Ілюстративне фото: AP
Встановити відповідальність заднім числом не можна
– Заяви про покарання тих, хто незаконно перетнув кордон під час дії воєнного стану, лунали вже неодноразово. Чи дійсно ми до цього вже підійшли впритул і як загалом ви оцінюєте таку ініціативу?
По-перше, ініціатива зрозуміла. Вимога суспільства в воюючій країні, щоб закони виконувалися, особливо щодо законності перетину кордону чоловіками, які можуть бути мобілізовані або іншим чином захищати країну, перебуваючи в країні. Це моральний аспект. Юридичний аспект. По-перше, треба розуміти, що встановити відповідальність заднім числом не можна. Людина буде відповідати тільки в цій мірі, яка була визначена на момент вчинення певного діяння. Тобто не можна сказати зараз, що ми встановимо кримінальну відповідальність для тих, хто вже виїхав, і при повернені вони сядуть на 10 років, хоча коли вони виїжджали, у них була адміністративна або інша відповідальність. Поки що в більшості випадків це адміністративна відповідальність. Тобто це перетин державного кордону поза пунктом пропуску, в багажниках, у схованках. Для організаторів ― це кримінальна. Для водіїв, які везуть цих людей, для тих, хто організовує цю схему. Для тих, хто намагався це зробити і їх ловлять ― це адміністративна відповідальність. Це кілька тисяч штрафу. При цьому треба розуміти, що буде питання строку притягнення до адміністративної відповідальності. Юридично притягнути людину через шість місяців після скоєння адміністративного правопорушення доволі важко. Однак дуже багато буде питань кримінальних щодо підроблення документів для виїзду за кордон, наприклад, довідок від медичних установ, довідок про наявність трьох дітей, яких в реальності немає і так далі. Це підроблення документів або використання підроблених документів. І це кримінальна відповідальність. Якщо це намагання підкупити або факт підкупу прикордонників, то це додатково вже позиції неправомірної вигоди. Це дуже серйозна стаття, порівняно з підробкою документів. Якщо людина отримала повістку, і саме через це намагається виїхати з країни, то це вже ухилення від мобілізації. Тому кримінальні статті будуть, тому що перевірка документів ВЛК породить дуже багато питань щодо того, чи підроблялись ці документи і яким чином вони видавались, якщо це недостовірні довідки.
– Але це дуже буде складний і тривалий процес. Чи означає це, що якщо чоловіки залишаються за кордоном і не планують повертатися, то вони, по суті, уникли покарання?
Неповернення до України виходом може бути тоді, коли є 100% розуміння, що країна перебування завжди буде закривати очі на підстави і той юридичний шлях, яким людина дісталась до тієї країни. Я переконана, що більшість західних країн в певний момент буде співпрацювати з Україною. Вони навряд чи будуть масово всіх видавати. Але якщо буде підтверджена інформація, що людина використовувала підроблені медичні довідки, то більшість європейських країн не будуть на це закривати очі. І роками людина там не зможе відсидітися, це треба розуміти.
– Щодо розслідувань таких справ. Скільки часу на це буде потрібно?
Тут питання до того, як буде налагоджена система розслідувань і перевірок. Якщо будуть висмикувати по одній людині, то буде важко і довго. Якщо це буде "конвеєр" перевірок, який в принципі запустився, і перевірка всіх висновків ВЛК, то це не дуже важка процедура. І ця система вже будується.
Олена Карнаух-Голодняк Фото: Facebook
Бажання очистити свою репутацію – це завжди нормально і гарно сприймається державою
– Військовозобов'язаний чоловік виїхав незаконно, але готовий повернутися і навіть понести покарання. Якісь пом'якшувальні заходи щодо нього будуть?
Якщо у нього під час виїзду не було кримінальної діяльності, тобто підробки документів, підкупу, то я думаю, що адміністративна відповідальність не є найстрашнішою в цьому житті. Кілька тисяч гривень і через рік людина вважається такою, що не є притягнутою до адміністративної відповідальності. Якщо є кримінальна відповідальність, то за підробку документів, наприклад, нікого не посадять. Там у більшості питань штраф. Звичайно, якщо людина повернеться і буде співпрацювати з органами, які розслідують певну обставину, то може бути пом'якшення. І я думаю, що в багатьох випадках, навіть якщо це серйозні статті, можна буде розраховувати на умовний термін. Бажання очистити свою репутацію – це завжди нормально і гарно сприймається державою.
– Якщо людина була визнана непридатною до служби і за такою довідкою виїхала, а потім умови мобілізації змінилися і її зробили придатною. Як у цій ситуації бути?
У неї все нормально. Треба дивитися вимоги, які були на момент виїзду. Якщо на той момент все було нормально юридично, то питань до цієї людини немає. Але, якщо вона повернеться і знову буде намагатися виїхати, то тут будуть питання.
– Речник Держприкордонслужби Андрій Демченко каже, що зменшилася кількість охочих виїхати з країни. А скільки повертається назад, відомі якісь цифри?
Цифри є. Але їх не дуже люблять публікувати в детальних розрізах, хто і яку відповідальність поніс. Чому зараз менше намагаються виїхати? По-перше, це стало набагато важче. Бо перевірки, відповідальності і так далі, змушують задуматися. По-друге, хто хотів, уже виїхав.