Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо на пресконференції у своїй резиденції в Оттаві, Канада, 6 січня 2025 року. Фото: REUTERS/Patrick Doyle
"Вінцем розколу стала відставка Христі Фріланд"
Джастін Трюдо подав у відставку з власної волі чи це все ж таки тиск?
Це доволі неочікуваний крок. Перед новим роком нічого не вказувало на відставку. Був внутрішньопартійний тиск, який виник вже давно і поступово накопичувався. Вінцем розколу стала відставка Христі Фріланд, яка відкрила всі суперечки, які існували в партії вже давно і де були основні розходження економічної політики, зокрема, витрат уряду. І це все накладається на ситуацію, коли обраний президент США Трамп погрожує накладанням мита 25% на товари з Канади. Уряд лібералів є дуже непопулярний. Підтримка Ліберальної партії є дуже низькою і постійно скорочується. Усе це призвело до зовнішнього тиску, коли опозиційні партії почали заявляти про відсутність довіри до уряду і почали вимагати відставки Трюдо. Апогей ситуації стався перед Різдвом, коли очільник демократів заявив про те, що ставитиме питання вотуму недовіри на першому засіданні парламенту.
Теза, що канадці хочуть приєднатися до США – це вигадка
Трамп говорив про Канаду, як 51-й штат США і пропонував купити в Данії Гренландію та повернути під контроль Вашингтона Панамський канал. Чи не скидаються ці заяви на російські потуги відновлення імперії? Наскільки юридично можливе приєднання Канади до США?
Звісно, скидаються. Така імперіалістична політика, до якої часом вдаються країни, не є новою. Трамп використовує таку різку риторику вже не вперше. Невідомо – чи він жартує, чи говорить серйозно, але ситуація виглядає не дуже добре. Багато людей повторюють його слова, які є неймовірними дурницями. За цим криється розхитування ситуації і напів жарти стосовно доступу США до Арктики. Ця історія з Гренландією є попередньою спробою відкрити доступ до Арктики. Китай останні роки також був дуже активний у цьому полі. Щодо юридичного погляду, то, звісно, може розглядатися питання приєднання якогось "штату" до США. Проте це неймовірна ситуація. Теза про те, що канадці самі цього хочуть – це не більш, ніж вигадка.
Чи справді з боку Канади до США іде потік нелегалів і наркотиків, як про це заявляє Дональд Трамп?
Це скоріше перебільшена правда. Очевидно, що це не є основна причина, це скоріше є танці довкола питань, пов’язаних із торгівлею, тарифами та переглядом угоди про торгівлю. Питання наркотиків і нелегалів – це лише одна із маленьких частин. Йдеться про те, що в Канади справді ліберальніша візова політика, ніж у США. Відтак Канаду доволі часто використовують, щоб в’їхати на її територію, якимось чином там легалізуватися і тоді переїхати до США. Це не є аж настільки велика проблема, як заявляє Трамп. Та ж сама ситуація з наркотиками. Йдеться в основному про медичний препарат фентаніл, який є ліками, дозволеними в Канаді та США. Проте є неодноразові випадки його перевезення. Тому проблеми ці існують, але вони є не основними. Це розкачування ситуації в стилі важковаговика Трампа перед майбутніми переговорами щодо поновлення торговельної угоди між США і Канадою на заміну зоні вільної торгівлі, яка діяла досі.
Трюдо міг поводитися активніше у підтримці України
Що за час свого прем’єрства зробив Джастін Трюдо для України?
Як керівник уряду він насправді багато зробив. Канада завжди підтримувала Україну і гостро реагувала на ситуацію, підтримувала питання санкцій проти Росії. Крім того, Канада була і залишається великим донором. Звісно, підтримка могла би бути більшою і це пов’язано з обережною позицією лібералів і самого Трюдо. Наприклад, у питанні надання летальної зброї, яке довго порушувалося і обговорювалося. Крім того, попри те, що Канада підтримувала санкційні списки, коли їй було вигідно, вона дозволяла обходити санкції. Тобто, підтримка могла бути і більшою. Власне, за це консерватори дуже критикували лібералів, вважаючи, що Трюдо міг поводитися більш проактивно, а не чекати, поки США зроблять перші кроки.
На виборах із високою імовірністю переможе Консервативна партія
Хто може замінити Джастіна Трюдо на посаді лідера Ліберальної партії і як ці зміни можуть вплинути на стосунки Канади з Україною?
Це залежить від того, коли будуть відбуватися вибори. Коли буде обраний новий лідер чи лідерка, ця особа автоматично стане прем’єр-міністром і далі опозиційні партії очікують, що ця особа оголосить перевибори. Якщо цього не буде, опозиційні партії обіцяють на першому ж засіданні у березні оголосити вотум недовіри і таким чином запустити виборчий цикл. Тому питання навіть не в тому, хто буде цією особою в Ліберальній партії, а в тому, чи відбудуться вибори. Найімовірніше, вони відбудуться і таким чином за нинішніми рейтингами перемагає Консервативна партія та її очільник П’єр Полієв. Він, найімовірніше, стане наступним прем’єр-міністром Канади. Консерватори дуже сильно критикували лібералів за те, що вони недостатньо підтримували Україну.
Дмитро Шеренговський. Фото: center.ucu.edu.ua
Вибори нового лідера чи лідерки залежатимуть від стратегії Ліберальної партії
Зараз є два з половиною місяці, щоб провести вибори. Тому подаватися будуть найбільш довірені особи. Серед лібералів це Христя Фріланд, яка має велику впізнаваність. Також міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі. Вона також має добру впізнаваність і добрі шанси. Також Крісті Кларк, яка не була в уряді, проте останні місяці сильно активізувалася і почала з’являтися в різних медіа. Крім того, є Марк Карні, який не був пов'язаний з урядом, що є одним з великих плюсів, проте він є достатньо фаховим і відомим економістом. Він є колишнім головою Банку Канади та був головою Банку Англії. Останні місяці він був радником уряду Трюдо. Він може стати темною конячкою, яка розверне політику Ліберальної партії в інший бік. Вибори нового лідера чи лідерки залежатимуть не так від впізнаваності особи, а від того, яку стратегію обере Ліберальна партія.
Кардинально вплинути на політику Канади стосовно України Росія не зможе
Як поводиться Росія в ситуації з Канадою?
Росія точно активізується під час виборчого періоду. Шансів пролізти і розсварити членів Ліберальної партії у Росії зараз дуже мало. Більшість канадських партій та їхніх лідерів є достатньо проукраїнськими. Це стосується і демократів, і лібералів, і консерваторів, і навіть зелених. Атака Росії стосуватиметься питань, які роз’єднують канадців: питання зеленої енергетики, зміни клімату, економічної ситуації. Проте кардинально вплинути на політику Канади стосовно України Росія не зможе.