"Кримська платформа" – це міжнародна політико-правова процедура, анонсований механізм, перший саміт якого буде в серпні цього року. Відповідає за це ОФіс президента та Міністерство закордонних справ. Фактично анонсовано декілька рівнів "Кримської платформи": рівень самітів голів держав, рівень дипломатичної співпраці на рівні міністрів, експертне середовище, неурядові організації", – розповів Борис Бабін.
За його словами, наразі важко спрогнозувати рівень успішності заходу, який буде в серпні, але впевнено можна сказати, що такі ініціативи є вірними: "Головне, аби це була не разова акція, а постійний процес. Треба постійно проводити відповідну політику, адже в нас є багато викликів. Йдеться й про протидію спробам агресора щодо визнання замаху анексії в третіх країнах, й про санкційну політику, роботу з нашими партнерами з тим, щоб санкції було збережено".
"Важливим виміром є й інші заходи: сьогодні підписаний указ і це добре, тому що крім дипломатичних зусиль, є заходи, які нам треба зробити самостійно. Ініціативи, які анонсовані, не є таємницею. Уряд розробляє Концепцію захисту кримськотатарської мови, анонсовано декілька різних законопроєктів з питань конфлікту. Як на мене, найбільш перспективними з них є ті, що стосуються покарання колаборантів", – висловив свою думку Бабін.
Принагідно експерт торкнувся й питання водопостачання в Криму, яке вже певний час гостро постало перед владою півострова: "Політика мілітаризації Криму та штучного переселення громадян РФ, деструктивно впливає на економіку регіону. Там є проблеми з водопостачанням, водорозподілом. Можливо, до них додадуться ще проблеми енергетичного сектору, там зростає екологічна складова. Ми маємо реагувати на це комплексно".
Заступник директора Українського інституту Алім Алієв, в свою чергу, висловив своє бачення, яким чином Україна може повернути Крим: "Станом на сьогодні я бачу тільки політичний та дипломатичний шляхи звільнення Криму. Військового я навіть не передбачаю, знаючи, яку величезну кількість регулярної армії і техніки Росія за ці сім років перекинула до Криму, та знаючи, як Росія змінює етнічний та демографічний склад населення".
"Кримських татар там до 15 %, ще декілька сотень тисяч проукраїнськи налаштованих людей. Це все треба розв'язувати через санкції, тиск, міжнародну підтримку України і Криму. Тому "Кримська платформа", як на мене, є одним з важливих кроків до цього", – підсумував Алім Алієв.
Фото: Главком