Мобільний додаток

4 гри, які допоможуть вашій дитині розвинути мовлення

31.05.2020 р., 12:20

Як розвивається мовлення маленьких дітей, коли батькам варто бити на сполох та звертатись по допомогу до логопеда, які ігри допомагають малюкам заговорити? Про все це Українському радіо розповіли логопединя, дефектологиня та засновниця Івано-франківського логопедичного центру "Logo room" Анастасія Вишнюк та вихователька-методистка Запорізького дошкільного навчального закладу № 90 "Волошка" Серафима Морозова.

Як розвивається мовлення малюка

"Дитина починає говорити, коли вона може певними звуковими рядами або навіть спрощеними варіантами слів, так званими "звуконаслідуваннями", показати і пояснити дорослим, що вона хоче. Цей етап дуже потрібен у розвитку дитини, адже малюк, якому лише рік або півтора, ще не вміє говорити повноцінним словами, але йому потрібен засіб для того, щоб він міг висловлюватись і його вже розуміли. Тому десь у рік в дитини з’являються перші слова, дуже прості, які складаються з двох однакових складів, а згодом – й складніші варіанти", – розповіла Анастасія Вишнюк

За словами логопедині, на першому році життя діти розмовляють звуконаслідуваннями або обирають дуже спрощені варіанти слів: "Наприклад, коли дитина хоче їсти чи пити, то вона каже "гам-гам" чи "пий-пий". І це нормально, бо ми даємо дитині спрощений варіант слова, який вже для неї доступний".

"Щодо рамок чи критеріїв, коли має утворюватися мовлення, то показником в один рік – рік і два місяці мають бути перші слова. До перших слів можна відносити й простенькі звуки, наприклад, "гойда", "ам-ам" або й "ааа", коли дитина бачить щось гаряче. В цьому віці це вже рахується за слово. В два роки показником вже буде коротенька фраза, а в три роки – просте речення", – пояснила логопединя.

Анастасія Вишнюк наголосила, що дитину варто стимулювати говорити від самого початку, як тільки вона вже не просто лепоче, а вкладає сенс в навіть короткі склади: "Починається все з того, що ми ставимо дитині якісь навідні питання. Не просто даємо вибір, наприклад, хоче малюк їсти чи пити, коли можна просто  показати пальчиком. В цей момент ми маємо поставити ще одне запитання, але таке, аби вона могла на нього легко відповісти. Протягом дня треба ставити питання, на кшталт "Ти хочеш пити?, де дитина має вам кивнути або спробувати сказати "так". Якщо вона лише киває, то в цей момент ви кажете "так" максимально емоційно і яскраво, щоб вона на вас подивилась".

Також логопединя розповіла, що у спілкуванні з малюком треба використовувати короткі зрозумілі слова та забарвлювати мову вигуками та емоціями: "Діти  дуже люблять вогонь, воду, тваринок. І в момент того, як ми це бачимо, дитині треба дати простий доступний для неї звук. Не казати: "Подивись, йде кішечка", а "Киця - няв!". Якщо немає додаткових речей, на які потрібно звернути увагу, дитина буде старатись відтворити ці звуки".

Як розпізнати вади мовлення

"Треба звертати увагу на те, як дитина реагує на дорослого і як вона реагує на голос. Якщо з цим проблем немає, це спростить роботу в подальшому. Якщо ж дитина не завжди відгукується на ім'я, реагує на звернення дорослого, не до кінця розуміє те, що ми їй говоримо, на це варто звернути увагу. Крім того, ці речі помітні й у віці до року", – пояснила дефектологиня.

Вона розповіла, що від року до двох треба звертати увагу на те, наскільки дитина розуміє хоча б прості інструкції, наприклад, принести те, що ви її просите: "У рік і 6 місяців дитина вже засвоює дієслова і може хоча б одним складом, але назвати якісь дії. 

У 2 роки треба звертати увагу, якщо в мовленні дитини є лише якісь окремі звуки і ще немає оформлених простих слів. Якщо до 2 – 2,5 років немає фразового мовлення, обов’язково треба звернутися на консультацію до логопеда. А в 3 роки вже має бути сформована просте речення, коли дитина вже може висловитися трьома словами цілком об’єктним виразом".

Також Вишнюк висловила свою думку щодо того, чи варто дорослим, які контактують з дитиною, вживати у мовленні пестливі слова: "Я як спеціаліст не рекомендувала б називати все пестливими словами, адже це має кілька наслідків. Перш за все, це подовжує довжину слова, тому для дитини вимовити його стає ще важче. По-друге, в дитини формуються неправильні лексичні категорії, адже "тарілка" і "тарілочка" – це зовсім різні слова. Для дітей в рік-півтора варто підбирати максимально короткі, чіткі та зрозумілі слова. Наприклад, можна сказати "Це йде кішечка", а можна сказати "киця", що буде для дитини значно доступнішим". 

4 гри, які допоможуть вашій дитині розговоритися

Вихователька-методистка Серафима Морозова розповіла про кілька дієвих ігор, завдяки яким батьки можуть допомогти своїм дітям почати краще розмовляти. 

Гра "Проведи ведмедика"

Батькам пропонується взяти в руки ведмедика і голосом іграшки сказати: "Я дуже хочу познайомитись з будинком, в якому живе ваша сім’я". Батьки просять дитину провести ведмедика по будинку чи квартирі і показати все якомога цікавіше. Можна піти на кухню, де батьки голосом іграшки спитають, як називаються ті чи інші предмети, наприклад, холодильник, плита, стіл. Варто запитати, для чого всі ці предмети потрібні. Так можна відвідати й інші кімнати. 

Гра "У мене задзвонив телефон"

В якості телефона можна використовувати будь-які предмети, наприклад, кубики. Батьки по черзі з дитиною зображують дзвінок по телефону. Можна говорити з малюком від свого імені, ставлячи прості питання, а можна говорити від імені іграшок чи тварин. Дитина також, наслідуючи батьків, може запитувати в них щось.

Гра "Магазин"

Один з батьків пропонує дитині зайти до "магазину". Вони підходять до столу, де продавцем може бути другий з батьків, і щось купують, наприклад, посуд. Куплений посуд треба описати: сказати назву, форму, призначення. Також дітям подобаються уявні казкові ситуації, коли посуд може говорити. Батьки можуть запитати дитину-чашку: "Що в тебе наливають?", а дитина відповідає. 

Гра "А давайте поговоримо"

Дорослий починає гру словами: "Давай поговоримо". І каже, наприклад, "Я хотів би стати чарівником. Як ти гадаєш, чому?", а дитина намагається пояснити. Далі бесіду підтримує дорослий за допомогою навідних питань. В кінці можна запитати дитину, а ким би вона хотіла бути. В цій грі важливо уникати настановчої позиції і спілкуватися з дитиною на рівних.

Серафима Морозова зауважила, що якщо дитина погано розмовляє, то батьки обов’язково мають допомагати відповідати чи ставити запитання.

"Але це треба робити разом з дитиною, а не замість неї. Багато батьків припускаються помилки і починають грати за дитину", – підсумувала вихователька.   

Фото: pixabay

4 гри, які допоможуть вашій дитині розвинути мовлення

Новини по темі