Ми вже і по "Саваслейці" били, це 600-650 кілометрів від кордону. Били і по "Балтимору", це Воронезька область. Долітали наші дрони і до Мурманської області, де знаходяться стратегічні бомбардувальники Ту-22. Тому відповідь так, вони точно будуть успішні. Вони спроможні завдавати удари по цих аеродромах. Але, на жаль, всі ці удари, які вже були, не зупинили удари КАБами. Тобто, росіяни продовжують використання своєї авіації з тих аеродромів, по яких були завдані удари. Якщо подивитися статистику Генштабу, то приблизно 80-100 КАБів на добу вони скидають. Тобто ці наші удари треба продовжувати і вони повинні бути більш масовані.