"Я про ситуацію з різким скороченням наших запасів знаю вже з січня. Оскільки в нас частина реакторів атомних електростанцій на ремонті, це створило критичну ситуацію в енергетиці", – розповів Сергій Дяченко.
Він підтвердив слова Андрія Геруса, що як захід кризового менеджменту такі дії допустимі: "Але з цієї ситуації треба зробити висновки. Ми маємо проїдання нашої атомної енергетики, що є однією з основних причин ситуації, яка зараз сталася. Її витискає зелена, яка абсолютно не може зараз стати нам в нагоді, оскільки вона з нестабільною потужністю. По-друге, ми маємо монопольну структуру власності в тепловій генерації. Коли компанія бажає підняти ціни, в неї є можливості тиснути на уряд. Я не кажу, що зараз відбувається саме це, але ситуація залишається незрозумілою. На початку року було більш, ніж достатньо, запасів: більше двох мільйонів завжди вважалося нормальним для входження в зиму".
"Я можу лише зробити припущення, тому що повний висновок дасть тільки розслідування, чому ця ситуація виникла. Я припускаю, що не постачається з коліс достатньо вугілля. Не можна працювати на запасах: вугілля повинно їхати з коліс, а запаси повинні спрацьовуватись. Тим паче, що зараз в нас не аномально сувора зима, ми такі проходили й в складних 90-х", – зауважив Дяченко.
Експерт припустив, що йдеться про тиск на уряд з боку власників в перемовах щодо цін на електроенергію: "Такі ситуації періодично виникають і в газі, і в електроенергетиці, зокрема, така ситуація була перед підписанням Роттердам+. Тоді почалося різке скорочення вугілля на складах, коли уряд та НКРЕКП пручалися щодо підписання цієї формули".
"Також в цій ситуації варто звернути увагу й на те, що більше року в галузі атомної енергетики робиться суцільний безлад: почало падати використання потужностей атомної енергетики, почалася нестача коштів на ремонти, їх почала витісняти з балансу зелена енергетика. Але зелена енергетика повинна розвиватися геть за іншими механізмами, а не так, як в нас. Адже вона просто почне виштовхувати дешеву енергію з балансу, що власне й відбулося", – підсумував Сергій Дяченко.
Фото: Главком