Україна була зіркою форуму в Сінгапурі — учасниця зібрання Ганна Шелест

Україна була зіркою форуму в Сінгапурі — учасниця зібрання Ганна Шелест

Усі здивовані, як невелика держава протистоїть набагато більшій, вони хочуть зрозуміти мотивацію України. Саме це, на думку директорки безпекових програм Ради зовнішньої політики "Українська призма" Ганни Шелест, було у центрі уваги 20-го Азійського безпекового форуму в Сінгапурі. Він відбувся  2-4 червня. Форум називають "Діалог Шангрі-Ла". Серед його учасників був міністр оборони України Олексій Резніков. Він зустрівся зі своїми колегами з держав НАТО та Індо-Тихоокеанського регіону. Зокрема, відбулася перша зустріч глави українського військового відомства з міністром оборони Китаю, генералом Лі Шанфу. КНР просуває план урегулювання "конфлікту" (Пекін постійно уникає слова "війна") між Росією та Україною. На думку критиків Китаю, це є насправді планом капітуляції України. Як розповіла Українському Радіо Ганна Шелест, котра теж брала участь у форумі, китайський представник запевнив, що йдеться лише про пропозиції.

0:00 0:00
10
1x

 

Зустріч міністрів оборони України і Китаю Олексія Резнікова та Лі Шанфу на 20-му Азійському безпековому форумі в Сінгапурі "Діалог Шангрі-Ла". Фото: lb.ua

 

"Діалог Шангрі-Ла" ― діалог міністрів оборони

Назва форуму походить не від вигаданої країни, а від відомого готелю у Сінгапурі, де упродовж 20 років відбувається цей найбільший форум, розповідає Ганна Шелест. "Свого часу організатори ― великий англійський аналітичний центр ― довго думали, як назвати форум. Тому що збирати таку велику кількість міністрів оборони ― тут присутня і довіра, і конфлікти, і все решта. Тоді й з’явилася ця назва "діалог", щоб саме міністри оборони мали для себе такий форум. Цього року було найбільше представництво ― на 20-й ювілейний форум приїхали 600 учасників, із них більше 40 міністрів оборони різних країн. Звісно, основний акцент зроблено на індо-тихоокеанський регіон, але були міністри оборони і Швеції, і Німеччини, і Британії, і США, і України, а також прем’єрка Естонії. Тобто темою була не лише Україна, а й дуже багато питань взаємозв’язку Європи та Азії. Але більшість учасників не очікували, що буде так багато українського питання, а очікували, що саме Китай і китайська загроза будуть на першому місці. До речі, взяв участь і міністр оборони Китаю, який не так часто десь виступає, це було дуже показово".

"Україна була зіркою"

"У даному випадку цей форум важливий тим, що у нас одночасно є і публічні заяви найвищого рівня, запитання й дискусії в кулуарах, і паралельно відбувається велика кількість двосторонніх зустрічей. Ці зустрічі йдуть просто одна за одною, і Україна тут була зіркою. Адже у міністра Олексія Резнікова зустрічі не просто були розписані похвилинно, приїхав ще й заступник міністра, їм доводилося розходитися на дві різні паралельні зустрічі, настільки великим було бажання на форумі поспілкуватися з українцями. Для когось проговорити допомогу Україні, а для багатьох ― це вивчити наш досвід. Нас було двоє українських експерток, і ми постійно чули запитання: як все відбувається, що відбувається, що треба вивчати, на що звертати увагу".

Експертка Ганна Шелест, міністр оборони України Олексій Резніков та експертка Євгенія Габер на Азійському безпековому форумі "Діалог Шангрі-Ла". Фото: armyinform.com.ua

Чому саме до України прикутий інтерес на безпековому форумі?

На це є три причини, відповідає Ганна Шелест:

1. Усі хочуть вивчити досвід України. Бо всі здивовані, як невелика держава протистоїть набагато більшій. Вони хочуть зрозуміти й асиметричні методи, і нашу мотивацію

2. Наслідки російської агресії проти України. Тут ми говоримо не тільки про продовольчу безпеку, а про інші наслідки для міжнародної системи. Причому йдеться не про демократичні цінності, а тут говорять про систему, яка базується на правилах. Тобто на тому, як працює ООН, міжнародне право, конвенція ООН з морських питань. Усі ці питання порушила російська агресія.

3. Усі прекрасно розуміють: від того, що виграє Україна, програє Росія і як себе поводитимуть Сполучені Штати, дуже серйозно залежить, як себе поводитиме Китай. Тому під час обговорення проблем між США і Китаєм миттєво говорили і про Україну як про кейс і майданчик, де визначається, як далі розвиватиметься позиція Китаю щодо Тайваню, наприклад. Або наскільки загалом агресивною чи ні може бути політика Китаю. Тому всі розуміли, що у трикутнику Росія-Китай-США вкрай важливо, хто переможе. Для майбутнього всього регіону на наступні років п’ять.

Про виступ Резнікова щодо так званих "мирних" пропозицій Індонезії та Китаю

"Міністр оборони Індонезії виступив раптом з абсолютно нереальною ідеєю і дуже жахливими словами. Він назвав це "мирним планом", але у своїх пропозиціях сказав, що "після перемир’я треба провести референдум на спірних територіях". Ви уявляєте, яку реакцію це викликало в залі? Він отримав запитання від представників Британії, Німеччини, України, це зрозуміло. Але навіть представниця В’єтнаму почала свій виступ так: "До того, як Росія вторглася, не було спірних територій, про що ви взагалі говорите?" Це питання було в усіх на обговоренні, дипломати бігали й телефонували до Індонезії, щоб з’ясувати, чи це державна політика, чи це окрема позиція міністра? І от на наступній сесії виступає наш міністр Резніков, а з ним міністерка оборони Нідерландів та заступник міністра закордонних справ Китаю. І звісно, усі повертаються до питання "мирних планів" для України. Ми ставимо питання китайському представникові, і він вперше тоді сказав: "Ні, ні, це не план, це ― пропозиція. Позиційний документ Китаю. Ми лише говоримо про принципи, ми хочемо врегулювання і бачимо, що це можна зробити ось так і так". І далі у дискусії з українським міністром вони перейшли на те, що ми не можемо віддати території та чому настільки важлива територіальна цілісність, чому ми говоримо про справедливий мир і про все, що з цим пов’язано. Відповідно, це викликало дуже потужну реакцію. Наш міністр одразу сказав: "Вибачте, я не буду дипломатичним, я не є представником МЗС. Якщо ви хочете почути дипломатичну лексику, то почуєте від них. А я просто розкажу свій досвід переговорів із росіянами ― як людина, що була частиною Мінського процесу". І ця розповідь про особистий досвід зіграла дуже багато, коли пан Резніков звертався і до свого минулого як юриста, що займався досудовим врегулюванням конфліктів і пояснював, як зазвичай відбуваються такі переговори, і про роботу у "Мінському" процесі. До нас підходило дуже багато колег і представників міністерств різних держав, які говорили, що це був один із найкращих аргументів. Бо він (міністр Резніков ― ред.) міг говорити не загальними речами, а як людина, що кілька років намагалася врегулювати конфлікт із росіянами", ― резюмувала Ганна Шелест.

Останні новини
Можна поговорити з Сократом і Шевченком, але завжди важливо поставити рамки — Симчич про ШІ
Можна поговорити з Сократом і Шевченком, але завжди важливо поставити рамки — Симчич про ШІ
Американська демократія діє — Огризко про вихід Байдена з виборчої кампанії
Американська демократія діє — Огризко про вихід Байдена з виборчої кампанії
Промінь рекомендує: Dмитро Васильєв із треком "Там"
Промінь рекомендує: Dмитро Васильєв із треком "Там"
Саміт НАТО у Вашингтоні був надзвичайно успішним для України — пані посол Канади
Саміт НАТО у Вашингтоні був надзвичайно успішним для України — пані посол Канади
"Нам можна довіряти" — пані посол Канади про безпекову угоду цієї держави з Україною
"Нам можна довіряти" — пані посол Канади про безпекову угоду цієї держави з Україною
Новини по темі
Україна має майже 6 місяців, щоб стати у більш вигідну переговорну позицію — Шелест
Просування ворожого війська на Донеччині не є значним — Селезньов
"Не хочу, щоб побачене на фронті в Україні сталося у Польщі" — Альдона Гартвінська
Відхід з Урожайного і Кринок, наступ на Харківщині та вихід на Костянтинівку: Гетьман про ситуацію на фронті
Куди звертатись, якщо ваша рідна людина зникла безвісти? Пояснює юристка