Чому росте кількість хворих на Covid-19, які незворотні наслідки хвороби та чи є в українців колективний імунітет від вірусу – Сергій Комісаренко

Чому росте кількість хворих на Covid-19, які незворотні наслідки хвороби та чи є в українців колективний імунітет від вірусу – Сергій Комісаренко

Після послаблення карантину показники інфікування коронавірусом нового типу в Україні почали знову бити антирекорди: за добу 16 червня підтвердили діагноз Covid-19 у 758 осіб, 31 людина померла. Це найбільші показники в Україні з початку пандемії. У владних кабінетах повідомляють, що Україну може накрити друга хвиля Covid-19, тому сьогодні Уряд продовжив адаптивний карантин до 21 липня. Чому росте кількість інфікованих в нашій країні, які незворотні наслідки коронавірусу для людського організму та чим можна сподіватись на появу в українців колективного імунітету від недуги Українському радіо розповів директор Інституту біохімії імені Палладіна, академік НАН України Сергій Комісаренко.

0:00 0:00
10
1x

Останнім часом маємо збільшення кількості підтверджених випадків інфікувань. Як ви можете пояснити такі цифри: Це збільшення соціальних контактів чи це збільшення кількості тестувань?

– Я думаю, що це й те, й інше. Я не знаю, чи збільшилась кількість тестувань, напевно, що так, адже нам обіцяли збільшення. Якщо більша кількість тестувань, то, можливо, й виявлено більше людей, які є інфікованими. З другого боку, в Україні тестування робиться тільки в тих людей, в яких є ознаки захворювання.

В МОЗ кажуть, що ми робимо рекордну кількість тестувань: 18 412 досліджень, понад 10 тисяч  методом ПЛР і майже 8 тисяч – методом імуноферментного аналізу. 

– Це є різні методи, які використовуються з різною метою. Мета РПЛ-реакції – виявити, чи є вірус, чи його немає. А імуноферментний аналіз виявляє наявність антитіл і говорить про те, що людина вже була носієм вірусу. Вона може його мати, а може й ні, але в неї вже виробилися антитіла і ці антитіла могли побороти цей вірус, що є майже повною гарантією того, що людина не захворіє.

Що стосується ситуації в регіонах: ми бачимо, що вона різниться. Яка тут причина?

– Як правило, більша кількість інфікованих в тих місцях, які відвідує більша кількість людей, де є більша щільність населення, є більше можливостей для людського спілкування з недотриманням вимог карантину. Думаю, це і є головною причиною. 

А щодо ситуації в Києві, де зафіксували понад 40 випадків інфікування? Як ви взагалі характеризуєте епідемічну ситуацію в Україні?

– Я думаю, що вона середньої тяжкості в порівнянні навіть з тими країнами, де спалах інфекції закінчується. Наприклад, у Великобританії, Франції, Іспанії, Португалії була значно більша кількість інфікованих і, на жаль, більше людей померло. В нас кількість наближається вже до тисячі. Звичайно, хотілося б значно менше, але в тих країнах кількість значно більша. Я не думаю, що можна приховати смертність: якщо можна приховати кількість інфікованих, кількість людей, які мають всі ознаки захворювання і лежать в лікарні, то не можна приховати кількість людей, які померли. Але можна "списати" смертність на інші захворювання. Вчора я мав дискусію з певною кількістю лікарів і патологоанатом мені сказала, що навіть тим людям, які померли і в яких був визначених SARS-CoV-2, вони інколи пишуть, що смерть настала від ускладнень діабету, серцево-судинних захворювань та ін. 

Я думаю, що якщо у людини є захворювання, від якого вона помирає, і людина є носієм вірусу, треба записувати, що причиною був вірус. Він призвів до ускладнення цього захворювання. Добре відомо, що, як правило, вірус вражає людей, в яких є хронічні захворювання. Певні захворювання, такі як туберкульоз, СНІД, як не дивно, нібито не призводять до значного збільшення летальності. А люди з такими хворобами, як діабет, гіпертонія, інші хронічні захворювання серця є мішенню для цього вірусу.

Які незворотні патологічні зміни від цього вірусу?

– На це питання практично неможливо відповісти: виявилось, що цей вірус вражає практично всі органи. Навіть було знайдено ураження шкіри, що нібито зовсім не характерно. Є дуже характерні для цього вірусу ураження у вигляді замороження, що не відбулося, коли, наприклад, пальці набрякають і червоніють. Це зовсім не характерно попереднім коронавірусам. Він вражає нирки, кишковий тракт, печінку. Але особливо цікаво, що характерно більше для молодих людей у віці понад 20-30 років, це діагностування інфаркту міокарда. Вірус бив по коронарних судинах як в серці, так і в мозку, що нібито імітувало картину інсульту. 

А щодо імунітету: в Україні вже є колективний імунітет?

– Ні. Ми маємо понад 33 тисячі інфікованих і біля 40 мільйонів населення. Для того, щоб був колективний імунітет, треба понад 50 %, краще 60-70 % інфікованих. Тобто 28-30 мільйонів людей мають перехворіти, видужати і мати досить високі титри антитіл. Тоді вірус точно згине.

Сергію Васильовичу, ще є питання щодо тестів. Наскільки зараз діагностика на коронавірус в Україні є якісною?

– Я вам не відповім і, на превеликий жаль, більшість фахівців, яких я знаю, не знають про якість. Я чув, що міністр казав, що були перевірки науковими лабораторіями. Я знаю практично всі наукові лабораторії в Україні високої якості, які могли б це перевірити, і я не знаю, де ця перевірка проводилась.

А якими тестами нас тестують? Було рішення РНБО, завдання президента, аби Інститут молекулярної біології і генетики НАН виготовляв тести для виявлення Covid-19. Не було два місяці тому фінансування. Зараз ситуація змінилась?

– 13 березня був указ президента, який вводив в дію рішення РНБО. Згідно цього рішення Інституту молекулярної біології і генетики НАН було доручено виготовити не менше 200 тисяч цих тестів. Інститут за цей час міг би вже зробити понад мільйон цих тестів, якби він був профінансований. Справа в тім, що виготовлення цих тестів вимагає купівлі за кордоном іноземних реагентів, які у нас не виробляються. Я переконаний, що вони були б високої якості, тому що робили б це найкращі фахівці в цій галузі в нашій країні. Але купували тести в якоїсь приватної компанії.

Чи правда, що препарат "Дексаметазон" рятує від коронавірусу? Чи ведеться в Україні дослідження? Адже була заява ВООЗ про цей препарат.

– Вчора було опубліковано три статті, спочатку у Великобританії в журналі "Nature". Йшлося про те, що "Дексаметазон", який використовують при лікуванні алергічних та автоімунних  захворювань, і який не є дуже безпечним та має велику кількість побічних ефектів, певні лікарі намагалися використовувати. В Британії залучити кілька тисяч добровольців і знайшли вірогідне підтвердження, що насправді використання "Дексаметазону" пом’якшує перебіг в тяжких захворюваннях на Сovid-19 і призводить до зменшення на третину летальних випадків. Жодним чином британці не рекомендують використовувати цей препарат просто для лікування Сovid-19, якщо хвороба йде звичайним перебігом. Використання цих ліків можн призвести до ускладнень, адже вони не є профілактичним засобом.

ФОТО: Українське радіо

Останні новини
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
Будівництво атомних енергоблоків не на часі. Потрібно зосередитися на децентралізованій генерації – Дяченко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія Віктора Тупілка, засновника музею дисидентів у Донецьку  "Смолоскип"
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія Віктора Тупілка, засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
Новини по темі
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія Віктора Тупілка, засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"
"За два тижні до обміну я знепритомнів на перевірці". Повне інтерв'ю Максима Буткевича
"Досі не зовсім усвідомлюю, скільки людей тішаться, що я повернувся" — Максим Буткевич
Поступово російська армія стає маршовим батальйоном ― Коваленко про 1000 днів війни