Посол Зварич: питання українського зерна не буде розділяти Україну і Польщу

Посол Зварич: питання українського зерна не буде розділяти Україну і Польщу

Ми зможемо дійти до порозуміння і тематика українського зерна не буде нас розділяти, заявив Посол України у Польщі Василь Зварич. В інтерв’ю Українському Радіо дипломат зазначив, що буквально вчора відбулася телефонна розмова між міністрами сільського господарства країн. На ній українська сторона представила свої пропозиції щодо вирішення спірних питань. Поляки взяли паузу, щоб їх опрацювати. "Ми домовились про те, що десь через тиждень-два знову буде телефонна розмова наших міністрів. І, можливо, вже на цій розмові з'являться якісь конкретні відповіді з польського боку щодо того, як нам рухатись далі", – сказав дипломат. 

0:00 0:00
10
1x

Немає в Україні жодної людини, що хотіла б створювати польським фермерам якісь проблеми

Як нинішні відносини України та Польщі, які загострилися через низку економічних питань, впливають на співпрацю країн у гуманітарній сфері?

Я бачу, що немає нічого такого, щоб порушило або підірвало міцний фундамент нашої дружби і братерства з Польщею, оскільки польське і українське суспільства стоять на сторожі цих відносин. І вони обоє не зацікавлені в тому, щоб наші відносини погіршилися. Тому я вірю, що ніщо не змінить нашого стратегічного підходу до розбудови відносин з Польщею. Ці дискусії, які зараз тривають в економічній площині, це тільки маленька частинка того, що відбувається у відносинах між Україною і Польщею. А переважна більшість питань, справді, розвивається дуже позитивно. І ще раз підкреслюю, що це все заслуга українського і польського народу, оскільки ми сьогодні близькі, як ніколи раніше.

Тобто порядок денний між країнами мають формувати не політики, а громадянське суспільство обох країн?

Політики мають реагувати на потреби суспільства. Якщо суспільство, українське і польське, потребує і вимагає, щоб наші відносини були максимально близькі, то немає іншої альтернативи цьому шляху.

Як залагодити непорозуміння, зокрема, щодо українського зерна? Чи є вже якісь домовленості між Україною і Польщею? 

Потрібна, в першу чергу, добра воля для того, щоб проводити конструктивний діалог. Я хочу запевнити, що така добра воля з українського боку є. Ми бачимо, що останнім часом саме українська сторона ініціює діалог і вносить певні конструктивні пропозиції, зокрема, і в питанні експорту українського зерна до Польщі. Буквально вчора була телефонна розмова між нашими міністрами сільського господарства, яка, я вважаю, була дуже конструктивною. Ми представили свої пропозиції польській стороні. Польська сторона взяла паузу для того, щоб ці пропозиції опрацювати і виробити відповідні механізми всередині країни. Тому я сподіваюсь, що ми зможемо дійти до порозуміння і тематика українського зерна не буде нас розділяти. А ми будемо разом тільки співпрацювати для того, щоб виробити спільний механізм, як нам діяти сьогодні і в майбутньому.

Ми приречені на міцний союз

А з польського боку є це бажання? 

З точки зору вчорашньої розмови міністрів сільського господарства, бажання врегулювати ситуацію з польського боку є. Тому нам потрібно зараз просто взяти паузу для опрацювання польською стороною наших пропозицій. Ми домовились про те, що десь через тиждень-два знову буде телефонна розмова наших міністрів. І, можливо, вже на цій розмові з'являться якісь конкретні відповіді з польського боку щодо того, як нам рухатись далі.  Але я хочу запевнити і польських слухачів, що немає в Україні жодної людини, хто би хотів створювати польським фермерам чи польському суспільству якісь проблеми. Якщо хтось хоче сказати інакше і переконати вас в іншому, то це неправда. Тому що ми, українці, дуже сильно цінуємо допомогу і підтримку, яку ми отримуємо з польського боку. Особливо підтримку польських людей, які відкрили свої серця, свої домівки, показали справді людяність. І так залишиться назавжди. Україна і український народ завжди про це пам'ятатимуть. Ми приречені на міцний союз, на дружбу і добросусідство, оскільки нашим спільним інтересом є сильна Європа, сильні партнерські відносини українсько-польські, і вміння разом протистояти спільним викликам. А нашим найбільшим спільним викликом сьогодні є російська агресія, яка загрожує не тільки Україні, а й Польщі і всьому вільному світу.

Українські вимушені переселенці в Польщі переживають, що через цю ситуацію їм можуть не продовжити перебування, притулок. Можете їх заспокоїти? 

Ті, хто планує тут далі залишатися, можуть не турбуватися про своє становище в Польщі. Тому що я навіть не можу собі уявити, щоб польський уряд чи польське суспільство зробили якісь кроки, щоб погіршити це становище. Польська сторона розуміє, що ті люди, які справді потребують опіки і допомоги, вони повинні її тут отримати. Але з іншого боку, я завжди кажу, що треба все ж таки мати валізи приготовленими. Тому що ми чекаємо наших українців вдома в Україні, щоб разом її відбудовувати і разом її будувати європейською.