Страшилки про обвал європейського ринку українським зерном були перебільшенням — Ткаченко

Страшилки про обвал європейського ринку українським зерном були перебільшенням — Ткаченко

Усі страшилки, що українське зерно обвалило європейський ринок, були, м’яко кажучи, перебільшенням. Це зазначив Українському Радіо експерт з аграрних питань, головний редактор інтернет-видання Latifundist.com Костянтин Ткаченко. Він прокоментував інформацію про те, що ціни на продовольчі товари у світі знизилися у травні нинішнього року до найнижчого рівня за два роки. Це сталося на тлі значного падіння котирувань на більшість зернових, рослинних олій та молочних продуктів. Про це повідомляло РБК-Україна з посиланням на дані ФАО (Продовольча та сільськогосподарська організація ООН). У квітні цього року Польща та кілька інших східних членів Євросоюзу запровадили обмеження на експорт українських продуктів харчування, посилаючись на падіння цін на ринку і шкоду їхнім фермерам. 

 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото УНІАН

"На нас невдовзі чекає 5 червня"

Щодо падіння цін на продовольство завжди треба робити поправку на світову ситуацію та на ситуацію в Україні. Тому ж, наприклад, аграрію з Полтавської області чи Сумщини більше половини ціни "з’їдає" експортна логістика. Тому треба розуміти, що у нас є світове падіння ціни, а Україна ще й має внутрішнє падіння ціни. Польські фермери, побачивши, що останні півтора місяці українського зерна на їхньому ринку немає, зі здивуванням фіксують, що ціни не підвищилися. Виявляється, всі страшилки довкола того, що українське зерно обвалило їхній ринок, були, м’яко кажучи, перебільшенням. На нас невдовзі чекає 5 червня – кінцевий термін експортного бану на чотири культури, які поставляються у кілька країн Європи, які заборонили ввезення нашого зерна. Мали місце зустрічні послаблення з боку Єврокомісії. Але фактом залишається те, що в умовну Польщу чи Угорщину ми не можемо поставляти. І є висока ймовірність, що після 5 червня буде продовження цієї ситуації.

"Україні голод не загрожує"

Торік майже всі зернові культури і зокрема пшениця рахувалися в нуль або у невеликий плюс. Тому і були проблеми з тим, що, наприклад, озимої пшениці посіяли дещо менше. Хоча та ж Одещина та Миколаївщина досить чимало посіяли пшениці. В останні роки там продовжується тенденція підвищення температур та зменшення кількості опадів. Тож у них є закономірність: якщо восени з’являються хоча б якісь опади, то вони одразу роблять ставку на ті ж озимі, наприклад, на ріпак, якого посіяли значно більше. По південних областях три компанії, в яких 10 тис гектарів+, майже не сіяли соняшника, ми вже не бачимо масової тенденції засіювання соняшнику. Україна точно голодувати не буде, голод нам не загрожує. Проте по пшениці вочевидь будуть проблеми із тим, як вона буде рахуватися. Порівнюючи з олійними культурами, зернові рахуються гіршими, тому вважалося, що під час посівної ярових культур велика ставка буде якраз на олійні культури, зокрема соняшник і сою. Але наші оцінки показали трошки іншу реальність: аграрії вже минулого року посіяли багато соняшника і цього року на нього немає такої великої моди і його посіяли навіть менше, ніж минулого року. Натомість ми бачимо більше сої.

Костянтин Ткаченко. Фото: ФБ-сторінка

Ціни у світі падають

Ціни на продовольчі товари у світі знизилися у травні нинішнього року до найнижчого рівня за два роки. Це сталося на тлі значного падіння котирувань на більшість зернових, рослинних олій та молочних продуктів. Про це повідомляло РБК-Україна з посиланням на дані ФАО (Продовольча та сільськогосподарська організація ООН). Індекс цін на продовольство ФАО у травні становив у середньому 124 пункти, що на 2,5% менше, ніж у квітні, і на 22% нижче за історичний максимум, досягнутий торік у березні.

Індекс цін на зернові ФАО знизився на 5%, порівняно з попереднім місяцем. Світові ціни на пшеницю також знизилися на 3,5%, відображаючи достатні запаси та нове продовження Чорноморської зернової ініціативи. Індекс цін на олії ФАО у травні впав на 9%, у середньому на 48% нижче за рівень попереднього року. Індекс цін на молочні продукти ФАО знизився на 3% порівняно з квітнем, що спричинено різким падінням світових цін на сир. 

Тим часом Україна наполягає на скасуванні обмежень агроекспорту в Євросоюзі та консультаціях із даного питання. Про це заявив міністр агрополітики Микола Сольський. "Запроваджені обмежувальні заходи мають бути скасовані. І стійкі рішення мають бути знайдені в консультаціях за участю України. Нам потрібно ухвалювати всі рішення спільно, дотримуючись принципів єдності та режиму внутрішнього ринку ЄС", – наводить Мінагрополітики слова Сольського на засіданні Ради ЄС з питань сільського господарства та рибальства 29-30 травня цього року в Брюсселі.