Обирай пісні. Визначай переможця

Карантин, влада чи закордонні спецслужби: причини протестів у Сербії та причетність України

10.07.2020 р., 13:42

Кілька тисяч людей взяли участь в протестах у Белграді в ніч на 8 липня. Приводом для виступу стало рішення влади щодо запровадження комендантської години в сербській столиці для протидії поширенню коронавірусу. Але під час акції її учасники виступали і проти політики нинішньої влади щодо Косово. Про ситуацію в ефірі Українського радіо розповідає Наталя Іщенко, керівниця проєкту "Балканський оглядач".

Програма:
Ведучі:

Протестувальники скандували "Зрада!", "Злодій!", співали "О, Косово", вигукували образи в бік президента Сербії Александара Вучича та вимагали його відставки. Біля парламенту, будинку радіотелебачення Сербії та інших районах у центрі міста сталися численні сутички демонстрантів з поліцією. 

Наталя Іщенко розповідає: "Карантин був лише приводом, а насправді в Сербії триває політичне протистояння. Опозиція не брала участь у виборах. Ми говорили, що можна очікувати вуличних акцій, саме це і сталося. Лідерами протестів якраз виступили лідери партій, які бойкотували вибори. Саме вони закликали людей вийти на вулиці. І навіть якщо причиною початкового зібрання громадян був протест проти карантину, насправді, і лозунги, і заклики, і політичні заяви, які лунали під час протестів, – жодним чином не стосувалися коронавірусу. Лише тим, що влада в контексті всього іншого, що вона робить поганого, ще й погано бореться з коронавірусом".

Читати також: Президента Косова звинуватили у воєнних злочинах. Як просуваються перемови Белград-Приштина

Повідомлялося, що заворушення припинилися та більшість протестувальників розійшлися після застосування поліцією сльозогінного газу та світло-шумових гранат. З іншого боку, директор сербської поліції Владімір Ребіч в інтерв’ю журналістам зазначає, що в акції взяли участь близько 5 тисяч громадян, але не всі вони були налаштовані на силове протистояння, а лише група в 100-200 демонстрантів.

"Сербія є законодавцем мод кольорових революцій. Перша в історії подібна революція сталася в Белграді. Тому саме серби знають і вміють робити такі насильницькі зміни влади, якнайкраще володіють цими технологіями. Тому так, навіть група у 200 осіб, яка підготовлена спеціальним чином може це зробити. Інша справа, що і сербська влада має досвід та знає, як активно протидіяти. Тут цікаве інше, а саме те, що вчора представники влади говорили, що вони побачили слід іноземних спецслужб у заворушеннях. Там називалися абсолютно різні спецслужби, навіть українські.

За протестами в Белграді стоять "найманці з України" - сербські ЗМІ

Зрозуміло, що ця псевдоінформація виникла, тому що аналітичний центр в Белграді оприлюднив інформацію, що за протестами стоять російські сили, які намагаються зірвати переговори Сербії з Косовом про нормалізацію відносин. У відповідь посол РФ у Белграді вже виступив з критикою цієї заяви, а паралельно з’явилися фейкові повідомлення про найманців з України.

Всі ці протести, хоч мають приводи карантину, обмежень та комендантської години, все ж стосуються більш глобальних і серйозних речей, як то переговори Сербії з Косовом. Росія не зацікавлена в нормалізації відносин, в тому, щоб Сербія пішла на якісь компроміси, щоб стати членом ЄС, тому з’являються ці підозри", – додає експертка.

"Там поєднуються політична дестабілізація і поширення епідемії, і все це, звичайно, не додає стабільності ані Сербії, ані всьому регіону. Тому що ми знаємо, що Сербія – це найбільш потужна країна в Західних Балканах і якщо там щось відбувається погане, то це поширюється на весь регіон".

Фото: AP

Карантин, влада чи закордонні спецслужби: причини протестів у Сербії та причетність України

Новини по темі