COVID-19 в умовах війни: яким є рівень захворюваності в Україні?

COVID-19 в умовах війни: яким є рівень захворюваності в Україні?

Європейський Союз оголосив про припинення припинення надзвичайної ситуації з коронавірусом, оскільки тиск на лікарні зменшується, а країни блоку знімають обмеження. Водночас у столиці Китаю продовжують посилювати обмежувальні заходи для боротьби з поширенням коронавірусу. Про те, якою є ситуація в Україні в ефірі Українського радіо розповів заступник міністра охорони здоров'я у 2016-2019 роках Павло Ковтонюк.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:
    • Лідія Станіцька

Про кількість хворих в Україні 

Насправді ми повинні розуміти, що ми не знаємо і не можемо знати, скільки зараз випадків, тому що в Україні в умовах війни практично відсутнє системне тестування людей. Якась кількість тестів робиться на базі лікарень, тому що там це рутинна процедура і людей перевіряють на коронавірус. Загалом, за даними Центру громадського здоров'я, це в середньому десь півтори тисячі тестів на добу. Тобто це майже майже нічого. До початку вторгнення Росії 24 лютого це було 50–70 тисяч тестів. Наразі тести, як правило, проводять людям, які знаходяться у ковідних відділеннях. Тому ми не знаємо точно, скільки хворих. Але за непрямим показниками я можу сказати, що захворюваність низька зараз в Україні і, скоріше, нагадує європейський тренд, ніж китайський.

Про спалах захворюваності в Китаї 

Я думаю, що тримати це в полі зору варто, зокрема в сенсі можливої появи нових штамів вірусу. Але переживати за те, що ця ситуація швидко відтвориться на європейському континенті і в нас, я би поки що не став. 

Китай йшов іншим шляхом через пандемію. Тоді як країни Європи включно з Україною пережили цілий ряд страшних хвиль, протягом яких велика частина перехворіла на різні штами вірусу й інша частина була вакцинована, то Китай з самого початку мав стратегію нульової толерантності до ковіду. Після того як китайці фактично подавили пандемію у 2020 році, коли вона тільки там виникла, вони майже не мали випадків аж до недавнього часу. Тобто фактично Китай знаходиться там, де ми знаходились 2020 році. Населення не хворіло на коронавірус, тому коли стався спалах, швидше за все, це було пов'язано з Олімпіадою, то вірус дуже швидко поширюється в населенні, яке не має жодного імунітету проти нього.

Про масковий режим  

Як людина, яка разом з усіма переживає війну, я розумію, що для наших співгромадян масковий режим — це зайве нагадування про додаткову тривогу в житті. Так неправильно казати, але я не засуджую людей за те, що вони не носять маску зараз. Ми можемо собі це дозволити. У нас зараз впевнений спад захворюваності, який почався ще до вторгнення. Вже тоді ми були на низхідному тренді. У нас завжди навесні та влітку низька захворюваність. Тобто у нас буде невисока захворюваність влітку. Крім того, у нас домінує гтам "Омікрон", який не є таким смертельним, як "Дельта". Тому якщо людям психологічно некомфортно носити маску, то я просто по-людськи їх розумію. Хоча треба себе берегти. 

Про вакцинацію в Україні 

Зараз в Україні вакцин є набагато більше, ніж попиту на них. До 24 лютого було поставлено величезну кількість вакцин. Вже тоді на горизонті була проблема їх використання, бо попит був низький. Україна дуже погано вакцинувалася. Навіть без війни люди не хотіли цього робити. Ми були в трійці найгірших країн Європи за рівнем вакцинації навіть однією та двома дозами. Тому вакцин у нас  достатньо. Це ті самі вакцини, до яких ми звикли: Pfizer, Moderna, Coronavac, Astrazeneca. Вони є в наявності є. Головне, аби було бажання вакцинуватись. І я б радив це зробити, якщо є така можливість. Зараз у багатьох містах знову відкрилися центри вакцинації, і там немає черг. Зробити це нескладно. Тому, як маєте вільну хвилину, зробіть це. Воно не буде зайвим для нашої безпеки.

Чи вдалося світовій спільноті подолати коронавірус

Подолати не вдалося, і світ в якийсь момент зрозумів, що подолати не вдасться. Коронавірус буде нашим супутником на довгі роки, подібно до того, як грип або інші інфекційні хвороби співіснують з нами та приносять шкоду, як суспільству, так і індивідуальним людям. Але ми звикли до цієї шкоди. І коронавірус рухається в бік того, що він стане таким же вірусом, який буде в нашому суспільстві, але шкода від нього буде такою, яку ми будемо готові приймати, і ми будемо жити разом з ним. Я думаю, що це буде ще одне інфекційне захворювання, яке просто буде циркулювати з'являтися, а потім йти. І так щороку. Тому коронавірус вдалося взяти під контроль, звикнути до нього та  жити нормальним життям разом з ним. 

Фото: УНІАН