Заморські дари: чим корисні екзотичні фрукти та чи мають вони протипоказання? Пояснює дієтологиня

Заморські дари: чим корисні екзотичні фрукти та чи мають вони протипоказання? Пояснює дієтологиня

Часом усім хочеться чогось смачненького та незвичайного і багато з нас одразу йдуть у фруктовий відділ магазинів, шукати заморські фрукти. Проте чи правильно ми їх вживаємо? Чи не шкодимо організму за власні чималі кошти? Чим корисні авокадо, хурма, банан, гранат та цитрусові та кому їх не варто пробувати? Про все це Українському радіо розповіла дієтологиня, нутриціологиня центру "Healthy way" Іванна Лук’янук.

0:00 0:00
10
1x

"Наразі в супермаркетах є дуже велика кількість екзотичних фруктів, ягід та овочів. Ціни на них, як правило, є дуже високими. Часто я чую від своїх пацієнтів, що за такі гроші це, мабуть, дуже корисно. Але це не завжди так. Однозначно, вони корисні, але для того, щоб екзотичний фрукт потрапив на наші прилавки, його транспортують здалеку. Саме тому він є дорожчим, але це не означає, що кориснішим", – розповіла Іванна Лук’янчук.

Також, наголосила дієтологиня, треба враховувати, що для транспортування фрукти обробляють різними хімічними речовинами: газом, іонізуючим промінням: "Це дуже часто може викликати алергію, тому тут потрібно бути обережними".

"Якщо говорити, що буде більш корисним, то для українців корисніше вживати фрукти, які вирощені в нас в Україні, а не екзотичні. До них адаптована наша система обміну речовин. В силу віків ще наші предки вживали ці фрукти та овочі і наш організм еволюційно пристосувався і до перетравлення таких фруктів та овочів,  і до засвоєння речовин з них. Фрукти, які ростуть в наших регіонах, засвоюються набагато краще за рахунок того, що нашому організму вистачає ферментів, щоб їх перетравити. З екзотичних фруктів ми не завжди можемо засвоїти корисні речовини, які там є",  підкреслила Лук’янчук.

Разом з тим, дієтологиня розповіла Українському радіо, яка користь від споживання різноманітних екзотичних фруктів та кому їх не варто пробувати. 

Гранат

В гранаті є дуже багато вітамінів групи В, вітамін С, а також велика концентрація мікроелементів: магнію, калію, фосфору, йоду, заліза, кальцію. Гранатовий сік є чудовою профілактикою при анеміях, він також корисний для людей старшого віку, адже сприяє профілактиці серцево-судинних захворювань.

Проте є й люди, яким гранат треба їсти дуже обережно. Йдеться про тих, в кого є виразкова хвороба, гастрит або підвищена кислотність. Сам гранат містить велику кількість кислоти і може подразнювати слизову. Це не означає, що від нього треба абсолютно відмовитись, але споживати в міру. 

Хурма, корольок, шарон

В першу чергу хурма дуже добре втамовує голод і буде чудовим перекусом, якщо немає часу щось приготувати. В ній міститься велика кількість калію, каротину, вітамінів групи А, фосфору, заліза, кальцію та магнію. Найбільш корисною хурма буде для вагітних жінок.

Банан

Хімічний склад бананів є дуже гармонійний та збалансований. З екзотичних фруктів це, мабуть, найбільш простий, який дуже рідко буде викликати алергію. В бананах дуже багато калію та магнію, що позитивно впливає на стан серцево-судинної системи. Також в них високий вміст триптофану та вітамінів групи В, які допомагають подолати нервове напруження, зняти стрес, а деколи навіть придушити спалахи гніву. Тому 1-2 банана в день можна з’їдати. 

Але пам’ятаймо, що банани досить калорійні. Тому, якщо ми бажаємо відновити свої форми або зменшити вагу, то їсти банани кожен день не варто. 

Разом з тим, людям, які мають поблеми з кровотворенням або згушення крові, тромбофлебіт, ішемічну хворобу серця банани їсти не можна. Також при синдромі подразненого кишківника буде з’являтися здуття живота.

Авокадо

Коли ми вибираємо авокадо, треба звернути увагу, що він може бути або темно-зеленого кольору, або ближче до фіолетового. В нього має бути жорсткувата шкірка, разом з тим, авокадо не повинно бути надто м'яким або твердим. Проте, якщо ви купити твердий фрукт, слід поставити його біля бананів і за кілька днів він буде таким, який корисний для вживання.

Авокадо покращує стан шкіри, роботу серця, має протизапальну дію, буде допомагати знижувати рівень холестерину в крові за рахунок свого вітамінно-мінерального складу. В нього входить й холін, й вітаміни групи В, С, D, E, фосфор, калій, кальцій, мідь, магній, марганець, натрій. Також авокадо є дуже ефективний антиоксидантом. 

Папайя

Папайя є дуже корисною, її можуть вживати також й люди, які страждають цукровим діабетом. В ній є білки, фосфор, залізо, вітамін С, тіамін, рибофлавін, вітаміни групи В. Папайя буде корисною для серцево-судинної та імунної систем. 

Помело

Помело має здатність прискорювати обмінні процеси, що може призводити до спалювання жирових відкладень, якщо їсти його в міру. В ньому міститься велика кількість вітаміну С, що підвищує опірність організму та допомагає боротися з вірусами та бактеріями. Також вітамін С часто вживають для зниження тиску, профілактики утворення тромбів в судинах. 

Проте його не варто вживати тим, в кого є алергія на цитруси, при гепатитах, нефритах, колітах, виразках шлунку чи дванадцятипалої кишки та при підвищеній кислотності. 

Ківано

Ківано або його ще називають "рогатою динею" – це овальний, схожий на каштан, плід, покритий м'якими товстими шипами. Вирощують цей екзотичний фрукт у багатьох країнах Південної Америки і Африки. Ківано має зелену желеподібну м'якоть з великою кількістю білого насіння. Фрукт кисло-солодкий на смак, трохи нагадує огірок. Має безліч вітамінів, зокрема, А, В1, В2, В3, В5, В6, В9 і С, макроелементів, таких, як натрій, кальцій, калій, фосфор і магній, а також чимало мікроелементів: залізо, мідь, цинк і марганець. Його м'якоть їдять переважно ложкою або можна натиснути на фрукт знизу і видавити серцевину на тарілку. Ківано готують: додають до овочів або у фруктові салати, роблять з нього соуси або смузі, солять та маринують.

Саподілла

Плоди саподілли мають овальну форму. Росте вона у тропічних районах Америки. Стиглий плід -коричневий, з ніжною і трохи зернистою м'якоттю під шкіркою. Він нагадує хурму, а за смаком дуже солодкий. Саподілла багата на вітамін А, який разом  з вітаміном B зміцнює м'язову тканину і робить шкіру більш пружною. Фрукт також має протизапальні властивості, допомагає роботі травної системи і кишково-шлункового тракту. Антиоксиданти допомагають в профілактиці раку, а харчові волокна позбавляють організм токсинів.

Перед вживанням плід саподілли слід розрізати на половинки і видалити чорні кісточки (краще робити це з деяким запасом м'якоті ─ насінини мають підступні гачечки, які можуть подряпати горло).

Акі

Акі – жовтувато-червоний плід грушоподібної форми. Коли повністю дозріває, його шкірка тріскається, а у середині  соковита м'якоть бежевого кольору, до якої прикріплені глянцеві чорні насінинки великого розміру. М'якоть акі має горіховий смак. А ось його  смажені плоди  трохи нагадують звичайний омлет. Тому їх часто їдять з беконом або в'яленою рибою, овочами та спеціями. Росте фрукт у Західній Африці, однак його вже давно культивували в країнах Центральної і Південної Америки, на Багамських і Антильських островах. Олія плодів акі містить чимало корисних поживних елементів, серед них особливе місце посідають жирні кислоти: стеаринова, лінолева, пальмітинова. Проте незрілі плоди містять отруту ─ гіпогліцин, що може викликати ямайську блювотну хворобу або сильне отруєння. Стиглі ж плоди краще куштувати після термічної  обробки. Також цілком безпечно вживати в їжу консервовані акі.

Джекфрут

Джекфрут або хлібне дерево  рослина родом з Індії. За зовнішнім виглядом нагадує дуб. Його плоди вкриті щільною шкіркою з конусоподібними виступами. У незрілому стані мають зеленуватий відтінок, а при дозріванні стають жовтуватими. Стиглий плід джекфрута важить до трьох кілограмів, а за смаком нагадує картоплю. При нарізанні можна відчути приємний аромат його шкірки, в якому присутні нотки банана, ананаса і навіть ацетону. Плоди джекфрута дуже поживні: 40% плоду – це вуглеводи. М'якоть містить дуже багато крохмалю, 14% цукру і один відсоток жирів.  Є також: калій, магній, кальцій, мідь. А ще вітаміни C й B6 та фолієва кислота. Плоди джекфрута корисні для шлунково-кишкового тракту і сприяють зниженню кров'яного тиску та зміцненню імунітету. Вживають його сирим, попередньо видаливши плодоніжки і прибравши ножем неїстівну серцевину.

Кому не варто вживати тропічні фрукти?

В першу, чергу це діти: до 3-х років взагалі не може йти мова про екзотичні фрукти. Також йдеться про людей похилого віку, адже вони мають багато хронічних захворювань, а також людей, які схильні або мають в анамнезі алергії.  

Фото: pixabay

Останні новини
 "Це абсурд". Експерт Омельченко про транзит російської нафти через Україну
"Це абсурд". Експерт Омельченко про транзит російської нафти через Україну
Дрони дуже важливі, але 80% вогневого ураження дає артилерія — експерт
Дрони дуже важливі, але 80% вогневого ураження дає артилерія — експерт
Мільйон українських дітей вчиться лише онлайн. Олександра Шевченко про освітні "вулики"
Мільйон українських дітей вчиться лише онлайн. Олександра Шевченко про освітні "вулики"
"Україна видобуває та має в сховищах достатньо газу, тому проблем із газопостачанням населенню не буде" — Макогон
"Україна видобуває та має в сховищах достатньо газу, тому проблем із газопостачанням населенню не буде" — Макогон
105 років від заснування Ліги Націй: які уроки історії має засвоїти нинішня ООН? Розповідає Олексій Гарань
105 років від заснування Ліги Націй: які уроки історії має засвоїти нинішня ООН? Розповідає Олексій Гарань
Новини по темі
Програш у цій війні буде програшем усього колективного Заходу... і особисто президента Трампа – Моцик
Трюдо міг бути активнішим у підтримці України — Шеренговський
Надаючи Україні Mirage, Франція рішучіша, ніж США з F-16 — генерал Романенко
Для оформлення шлюбу не обов’язково йти до РАГСу — адвокатка
"На ринку праці критично бракує людей” — експерт