Рекрутинг для ЗСУ: "Спектр вакансій – від тилових посад до бойових"

Рекрутинг для ЗСУ: "Спектр вакансій – від тилових посад до бойових"

"В класичному процесі мобілізації людині де-факто вибір не надається. Тому що в центрі комплектації є відкрита квота, замовлення від конкретного переліку військових частин. Не секрет, що найбільша необхідність поповнення особового складу армія потребує в піхоту" — розповів в ефірі Радіо Культура засновник та голова рекрутинго агентства Lobby X Владислав Грезєв. "Коли настільки обмежений вибір, люди неохоче йдуть у військкомати, адже, в першу чергу, їх будуть розглядати, як піхотинця. В нашому випадку претендента будуть розглядати тільки на ту вакансію, на яку він відгукнувся. І лише в той підрозділ, який він обрав", — додав Владислав Грезєв. Про те, як проходить рекрутинг в ЗСУ, як обрати конкретну посаду і потрапити до конкретного підрозділу навіть після отримання повістки або мобілізації засновник платформи з працевлаштування Владислав Грезєв розповів в інтерв'ю Ірині Славінській.

0:00 0:00
10
1x

Фото: Радіо Культура, Громадське

Як працює рекрутинг для ЗСУ? Що таке спільнота CEO Lobby X, засновником якої ви є?

Lobby X – це соціальне підприємство, платформа з працевлаштування і рекрутингова агенція. Впродовж 7 років ми працевлаштовуємо людей задля прогресу України. Після повномасштабного вторгнення ми оновили нашу місію – для прогресу і перемоги України. Це відбулося, зокрема, і тому, що ми почали рекрутувати людей напряму в підрозділи сил оборони та безпеки. Ми є в усіх соцмережах, у нас є сайт і розсилка, на яку можна підписатися. Раніше наш фокус був, і нині він продовжує існувати – це сектор змін, реформатори в уряді та державному секторі, громадські організації та незалежні медіа. Зараз додалася армія. Ми надаємо цей сектор послуг безкоштовно, таким чином опосередковано допомагаємо втілювати їхню місію. Ми навіть нещодавно уклали офіційних договір з Міністерством оборони.

Що містить ваш пакет послуг?

Ми – одночасно і платформа, і рекрутингова агенція. Платформа – це найбільш публічна і поширена діяльність: публікації вакансій на сайтах, в соціальних мережах тощо. Рекрутинг – прямий проактивний пошук, коли наші люди чи рекрутери безпосередньо шукають людей в усіх можливих джерелах; пропонують їм роботу; проводять співбесіди, тестування і рекомендують кінцевому замовнику. Також ми надаємо консультації щодо кар’єрного розвитку та профорієнтації. А зараз ми починаємо новий великий напрямок з працевлаштування ветеранів.

Як працює рекрутинг для ЗСУ? Як, кого і де ви шукаєте?

Станом на сьогодні у нас вже 38000 відгуків на наші вакансії. Ми працюємо нині з понад 180 підрозділами. Ми працюємо з ними напряму. До нас звертаються безпосередньо командири з запитом на пошук людей під конкретну вакансію. Спектр вакансій – весь, який тільки є в ЗСУ, від тилових посад до бойових. Договір з Міністерством – це легітимізація нашої роботи на найвищому рівні. Він дає гарантію всім, хто до нас звертається. І також він дозволяє нам залучати більше нових ресурсів і можливостей для того, щоб наш цей підхід ще краще реалізовувати і поширювати. Також в партнерстві з асоціацією документалістів Babylon'13 ми плануємо робити ряд відео-проєктів для розуміння, що таке ЗСУ; для показу культури, особливостей, цінностей окремих підрозділів.  

Ми проводили соціологічне опитування про причини відмови мобілізуватися. І одна з відповідей – люди хочуть розуміти, хто буде їхнім командиром, кому вони довірятимуть своє життя. Для цього ми і будемо знімати відео про окремі бригади та їхніх командирів.

Розкажіть детальніше, як обираються кандидати для українського війська?

Масштаб охочих долучитися до війська, зростає. Як це працює? На наших платформах можна знайти вакансію на конкретну посаду до конкретного підрозділу. Потрібно відгукнутися на неї – надіслати резюме або просто в повідомленні описати свій досвід. Після відгуку людина потрапляє в нашу внутрішню систему. Далі є два варіанти подій: або всі кандидати потрапляють на розгляд одразу до підрозділу, до командира, який замовив це розміщення; або ми попередньо самі робимо відбір, коли нас про це просять. Раніше ми часто проводили співбесіди, але зараз ажіотаж і кількість охочих зростає, ми не можемо індивідуально кожного опрацьовувати, тому передаємо інформацію одразу військовим. Військові проводять співбесіду по телефону або відеозв’язку. Якщо людина знаходиться недалеко від пункту дислокації бригади, запрошують приїхати і поспілкуватися на місці. Далі – або укладається контрактна служба з цим підрозділом або починається процес мобілізації через ТЦК.

Чи можна відреагувати на вакансію людині, яка вже отримала повістку або вже мобілізована?

Так. Можна відгукуватися тим, хто вже служить. На сайті є окремий фільтр при виборі вакансій, він одразу помітний – це слово "переведення". З переведенням не все просто. В різних підрозділах – різні можливості щодо переведення. Наприклад, якщо підрозділ підпорядкований напряму головнокомандувачу, то очевидно, що цьому підрозділу простіше отримати наказ головнокомандувача на переведення, який виконується протягом тижня. В стандартній процедурі переведення це може тривати місяці. А може взагалі не відбутися. Але всі наші роботодавці, підрозділи, які розміщують вакансії і готові працювати над переведенням, вони самі це декларують. Вони усвідомлюють, наскільки це важко, і чи є можливість у них це зробити. І тому вони потрапляють в категорію "Переведення". Я точно знаю, що нова команда міністерства працює над тим, щоб спростити цей процес. 

А якщо людина тільки отримала повістку, чи може вона пошукати для себе вакансію на вашому ресурсі?

Якщо людина отримала повістку і ще не прийшла в центр проходження військово-лікарської комісії, на цьому етапі ми рекомендуємо обирати вакансію і потрапляти туди, куди б людина хотіла потрапити, а не довірити свою долю розподілу в ЦК. Навіть в період проходження ВЛК, поки людину ще не відправляють з речами в навчальний центр або бригаду, на цьому етапі теж можна обирати вакансію. На етапі перебування в навчальному центрі, ви вже в статусі військовослужбовця. І це вже буде історія про переведення.

У який термін людині потрібно з’явитися у військкоматі після отримання повістки? І як довго вона може чекати відповідь на запит про вакансію?

На кожній повістці вказується своя дата, але йдеться приблизно про 2 тижні. Відповідь від нас приходить одразу, тільки-но людина відгукнулася на вакансію. Але відповідь від підрозділу залежить він різних чинників. Якщо це тилова частина, розглядають претендентів більш оперативно. А якщо розглядають питання бойові командири, які перебувають в зоні бойових дій, час розгляду може бути інший. Вони знаходяться в інших обставинах, в яких не все залежить тільки від нашого бажання.

Ви сказали фразу "довірити свою долю центру комплектування". Чи означає це те, що в даному випадку йдеться про зовсім інший підхід, який військкомати практикують для розподілу своїх кандидатів?

На цьому ми і наголошували, започаткувавши підхід, коли людина може обирати і підрозділ, і посаду. В класичному процесі мобілізації людині де-факто вибір не надається. Тому що в центрі комплектації є відкрита квота, замовлення від конкретного переліку військових частин. Не секрет, що найбільша необхідність поповнення особового складу армія потребує насамперед на бойові посади, зокрема в піхоту. Коли настільки обмежений варіант вибору, люди неохоче йдуть у військкомати, тому що розуміють, що їхні сильні і слабкі сторони все одно не будуть враховані. Адже, в першу чергу, їх будуть розглядати, як піхотинця. В нашому випадку претендента будуть розглядати тільки на ту вакансію, на яку він відгукнувся. І лише в той підрозділ, який він обрав.

Які фактори  зупиняють людей від мобілізації?

Це опитування проводилося серед 12000 респондентів, зараз ми готуємо більш ґрунтовне дослідження. Ключові проблеми – це лотерея у військкоматах, нерозуміння, де вони будуть служити, неможливість обрати собі фах, неможливість використати свої сильні сторони, невідомість щодо професійності командирів, неможливість обрати підрозділ. Ми зараз глибоко вивчаємо питання демотивації. Звісно, впливає поширення ІПСО нашим ворогом, впливає страх. Але нещодавно під час консультації ми дізналися, що страх смерті є не найважливішим чинником. Тому що людина його усвідомлює тільки, коли стикається з цим ризиком безпосередньо. Найбільше зупиняє невизначеність, неможливість контролювати ситуацію, неможливість контролювати своє майбутнє в цій організації, нерозуміння того, якою є ця організація в комплексі. Люди думають, що армія – це виключно піхота. Насправді ж піхотних вакансій – до 35 відсотків. Всі ці речі потрібно показувати і роз’яснювати. Чим більше людина контролює своє майбутнє, тим менше цих пересторог. Армія, на мою думку, стоїть на трьох китах – це озброєння, матеріально-технічне забезпечення і особовий склад. У нас відбулася модернізація озброєння, з матерально-технічним забезпеченням все більш-менш стабільно. А от щоб більше людей йшло служити, нам потрібно змінювати підходи до всіх процесів, пов’язаних з особовим складом, і робити ці процеси людиноцентричними.

Чи може до вас звернутися людина, яка не має жодної військової спеціальності?

У нас більшість військовозобов’язаних не мають військової спеціальності. Навіть на нашому порталі можна знайти і подивитися вимоги до різних вакансій. По багатьох ви побачите, що ви відповідаєте вимогам одразу ж. багато вимог відповідають цивільному досвіду і компетенції. Якщо ж мова йде про щось дуже специфічне, ці знання можна здобути, наприклад, в приватних військових школах, яких нині дуже багато. Також є багато центрів підготовки цивільних, є різні досить якісні онлайн курси. Якщо ви, приміром, прийдете з сертифікатом після проходження навчання на курсах по керуванню безпілотником, це буде великим бонусом, і ви будете в пріоритеті. Зараз дуже великий запит на операторів дронів, і це добре. Адже це означає, що ми нарощуємо свої технологічні спроможності.