"Антимонопольний комітет зафіксував факт змови": Герус про енергетичну галузь, яку оштрафували на 775 млн гривень

"Антимонопольний комітет зафіксував факт змови": Герус про енергетичну галузь, яку оштрафували на 775 млн гривень

Антимонопольний комітет наклав штрафи на Центренерго, компанії групи ДТЕК та решту гравців ринку вугілля на понад 775 мільйонів гривень за синхронне підвищення цін на вугілля в 2016-2019 роках. Комітет визнав, що Міністерство енергетики схиляло компанії енергетичного сектора до вчинення схожих дій шляхом запрошення їх на наради. Чи обгрунтовано оштрафували компанії енергетичної галузі та чи не відіб’ється цей штраф на тарифах Українському радіо розповів член депутатської фракції партії "Слуга народу", голова комітету ВРУ з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

"Мені зрозумілі дії Антимонопольного комітету, оскільки в той час (2016-2019 рр. – прим. ред.) діяв регульований ринок електроенергії і гуртова ціна формувалася шляхом рішенням регулятора, а не шляхом попиту та пропозиції на ринку, як є зараз. Тому дійсно Центренерго є споживачем вугілля, але всі ці компанії фактично приходили до регулятора і казали: "Дивіться, на ринку от така ціна вугілля, врахуйте, будь ласка, її в нас тариф для того, аби він покривав таку ціну вугілля". Таким чином встановлювалася ціна електроенергії, яка тоді була суттєво вища, ніж зараз", – розповів Андрій Герус.

Відтак, як наголосив депутат, є питання до компаній, чому вони всі разом приходили і обговорювали ціну вугілля, яку хтось купує чи продає, адже вони мають самостійно шукати найкращу на ринку пропозицію для себе: "Як мені здається, тут суть не в Центренерго, міністерстві чи штрафах в мільйони гривень. Суть в тому, що Антимонопольний комітет зафіксував річ, яка раніше рідко фіксувалася – факт змови, коли 3-5 компаній приходять, домовляються між собою і все це перекладається на ціни для споживачів". 

"Проблема в тому, що ціну вугілля компанії відразу перекладали на кінцевих споживачів. Їм байдуже, чи ціна вугілля тисяча гривень чи дві тисячі. Якщо тисяча – вони продавали електроенергію по гривні, якщо дві тисячі – вони йшли до регулятора і просили встановити ціну в дві гривні", – пояснив експерт.

Разом з тим, в пресслужбі компанії ДТЕК заявили, що вважають рішення Антимонопольного комітету безпідставним, суб’єктивним та упередженим. 

"Штрафи для компаній ДТЕК вже були і сам Антимонопольний комітет визнав їх монополістом, який зловживає монопольним становищем у торговій зоні "Острів Бурштинської ТЕС", де був штраф біля 270 мільйонів гривень. Також були штрафи від НКРЕКП. ДТЕК завжди кажуть, що вважають рішення упередженими, несправедливими. Це їхня позиція, вони вважають, що коли хтось на ринку приймає рішення і б’є по руках, то це упереджене ставлення", – наголосив Герус. 

Також нардеп висловився й щодо призначення головою Міністерства енергетики Германа Галущенка: "Я сподіваюся, що буде наведено порядок і будуть прозорі правила гри, а підприємства працюватимуть чесно, прозоро і без зайвих "прокладок". Адже тоді економіка цих державних підприємств відразу покрашиться, адже хотілося б, аби всі ці підприємства працювали в своїх інтересах".

"Галущенку треба дати певний кредит довіри, період часу для роботи без критики", – підсумував Андрій Герус.

Фото: pixabay