Для Росії втрата Су-57 є надзвичайно болючою — Селезньов

Для Росії втрата Су-57 є надзвичайно болючою — Селезньов

Для російських окупантів втрата Су-57 є надзвичайно болючою, у зв’язку з санкціями відновити літак буде вкрай важко, якщо він узагалі підлягає відновленню. Це констатує в ефірі Українського Радіо військовий експерт, полковник запасу ВМС ЗСУ Владислав Селезньов, коментуючи ураження 8 червня нинішнього року на території аеродрому "Ахтубінськ" російського сучасного винищувача. "Російська пропаганда буквально верещить про те, що це найпотужніший літак, який неможливо знищити. Але бачимо, що є варіанти", – каже Селезньов. Водночас експерт наголошує, що новий пакет допомоги від США закриває проблеми ЗСУ в снарядах та ракетах. Серед іншого у цьому пакеті допомоги є також чергова партія бронетранспортерів "Бредлі" – "убивць російських танків".

 

0:00 0:00
10
1x

Багатоцільовий винищувач ВКС РФ Су-57. Фото з відкритих джерел

Російська пропаганда буквально верещить

— У ГУР повідомили, що 8 червня цього року на території аеродрому "Ахтубінськ" в Астраханській області РФ було уражено винищувач Су-57. Що це за літак і наскільки нам справді варто радіти з приводу його враження?

— Це найсучасніший російський винищувач-носій ракет типу Х-59 та Х-69. Він так само спроможний доставляти до цілі керовані авіаційні бомби вагою до півтори тонни. Насправді у росіян таких літаків небагато — від 7 до 20 одиниць. Причому, якщо йдеться про цифру в 20 одиниць, то більше їх частини є дослідними зразками. Тобто все ще відбувається доопрацювання цього літака. Тобто у росіян їх небагато. І кожна втрата такого типу літака є надзвичайно болючою. Тому що російська пропаганда буквально верещить про те, що це найпотужніший і найсучасніший літак, який неможливо знищити. Але бачимо, що є варіанти.

— Якщо говорити про застосування Су-57, повідомлення про те, коли вони вилітають у бойовий політ є поодинокими. Чи помиляюся?

— Зазвичай ми рефлексуємо на підняття в небо літаків типу МіГ-31К, носіїв ракет, які рушають за квазібалістичною траєкторією, йдеться про "кинджали". Що ж стосується бойових вильотів Су-57, як і інших менш сучасних російських літаків, то цим питанням опікуються наші оператори системи протиповітряної оборони. Не завжди по всій країні лунає з цього приводу повітряна тривога.

"Буде вкрай важко відновити літак"

— Якщо говорити про начинку цього Су-57, чи справді санкції зараз якраз можуть спрацювати на всі 100, зважаючи на те, що літак, можливо, і можна було б, але немає відповідних деталей?

— Розробка цього літака триває майже 20 років. Перший дослідний зразок з'явився ще 2012 року. Тоді були зовсім інші часи, і відповідно доступ до західних технологій, до західного устаткування та певної елементної бази у РФ був. Потім 2014 рік і початок санкційної політики, а тим більше 2022 рік, коли санкції стали буквально тотального рівня, змушують російських виробників шукати сірі схеми для того, щоб закупити устаткування, обладнання та технології для виготовлення цього літака. Бо якщо ми чуємо від російських топчиновників, що імпортозаміщення працює на повну потужність, то вони брешуть. Вони шукають у "сірих ділків" все те, що їм необхідно. А отже, висновок такий: росіянам буде вкрай важко відновити той літак, якщо це взагалі можливо. Але треба ще з'ясувати рівень пошкодження літака, чи були зруйновані його ключові елементи.


Владислав Селезньов. Фото: facebook.com vladislav.seleznev.94

Новий пакет допомоги від США закриває проблеми ЗСУ в снарядах та ракетах

— США надали нам черговий пакет допомоги. І в програмі допомоги є пункт, який називається "програма безпосереднього вилучення", за якою зброя нібито має передаватися одразу зі складів Міноборони США. Наскільки це одразу і швидко? І чи саме таким є цей пакет?

— Цей пакет закриває нам поточні проблеми в артилерійських боєприпасах, в ракетах до різних ракетних систем, починаючи від ракет тактичного рівня і завершуючи ракетами до систем протиповітряної оборони типу Patriot. Але ключове, що все це устаткування, обладнання, озброєння на боєприпаси передаються відразу зі складів армії США. Логістика є двосистемною. По-перше, якщо потрібно тут і зараз, але у відносно невеликих обсягах, то все це перевозиться через океан за допомогою військово-транспортної авіації. До речі, і наші військово-транспортні літаки так само залучені до цих місій. Якщо стосується перевезення великих обсягів, наприклад, великої кількості бронетехніки, то тут вже залучаються морські перевезення. Відповідно, час щодо доставки цього устаткування, озброєння та техніки може бути певною мірою розтягнутий по часу. В будь-якому разі ми маємо розуміти, що вчасні та безперебійні поставки озброєння та боєприпасів зараз є визначальним чинником, який безпосередньо впливає на ситуацію на полі бою. Нинішня війна — це війна ресурсів, і перемогу на полі бою здобуває та сторона, яка у визначений час та у визначеному місці має достатню кількість ресурсів.

— З точки зору безпеки, коли ми отримуємо інформацію, ми розуміємо, що, приміром, чиновники вказують лише те, що необхідно знати. Щодо пакетів допомоги, в деяких вказується кілька одиниць і далі з міркувань безпеки інше наповнення пакета не розкривається. А ось в цьому, наприклад, відомо навіть кількісно скільки, чого і як. Чому? Тому що номенклатура така спокійна, скажімо, для поля бою? Або це демонстрація, що дивіться, ми все ще можемо і можемо багато?

— Нинішня війна є гібридною по суті, й інформаційна складова є надзвичайно масштабною. Слово — куля, що вбиває. Деякі речі, які стають публічними, стають публічними не випадково. Відбувається певна оцінка ситуації, інформаційної обізнаності ворожої армії, і вже виходячи з цих міркувань, і йдеться про чи то поширення відповідної інформації щодо обсягів та визначення номенклатури того чи іншого озброєння, що нам передається. А в іншому випадку про деякі речі ворог пізнається вже постфактум. Я, наприклад, дуже добре пам'ятаю один з пакетів військово-технічної допомоги, десь на рівні 300 мільйонів доларів, в якому йшлося про передачу певної кількості ракет до РСЗВ типу HIMARS. Хто знав тоді, що в цьому пакеті будуть заховані славнозвісні ATACMS, які ми зараз активно використовуємо і в досить масштабних кількостях.

"Для ворога вкрай важливо унеможливити постачання в Україну зброї"

— Якщо ворог дізнається інформацію, яка, наприклад, не підлягає оприлюдненню, як він може нею скористатися?

— Безумовно, для ворога вкрай важливо або знищити все, що поставляється в рамках військово-технічного співробітництва уряду України з урядами західних країн, або максимально сповільнити ці поставки. Весною цього року ворог активно працював по наших об'єктах залізничної інфраструктури. Прильоти по Павлограду, по низці залізничних вузлів та станцій на території Харківської області — все це було спрямовано на те, щоб максимально сповільнити рух залізничних ешелонів, які забезпечують поставки озброєння та військової техніки від наших західних партнерів до бойових підрозділів, які перебувають на лінії бойового зіткнення. Так само така діяльність ворожих авіаторів і ворожих ракетників спрямована на об'єкти критичної енергетичної інфраструктури нашої країни. Бо специфіка залізничного сполучення території України полягає в тому, що чимало елементів цього сполучення працюють на електриці. А це значить, що руйнація елементів цього забезпечення сповільнює рух залізничних ешелонів.

"Вбивця російських танків"

— У цьому пакеті допомоги від США йдеться і про бронетранспортери "Бредлі",  М113, про 150-мм гаубиці, 81-мм міномети. Проаналізуймо, що це все за техніка.

— "Бредлі" часто-густо військові експерти називають вбивцями танків. І найбільшу кількість знищених танків іракської армії під час добре відомої іракської кампанії було знищено саме за допомогою БМП "Бредлі". Згодом ми дізнались про те, що ці бронемашини насправді досить ефективні й спроможні насправді знищити навіть сучасні ворожі танки типу Т-90 "Прорив". Що ж стосується робочих конячок БМП М113, то там йдеться про звичайний утилітарний броневик, який забезпечує досить широкий спектр завдань, які він виконує в безпосередній близькості до поля бою — від евакуації поранених до забезпечення доставки десантів. Але ми маємо розуміти, що війна змінюється. І зараз фактично в зоні менш ніж 15, а інколи навіть 20 кілометрів від лінії бойового зіткнення навіть перебування поодиноких бронемашин надзвичайно небезпечно. Активне застосування ворогом дронів, зокрема FPV, фактично унеможливлює безпечне використання будь-якої бронетехніки. А отже, і здійснюється трансформація залучення бронетехніки, зокрема в рамках виконання певних логістичних завдань.

КОНТЕКСТ

8 червня 2024 року на території аеродрому "Ахтубінськ" в Астраханській області РФ, розташованому за 589 кілометрів від лінії бойового зіткнення, уражено багатоцільовий винищувач держави-агресорки Су-57. Про це свідчать супутникові знімки стоянки літака на ворожому аеродромі, повідомляє Головне управління розвідки МО України. На знімках видно, що сьомого червня Су-57 стоїть цілий, а вже восьмого біля нього з'явились вирви від вибуху та характерні плями пожежі, що виникла внаслідок вогневого ураження. Су-57 ― найсучасніший винищувач Москви, який здатен використовувати для ударів ракети Х-59 та Х-69. На озброєнні повітряно-космічних сил Росії перебувають лічені одиниці вказаних бойових літаків.